Jak działa LYNX? Lynx Broker – opinie klientów

lynx broker

Niepewna sytuacja na rynkach finansowych, a także rosnąca inflacja spowodowały, że coraz więcej osób próbuje zarabiać na swoich oszczędnościach. Zwykłe lokaty oszczędnościowe lub (tym bardziej) trzymanie pieniędzy na zwykłym rachunku powodują, że majątek stale traci na wartości. Z pomocą przychodzą różne instytucje umożliwiające inwestowanie swoich pieniędzy. Jedną z nich jest Lynx Broker. Platforma pozwala na korzystanie z produktów Interactive Brokers, a my dziś sprawdzimy, jakie to usługi. Czy korzystanie z Lynx może się opłacać? Jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z instrumentów finansowych Lynx? Dla lepszego poznania, sprawdzamy też opinie o Lynx.

Lynx Broker

Wspomniany już dom maklerski Interactive Brokers ma swoją siedzibę w Stanach Zjednoczonych. Jest jednym z największych maklerów na tamtym rynku, a także na świecie. Dzięki holenderskiej platformie Lynx Broker uzyskujemy dostęp do instrumentów finansowych, które dla przeciętnego konsumenta byłyby trudnoosiągalne. Historia Lync sięga 2006 roku, od tego czasu jest platformą łączącą europejskich klientów (inwestorów) z Interactive Brokers. 

W Lynx możemy liczyć na duży wybór różnych usług, produktów i instrumentów finansowych. Wszystkie odnoszą się oczywiście do portfolio Interactive Brokers, choć Lynx dokłada też do tego nieco swoich produktów. Holenderski broker ma też własną ofertę prowizyjną.

Oferta Lynx Broker

Lynx Broker daje nam możliwości inwestowania na dwa sposoby:

  • rachunek gotówkowy – to prosta droga do handlu standardowymi instrumentami finansowymi, np. obligacjami
  • rachunek z dźwignią finansową – rachunek marżowy

Co ważne, rejestracja w Lynx oznacza automatyczny dostęp do naprawdę dużej liczby rynków. Jest ich aż 150, które pochodzą z 33 krajów. Znajdziemy tam także dostęp do warszawskiej GPW (Giełdy Papierów Wartościowych).

Obsługa Lynx w rodzimym języku

Zaletą w stosunku do wielu innych brokerów jest dostępność Lynx w języku polskim. Nie możemy na to liczyć m.in. w Interactive Brokers. To spore ułatwienie dla osób z Polski, szczególnie zaczynających dopiero swoją przygodę z inwestowaniem.  Możemy bowiem skupić się na istotnych aspektach handlu instrumentami finansowymi, zamiast skupiać się na zastanawianiu, co oznaczają poszczególne funkcje i informacje.

Poza samą obsługą Lynx Broker po polsku, także pomoc techniczna funkcjonuje w ten sam sposób. Do tego działa bardzo sprawnie, a na odpowiedzi nie musimy długo czekać. Wszystko to sprawia, że holenderski broker jest jak najbardziej przyjazny dla Polaków.

Czy Lynx Broker i Interactive Brokers to to samo?

Poznając zasady działania Lynx, można zastanawiać się nad tym, czy platforma brokerska jest tym samym, co makler Interactive Brokers. Są to dwie odrębne marki, choć Lynx Broker korzysta z instrumentów finansowych dostępnych w IB. Dzięki temu, że Lynx posiada siedzibę w Holandii, podlega tamtejszym zasadom, a nadzoruje go Holenderski Urząd Nadzoru Finansowego (odpowiednik polskiej KNF). Można więc uznać tę platformę za bardzo wiarygodną, szczególnie,środki inwestora są zabezpieczone. (depozyt zabezpieczający  20.000 EUR).

Główne różnice między Lynx i IB:

  • to dwie odrębne marki i przedsiębiorstwa
  • działają w różnych krajach
  • inne koszty i prowizje
  • zupełnie inna platforma
  • Lynx jest dostępny w języku polskim
  • odrębny support – obsługa klienta ( w Lynx także po polsku)
  • Lynx działa na rynku europejskim, Interactive Brokers – na całym świecie

Konto w Lynx Broker

Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem poprzez platformę Lynx Broker, trzeba zacząć od założenia konta. Na wstępie wybieramy pakiet, spośród trzech dostępnych. Możemy zdecydować się na jedną z dwóch strategii inwestowania. Po wejściu do platformy mamy dostęp do wielu instrumentów finansowych i handlu nimi.

Trzy dostępne rodzaje kont:

  • konto indywidualne w Lynx Broker – dla typowych użytkowników, którzy chcą w pojedynkę korzystać z brokera. Przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych inwestorów.
  • wspólne konto w Lynx – propozycja dla inwestorów chcących inwestować z inną osobą, np. wspólników, małżeństw
  • konto firmowe – typ konta w Lynx Broker dla profesjonalnych inwestorów

Dwie opcje inwestowania w Lynx opisaliśmy pokrótce już wcześniej. Pierwsza z nich to możliwość standardowego zakupu akcji, obligacji i innych instrumentów finansowych. Bazujemy wtedy na ich realnej wartości, choć oczywiście w całym procesie inwestowania musimy także uwzględnić prowizję Lynx. Druga opcja zakłada korzystanie z dźwigni finansowej. Dwa dostępne warianty dla inwestorów Lynx:

  • cash: konto gotówkowe – dostęp do popularnych instrumentów finansowych (akcje, obligacje). Środki zasilamy przelewem bankowym i kwotę tę inwestujemy w wybrany przez siebie sposób.
  • margin: konto marżowe – operacje na rynkach finansowych wykonujemy tu z wykorzystaniem dźwigni finansowej. Dostępne są tu takie instrumenty finansowe, jak kontrakty futures i opcje. Warto pamiętać, że ta opcja może przynieść większe zyski, ale jest również obarczona większym ryzykiem.

Jakie instrumenty finansowe są dostępne u tego brokera?

Lista dostępnych instrumentów finansowych w Lynx jest bardzo długa i zróżnicowana. W Lynx Broker oferuje m.in.:

  • akcje i obligacje
  • kontrakty terminowe futures
  • ETF-y
  • opcje
  • rynki Forex
  • CFD
  • penny stocks
  • sprinter, turbo i inne certyfikaty

Zachęcamy do tego, aby przed wyborem instrumentu finansowego, dobrze zapoznać się z zasadami jego funkcjonowania. Szczególnie początkujący inwestorzy powinni skupić się na mniej ryzykownych działaniach.

Jak inwestować przez Lynx?

Lynx Broker jest platformą dla inwestorów. Po założeniu tam konta otrzymujemy dostęp do serwisu – portalu inwestycyjnego. Samo uczestnictwo tam jest zupełnie bezpłatne. Co ważne, Lynx udostępnia swoim klientom, a także innym zainteresowanym, sporą bazę wiedzy. Znajdziemy tam artykuły i poradniki na temat inwestowania. Jeśli więc chcesz rozpocząć inwestowanie swoich oszczędności, warto najpierw skupić się na zdobyciu odpowiedniej wiedzy – a Lynx to umożliwia. Baza wiedzy została podzielona na kilka kategorii:

  • notowania i giełda
  • informacje giełdowe
  • handel
  • webinary i szkolenia

Po przejściu w wybrany segment otrzymujemy kilka rozdziałów do przeczytania. Poruszanie się po świecie akcji, obligacji, czy ogólnie inwestycji, jest dzięki temu znacznie prostsze.

Otworzenie rachunku inwestora w Lynx Broker

Założenie konta w Lynx nie jest trudne. Przechodzimy na stronę brokera, najlepiej z poziomu przeglądarki internetowej na komputerze. Na stronie www bez trudu znajdziemy opcję “Otwórz rachunek” – znajduje się po prawej stronie, w górnej części strony głównej brokera. Po wybraniu tej opcji musimy podać swoje dane i wybrać sposób inwestowania. Inwestor uzupełnia:

  • swoje dane osobowe
  • adres
  • wybór rodzaju rachunku
  • zgody, regulaminy, informacje prawne
  • wypełnienie krótkiego testu na temat swoich umiejętności inwestycyjnych
  • zaznaczenie wymaganych zgód i regulaminu

Szczególnie istotne jest rzetelne uzupełnienie pól, które pozwalają na określenie umiejętności inwestora na rynku finansowym i w handlu. Dzięki temu Lynx da Ci pewne podpowiedzi, które ułatwią wejście w świat brokera i nawigowanie po nim.

Gdy wszystkie pola zostaną uzupełnione, przechodzimy do wysłania formularza. Lynx wymaga wysłania dokumentów potwierdzających dane podane we wniosku. Dokument musi potwierdzać dane osobowe adres zamieszkania. Kolejnym krokiem jest wykonanie przelewu weryfikacyjnego, następnie rachunek inwestora w Lynx staje się aktywny.

Lynx – dostęp do instrumentów finansowych dostępny na dwa sposoby

Możemy korzystać z Lynx Broker przez przeglądarkę internetową. Drugą opcją jest wygodna i intuicyjna w obsłudze aplikacja. Możliwe sposoby obsługi Lynx:

  • aplikacja Lynx Trading
  • Lynx Basic (w przeglądarce)
  • aplikacja mobilna na Android lub iOS

Warto zaznaczyć, że wersja przeglądarkowa ma nieco mniej opcji, jest też nieco prostsza w obsłudze. Przeznaczona jest więc szczególnie dla osób nieco mniej zaawansowanych. Zupełnie uproszczone wersje Lynx Broker są dostępne na urządzenia mobilne.

Rachunek demo w Lynx

Posiadając rachunek inwestora w Lynx Broker można założyć także rachunek demo. Ta opcja przeznaczona jest tylko dla klientów Lynx, którzy chcą przetestować różne opcje i sposobów finansowania. W rachunku demo Lynx Broker inwestujemy wirtualnymi pieniędzmi. Nie stracimy tam nic, ale też nic nie zyskamy. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość poznania pewnych instrumentów. Jest to  rozwiązanie przeznaczone dla początkujących inwestorów.

Lynx Broker – opłaty i prowizje

Otworzenie i prowadzenie rachunku inwestycyjnego w Lynx jest bezpłatne. Serwis zarabia na siebie poprzez prowizje. Są pobierane przy poszczególnych operacjach wewnątrz platformy. Najczęściej prowizja Lynx to po prostu odsetek sumy, za którą kupujemy lub sprzedajemy instrumenty finansowe. Dla przykładu podamy prowizje przy  akcjach ETF. prowizja dla wartości transakcji:

  • 0,12% na giełdzie polskiej (minimalnie 15 złotych)
  • 0,1% na giełdzie brytyjskiej (minimum 10 funtów brytyjskich)
  • 0,15% na giełdzie australijskiej (minimum 10 dolarów australijskich)

Jedynie giełda amerykańska i kanadyjska mają inny sposób naliczania prowizji. Wynosi odpowiednio 0,01 dolara amerykańskiego za akcję i 0,02 dolara kanadyjskiego za akcję.

Jeśli nie posiadasz żadnych aktywów w Lynx, opłata za prowadzenie konta to 1 dolar miesięcznie. Dodatkowe opłaty to m.in. koszty transakcyjne za operacje na giełdzie. Ciężko podać dokładną sumę kosztów i prowizji w Lynx – w dużej mierze zależą od konkretnego rynku i instrumentu finansowego.

Depozyt w Lynx Broker

Osoby chcące “pobawić się” w giełdę, powinny poszukać tej możliwości gdzie indziej. Lynx Broker jest bowiem platformą, której usługi kierowane są do osób chcących przeznaczyć tam całkiem spore środki. Minimalna wartość depozytu to 15.000 złotych. Ciężko wyobrazić sobie, by osoba stawiająca swoje pierwsze kroki na giełdzie, przelała na konto brokera tak pokaźną sumę.

Opinie o Lynx

Zacznijmy od opinii, jaką na temat Lynx Broker ma Interactive Brokers. Amerykański makler powierzył obsługę rynku europejskiego marce Lynx Broker już kilkanaście lat temu. Świadczy to o ogromnym zaufaniu. Nie inaczej jest zresztą w przypadku klientów inwestujących swoje środki w Lynx. Holenderski broker obsługuje swoich klientów w ich rodzimym języku, co nie jest normą wśród podobnych platform. Możemy liczyć na sporą liczbę artykułów i podpowiedzi dla inwestorów, co pomaga rozwijać się jako inwestor. 

Zalety Lynx Broker

Do największych plusów należy obsługa w pełni po polsku. Także cały serwis jest dostępny w naszym rodzimym języku. Możemy dopasować platformę do swoich oczekiwań – jest kilka rodzajów kont i dwie wersje platformy inwestycyjnej Lynx. Prowizje nie są wysokie, a samo korzystanie z serwisu jest darmowe. Mamy dostęp do niemal wszystkich instrumentów inwestycyjnych. Plusem jest spore bezpieczeństwo naszych danych, a także przechowywanych w Lynx aktywów. Dostęp do Lynx uzyskamy zarówno z komputera, jak i urządzeń mobilnych.

Jakie wady ma Lynx?

Myśląc o rozpoczęciu swojej przygody z inwestowaniem, ciężko wyobrazić sobie wybranie właśnie brokera Lynx. Powód jest prosty – wymagany depozyt to aż piętnaście tysięcy złotych. Osoby z Polski chcące inwestować na GPW mogą też narzekać na dość ograniczoną ofertę polskiej giełdy. Początkujący mogą mieć też problem w poruszaniu się wśród naprawdę dużej liczby dostępnych instrumentów. Bogata oferta jest więc zarówno wadą, jak i zaletą Lynx. Wiele osób rezygnuje też z Lynx ze względu na brak kryptowalut.

Lynx Broker – podsumowanie

Podsumowując, Lynx Broker wydaje się być bardzo dobrą platformą dla inwestorów. Warunek jest jednak taki, że dotyczy to raczej osób średnio-zaawansowanych, zaawansowanych i profesjonalnych inwestorów. Osoby początkujące mogą nie odnaleźć się wśród wielu opcji, usług i dostępnych w Lynx produktów. Doświadczeni inwestorzy docenią natomiast niskie koszty handlu przez Lynx, a także dostęp do wielu rynków. Plusem jest bardzo intuicyjna obsługa, dzięki przetłumaczeniu serwisu na język polski. Firma zabezpiecza też środki inwestorów.

Początkujących zachęcamy do przeczytania naszego poradnika: w co inwestować w 2023 roku?

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły