Czy warto inwestować w kryptowaluty? Czy opłaca się kupić Bitcoina?

kryptowaluty

Kryptowaluta to termin, który znacząco definiuje nowoczesne inwestowanie na giełdzie. Choć w swoim wirtualnym portfelu nie trzymasz akcji, obligacji czy innych papierów wartościowych, to wciąż możesz liczyć na niemały zysk. Jednak samo pojęcie kryptowalut, jak i cała otoczka z nim związana jest w Polsce niezwykle tajemnicza. Niewielu rodaków decyduje się na inwestycje w kryptowaluty, co sprawia, że lokalny rynek dalej jest niewykorzystany. Zobaczmy zatem, co świat kryptowalut może nam zaproponować.

Czym są i do czego służą kryptowaluty?

Kryptowaluta – ten termin od kilku lat niezmiennie podbija rynek, elektryzując inwestorów jak świat długi i szeroki. Niejedna osoba zastanawia się, czym są kryptowaluty i na czym polega ich fenomen? Jak sama nazwa wskazuje, mamy do czynienia z połączeniem dwóch elementów: kryptografii i walut. Jednakże ich wyjątkową cechą jest to, że nie posiadają one formy fizycznej – funkcjonują jedynie cyfrowo w Internecie. Kryptowaluta istnieje więc jako dobro nienamacalne, a konkretniej: jako wirtualne pieniądze przechowywane w e-portmonetce.

Za jej pośrednictwem możemy nawet dokonywać zakupów online, o ile sklep ją honoruje. Rzadko jednak spotkamy się z jej użyciem w formie płatniczej w innych miejscach niż obrót prywatny. Dla zdecydowanej większości posiadaczy kryptowaluty stanowią swoiste inwestycje i oszczędności, jak na przykład sztabki złota czy obligacje. Decydując się na kupno Bitcoin’ów na giełdach kryptowalut musimy liczyć się z ryzykiem. Tego typu zakup może okazać się niezwykle trafioną inwestycją, która przyniesie nam ogromne zyski. Z drugiej strony nieprzewidywalność rynku może skutkować utratą zainwestowanych pieniędzy, jak w każdej inwestycji.

Czym różni się giełda kryptowalut od standardowej giełdy papierów wartościowych?

W Polsce cały rynek finansowy organizowany jest przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, zapisywane skrótowo jako GPW. Jako ciekawostkę warto odnotować fakt, że GPW to de facto spółka akcyjna, której największym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Przyjmuje się, że GPW jest giełdą o uregulowanym rynku, ściśle kontrolowanym przez stosowne instytucje. Oznacza to, że można sprzedawać i kupować na niej dopuszczone do obrotu instrumenty finansowe o przewidywalnej stopie ryzyka. Do narzędzi dostępnych na rynku finansowym możemy sklasyfikować takie elementy jak akcje, obligacje, opcje czy kontrakty terminowe. Giełda działa w sposób zdematerializowany, tym samym sprzedaż zachodzi w formie komputerowego systemu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW).

Giełda kryptowalut działa nieco inaczej niż GPW – bliżej im do pozagiełdowego rynku Forex, który zajmuje się handlem walutami. Na giełdzie walut cyfrowych nie zakupimy papierów udziałowych lub dłużnych, czyli akcji, obligacji ani kontraktów terminowych. Zamiast tego, inwestor może nabyć np. Bitcoin’y, Dogecoiny, Ethereum, Polkadot czy Ripple. Na tego typu giełdzie możliwe jest więc kupowanie i sprzedawanie kryptowalut, zarówno na rynku prywatnym, jak i wtórnym. Giełda pozwala także obserwować ilość dostępnych ofert, a także wysokość ceny kupna i sprzedaży. Dzięki temu można bez problemu złożyć satysfakcjonującą ofertę i obserwować dynamiczną sytuację rynkową.

Kto emituje kryptowaluty i w jakim celu?

Pierwsza koncepcja kryptowaluty powstała już w latach 90-tych ubiegłego wieku, a jej kolebką były Stany Zjednoczone. Wizją było stworzenie zdecentralizowanego systemu płatności elektronicznych, niezależnych od rządowych nacisków czy kontroli państwowej. Takiej idei przyświecało przekonanie wielu programistów o prawie użytkowników Internetu do prywatności wybranych danych. Wśród owych celów na czele znajdują się środki finansowe i sposobów ich wydatkowania. Już w 2008 roku powstały pierwsze kryptowaluty, a najpopularniejszymi z nich były Hashcash oraz Bit Gold. Kolejny rok przyniósł debiut najbardziej znanej kryptowaluty – Bitcoin. W tym samym 2009 roku wykopano także pierwszy blok Bitcoinów i dokonano pierwszej transakcji.

Koparka kryptowalut – co musisz o niej wiedzieć?

Koparka, kopalnia i wydobywcy – mimo swoich analogii do tradycyjnego górnictwa proces wydobywania kryptowalut znacząco się różni. Podczas pracy w kopalni węgla wydobywany jest namacalny surowiec, natomiast praca wydobywcy kryptowalut polega na „tworzeniu” waluty. Samo pojęcie „krypto” sugeruje nam, że informacje dotyczące jednostki monetarnej są zaszyfrowane w samym środku waluty. Dlatego ich wydobycia dokonuje się poprzez tworzenie tzw. łańcuchów bloków za pomocą technologii blockchain.

Z technicznego punktu widzenia kopanie kryptowalut jest jak najbardziej wykonalne za pomocą osobistego komputera. W ten właśnie sposób na samym początku najczęściej wydobywaną walutą był Bitcoin. Niestety, aktualnie nie jest to w ogóle opłacalne: tradycyjny komputer ma dużo mniejszą moc przerobową, niż maszyny, które zostały po to stworzone. Najpopularniejsze urządzenia, za pomocą których kopie się kryptowaluty to Asics i RIG-s. Kompleksowe instalacje to inwestycje liczone nawet w dziesiątkach milionów złotych plus wielotysięczne koszty comiesięcznego utrzymania.

Bitcoin – co to jest?

Bitcoin to najbardziej znana, wręcz ikoniczna wirtualna kryptowaluta, a zarazem system płatniczy w jednym. Jego geneza sięga roku 2009, kiedy to grupa znana pod pseudonimem Satoshi Nakamoto postanowiła zrealizować marzenie o zdecentralizowanym sposobie płatności. Wartość Bitcoin’a miała zależeć od popytu i podaży, a nie od prawa stanowionego czy polityki banków lub rządów. Autorzy chcieli także, by dostęp do kryptowaluty miał każdy człowiek na świecie bezpośrednio z laptopa lub telefonu. Cały system istnieje dzięki zaawansowanej technologicznie kryptografii oraz sieci wymiany P2P (peer-to-peer), czyli bez pośredników. Dzięki temu nawet dziś, po 13 latach wciąż możemy korzystać z Bitcoin’ów jako środków płatniczych, a także inwestycji.

Co wpływa na kurs kryptowaluty?

Kursy kryptowalut wynikają z podstawowych mechanizmów rynkowych, a ich wartość określana jest poprzez ekonomiczne prawo popytu i podaży. Całość działa na zasadzie dźwigni: im większy jest popyt na daną kryptowalutę, tym mniejsza będzie podaż, a cena będzie rosnąć. Analogicznie, gdy obserwujemy brak lub niewielki popyt na daną kryptowalutę, jej podaż wzrasta, a cena maleje. Istotną informacją jest także ściśle ograniczona podaż znacznej części kryptowalut, którą nie sposób powiększyć uchwałą emisyjną czy prospektem informacyjnym. Jest to typowa cecha rynku kryptowalut, natomiast raczej niespotykane zjawisko dla papierów wartościowych i tradycyjnych walut.

Jakie są inne kryptowaluty?

Najpopularniejszą kryptowalutą bez wątpienia jest Bitcoin – nawet osoby niezwiązane z inwestycjami skojarzą tę nazwę. To od niego rozpoczęła się wielka fala informacji o świecie kryptowalut, którymi zalewały nas media. Ilość dostępnych kryptowalut jest ogromna i potrafią się one między sobą znacznie różnić. Wynika to głównie, z faktu, iż każdy przy odpowiedni umiejętnościach może wprowadzić na rynek własną kryptowalutę. Niektóre cyfrowe waluty są jednak bardziej znane i zdecydowanie częściej się nimi handluje. Należy do nich między innymi Ethereum, inaczej Ether, znany jako główna alternatywa Bitcoina i zasadniczo jest do niego bardzo podobny. Ponadto warto wskazać inne kryptowaluty cieszące się dużym popytem: Ripple XRP, Litecoin, NEO czy IOTA.

Kryptowaluty a tokeny NFT – czy to to samo?

Od kilku miesięcy media społecznościowe rozemocjonowane są kolejnym wirtualnym dobrem, jakim jest NFT. Ten skrótowiec oznacza Non-Fungible Token czyli w tłumaczeniu niewymienialny token. Jest to specyficzny rodzaj tokena kryptograficznego, którego charakter jest unikatowy, a idea funkcjonuje w oparciu o architekturę blockchain. Każdy token NFT zawiera informacje, które odróżniają go od innych jednostek tokenowych. Dzieje się tak, ponieważ znajduje on odzwierciedlenie w określonych przedmiotach materialnych i niematerialnych. Składnikami aktywów NFT mogą być wirtualne dzieła sztuki, kolekcjonerskie karty czy wizerunki znanych osób. W związku z tym tokeny te są bardzo łatwe do zidentyfikowania przez użytkownika niewyspecjalizowanego. W odróżnieniu od kryptowalut, tokeny NFT nie mogą podlegać wzajemnej wymianie, co za tym idzie – nie można nimi handlować.

Zalety inwestowania w kryptowaluty

Specjaliści nie zawsze są zgodni co do inwestowania w rynek kryptowalut, zdania bywają mocno podzielone. Część z nich – jak na przykład Elon Musk – zdecydowanie namawia do nabywania i sprzedawania aktywów wirtualnych, widząc w nich przyszłość. Część klasycznych inwestorów i ekonomistów – na czele z legendarnym Warrenem Buffetem, czyli „wyrocznią z Omaha” – do tego zniechęca. Giełda kryptowalut z pewnością jest jednak pociągająca, a oto kilka jej największych zalet:

  • Wzrost popularności kryptowalut – stają się one coraz powszechniejsze, tym samym na rynku pojawia się większy kapitał;
  • Wzrost użytkowania kryptowalut – coraz częściej możemy spotkać się z możliwością zapłacenia kryptowalutami, nawet w obrocie prywatnym;
  • Bezpieczeństwo i stabilność kryptowalut – to pewny środek płatniczy niezależny od polityki pieniężnej państw;
  • Potencjał do zarobku – inwestycje w kryptowaluty mogą okazać się niezwykle trafne i owocne;
  • Potencjał do rozwoju technologii – dzięki popularności i bezpieczeństwie systemu z pewnością można liczyć na rozwój tego rynku.

Wady inwestowania w kryptowaluty

Znaczna część inwestorów zniechęcona jest przez wady tego systemu, które wynikają z wysokiego stopnia zaangażowania technologii cybernetycznej. Część obaw bierze się z niezrozumienia rynku, a część – z faktu, że giełda kryptowalut nie zawsze bywa stabilna. Do jej największych i najczęściej wymienianych wad należy:

  • Brak stabilności rynku – czasem większa niż w przypadku innych giełd, a już na pewno „bezpieczniejszych” papierów wartościowych, takich jak obligacje;
  • Wahania cen – w mgnieniu oka można zarówno zyskać, jak i stracić znaczną część zainwestowanych pieniędzy;
  • Podatność na spekulacje – rynek ten jest niezwykle wrażliwy, tym samym bardzo niestabilny, co udowodniły chociażby wpisy Elona Muska na mediach społecznościowych.

Przypominamy, że tekst nie ma charakteru poradnika inwestycyjnego ani sugestii czy wskazówek do zakupu kryptowalut. Niniejsza publikacja ma za zadanie przybliżyć tematykę kryptowalut i tematów pochodnych oraz omówienia teoretycznego sposobu inwestowania w nie.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły