Jeśli potrzebujesz zastrzyku dodatkowej gotówki, nie musisz decydować się na typowe rozwiązania (pożyczki na raty, czy kredyt w banku). Coraz więcej osób wybiera pożyczki prywatne lub od pracodawcy. Taka pożyczka pracownicza może mieć całkiem dobre warunki spłaty. Warto więc dowiedzieć się, jak działają takie pożyczki i sprawdzić, czy mamy możliwość skorzystania z nich w swoim miejscu pracy.
- Pożyczki pracownicze
- Jak działa taka pożyczka?
- Pożyczka pracownicza, co na ten temat mówią przepisy
- Wysokość pożyczki dla pracowników
- Jak skorzystać z pożyczki od pracodawcy?
- Pożyczki bezzwrotne od pracodawcy
- Jak pożyczki pracownicze wpływają na BIK?
- Czy warto skorzystać z pożyczki od pracodawcy?
- Podsumowanie artykułu – pożyczki pracownicze
- Najczęściej zadawane pytania
Pożyczki pracownicze
W dzisiejszym poradniku postaramy się przybliżyć zagadnienie pożyczek pracowniczych. W jaki sposób można z nich skorzystać, gdzie są dostępne i jakie są warunki? Już na wstępie warto powiedzieć, że taka forma wsparcia dla pracowników to forma benefitu. W związku z tym często pożyczki pracownicze mają całkiem dobre warunki, mogą nawet nie być wcale oprocentowane.
Szczegółowe warunki pożyczki pracowniczej zależą od konkretnego pracodawcy. Jedna firma może też różnicować propozycje w zależności od indywidualnej sytuacji pracownika – między innymi osiąganych przez niego dochodów (lub na 1 osobę w gospodarstwie domowym). Limit wysokości pożyczki pracowniczej może być uzależniony od rocznych lub miesięcznych zarobków pracownika. Tego typu wsparcie może być też kierowane do konkretnych osób – na przykład z odpowiednio długim stażem pracy w przedsiębiorstwie. Dostępność pożyczek dla pracowników zależy w największej mierze od dobrej woli samego pracodawcy.
Pożyczki online na raty - ranking aktualnych propozycji
Jak działa taka pożyczka?
W założeniu pożyczka pracownicza jest formą wsparcia proponowaną przez pracodawcę. Jest ciekawą alternatywą dla kredytów gotówkowych w bankach, czy pożyczek na wolnym rynku. Pracownik pożycza pieniądze bezpośrednio od swojego zakładu pracy, zwykle musi spełnić jedynie podstawowe warunki. Wszystkie informacje dotyczące warunków pożyczki pracowniczej, czy wymagań stawianych pracownikowi, znajdziesz u swojego pracodawcy. Powinny być dostępne dla wszystkich, na przykład w serwisie intranet, czy jako dokument znajdujący się w biurze. Pracodawca dobrze zna swojego pracownika, nie musi więc wnikliwie weryfikować jego zdolności kredytowej, czy tożsamości. Uzyskanie zgody na pożyczkę może być przez to łatwiejsze, niż w banku lub instytucji finansowej. Często zdolność kredytowa wcale nie jest weryfikowana, w związku z tym pożyczki pracownicze są cenną formą wsparcia dla osób bez zdolności.
Pracownicy korzystający z pożyczki od pracodawcy mogą liczyć na dodatkowy zastrzyk pieniędzy. Spłata może natomiast odbywać się w różny sposób, w zależności od procedur w konkretnym zakładzie pracy. Może być rozłożona na długi okres, a dla wygody – miesięczna rata obniża po prostu wysokość wynagrodzenia.
Kredyt a pożyczka - różnice i podobieństwa
Często pracownik ma też możliwość wyboru między spłatą w miesięcznych ratach, a jednorazową spłatą. W przypadku niektórych pracowników o niższych zarobkach możliwe jest umorzenie części kosztów pożyczki pracowniczek lub nawet spłata mniejszej kwoty, niż pożyczona suma.
Pożyczka pracownicza, co na ten temat mówią przepisy
A jak wygląda pożyczka pracownicza w świetle prawa? Należy rozróżnić kilka rodzajów pożyczki:
- pożyczki pracownicze z pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej, (Ustawa z 11 sierpnia 2011 roku), pieniądze trafiają tam ze składek samych pracowników
- wypłata z ZFŚS (Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych), reguluje ją Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych z 1994 roku. Taki fundusz jest tworzony przez każdego pracodawcę zatrudniającego określoną liczbę pracowników (w przeliczeniu: co najmniej 50 etatów)
- wypłata z budżetu firmy
Kredyt dla nauczycieli - ranking ofert
W dużej mierze zasady przyznawania takich pożyczek są ustalane przez pracodawcę. Pracownicy mogą znaleźć takie ustalenia spisane w formie procedur, czy regulaminu. Wszelkie kwestie reguluje również po prostu Kodeks Cywilny.
Wysokość pożyczki dla pracowników
Informacji o tym, jak dużo pieniędzy możemy w ten sposób pożyczyć, znajdziemy w regulaminie. Niekiedy wysokość pożyczki pracowniczej zależy od takich czynników, jak:
- staż zatrudnienia
- stanowisko
- miesięczne lub roczne zarobki konkretnej osoby
- dochody na jedną osobę w gospodarstwie domowym
Ostatecznie decyzja co do przyznania pożyczki pracowniczej i tak zależy od pracodawcy. Jeśli w danym momencie nie dysponuje on wystarczającymi środkami na ten cel, może wstrzymać oferowanie pożyczek dla pracowników. Sporo zależy też od tego, jak dużo środków zgromadzono w Kasie lub Funduszu Zakładowym i ile osób z nich korzysta.
Jak skorzystać z pożyczki od pracodawcy?
W pierwszej kolejności sprawdź, czy Twój pracodawca proponuje jakiś rodzaj pożyczek pracowniczych. Jeśli tak, warto dokładnie poznać ich warunki. Mogą być dostępne w dziale kadr lub księgowości, gdzie pracownik od razu powinien też otrzymać odpowiedzi na nurtujące go pytania. Z pewnością w tym momencie dowiesz się także, jakie formalności należy spełnić.
Jako, że pracodawca ma spory zakres wiedzy na temat zatrudnionych osób, zwykle nie ma wielu wymaganych dokumentów. Najważniejsze jest więc poprawne wypełnienie formularza i przekazanie go do działu kadr lub do wskazanej do tego celu osoby z firmy. Najczęściej na decyzję w sprawie takiej pożyczki nie musimy czekać długo. Jeśli w zakładowej kasie lub przeznaczonym na ten cel budżecie jest aktualnie sporo środków, być może od razu otrzymasz odpowiedź o pozytywnym przyjęciu wniosku. Wtedy wystarczy poczekać na wypłatę pożyczki, co może nastąpić niemal od razu lub z kolejną pensją.
Pożyczki bezzwrotne od pracodawcy
W niektórych zakładach pracy i w niektórych indywidualnych sytuacjach pracowników możliwe są także pożyczki pracownicze bezzwrotne. W ich przypadku po prostu nie musimy oddawać pieniędzy z pożyczki lub ich części. Możemy więc potraktować ten rodzaj pożyczki jako wsparcie, czy zapomogę.
Zwykle bezzwrotne pożyczki pracownicze przeznaczone są dla osób, których sytuacja stała się ciężka. Czasem dotyczy to choroby, śmierci członka rodziny, czy innych sytuacji. Także w tym wypadku nie mówimy tu jednak o obowiązku pracodawcy, a jego dobrej woli.
Jak pożyczki pracownicze wpływają na BIK?
Informacje o kredytach, pożyczkach, czy zakupach na raty 0% trafiają do Biura Informacji Kredytowej. Pożyczki pracownicze są “załatwiane” między pracownikiem, a jego pracodawcą. Dane o nich nie są więc przekazywane do BIK. Wnioskując o taką pożyczkę również nie zostaniemy zapewne sprawdzeni w takiej bazie. Możliwość “zajrzenia do BIK” mają bowiem instytucje finansowe, czy banki.
Czy raty 0% i pierwsza rata gratis to rzeczywiście okazja na rynku?
Pożyczki pracownicze mogą być więc dostępne dla osób ze słabą historią kredytową lub bez niej. Również wpisanie na listę dłużników (np. do Krajowego Rejestru Długów) nie musi oznaczać, że nie dostaniemy pożyczki od pracodawcy. Zwykle się po prostu o tym nie dowie.
Czy warto skorzystać z pożyczki od pracodawcy?
Przede wszystkim sprawdź, czy w ogóle Twój pracodawca zakłada taką możliwość. Szczególnie w mniejszych firmach taka forma pożyczki może w ogóle nie być przewidziana przez pracodawcę. Najłatwiej jest po prostu zapytać o tę opcję swojego przełożonego lub odpowiednią osobę z działu kadr lub księgowości.
Jeśli jednak możesz skorzystać z pożyczki pracowniczej, sprawdź jej warunki. Następnie możesz porównać je z propozycjami banków i firm pożyczkowych. Wystarczy w tym celu sprawdzić ranking kredytów konsumenckich, czy zestawienie pożyczek na stronie super-pozyczka.pl. Poznając aktualne oferty z rynku i porównując je z warunkami spłaty pożyczki pracowniczej przekonasz się, czy to dobra opcja.
Z pewnością zaletami pożyczek dla pracowników jest jednak wygoda i duża dostępność. Jeśli Twoja firma może zaproponować Ci pożyczkę, prawdopodobnie nie musisz spełniać wygórowanych wymagań, a jedyną formalnością jest prawidłowo wypełniony wniosek. Ciężko jednak odpowiedzieć w ogólny sposób, czy wypłata środków z pożyczki pracowniczej następuje szybko. W niektórych firmach może trwać to kilka dni, czasem czas oczekiwania będzie odpowiednio dłuższy. W szczególności w dużych firmach i korporacjach Twój wniosek o pożyczkę będzie zapewne musiał przejść całkiem długą drogę. Pod tym względem z pewnością szybciej będą działały internetowe pożyczki na już, z wypłatą środków nawet po 15-30 minutach od złożenia wniosku.
Podsumowanie artykułu – pożyczki pracownicze
Pożyczki pracownicze są ciekawą alternatywą dla ofert firm pożyczkowych i banków. Mogą mieć niezwykle korzystne warunki – niskie oprocentowanie i łatwość otrzymania zgody na pożyczkę. Niekiedy firmy mają dla pracowników pożyczki bezzwrotne. One natomiast mogą być dostępne jedynie dla pracowników w trudniejszej sytuacji finansowej. Warunki pożyczki pracowniczej poznasz z regulaminu (np. Regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych) lub po prostu dowiesz się ich od pracodawcy.
W związku z pożyczkami od pracodawcy nie zapłacimy żadnych podatków (np. PCC lub dochodowego). Wysokość pożyczki i okres jej spłaty są kwestią indywidualną. Przede wszystkim powinniśmy jednak pamiętać o tym, że dostępność i przyznanie pożyczek pracowniczych to po prostu dobra wola naszego pracodawcy.
Najczęściej zadawane pytania
W ten sposób nazywamy możliwość pożyczenia pieniędzy od swojego pracodawcy. Najczęściej pożyczki dla pracowników mają bardzo korzystne warunki spłaty, lepsze od dostępnych dla wszystkich klientów na rynku.
Nie, informacje o takiej pożyczce nie trafiają do Biura Informacji Kredytowej.
Taka oferta kierowana jest do pracowników danej firmy. Czasem dostępność jest ograniczona do konkretnej puli osób, na przykład z odpowiednio dużym stażem pracy, czy z dochodami mieszczącymi się w limicie. Warto jednak wiedzieć, że pożyczki od pracodawcy mogą być dostępne także dla osób zadłużonych, czy wpisanych do rejestru dłużników. Pracodawca najczęściej nie sprawdza informacji z KRD, BIK, czy podobnych baz.
W tym przypadku powinniśmy zapewne wziąć pod uwagę okres 3 lat związany z wierzytelnościami wynikającymi ze stosunku pracy.
Pożyczki pracownicze są zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych. Zwykle nie zapłacisz też w związku z taką pożyczką podatku dochodowego, nie ma też innych obciążeń podatkowych.
Źródło:
- https://symfonia.pl/blog/hr/pozyczka-pracownicza-na-czym-polega-i-kto-moze-ja-otrzymac/
- https://poradnikpracownika.pl/-pozyczka-od-pracodawcy-czym-jest-i-komu-przysluguje
- https://centrumverte.pl/blog/udzielenie-pozyczek-pracownikom-przez-zaklad-pracy/
- https://ksiegowosc.infor.pl/zus-kadry/wynagrodzenia/5611522,pozyczka-w-pracy.html