Wzór wniosku o podwyżkę

wniosek o podwyżkę

Codzienna praca dla większości z nas oznacza po prostu zarabianie pieniędzy. Osoby pracujące na podstawie umowy lub kontraktu mają spore pole do popisu, jeśli chodzi negocjację zarobków. Nawet już podczas pracy możemy zmienić warunki finansowe. W tym celu musimy jednak napisać podanie o podwyżkę wynagrodzenia.Dziś podpowiemy, jak to zrobić. Co powinien zawierać wniosek o podwyżkę? Jakie informacje tam umieścić i jakich argumentów użyć? W poniższym artykule znajdziesz też wzór podania o podwyżkę wynagrodzenia za pracę.

Podanie o podwyżkę wynagrodzenia

Kiedy warto napisać wniosek o podwyżkę? Jest wiele sytuacji. Jeżeli uważasz, że Twoje zarobki są zbyt niskie w stosunku do tego, co dajesz firmie – to dobry moment, aby napisać podanie. Na przełomie 2022 i 2023 roku wiele osób czuło, że obecna pensja wystarcza na coraz mniej. Na własnej skórze przekonaliśmy się jak inflacja wpływa na ceny. Coraz mniejsza siła nabywcza pieniądza również może być więc powodem, aby postarać się o podwyżkę wynagrodzenia.

W każdej chwili możesz napisać wniosek o podwyżkę zarobków. To dość proste, choć warto przemyśleć argumenty i użyte uzasadnienie. Przekonaj swojego szefa i przedstaw solidne fakty, a zwiększysz szansę na pozytywny finał sprawy.

Wzór wniosku o podwyżkę wynagrodzenia

Jak napisać podanie o podwyżkę? W górnej części pisma wpisz swoje dane, a także dane osoby, do której kierujesz wniosek. Powinna to być konkretna osoba – właściciel firmy, Twój przełożony, kierownik, czy dyrektor. Następnie wpisz tytuł dokumentu. Można napisać po prostu “Wniosek o podwyżkę wynagrodzenia”. Pismo ma charakter formalny, używaj więc zwrotów grzecznościowych i zadbaj o odpowiednie formatowanie tekstu. Przejrzystość i dobra czytelność dobrze wpłyną na odbiór pisma. 

W uzasadnieniu możesz opisać, kiedy po raz ostatni doszło do poprawy warunków wynagrodzenia. Warto wspomnieć o swoich osiągnięciach i sukcesach w pracy i wymienić je – na przykład w formie listy. Jeżeli można zmierzyć wpływ Twojej pracy, na przykład przeliczyć ją na pieniądze (zysk firmy) – podają takie dane. Do uzasadnienia warto dodać takie informacje, jak dobre wyniki ocen okresowych, czy dobre pozytywne relacje z innymi członkami zespołu.

Jeżeli zakres Twoich obowiązków zwiększył się, będzie to świetnym uzasadnieniem prośby o podniesienie zarobków. Wniosek o podwyżkę powinien być dość zwięzły i zawierać rzeczowe informacje. Nie warto zbytnio się rozpisywać i pisać “elaboratów”. Jeżeli natomiast Twoje dokonania dla firmy w ostatnim czasie były istotne – nie żałuj miejsca na ich wypisanie. Na końcu wniosku o podwyżkę wynagrodzenia możesz dodać, że chętnie spotkasz się w celu omówienia poruszonej kwestii. Możesz też, choć nie musisz, wskazać na wysokość podwyżki, na jaką liczysz.

Darmowy wzór wniosku o podwyżkę do pobrania

Jak napisać podanie o podwyżkę – przydatne wskazówki

Wniosek o podwyżkę nie ma jednej, ustalonej formy. Wyjątkiem może być sytuacja, kiedy znajdziesz go w wewnętrznym systemie informatycznym firmy – intranecie. W pozostałych przypadkach po prostu wpisz w nim niezbędne dane i swoje uzasadnienie. 

Co powinno zawierać podanie o podwyżkę?

  • datę i miejsce przekazania dokumenty
  • dane pracownika (Twoje dane, stanowisko)
  • dane osoby, do której kierujesz podanie – przedstawiciela firmy
  • tytuł – nagłówek
  • treść – informacje o tym, o co wnioskujesz
  • uzasadnienie
  • podpis odręczny

Jak uzasadnić swoje podanie?

W uzasadnieniu warto odnieść się do konkretnych informacji i danych. Gdy jesteś w stanie wskazać na to, jaki zysk Twoja praca przyniosła firmie w ostatnim czasie – napisz to. Podaj listę swoich osiągnięć zawodowych z tego okresu. Zdecydowanie warto wspomnieć o podniesieniu kwalifikacji, uczestnictwie w kursach i szkoleniach. Do wymienienia wielu danych użyj punktów – listy. Podobnie jak przy tworzeniu skutecznego CV poprawi to czytelność Twojego wniosku o podwyżkę wynagrodzenia. Największe atuty pracownika od razu rzucą się wtedy w oczy przedstawiciela firmy czytającego podanie. Jeśli informacje będa konkretne, ciezko będzie mu przejść obok Twojego podania bez odpowiedniej reakcji.

Skup się na korzyściach dla firmy. Twojego szefa nie będzie interesowało to, że ukończyłeś kurs na prawo jazdy, jeśli nie jest to potrzebne w Twojej pracy. Warto natomiast wskazać na podnoszenie kwalifikacji i nabycie umiejętności używanych na co dzień. Do wniosku możesz dołączyć certyfikaty, czy dyplomy z ukończonych szkoleń, choć można je po prostu wymienić. Nawet jeśli dokształcasz się “na własną rękę”, wspomnij o tym. Najlepiej, jeśli jednak możesz pokazać konkretne liczby – zysk firmy. Poprawienie sprzedaży o 10%, czy zakończenie o ⅓ większej liczby projektów z pewnością są dobrym uzasadnieniem wniosku. Oczywiście, liczby te muszą mieć oparcie w rzeczywistości.

Podsumowując, wniosek o podwyżkę wynagrodzenia powinien utwierdzić pracodawcę w przekonaniu, że należy Cię docenić.

Co zrobić, jeśli nie masz czym się “pochwalić” we wniosku?

A co w sytuacji, gdy w ostatnim czasie Twoje osiągnięcia w pracy nie były zbyt imponujące? Co w sytuacji, jeśli nie wyróżniasz się na tle zespołu, a Twoje kwalifikacje i umiejętności od dawna nie uległy zmianie? Możesz wtedy użyć zysków całej firmy jako argumentu. Można wskazać na inflację wpływającą na koszt Twojego kredytu, czy na spadek wartości pieniądza.

Jeżeli nie jesteś w stanie wskazać na swoje dodatkowe osiągnięcia, warto to zmienić. W wielu dziedzinach możesz znaleźć kursy, szkolenia, czy nawet poradniki w formie książek. Niektóre z nich są w dodatku bezpłatne. Wystarczy poświęcić trochę wolnego czasu, aby zdobyć dodatkową wiedzę. Poza tym, że będzie przydatna na co dzień,  stanie się dodatkowym argumentem w walce o podwyżkę wynagrodzenia.

Wniosek o podwyżkę – kiedy go złożyć?

Wiele zależy od polityki konkretnej firmy. W niektórych zakładach pracy na podwyżkę możemy liczyć tylko w określonych momentach – na przykład raz lub dwa razy rocznie. Jeżeli tak jest, złóż podanie o podwyżkę z odpowiednim wyprzedzeniem. Pamiętaj też o tym, że w pewnym momencie (pod koniec roku) firma ustala budżet na kolejny rok. Zwiększysz swoje szanse na podwyżkę, jeśli złożysz wniosek przed zatwierdzeniem budżetu. W późniejszym czasie możesz po prostu dostać odpowiedź, że Twoje podanie jest odrzucone. Powód? Brak uwzględnienia dodatkowych wydatków w budżecie.

Zwróć także uwagę na sytuację finansową firmy w danym momencie. Jeżeli chcesz podwyżkę w momencie, gdy firma jest “w dołku”, może nie być to zbyt dobrze przyjęte. Zupełnie inaczej będzie natomiast w sytuacji, kiedy firma święci triumfy, a Twoja praca wydatnie się do tego przyczyniła.

Niezależnie od momentu, negocjacje warunków zatrudnienia mogą być dość stresujące. Dotyczy to jednak nie tylko Ciebie, ale również Twojego przełożonego. Ważne jest, by strony znalazły nić porozumienia i były zadowolone z dalszej współpracy.

Dobre momenty na poproszenie o podwyżkę

Niektóre sytuacje w zawodowym życiu możemy uznać za bardzo dobre momenty na złożenie wniosku o podwyżkę. Należą do nich między innymi:

  • bardzo dobra sytuacja finansowa firmy
  • osiągnięcie dużego sukcesu, który przyniósł firmie zyski
  • przejęcie dodatkowych obowiązków
  • awans – zmiana stanowiska
  • planowane przejęcie dużego projektu ważnego dla firmy
  • koniec roku finansowego, gdy firma ustala budżet na kolejny okres

Czy grupowy wniosek o podwyżkę to dobry pomysł?

Pewnym rozwiązaniem jest grupowe podanie o podwyżkę. Warto je rozważyć, gdy wiele osób z danego zespołu nie jest zadowolonych z zarobków. W takiej sytuacji należy uwzględnić wyniki i osiągnięcia całego zespołu i poszczególnych wnioskodawców.

Można wspólnie napisać podanie o podwyżkę dla wielu osób. Dobrym wyjściem jest także sporządzenie wniosków o podwyżkę przez kilka osób i dostarczenie ich w tym samym czasie.

Uwaga! Grupowe złożenie podania o podwyżkę zarobków (np. przez cały zespół, dział) może być przez pracodawcę źle odebrane. Wnioskodawcy nie będą w dobrej sytuacji, gdy pracodawca uzna to za formę szantażu. Oczywiście, firma byłaby w trudnej sytuacji, gdyby jednocześnie opuścił ją cały dział. Nie powinno być to jednak argumentem za podwyżką.

Co przemawia za złożeniem grupowego wniosku o podwyżkę?

W wielu firmach pracownik musi walczyć o możliwość otrzymania podwyżki. W takiej sytuacji w znacznie lepszej sytuacji będzie grupa kilku osób z takim samym postulatem. 

Jakich argumentów warto użyć w podaniu o podniesienie wynagrodzenia?

Dobre uzasadnienie wniosku o podwyżkę znacznie zwiększy szanse n akceptację go. Aby być przekonującym, warto użyć tych argumentów:

  • swoje osiągnięcia w ostatnim czasie
  • podniesienie swoich kwalifikacji, zdobycie nowych umiejętności
  • przyniesienie firmie zysków
  • dodatkowe obowiązki i zadania, które wykonujesz
  • od dawna nie dostałeś podwyżki (lub nigdy)
  • masz wyższe kompetencje, niż inni pracownicy na podobnym stanowisku
  • zmieniłeś stanowisko na wyższe, za czym nie poszedł wzrost zarobków
  • praca jest kluczowa dla działania firmy

Skuteczne podanie o podwyżkę – podsumowanie poradnika

W dzisiejszym poradniku przedstawiliśmy, jak napisać wniosek o podwyżkę wynagrodzenia. Wskazaliśmy też na możliwe argumenty, których warto użyć w podaniu. Pamiętaj jednak, że choć możesz dostarczyć tani wniosek w dowolnym momencie, nie zawsze przyniesie on oczekiwany skutek. Niektóre firmy mają swoją politykę w zakresie wynagrodzenia pracowników i dodatkowe wnioski tego nie zmienią. Warto jednak zasygnalizować swoim przełożonym, że czujesz się aktualnie niedoceniony. Warto zorientować się, jakie są aktualnie rynkowe stawki na podobnych stanowiskach. Jeśli decydujesz się na napisanie podania o podniesienie wynagrodzenia, zrób to dobrze. Wymień w nim swoje osiągnięcia i wskaż na zysk firmy wynikający z Twojej pracy. Podanie przygotuj w formie dokumentu, który dostarczysz przełożonemu lub szefowi firmy.

Najczęściej zadawane pytania

Jak poprosić o podwyżkę?

Najlepiej napisać formalny wniosek o podwyżkę. Wskaż w nim na swoje dokonania i dobrze uargumentuj podanie. W mniejszych firmach możesz też po prostu porozmawiać ze swoim szefem.

Ile powinna wynosić podwyżka?

Nie ma tu jednej odpowiedzi. Z pewnością wniosek o podwyżkę wynagrodzenia o 100% ma małe szanse na pozytywne rozpatrzenie. Wnioskowanie o 1-2% podwyżki nie przyniesie Ci natomiast zbyt dużej korzyści finansowej. Dość bezpiecznym rozwiązaniem może być więc wnioskowanie o 10-15%. Jeżeli chcesz, aby podwyżka uwzględniała inflację (tzw. podwyżka inflacyjna), uwzględnij to we wniosku. Wtedy kwota podwyżki może wynieść 20-25%.

Czy wniosek o podwyżkę zawiera kwotę?

Podanie konkretnej kwoty podwyżki może być korzystne. Powinna mieć oczywiście pokrycie w sytuacji rynkowej, czy jakości Twojej pracy. Można kwotę podwyżki podać w formie procentowej.

Czy pracodawca musi dać podwyżkę?

Niezależnie od tego, jakich argumentów użyjesz, pracodawca nie musi przychylać się do Twojego wniosku. Niektórzy twierdzą, że pracodawca musi uwzględnić inflację w podwyżce, jednak nie jest to prawdą – żadne przepisy na to nie wskazują. Jedyną sytuacją, kiedy pracodawca jest zmuszony do podniesienia wynagrodzenia jest praca na z pensją minimalną. Gdy minimalne wynagrodzenie rośnie, pracodawca musi to uwzględnić.

Podanie o podwyżkę inflacyjną – jak napisać i co to jest?

Podanie o podwyżkę inflacyjną oznacza, że chcesz mieć taką samą zdolność nabywczą mimo inflacji. W tym przypadku wskaż na wysokość inflacji i na rosnące ceny wielu produktów jako na główne uzasadnienie wniosku. Możesz oczywiście podać również inne argumenty.

Dlaczego pracodawca nie chce dać podwyżki?

Jest wiele powodów. Jednym z nich jest zła sytuacja finansowa firmy. Czasem w firmie (i poza nią) jest  wiele osób, które wykonują daną pracę taniej. Ostatecznie, pracodawca może nie być zadowolony z Twojej pracy.

Źródło:

  1. https://zarobki.pracuj.pl/porady-zarobkowe/o-jak-duza-podwyzke-mozna-prosic
  2. https://zarobki.pracuj.pl/zarobki-i-prawo-pracy/jak-umotywowac-wniosek-o-podwyzke
  3. https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-podanie-o-podwyzke-wzor-z-omowieniem
  4. https://www.gowork.pl/poradnik/17/kariera/podanie-o-podwyzke-kiedy-i-jak-je-napisac-pobierz-wzor-podania/
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły