Bitcoin – co to jest BTC i jak na nim zarabiać?

bitcoin

Historia Bitcoina nie jest długa. Ta kryptowaluta pojawiła się na rynku w 2009 roku. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło. Dziś BTC nie jest już niczym nadzwyczajnym, a różne rodzaje kryptowalut coraz częściej pojawiają się w portfelach inwestorów. Dziś postaramy się nieco przybliżyć, czym jest Bitcoin. Sprawdzimy też, jak zarabiać na BTC i jak działają kryptowaluty.

Jak zrozumieć Bitcoina?

Dla wielu osób mimo istnienia na rynku przez kilkanaście lat, kryptowaluty pozostają “czarną magią”. Nic dziwnego, ciężko odnieść je do tradycyjnych pieniędzy. Zasada funkcjonowania kryptowalut jest też inna, niż w przypadku bardziej standardowych instrumentów finansowych.  Początki Bitcoina sięgają czasów przypadających na okres bezpośrednio po wielkim kryzysie z 2008 roku. Rynki finansowe i inwestorzy odczuwali skutki kryzysu, a masowe drukowanie pieniędzy przez światowe rządy zmniejszyło zaufanie do tradycyjnych pieniędzy. Tu można doszukiwać się przyczyn powstania kryptowalut.

W zamyśle Bitcoin był projektowany jako kryptowaluta, która w przyszłości może być lepszym środkiem płatniczym, niż tradycyjne pieniądze. Zdaniem twórców BTC rynki finansowe nie działały (i wciąż nie działają) w prawidłowy sposób, na co odpowiedzią są właśnie wirtualne waluty krypto. Od początku stawiano na dwie główne zalety Bitcoina. Przede wszystkim zaplanowano ograniczenie ilości kryptowaluty – do 21 milionów. Dzięki temu posiadacze BTC mogli liczyć na uniknięcie emisji większej liczby – to powodowałoby spadek wartości posiadanych przez nich kryptowalut.

Drugim argumentem “za” miało być zapewnienie anonimowości posiadaczom kryptowaluty oraz samym transakcjom. Te miały być bezpieczne, szybkie i bezproblemowe – i jest tak w rzeczywistości. Zapewnia to brak udziału globalnych banków w przekazywaniu środków oraz nie wpisywanie się w kontrolowane przez rządy systemy finansowe. Pierwsi inwestorzy wydobywający i kupujący kryptowaluty znajdowali w nich poczucie wolności i uwierzyli w to, że wartość BTC będzie rosnąć. Dziś postaramy się sprawdzić i przedstawić w prosty sposób, czy założenia twórców BTC i innych kryptowalut się potwierdziły. Minęło kilkanaście lat, a czy dziś warto inwestować w Bitcoin?

Kto wymyślił Bitcoina? Co to jest BTC?

Na starcie warto zaznaczyć, że tak jak PLN jest skrótem dla polskiej waluty: złotówki, to BTC oznacza po prostu Bitcoina. Oba terminy jak najbardziej mogą być używane zamiennie. Definicja Bitcoina brzmi dość skomplikowanie: to zdecentralizowana, otwartoźródłowa platforma do płatności zbudowana na bazie technologii blockchain. System płatniczy Bitcoin wykorzystuje do transakcji i rozliczeń swoją walutę – Bitcoina (BTC). Czy jest to zrozumiałe? Dla większości osób niezbyt. Warto po prostu wiedzieć, że system połączonych bloków (komputerów uczestników platformy Bitcoina, którzy tworzą łańcuch bloków, z ang. blockchain) nie ma swojej “centrali”, czy też “głównego serwera”

Cechą charakterystyczną kryptowaluty jest fakt, że nie jest objęta nadzorem, kontrolą, czy przepisami żadnej centralnej jednostki – globalnego banku, czy jakiegoś państwa lub organizacji. Użytkownicy platformy BTC udostępniają też moc obliczeniową swoich komputerów. Ona odpowiada za funkcjonowanie całego systemu płatniczego.Dodatkowo za udostępnioną moc obliczeniową komputera otrzymujemy zapłatę – w postaci waluty BTC. Można więc inwestować w kryptowaluty zarówno po prostu kupując je (wymieniając tradycyjne waluty na krypto) lub je tworząc. Do powstawania kryptowaluty służą tak zwane koparki lub kopalnie kryptowalut. To wydajne komputery lub całe zespoły komputerów. Wykonują zaawansowane obliczenia matematyczne, które są przydatne w branży technologicznej – głównie w kryptografii. To właśnie stąd pochodzi zresztą nazwa kryptowaluty.

Czy sieć Bitcoin jest dostępna dla wszystkich?

Warto wiedzieć, że platforma płatnicza Bitcoin jest dostępna publicznie. Każdy może do niej dołączyć. Transakcje zawierane z użyciem BTC są natomiast w pełni anonimowe. Tak samo jest zresztą z portfelami posiadaczy Bitcoina – tylko właściciel ma dostęp do swojego”portfela”, czyli sposobu przechowywania kryptowalut, który opiszemy w dalszej części.

Osoby zastanawiające się, czy warto inwestować w kryptowaluty często wspominają właśnie o argumencie zachowania anonimowości. To duży plus, na przykład w stosunku do inwestycji przez dom maklerski, czy w nieruchomości.

Co można zrobić z Bitcoinem?

Do czego służy kryptowaluta BTC? Z założenia kryptowaluty miały być cyfrowym i zapewniającym anonimowość odpowiednikiem tradycyjnych pieniędzy lub innych sposobów przechowywania majątku (np. akcji, kruszców, jednostek funduszy inwestycyjnych). Bitcoin miał być więc bardzo dobrym sposobem płacenia za różne transakcje – zarówno online, jak iw  tradycyjnych sklepach. Choć rzeczywiście w niektórych miejscach można coś kupić za BTC, dziś nie jest to najważniejszą funkcją kryptowalut. Najczęściej spotykanym sposobem użycia kryptowalut (w tym BTC) jest użycie jej do handlu – inwestycje i spekulacje. Kupowanie kryptowalut może być też sposobem na anonimowe przechowywanie swojego majątku. Wśród kryptowalut Bitcoin wydaje się być dość stabilną jednostką. Z tego względu używany jest do inwestycji raczej długoterminowych.

W przeciwieństwie do innych kryptowalut opartych na technologii blockchain, platforma Bitcoin nie może być natomiast wykorzystana do tworzenia zewnętrznych aplikacji. Jest jedynie zdecentralizowanym systemem płatniczym z walutą BTC.

Co ciekawe, wraz z upływem czasu wartość Bitcoina znacznie wzrosła. Pierwszą transakcję wykonano w 2010 roku. Chodziło o zakup w pizzerii za równowartość 10.000 BTC. Dziś taka suma byłaby warta setki milionów dolarów. Rocznica wydarzenia przypada na 22 maja każdego roku i jest nazywana Bitcoin Pizza Day. To właśnie możliwość znacznego wzbogacenia się na kryptowalucie odpowiada za to, że wiele osób decyduje się zainwestować w nowe krypto o niskiej wartości. Rzadko która odnosi jednak podobny sukces, jak BTC.

Jak zarobić na kryptowalutach? Na jakie zyski można liczyć kupując BTC?

Możliwe jest zarabianie na BTC na dwa główne sposoby: wydobywanie kryptowaluty (kupno koparki kryptowalut) oraz handel kryptowalutami. Oba sposoby mają swoje plusy i minusy. Decydując się na zakup koparki kryptowalut musimy liczyć się z dość dużym wydatkiem. Sprzęt przynoszący realne zyski kosztuje kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Miesięczny zysk zależy w dużej mierze od aktualnego kursu – wartości kryptowaluty.

Musimy natomiast liczyć się z bardzo dużymi rachunkami za energię elektryczną, czy zużyciem sprzętu i koniecznością jego obsługi. Bilans przewidywanych kosztów i oczekiwanych zysków można sprawdzić używając z jednego z dostępnych w sieci kalkulatorów. Pokażą, po ilu miesiącach (a zwykle – po ilu latach) inwestycja się zwróci. Decydując się na tzw. wykopywanie Bitcoina musisz jednak również rozważyć taką opcję dla innych kryptowalut. Przeważnie koparki kryptowalut wydobywają kilka z nich jednocześnie Taka dywersyfikacja pozwoli ograniczyć ryzyko związane z nagłymi spadkami kursu jedne z walut.

Drugim sposobem na zarabianie na Bitcoinie jest handlowanie nim. Wyróżniamy dwa sposoby: trading (handel oparty na dość częstych operacjach, wtedy zyskujesz na zmianach kursów kryptowalut) oraz hodlowanie (przetrzymywanie kryptowaluty przez długi czas, aż sporo zyska na wartości). W tym przypadku musisz jednak liczyć się z dość dużym ryzykiem inwestycyjnym kryptowalut. Jednocześnie możliwa stopa zwrotu jest znacznie większa, niż w przypadku bardziej tradycyjnych instrumentów – akcji, obligacji, czy funduszy inwestycyjnych. Warto wiedzieć, że zasady funkcjonowania rynku kryptowalut są dość złożone. Ciężko powiedzieć, czy osoby zarabiające na krypto znają je, czy mają po prostu dużo szczęścia.To samo można jednak powiedzieć również o innych instrumentach.

Jak zmienia się kurs BTC? Najwyższy i najniższy kurs Bitcoin

Osoby, które stały się posiadaczami kryptowaluty BTC na początku jej istnienia, dziś prawdopodobnie są milionerami. Warto jednak wiedzieć, że kolejny raz taki wzrost wartości Bitcoina raczej nie będzie miał miejsca. Owszem, w 2017 roku kurs BTC urósł aż 20-krotnie, a w 2013 roku wzrosnąć aż 70-krotnie. Wzrosty na początku funkcjonowania wynosiły jednak tysiące, a nawet miliony procent.  W ostatnich latach różnice kursy wynosiły znacznie mniej, choć i tak kilkadziesiąt procent. Rekord wysokości kursu BTC miał miejsce w kwietniu 2021 – 1 BTC kosztował wtedy ponad 65.000 USD. Najniższy kurs BTC był oczywiście na początku istnienia waluty – wynosił w 2010 roku zaledwie kilka centów.

Trzeba wiedzieć, że kurs Bitcoin wielokrotnie w przeszłości potrafił spaść o połowę w krótkim okresie. Z jednej strony dla wielu osób oznacza to prawdziwą “wtopę” podczas inwestowania. Inni jednak wykorzystują taki moment by kupić większą sumę kryptowaluty, a następnie zarabiać na jej wzroście. Nie ma jednak żadnego pewnego sposobu na przewidzenie spadków i wzrostów kursu BTC. Warto jednak zaznaczyć, że od jakiegoś czasu rynek Bitcoina stał się o wiele bardziej dojrzały, a różnice w kursach nie są aż tak spektakularne.

Prognozy kursu kryptowaluty Bitcoin

Osoby zastanawiające się, czy warto kupić Bitcoina, jednocześnie zastanawiają się, czy Bitcoin może kiedyś kosztować miliony dolarów. Gównie to początkujący inwestorzy w kryptowaluty sprawdzają (zwykle w Internecie, w podcastach, kupując książki o krypto) sprawdzają przewidywania. Ile będzie kosztował Bitcoin w przyszłości? Odpowiedź jest prosta – nikt tego nie wie.Trzeba o tym pamiętać i nie brać na poważnie informacji znalezionych na ten temat w sieci.

Oczywiście, na świecie jest wiele osób wierzących w 100% w Bitcoina. Osoby te wierzą, wręcz są przekonane, że wp rzyszłości Bitcoin stanie się jedną z walut uznawanych na całym świecie. Być może Bitcoin zastąpi tradycyjne waluty, nad którymi rządy i banki mają pełną kontrolę. Czy jednak takie instytucje pozwoliłyby na utratę kontroli nad przepływami finansowymi, czyli też możliwością opodatkowania ich? Naszym zdaniem nie jest to realny scenariusz.

SF, S2F, stock to flow w przypadku BTC

Jednym z najczęściej opisywanych i wybieranych sposobów inwestowania w Bitcoina jest wykorzystanie modelu tzw. stock to flow. Model stock to flow jest wykorzystywany m.in. do pomiaru liczebności różnych dóbr, surowców i innych zasobów. Określa proporcje dostępnych do wydobycia zasobów w stosunku do już wydobytej liczby. Podobny model jest też przyjmowany do obliczenia, ile Bitcoina już wydobyto, a ile jeszcze można wydobyć. Na tej podstawie można prognozować, jak zmieni się kurs w przyszłości. Oczywiście, jest to tylko jeden z czynników, które warto brać pod uwagę.

Model S2F dla Bitcoin pozwala więc ocenić, jaką Bitcoin będzie miał wartość w przyszłości. Oczywiście, także te dane trzeba poznawać pamiętając o tym, że nie wiadomo, czy prognozy się sprawdzą.

Co to jest cykl 4-letni dla Bitcoin i innych kryptowalut?

Zapoznając się ze sposobami zarabiania na Bitcoin z pewnością trafisz też na teorię 4-letniego cyklu Bitcoina. Na tej podstawie można (w teorii) określić, kiedy rozpocznie się kolejny okres hossy w Bitcoinie i innych kryptowalutach. To na podstawie tej teorii niektórzy inwestorzy decydują, kiedy zainwestować w Bitcoina, a kiedy sprzedać BTC.

Choć teoria 4-letniego cyklu BTC nie zawsze się sprawdza, można jej użyć do oszacowania, kiedy kurs kryptowaluty może zacząć spadać. Teoria ta dotyczy wszystkich kryptowalut. W przypadku rynku kryptowalut okresy znacznych spadków przypadły na 2012, 2016 oraz 2020 rok. Jakiś czas (zwykle parę miesięcy) potem, kryptowaluty zaczynały przybierać na wartości.

Jak kupić BitCoin?

Kryptowaluty, w tym także BTC można kupić używając giełdy kryptowalut. To tam możemy zasilać swoje portfele kryptowalut, czyli miejsca ich przechowywania. Przykładem giełdy kryptowalut może być Zonda/Bitbay lub Binance. Kupione tam kryptowaluty (zwykle mamy dostęp do wielu różnych, a także instrumentów finansowych wykorzystujących krypto, jak opcje na kryptowaluty, kontrakty na krypto) musimy jednak liczyć się z pewną prowizją, a czasem także opłatą za wpłaty i wypłaty lub za prowadzenie konta.  Na giełdzie możemy też przechowywać kryptowaluty, choć można do tego użyć także zewnętrznego portfela kryptowaluty. Nasz stan posiadania i możliwość wykonania transakcji zakupu i sprzedaży kryptowalut opisane są tak zwanym kluczem. Można go zapisać na kartce (to niewygodne) lub zapisać w pliku na komputerze (to dość niebezpieczne – ktoś może nam go ukraść). Portfele kryptowalut dzielimy na zimne (cold wallet – portfel krypto offline, w formie fizycznego urządzenia przypominającego pendrive) oraz ciepłe (hot wallet – na stronie www, w programie, aplikacji mobilnej).

Podejmując decyzję o inwestycji w Bitcoina, warto więc znaleźć odpowiednią giełdę i portfel krypto do zakupu, sprzedaży i bezpiecznego przechowywania BTC.

Czy warto inwestować w Bitcoina?

Ciężko jest znaleźć odpowiedź na pytanie, czy opłaca się kupić Bitcoina. Dla wielu osób kryptowaluty są zagadnieniem nowym i dość niezrozumiałym, co nie powinno dziwić ze względu na złożone zasady ich działania. Wtedy sugerujemy ostrożność lub zainwestowanie swoich środków w inny sposób (akcje, fundusze inwestycyjne, nieruchomości, a nawet konto oszczędnościowe lub lokata).

Rynek kryptowalut i handel nimi wiążą się ze sporym ryzykiem inwestycyjnym. Potencjał zarobku jest spory, trzeba jednak mieć na uwadze wszystkie “za” i “przeciw”. Obecnie bez trudu można znaleźć wiele materiałów szkoleniowych na temat inwestowania w Bitcoina i inne kryptowaluty. Chcąc inwestować w ten sposób z pewnością warto zdobyć solidną dawkę wiedzy.

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły