Podatek za kryptowaluty – jak opodatkować zysk z Bitcoina

podatek od kryptowalut

Choć jeszcze kilka lat temu nie były znane, dziś kryptowaluty są popularnym sposobem na lokowanie swoich pieniędzy. Niektórzy kupują je w celu inwestycji, inni chcą po prostu walczyć w ten sposób z inflacją.Warto natomiast wiedzieć, że należy zapłacić podatek od kryptowaltu. Co więcej, nie dotyczy to tylko inwestorów, którzy osiągnęli przychody z handlu krypto. Również osoby ograniczające się do kupna kryptowaluty muszą rozliczyć się z fiskusem.

Co to jest kryptowaluta?

Ujmując w największym skrócie, kryptowaluty to wirtualne pieniądze. Powstają przy pomocy tak zwanych “koparek kryptowatlut”. Posiadacz maszyny udostępnia jej moc obliczeniową w zamian za odpowiednie wynagrodzenie – cząstkę kryptowaluity, którą “wydobywa”. Na świecie są tysiące kryptowalut, z których najbardziej rozpoznawalny jest Bitcoin. Wirtualne waluty mają swoją wartość odwzorowaną w bardziej popularnych, tradycyjnych walutach – na przykład dolarze, euro lub złotówce. Kurs kryptowalut jest zmienny, a czasem mamy do czynienia ze sporym wzrostem lub spadkiem.

Tu przechodzimy do tego, co można zrobić z kryptowalutą. Inwestorzy handlują nimi. Można nie tylko kupować i sprzedawać daną kryptowalutę. Często korzystne jest również zamienianie jednej kryptowaluty w drugą. Aby lepiej sobie to zobrazować, wyobraźmy sobie osobę handlującą walutami obcymi, wymieniając je z innymi uczestnikami rynków finansowych. Handel odbywa się na giełdzie kryptowalut, której przykładem może być Binance.

Jak kryptowaluty wpływają na przychody inwestora

Podczas wymiany kryptowalut (np. kupna Bitcoina i zamienienia go na inną walutę krypto) nie powstaje przychód. Nie ma więc obowiązku podatkowego. Nie ma tu znaczenia, czy osoba kupuje kryptowalutę na giełdzie, czy w innym miejscu. Obowiązek podatkowy pojawi się natomiast, kiedy podatnik zamieni kryptowalutę na realny środek płatniczy – na przykład złotówki. Również zapłacenie wirtualną walutą za rzeczywiste towary lub usługi sprawia, że powstaje przychód.

Gdy powstaje taki przychód, podatnik musi zapłacić od niego podatek. Jego wysokość wynosi 19%. W celu rozliczenia się z Urzędem Skarbowym musimy wypełnić zeznanie podatkowe PIT-38.

Jakie mogą być koszty uzyskania przychodu ze sprzedaży kryptowatlu?

Tylko udokumentowane wydatki poniesione na nabycie kryptowatluty mogą być uwzględnione jako koszt uzyskania przychodu z ich sprzedaży. Mogą to być również koszty ich sprzedaży, jak prowizja pośrednika. Sporo osób nie kupuje kryptowatlut, a samodzielnie je pozyskuje, poprzez “kopanie”. Wtedy kosztami uzyskania przychodu niestety nie mogą być zakup i amortyzacja maszyny – koparki kryptowalut. Nie uwzględnimy też w kosztach kosztu energii elektrycznej. Opłata za zamianę jednej kryptowaluty na inną również nie jest uwzględniana jako koszt uzyskania przychodu.

Brak realnych przychodów a podatek od kryptowalut

Wiele osób zastanawia się, czy warto inwestować w kryptowaluty. Ilu inwestorów, tyle opinii w tej kwestii. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę z tego, że handlując kryptowalutami musimy złożyć zeznanie roczne PIT-38 nawet wtedy, kiedy nie mamy przychodów z nich. Będzie tak nawet wtedy, gdy jedynie ponosimy koszty związane z zakupem danej kryptowaluty. W późniejszych latach można jednak odpisać je od podatku.

Należy więc rozliczyć się z kupna i sprzedaży. Gdy kwota zakupu przewyższa tę ze sprzedaży, różnicę możemy wykorzystać do rozliczenia w kolejnych latach. Obowiązek rozliczania się z kryptowatlut (tzw. podatek od kryptowalut) pojawił się jednak dopiero w 2023 roku. Osoby, które wcześniej kupiły kryptowaluty mogą uwzględnić koszt kupna w późniejszych latach.

Podatek VAT przy handlu kryptowalutami?

A co z podatkiem VAT? Ministerstwo Finansów zauważyło, że podatek VAT wlicza się do świadczenia usługi. Obowiązek rozliczenia  podatku VAT pojawia się więc przy sprzedaży kryptowalut. 

Czy podatek od kryptowalut sprawia, że nie warto w nie inwestować?

Handel kryptowalutami, podobnie jak korzystanie z wielu innych instrumentów finansowych, oznacza często istnienie na granicy opłacalności. Wiele osób może więc uznać, że konieczność składania zeznań podatkowych jest tu sporo niedogodnością. Samo opodatkowanie w wysokości 19% od przychodu również jest sporym mankamentem

Pamiętajmy, że kryptowaluty powstały jako nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych środków płatniczych. Pamiętajmy, że jest to też instrument finansowy, nieco “wyjęty” spod jurysdykcji organów podatkowych, czy schowany przed wzrokiem urzędników. Z pewnością wiele osób po prostu nie poinformuje administracji skarbowej, że w ogóle handlowało kryptowalutami. Oczywiście, jest to działanie niezgodne z przepisami polskiego prawa.

Od jakiej sumy zapłacimy podatek? Przykład

Spójrzmy na przykład. Jeżeli kupimy kryptowalutę BTC (BitCoin) za 30.000 złotych, a sprzedamy za 50 tysięcy, jaki podatek zapłacimy? Odejmujemy od uzyskanych 50 tysięcy sumę, za którą kupiliśmy kryptowalutę (czyli 30.000 zł). Podatek w wysokości 19% zapłacimy wtedy od 20.000 złotych.

Może inne artykuły również Cię zainteresują:

Podatek od kryptowalut – podsumowanie artykułu

Handel kryptowalutami to dość ryzykowny sposób inwestowania swojego kapitału. Wiele osób wybiera go jednak, choćby ze względu na niezależność wirtualnych walut. Nie są kontrolowane przez żadne urzędy, czy administrację podatkową jednego z krajów. W myśl tego podatek od kryptowalut chyba nikomu nie jest na rękę. Wynosi jednak 19%, a rozliczenie w postaci PIT-38 musimy złożyć niezależnie od uzyskanych przychodów z kryptowalut. Niestety, jako koszt uzyskania przychodu nie zalicza się kosztu zakupu koparki kryptowalut, ani jej eksploatacji (czyli np. ceny prądu).

Najczęściej zadawane pytania

Czy trzeba płacić podatek od kryptowalut?

Tak, taki obowiązek w Polsce pojawił się w 2022 roku. Służy do tego zeznanie podatkowe PIT-38, a stawka podatku wynosi 19%.

Jak rozliczyć podatki od kryptowalut?

Rozliczenie odbywa się przy pomocy rocznego zeznania PIT-38. Stawka podatku wynosi 19% od przychodu.

Kiedy należy rozliczyć się z kryptowalut?

Rozliczenie z urzędem skarbowym konieczne jest zwykle do końca kwietnia kolejnego roku podatkowego. Ze względu na dni wolne w 2023 roku, rozliczenie było możliwe do 2 maja 2023 roku. Zeznanie PIT-38 należy wypełnić nawet, jeśli na kryptowalutach nic nie zarobiliśmy.

Jaka jest kara za brak rozliczenia podatku od kryptowalut?

Za brak rozliczenia się z kryptowalut ze “skarbówką” grozi grzywna w wysokości od 300 do 60.200 złotych. Poza grzywną możemy spodziewać się kary w wysokości pięciokrotnego minimalnego wynagrodzenia w danym roku.

Źródło:

  1. https://www.prawo.pl/podatki/podatek-od-kryptowalut-w-rocznym-pit,520668.html
  2. https://www.gov.pl/web/finanse/rejestr-dzialalnosci-w-zakresie-walut-wirtualnych
  3. https://www.podatki.gov.pl/pit/rozliczenie-ze-sprzedazy-kryptowalut/
  4. https://cryptiony.com/blog/konsekwencje-nierozliczenia-sie-z-kryptowalut
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły