Jak sprawdzić czy ktoś wysłał mi przelew?

Jak sprawdzić czy ktoś wysłał mi przelew?

Jednym z najpopularniejszych sposobów na wymianę gotówki jest wykonanie przelewu bankowego. Czy to przelew online, czy zlecony w sposób tradycyjny, każdy korzysta czasami z tej możliwości. Niekiedy, w oczekiwaniu aż pieniądze przyjdą na nasz rachunek, zastanawiamy się, czy ktoś wysłał mi przelew. Czy można to sprawdzić, a jeśli tak – to w jaki sposób? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w dzisiejszym poradniku. Sprawdzamy też, jak długo idzie przelew, a ile czasu trzeba czekać na przelew natychmiastowy?

Jak sprawdzić przelew (czy ktoś wysłał mi przelew?)

Przede wszystkim, w celu potwierdzenia wysłania przelewu bankowego na nasz rachunek, musimy poprosić o to osobę lub firmę zlecającą go. W przeciwnym wypadku dowiemy się o otrzymaniu przelewu dopiero w momencie, kiedy pieniądze zostaną zaksięgowane na naszym rachunku. 

Aby upewnić się, że pieniądze zostały prawidłowo wysłane, warto sprawdzić wszelkie dane przelewu. Przede wszystkim istotną informacją jest numer konta bankowego. Możemy zweryfikować, czy został wpisany poprawnie. Zwykłe pomyłki w numerze konta bankowego są natomiast wychwytywane przez systemy bankowe. Każdy numer rachunku posiada określoną liczbę cyfr (26) oraz sumę kontrolną. Zamiana jednej cyfry powinna więc skutkować brakiem możliwości nadania przelewu.

Informacje na temat zaksięgowania przelewu możemy uzyskać od obsługi banku. To kolejny sposób na sprawdzenie, czy ktoś wysłał mi przelew.

Czy można wycofać przelew? Jak to zrobić?

Czy ktoś wysłał mi przelew?

Jak sprawdzić, czy przelew bankowy został wysłany na konto? Oczywiście, najlepszym potwierdzeniem będzie dla nas fakt, że pieniądze po prostu znajdują się na rachunku bankowym. Niekiedy jednak sprawdzamy stan konta, a tam nie ma środków, na które czekaliśmy. Jeśli czekasz na jakiś przelew (np. płatność faktury przez kontrahenta lub klienta, wypłata wynagrodzenia za pracę, itp.), każdy może sprawdzić, czy ktoś wysłał mi przelew.

Jak sprawdzić, do kogo należy rachunek bankowy?

W pierwszej kolejności warto zapytać się nadawcy przelewu, czy go zlecił. Możemy po prostu mu zaufać i poczekać, aż przelew przyjdzie. To zwykle wystarczające potwierdzenie, jeśli znamy nadawcę przelewu, na przykład to nasz znajomy lub członek rodziny. Także w przypadku osób, z którymi długo współpracujesz, często możemy po prostu liczyć na wiarygodność. Jest też jednak możliwość dodatkowego sprawdzenia tej informacji. Mowa oczywiście o przedstawieniu potwierdzenia przelewu. Każdy, kto nadał przelew, może je otrzymać. Jeśli zlecamy przelew w banku, od razu otrzymamy stosowne potwierdzenie tego działania. Gdy natomiast wysyłamy przelew online, dokument potwierdzający go możemy pobrać z serwisu transakcyjnego banku. Często jest też do pobrania w aplikacji mobilnej banku. Najczęściej potwierdzenie przelewu ma formę pliku .pdf. Można go wysłać, choćby e-mailem lub przez komunikator internetowy (WhatsApp, itp.).

Mając potwierdzenie przelewu możemy być spokojni, czekając na zaksięgowanie środków. Dłuższy czas oczekiwania może wynikać z harmonogramu sesji przychodzących i wychodzących banków nadawcy i odbiorcy przelewu. Najczęściej pieniądze trafiają na konto kolejnego dnia roboczego.

Jak sprawdzić, czy przelew doszedł na konto?

Najprostsze zadanie stoi przed posiadaczami konta bankowego z dostępem z poziomu aplikacji lub serwisu bankowości online. Wystarczy zalogować się na swoje konto, co będzie możliwe także ze smartfona lub tabletu. Sprawdzamy swoją historię konta, możemy też użyć wyszukiwarki (np. wpisując tytuł przelewu lub nazwę nadawcy). Szybko możemy zweryfikować, czy przelew na który czekamy, przyszedł na konto. Jeśli nie, możemy skontaktować się z nadawcą przelewu.

Jeżeli mamy potwierdzenie nadania przelewu, a środków nie ma na koncie zbyt długo (np. minęło już kilka dni roboczych), możemy zweryfikować dane przelewu. Zwróć uwagę przede wszystkim na numer konta – czy jest poprawny?

Ile czasu idzie przelew?

Przelewy w ramach jednego banku najczęściej dochodzą niemal błyskawicznie. Związane jest to z tym, że informacje o przelewie są przetwarzane w tym samym, własnym systemie bankowym. Równie szybko idą przelewy BLIK na telefon, czy przy użyciu systemów płatności (np. Przelewy24, BlueCash).Jeśli jednak nadano przelew do odbiorcy mającego konto w innym banku, trzeba uzbroić się w nieco cierpliwości.

Kiedy dojdzie przelew z innego banku? Przede wszystkim pewną podpowiedzią może być nazwa banku nadawcy i własnego. Wtedy możemy sprawdzić, kiedy są w nich sesje przelewów wychodzących (bank zleceniodawcy) i przelewów przychodzących (odbiorca przelewu). Na tej podstawie możemy dowiedzieć się, kiedy powinniśmy spodziewać się przelewu na konto.

Kiedy przelew? Kiedy dojdzie przelew? Sesje ELIXIR - kalkulator księgowań

Sesje ELIXIR odbywają się kilkukrotnie w ciągu dnia. Warto też wiedzieć, że sesje są jedynie w dni robocze. Przelewy zlecone w dni wolne, weekendy, czy święta będą wymagały dłuższego oczekiwania. Także przelew zlecony wieczorem najczęściej dojdzie do odbiorcy dopiero kolejnego dnia roboczego. Jeśli natomiast wyślemy przelew rano, w dniu roboczym, środki powinny znaleźć się na koncie odbiorcy jeszcze tego samego dnia. Odpowiedzi na pytanie, czy ktoś wysłał mi przelew, powinniśmy więc szukać dopiero po upływie tego czasu.

Do której godziny wychodzą przelewy z banków?

Zwykle ostatnia sesja wychodząca ma miejsce o godzinie 16:00. W niektórych bankach moment ten następuje jednak wcześniej, o godzinie 14:00. Wszystko zależy więc od procedur w konkretnym banku. Możemy je dość łatwo sprawdzić, choćby sprawdzając tę informację na stronie konkretnego banku.

Sesje przychodzące, czyli moment kiedy bank księguje otrzymane przelewy, są zwykle później. W większości banków ostatnia sesja przychodząca jest o 18:00 lub 18:30. Jeśli do tej godziny nie otrzymasz przelewu, prawdopodobnie dostaniesz pieniądze dopiero kolejnego dnia roboczego.

Przelew natychmiastowy

Niekiedy sprawdzając, ile kosztuje przelew natychmiastowy, widzimy sporą sumę. Nierzadko wynosi kilka, a nawet kilkanaście złotych za przelew. W zamian otrzymujemy gwarancję, że pieniądze niemal błyskawicznie trafią do odbiorcy. W większości przypadków przelew ekspresowy trafia na konto odbiorcy po maksymalnie kilku minutach.

Jak działa przelew natychmiastowy?

Warto zaznaczyć, że przelew natychmiastowy działa też w weekendy, święta, czy w nocy. Jeśli zależy Ci na szybkim przesłaniu komuś pieniędzy, warto zastanowić się nad tą opcją.

Przelew na telefon – czy ktoś wysłał mi przelew na telefon?

Podobnie do przelewów błyskawicznych, przelew na telefon BLIK przyjdzie do odbiorcy po kilku chwilach od zlecenia. To kolejny błyskawiczny sposób na przekazanie komuś pieniędzy.

Podsumowanie artykułu

Podsumowując, jak sprawdzić, czy ktoś wysłał mi przelew? Najlepiej po prostu spytać nadawcy przelewu, czy go zlecił. Do weryfikacji może posłużyć potwierdzenie przelewu – do pobrania bezpłatnie przez osobę wysyłającą nam pieniądze przelewem. Przelewy online mogą pojawić się na koncie odbiorcy jeszcze tego samego dnia, jeśli zostaną wysłane przed ostatnią sesją przelewów wychodzących banku nadawcy. W przeciwnym wypadku zwykle trafiają do odbiorcy kolejnego dnia roboczego. Są natomiast sposoby na zlecenie przelewu, który dojdzie od razu do odbiorcy. Będzie tak, jeśli skorzystamy z opcji przelewu błyskawicznego lub przelewu BLIK na telefon. Dobrą opcją jest również  zlecenie przelewu na konto bankowe w tym samym banku. Wtedy również pieniądze momentalnie trafiają do odbiorcy.

Najczęściej zadawane pytania

Czy ktoś wysłał mi przelew? Jak to sprawdzić?

Najlepiej poprosić nadawcę o przesłanie potwierdzenia nadania przelewu. Informację O zaksięgowaniu przelewu możemy też próbować uzyskać od obsługi banku.

Jak sprawdzić, czy ktoś wysłał przelew?

Najlepszym rozwiązaniem jest poproszenie o potwierdzenie przelewu. Ma formę dokumenty, który można następnie przesłać e-mailem, czy wydrukować (zwykle to dokument w formacie .pdf).

Źródło:

  1. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Czekasz-na-przelew-Teraz-mozesz-sprawdzic-kiedy-przyjdzie-2149599.html
  2. https://subiektywnieofinansach.pl/potwierdzenie-przelewu-co-sie-dzieje-z-transakcja-a-co-moze-zrobic-adresat/
  3. https://www.money.pl/banki/kiedy-przelew-dotrze-na-konto-wszystko-zalezy-od-rozkladu-sesji-w-bankach-6647389029768096a.html
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły