Ile wynoszą składki do ZUS w 2023 roku?

Ile wynoszą składki do ZUS

Nowy rok to czas wielu zmian, głównie ekonomicznych i prawnych. Nie inaczej jest i teraz. Ustawodawca przewidział wprowadzenie projektu Polski Ład 3.0. Są to zmiany, które wchodzą w życie już od 1 stycznia 2023 dla przedsiębiorców i realnie wpłyną na koszt prowadzonych przez nich działalności. Dla wielu osób znaczącą zmianą może być zmiana wysokości składek społecznych. Ile wynoszą składki do ZUS w 2023 roku?

Jakie zmiany nas czekają? Ile wynoszą składki do ZUS w 2023?

Już od początku nowego roku, wzrosną składki do ZUS. Wysokość ubezpieczenia społecznego osób przedsiębiorców wzrosną z kwoty 1211,28 PLN do wysokości 1418,48 PLN.

Ile wynoszą składki do ZUS w 2023 roku?

  • składka emerytalna 812,23 PLN dotychczas 693,58 PLN
  • składka wypadkowa 69,49 PLN dotychczas 59,34 PLN
  • Fundusz pracy/ Solidarności 101,94 PLN dotychczas 87,05 PLN

Składka chorobowa, która jest dobrowolna, wyniesie 101,94 PLN i jest to wzrost z kwoty 87,05 PLN. 

Suma tych składek wyniesie łącznie 1418,48 PLN, co jest znaczącą podwyżką dla prowadzących działalność. Należy pamiętać, że do kwoty trzeba doliczyć również wysokość składki zdrowotnej. Jej finalna wysokość jest zależna od formy opodatkowania wybranej przez przedsiębiorcę i tego, czy jest liczona w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym.

Co czeka nowych przedsiębiorców?

Osoby na początku swojej drogi jako przedsiębiorcy, mogą nadal korzystać z preferencyjnych warunków i przez okres dwóch lat płacić niższe składki. Jednak nazywany „małym ZUSem” program, zmieni również wysokość składek i to 2 razy w ciągu 2023 roku. Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne od stycznia do czerwca nie może być niższa niż 1047 PLN. W okresie od lipca do grudnia 2023 nie może wynieść mniej niż 1080 PLN. 

ZUS na swoich stronach, szczegółowo informuje o wysokości nowych składek oraz wprowadzonych zmianach, które obowiązują przedsiębiorców. Myśląc o założeniu firmy warto dokładnie przeliczyć wszystkie zobowiązania i związane z działalnością koszty. Z taką wiedzą można zaplanować funkcjonowanie swojego przyszłego przedsiębiorstwa. To ważne szczególnie na początku drogi każdego właściciela firmy.

Co w przypadku braku płatności składek do ZUS?

Dość łatwo można sprawdzić ile wynoszą składki do ZUS w danym roku. Warto przestrzegać terminów opłacania wszystkich należności, ponieważ zadłużenie w ZUS może skończyć się przykrymi konsekwencjami. Przede wszystkim państwowa instytucja, jaką jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ma te same możliwości, co  firmy pożyczkowe, banki i inne podmioty. Jako państwowy organ ma takie dodatkowe kompetencje. Wszystkie niezapłacone zobowiązania i zaległe składki w ZUS mogą być powodem skierowania sprawy na drogę sądową. W związku z nimi możemy się nawet spodziewać wizyty komornika. Wtedy do zaległych składek i odsetek dojdą też niemałe koszty komornicze.

W platformie ZUS PUE możesz na bieżąco sprawdzić czy masz zadłużenie w ZUS. Warto skontrolować to raz na jakiś czas, by niepotrzebnie nie wpaść w spore długi.

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły