Zastanawiasz się, dlaczego tak wiele osób inwestuje w srebro? Podobnie jak w przypadku inwestycji w złoto oraz inne kruszce, są dwa główne motywy tego działania. Pierwszym jest chęć bezpiecznego przechowania swojego majątku przez długi czas. Druga opcja zakłada bardziej krótkoterminowe działanie i zarabianie na zmianie kursu srebra lub złota. W obu przedstawionych sytuacjach warto poznać nieco bliżej zasady inwestowania w srebro i przygotować się nieco do decyzji o inwestycji w zakup srebra.
- Inwestycje w srebro
- Co charakteryzuje rynek srebra?
- Jak duży jest rynek srebra?
- Potencjał zysku inwestowania w srebro
- Małe wahania kursu srebra w “spokojnych czasach”
- Możliwości inwestowania w srebro
- Sztabki srebra i srebrne monety – srebro fizyczne
- Co to jest srebro papierowe?
- Zalety i wady srebra fizycznego i “papierowego”
- Srebro – dobry wybór na trudne czasy
- Inwestowanie w srebro – podsumowanie
Inwestycje w srebro
Jeśli chodzi o wszechstronność i możliwość użycia na wiele sposobów, srebro ustępuje chyba tylko ropie naftowej. Ma naprawdę wiele zastosowań. O ile jednak ropa naftowa może sporo stracić na wartości, na przykład wskutek decyzji politycznych lub przechodzenia na odnawialne źródła energii, w przypadku inwestycji w srebro jest to mniej prawdopodobne. Srebro może być wykorzystywane jako sposób przechowywania pieniędzy, ale także jest niezbędne w produkcji elektroniki. Sieci 5G, samochody elektryczne, nowoczesna “zielona” energetyka – właśnie tam srebro jest niemalże niezbędne. Branże te silnie rozwijają się i nic nie wskazuje, aby ten trend miał się zmienić. Ponadto już od wielu lat srebro jest jednym z surowców używanych w produkcji komputerów, smartfonów, kabli, czy wielu różnych podzespołów elektronicznych.
Inwestując w srebro trzeba zauważyć, że jego kurs wymiany często odzwierciedla kurs wymiany złota. Wszelkie wahania kursu zakupu i sprzedaży złota zobaczymy też na wykresach cen srebra. Srebro, na równi ze złotem, już od dawna jest traktowane jako forma inwestycji. W przypadku inwestycji w srebro najczęściej mówimy o zakupie szlachetnego srebra oraz o kupnie srebrnych monet. Inwestorom z pewnością znane są również instrumenty finansowe oparte na srebrze. To między innymi kontrakty terminowe, CFD i ETF-y. Ze względu na charakterystykę kruszców (ich skończoną ilość), srebro (a także złoto, platyna, itp.) jest też często uznawane za twardą walutę. Inwestując w srebro można więc w pewnym stopniu uniknąć inflacji, z którą muszą się liczyć posiadacze majątku w formie gotówki i walut. Cóż, nawet w chwili gdy wiele osób zastanawia się, skąd wziąć pieniądze, niektórzy mają problem z tym, aby ich majątek nie malał.
Co charakteryzuje rynek srebra?
Myśląc o inwestycji w srebro warto poznać nieco bliżej rynek srebra. Dla lepszego zrozumienia zasad, jakie na nim panują, trzeba też zrozumieć charakterystykę kruszcu srebra. W nie tak odległej przeszłości srebro, na równi ze złotem, pełniło podstawę systemu płatniczego praktycznie każdego państwa. Właściwie dopiero od osiemnastego wieku w powszechnym użyciu jest znany dziś pieniądz papierowy. Jeszcze przez jakiś czas papierowe pieniądze musiały mieć swój odpowiednik w realnie posiadanych przez dany kraj (emitujący pieniądze) majątku – zwykle w formie złota i właśnie srebra. Na początku już tylko w kilku krajach srebrne monety pozostawały w powszechnym, codziennym użytku (m.in. w USA).
Dlaczego monety ze srebra cieszyły się aż tak dużą popularnością na całym świecie? Powód jest prosty, właściwie taki sam jak w przypadku złota. Oba kruszce są dość łatwe w obróbce, a wyroby z nich mają jednak niezła trwałość. Jednocześnie wydobycie srebra nie odbywa się w wysokim tempie, przez co na rynku jest znana, ograniczona ilość srebra. To doskonały sposób na inflację. Podaż i wydobycie są natomiast wyższe, niż w przypadku złota. Z tego względu srebro od zawsze jest kruszcem tańszym. To złoto nazywamy się “królewskim” metalem. W przypadku inwestycji w kruszce oznacza to natomiast tylko tyle, że uncja złota jest po prostu kilkadziesiąt razy droższa od uncji srebra.
Jak duży jest rynek srebra?
Jaka jest wielkość rynku srebra i jego wartość? Dziś na świecie nie ma już państw używających w codziennym obiegu srebrnych monet. Dużą popularnością cieszą się natomiast monety bulionowe (termin ten oznacza po prostu monety inwestycyjne) oraz sztaby srebra. Różne szacunki mówią o tym, że wielkość rynku srebra to między 2,5 a 4 miliardy uncji. Jedna uncja ma 31,1 gram. Dla porównania, rynek złota to 2-3 miliardy uncji. Biorąc pod uwagę cenę obu kruszców, wartość rynku złota jest wielokrotnie wyższa, niż rynku srebra. Czy oznacza to jednak, że inwestycje w srebro są mniej opłacalne? Niekoniecznie. Trzeba też dodać, że aż 50% światowego złota to złoto inwestycyjne. W przypadku srebra inwestycyjnego udział ten wynosi około 20 procent.
Potencjał zysku inwestowania w srebro
Tak, jak w przypadku innych inwestycji, chcąc inwestować w srebro warto poznać ryzyko, potencjał zysku i jego horyzont czasowy. Jak już wiemy, rynek srebra jest około 50-60 razy mniejszy od rynku złota. Warto też wiedzieć, co dla niektórych może być nieco zaskakujące, że kapitalizacja rynku srebra jest niższa, niż w przypadku rynku kryptowaluty BitCoin, czy globalnych firm (jak np. McDonalds). Wiedząc to możemy ocenić rynek srebra jako płytki – wahania ceny mogą być stosunkowo duże (np. w porównaniu ze złotem).
Czy większe wahania kursu srebra w stosunku do kursu złota powinny przekreślić tę formę inwestowania? Wręcz przeciwnie! Niektórzy uznają inwestowanie w srebro za inwestowanie z dźwignią względem rynku złota. Zmiany kursu obu kruszców zwykle są podobne – oba surowce notują w tych samych momentach spadki i wzrosty. W przypadku rynku srebra zmiana kursu jest jednak często kilkukrotnie wyższa. Należy to rozumieć tak (choć jest to dość duże uproszczenie), że inwestycje w złoto są mniej ryzykowne, ale mają też mniejszy potencjał zysku w stosunku do inwestycji w srebro. Ostatecznie większość doświadczonych inwestorów wybiera po prostu do swojego portfela inwestycyjnego oba wspomniane kruszce.
Małe wahania kursu srebra w “spokojnych czasach”
Gdy sytuacja na światowych jest ustabilizowana, wahania kursu srebra nie są zbyt duże. Spoglądając wstecz na sytuację z początku 2020 roku możemy natomiast dopatrzyć się sporych różnic kursu srebra, a wręcz paniki. Ma to oczywiście związek z niepewną sytuacją związaną z wybuchem pandemii na świecie. Wtedy kurs potrafił zmienić się o ponad ⅓ w dwa tygodnie. Gdy po pewnym czasie rządy światowe zareagowały (tarcze antykryzysowe, obniżki stóp procentowych), pojawiło się wielu inwestorów chętnych kupić srebro. Wtedy kurs poszybował w górę.
W niepewnych czasach kupno srebra wydaje się być więc dość ryzykowne. Warto natomiast pamiętać, że kursy wszystkich instrumentów finansowych i sposobów inwestowania zmieniają się wtedy w bardzo dużym stopniu.
Spore wahania kursu srebra mogą być niezłą okazją dla osób chcących inwestować w srebro krótkoterminowo. Większość osób inwestuje jednak w srebro średnio- i długoterminowo. Jest sporo instrumentów pozwalających na zakup srebra. W zależności od horyzontu czasowego warto więc wybrać ten najbardziej odpowiedni.
Możliwości inwestowania w srebro
Jest kilka sposobów inwestowania w srebro. W zależności od czasu na jaki chcesz ulokować swój majątek w srebrze, warto wybrać odpowiedni produkt inwestycyjny. Wcześniej warto je więc poznać. Najpierw warto się zastanowić, czy chcemy lokować środki w fizycznym srebrze (np. sztabki srebra, srebrne monety inwestycyjne), czy w srebrze “papierowym”.
Sztabki srebra i srebrne monety – srebro fizyczne
Wiele osób łączy inwestycje w srebro z wyborem jego fizycznej wersji. Najpopularniejsze odmiany do sztabki srebra oraz srebrne monety lokacyjne. W obu przypadkach produkt wykonywany jest z czystego srebra o próbie 969. Taka sztabla lub moneta nie ma wartości kolekcjonerskiej, nie ma też określonego nakładu. Wartość wynika tu z fizycznej ilości srebra takiej próby, w przeciwieństwie do na przykład monet kolekcjonerskich lub srebrnej biżuterii. Ten sposób inwestowania w srebro dobrze nadaje się więc do przechowywania swojego majątku przez długi czas. Wybierając ten rodzaj srebra trzeba zwrócić uwagę na dobry stan techniczny i uznanego producenta.
Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać srebro w sztabkach, czy srebrne monety – odpowiedź jest dość prosta. Zależy to od ilości srebra, którą chcesz kupić, czyli wartości inwestycji. Sztabki ważą od 100g do jednego kilograma (ok 30-300 uncji w jednej sztabie srebra). Srebrne monety mają natomiast wagę od ¼ uncji do 5 uncji. Aby uniknąć marży producentów srebra,warto wybierać jak największą ilość. Oznacza to duże sztabki srebra lub większą liczbę monet kupowanych jednorazowo.
Co to jest srebro papierowe?
“Srebro papierowe” to produkty, które zapewniają Ci ekspozycję na aktualną cenę srebra. Mowa o różnych instrumentach finansowych, które odnoszą się do kursu srebra. ETF, CFD i kontrakty futures naśladują w pewnym stopniu zmianę kursu srebra. Mogą być to też akcje firm związanych ze srebrem – na przykład akcje spółek wydobywających je.Chcąc inwestować w srebro papierowe warto poznać dokładniej te produkty finansowe. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że w przypadku inwestycji długoterminowych najlepszym wyborem zwykle będą ETF-y na srebro. Są to fundusze w pełni zabezpieczone srebrem. Dwa pozostałe instrumenty nadają się raczej do inwestycji w krótkim horyzoncie czasowym.
Sposobem na inwestowanei w rynek srebra, ale bez wchodzenie w posiadanie srebra (fizycznego lub papierowego) jest też zakup akcji producentów srebra lub spółek wydobywających srebro. Także ich wartość jest bowiem ściśle związana z aktualną ceną srebra. Najczęściej firmy działające w tym sektorze zajmują się równocześnie produkcją złota i srebra lub wydobywaniem także wielu innych metali. Pozwala to w pewnym stopniu uniknąć sporych wahań na rynku srebra. Jeśli dana spółka w większym stopniu skupia się właśnie na srebrze, jest bardziej związana z kursem zakupu srebra.
Zalety i wady srebra fizycznego i “papierowego”
W przypadku srebra fizycznego jest ono w pewnym stopniu wyłączone z systemu finansowego. Nie musisz się więc wtedy obawiać o działanie władz państwa – przynajmniej do momentu chęci sprzedaży srebra. W Polsce mamy jednak przepisy podatkowe, które zwalniają inwestora z podatku dochodowego, gdy sprzedaje srebro inwestycyjne po upływie minimum pół roku od daty zakupu. Kupując je musisz się jednak liczyć z koniecznością opłacenia podatku VAT w wysokości 23% (nie ma go w przypadku złota inwestycyjnego). Srebro inwestycyjne (sztabki, monety) jest też typowym wyborem w przypadku inwestycji w długim horyzoncie czasowym. Nie nadaje się jednak zbyt dobrze do krótkoterminowych inwestycji. Warto też pamiętać, że srebro fizyczne musisz gdzieś trzymać. Można mieć je w domu, w sejfie lub zapłacić zewnętrznej firmie za przechowywanie go.
Plusem srebra papierowego, czyli często po prostu zapisu w formie elektronicznej, plusem jest proste zawieranie transakcji. Przechowywanie także jest wygodne. W razie nagłej potrzeby, możesz też szybko sprzedać srebr, nie płacąc przy tym podatku. Zakup srebra papierowego nie wiąże się z koniecznością płacenia VAT-u. Minusem jest natomiast konieczność skorzystania z usług jednej z giełd. Nie możemy też mówić tu o anonimowości przy zawieraniu transakcji. Zysk ze sprzedaży instrumentów finansowych tego typu jest natomiast obciążony podatkiem 19%.
Srebro – dobry wybór na trudne czasy
Wtedy, kiedy “złoto idzie w górę” możemy mówić o dobrym momencie na inwestycje w srebro. Zwykle, w porównaniu z innymi możliwościami na rynkach finansowych, zakup srebra jest dobrym pomysłem w czasach kryzysu. Przechowywanie pieniędzy w formie srebra jest natomiast sposobem na walkę z inflacją.
Fizyczne srebro sprawdzi się natomiast doskonale jako sposób przechowywania swojego majątku. Przede wszystkim, szukając dobrego momentu na zakup srebra, wielu ekspertów radzi śledzić rynek złota. W ocenie pomoże parametr “Gold-To-Silver”, czyli to ile uncji srebra ma równowartość jednej uncji złota.
Inwestowanie w srebro – podsumowanie
Niniejszy artykuł jest jedynie wstępem przybliżających czytelników do poznania zasad inwestowania w srebro. Podobnie do innych instrumentów finansowych, w przypadku srebra mamy naprawdę wiele zależności i specjalistycznej wiedzy, którą warto posiąść. Nie ma też jednego sposobu inwestowania w srebro, czy metody przynoszącej gwarantowany zysk.