Dofinansowanie budowy domu 2024

dofinansowanie budowy domu

Dofinansowanie budowy domu w 2024 roku – czy to w ogóle jest możliwe? Jeżeli zdecydowałeś, że rok 2024 będzie tym, w którym rozpoczniesz budowę swojego domu, warto poznać możliwości dofinansowania, jakie są dostępne na rynku. W Polsce znajdziemy szereg opcji pozwalających na współfinansowanie budowy domu. Wsparcie finansowe oferują programy rządowe, ale również instytucje komercyjne. Dotacje przewidują najczęściej wsparcie inwestycji, w których zarządzanie energią jest nowoczesne i stawia na energooszczędne rozwiązania i niestandardowe źródła ciepła. Postaw na nowoczesną technologię, a możesz zyskać do kilkudziesięciu tysięcy złotych dofinansowania budowy domu.

Jakie są dostępne dofinansowania na budowę domu?

Wysokość oraz rodzaj dofinansowania budowy domu zależy od wybranego programu. Najbardziej popularne programy to:

 • Moje Ciepło pozwalające na uzyskanie dotacji do 21 000 zł
 • Mój Prąd – tu można uzyskać dotację do 16 000 zł
 • Moja Woda, gdzie dofinansowanie budowy domu wynosi do 6000 zł

Na czym polega program Moje Ciepło?

Program powstał w ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pozwala on na uzyskanie dofinansowania na zakup oraz montaż wodnych, gruntowych oraz powietrznych pomp ciepła dla budynków jednorodzinnych. Odbiorcami oferty mogą być osoby fizyczne, właściciele lub współwłaściciele nowo powstałych domów jednorodzinnych, którzy zamierzają zainwestować w pompę ciepła.

Założenia programu są takie, aby nowo wybudowane domy zawierały instalacje nowoczesne i przyszłościowe. Odchodzi się już od tradycyjnych i nieefektywnych źródeł ciepła wykorzystujących paliwa kopalne. Dofinansowanie budowy domu w programie Moje Ciepło zachęca do inwestycji w odnawialne źródła energii tzw. OZE. Nabór wniosków rozpoczął się 29 kwietnia 2022 roku i potrwa w trybie ciągłym do 31 grudnia 2026 lub do wyczerpania dedykowanej puli środków.

Moje Ciepło

Jakie dokumenty należy dostarczyć, aby skorzystać z programu Moje Ciepło? 

Wszystkie programy związane z dofinansowaniem budowy domu, zawsze wymagają przygotowania odpowiedniej listy dokumentów. Tak też jest i w tym przypadku. Program jest obwarowany długą listą wymagań, jednak sam proces wnioskowania nie jest skomplikowany. Jeżeli rozpoczynamy procedurę ubiegania się o dotację, musimy przygotować:

 • wniosek o przystąpienie do programu Moje Ciepło
 • pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy
 • zawiadomienie o zakończeniu budowy lub decyzja o pozwoleniu na jego użytkowanie
 • charakterystykę energetyczną budynku lub świadectwo energetyczne. Istotne jest, żeby w dokumencie tym źródłem ogrzewania była pompa ciepła lub sam wskaźnik energetyczny wyliczony dla wszystkich urządzeń grzewczych 
 • protokół odbioru
 • faktura lub dokument potwierdzający dowód zakupu pompy ciepła
 • potwierdzenie dokonania zapłaty
 • karta produktu i etykiety energetyczne pompy ciepła
 • oświadczenie o posiadaniu wszystkich zgód właścicieli budynku
 • pełnomocnictwo do złożenia wniosku
 • dokumenty geologiczne w przypadku gruntowej pompy ciepła
 • jeżeli rodzina zamieszkująca nieruchomość posiada kartę dużej rodziny, również należy dołączyć jej kopię do wniosku

Program Mój Prąd przy budowie domu- jak działa?

Program powstał, aby zachęcić inwestorów do budowy nowych gospodarstw domowych opartych o instalacje fotowoltaiczne. W jego założeniach planowane jest powstanie i rozwój stacji fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej od 2 kW do 10 kW, które w dużej mierze wykorzystują odnawialne źródła energii. Dotacja do mikroinstalacji fotowoltaicznej wynosi w tej chwili do 6 000 zł, co stanowi około 50% kosztów kwalifikowanych. Jeżeli inwestor zgłosi się po dofinansowanie mikroinstalacji wraz z elementami dodatkowymi, dofinansowanie budowy domu może wynieść nie więcej niż 7 000 zł przy samej mikroinstalacji i 50 % kosztów kwalifikowanych. Decydując się na magazyn energii dotacja wyniesie nie więcej niż 16 000 zł przy 50 % kosztów kwalifikowanych. Magazyn ciepła do 50% kwalifikowanych kosztów to dopłata rzędu 5000 zł.  Wybierając system EMS/ HEMS do 50% kosztów kwalifikowanych, to dopłata wysokości do 3000 zł.

Jeżeli rozpocząłeś budowę domu, z pewnością posiadasz przyłącze tymczasowe, z którego korzystasz w okresie wykonywania robót. Za ten czas trwania prac niestety nie możesz ubiegać się o dofinansowanie budowy domu w ramach programu Mój Prąd. Dofinansowanie przysługuje tylko w przypadku posiadania przyłącza docelowego. Dodatkowo przedsiębiorstwo energetyczne świadczące usługę przesyłową, musi zamontować licznik dwukierunkowy. Gdy zostanie zawarta umowa kompleksowa o świadczenie usługi energetycznej, wtedy możesz rozpocząć wnioskowanie o dofinansowanie budowy domu z programu Mój Prąd.

Mój Prąd

Program Mój Prąd w 2024 daje jeszcze większe możliwości (Mój Prąd 6.0)

W 2024 roku, jak w każdym roku, działa program Mój Prąd. Tym razem znajdziemy przy nim oznaczenie „6.0”, co może wskazywać na kolejną edycję. Program zostanie rozszerzony, w 2024 roku niema polegać tylko na dotowaniu zakupu urządzeń. W ramach transformacji energetycznej Polacy mogą stawać się coraz bardziej samowystarczalni pod tym względem. Program Mój Prąd 6.0 może w tym bardzo pomóc.

Jak się okazuje, aby osiągnąć samowystarczalność, nie wystarczy już tylko zainstalować fotowoltaikę i podłączyć się do sieci. Tym razem program Mój Prąd idzie o krok dalej – pozwoli też na finansowanie pompy ciepła i magazynów energii. Środki na dotacje i w tym roku mają natomiast pochodzić ze środków unijnych, ale też budżetu krajowego. Po części jest to związane z realizacją Krajowego Planu Odbudowy

Kwota dotacji może sięgać nawet 35 tysięcy złotych oraz dodatkowe 6 tysięcy na panele fotowoltaiczne. Jest tu jednak limit dochodów – 135.000 złotych na gospodarstwo domowe, w którym ma być zrealizowany projekt.

Jak skorzystać z dofinansowania budowy domu w ramach programu Moja Woda?

Jest to kolejny program, który pozwala na uzyskanie środków w trakcie budowy domu. Jego przeznaczenie dotyczy inwestycji, w której otoczeniu zostaną zastosowane technologie pozwalające na zatrzymanie wody opadowej i rozpadowej w obrębie nieruchomości. W ramach dotacji można uzyskać do 6000 zł na jedno przedsięwzięcie, ale nie może być to więcej niż 80% kwalifikowanych kosztów instalacji całości. 

Korzystając z programu Moja Woda, można pozyskać dofinansowanie budowy domu i przeznaczyć je na wykonanie systemów służących do retencji wody np.:

 • elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody
 • zbiorniki retencyjne
 • przewody odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien
 • wypusty do zbiornika naziemnego
 • ogrody deszczowe

Nie tylko inwestorzy, którzy budują swoje domy, mogą ubiegać się o tego typu finansowanie. Dotacja przysługuje również właścicielom działek, na których dopiero jest planowana budowa domu jednorodzinnego. W tym przypadku jest jednak zastrzeżenie, że dom musi być oddany do użytkowania zgodnie z prawem przed złożeniem dokumentów do wypłaty. Oddanie do użytkowania następuje po uzyskaniu decyzji zezwalającej na użytkowanie lub poprzez uprawomocnienie się zgłoszenia. 

Moja Woda

Czy można zbudować dom z ulgą termomodernizacyjną?

Będąc właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego, także takiego w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej, możesz ubiegać się o skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej. Kwota przysługująca odliczeniu to nawet 53 000 zł. Przysługuje ona na wszystkie realizowane przedsięwzięcia związane z modernizacją systemu ogrzewania dla domu jednorodzinnego lub jego zmianą. Warunkiem skorzystania z tej oferty jest istnienie nieruchomości. Dom musi być wybudowany, nabyty z rynku pierwotnego lub wtórnego. Ulga zatem nie przysługuje w trakcie budowy domu. Podczas budowy domu nie możemy skorzystać też z programu Czyste powietrze, ponieważ program ten jest skierowany do właścicieli domów już wybudowanych, którzy chcą zmienić system grzewczy swojej nieruchomości. 

Kredyt na wymianę pieca.

Komu przysługuje dofinansowanie budowy domu?

W zależności od programu, z którego chcemy skorzystać i zasad w ramach danego programu uzyskamy informację, komu dopłaty przysługują. Warunki dofinansowania w niektórych przypadkach dostępne są tylko dla osób fizycznych, w innych natomiast oferowane są również przedsiębiorcom. Lokalny Urząd Gminy lub Powiatu udzieli wszelkich informacji w ramach oferowanych w swoim regionie programów. Niektóre banki (np. PKO BP) również są w stanie udzielić tego rodzaju informacji, ponieważ finansowanie w postaci kredytu hipotecznego często wiąże się z możliwością skorzystania z dodatkowych środków. Warto zapytać o to doradcę podczas prowadzenia procesu kredytowania budowy wymarzonego domu. 

Największe szanse na dofinansowanie budowy domu mają przyszli właściciele domów jednorodzinnych, którzy decydują się na inwestycję energooszczędną. Dlatego wybierając projekt lub konsultując go z architektem, dobrze przemyśleć kształt inwestycji nie tylko pod względem wyglądu, ale również technologii. Oferta nowoczesnych domów, w technologiach pozwalających na uzyskanie oszczędności finansowych lub komfortu użytkowania innego niż tradycyjny zyskują na popularności. Domy energooszczędne otrzymują szczególnie dużego wsparcia. Mają niejako być przykładem pozwalających na działania proekologiczne jak np. niwelowanie zanieczyszczeń. Jeśli planujesz finansowanie budowy domu z pomocą banku, sprawdź jakie są warunki do otrzymania kredytu hipotecznego.

Czy warto skorzystać z dofinansowania na budowę domu?

Większość programów pozwalających na ubieganie się o dofinansowanie budowy domu stawia na efektywne wykorzystanie energii odnawialnej. Tak więc najbardziej promowane są domy energooszczędne. Jeżeli zdecydujemy się na wybór któregoś z oferowanych rozwiązań, możemy w dużym stopniu obniżyć koszty całej inwestycji. Warto skorzystać z informacji zawartych na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ponieważ to ta instytucja odpowiada za programy pomocowe. Wszelkie wytyczne i zasady są wciąż aktualizowane i dostosowywane do potrzeb wnioskodawców. Koszt budowy domu jest zawsze dużą inwestycją. Istotny jest wybór projektu, który zapewni nam długofalowe korzyści nie tylko co do wyboru materiałów, ale również zużycia energii w trakcie zamieszkania.

Poszukaj pożyczki na fotowoltaikę.

Odpowiednio wybrane systemy ogrzewania budynku pozwolą na realne oszczędności w czasie jego użytkowania. Warto przyjrzeć się programowi Moja Woda, ponieważ mimo że nie jest to pierwszy obszar, o którym myślimy przy inwestycji, to długofalowo może przynieść korzyści. Z reguły domy jednorodzinne znajdują się na całkiem sporych działkach, a zatem posiadają również ogrody i teren do nawadniania. Jeżeli poprowadzimy instalację prawidłowo ze wsparciem profesjonalistów, przez lata możemy cieszyć się systemem praktycznie bezobsługowego ogrodu, odzyskując wodę zmagazynowaną. Jest to działanie nie tylko bardzo korzystne finansowo, ale również ekologiczne. 

Dofinansowanie budowy domu w 2024 roku – podsumowanie

Podsumowując, jest kilka sposobów na to, aby otrzymać dofinansowanie budowy domu. Jeżeli planujesz budowę, zdecydowanie warto zainteresować się opisanymi w dzisiejszym artykule opcjami. Dotacja na budowę domu może wymagać wypełnienia wielu formalności, jednak otrzymane środki powinny to zrekompensować z nawiązką. Osoby, które myślą nad własnymi czterema kątami mogą też spróbować skorzystać z innych programów, które są dostępne w Polsce w 2024 roku. To między innymi bon mieszkaniowy, mieszkanie bez wkładu własnego, czy planowany bezpieczny kredyt z oprocentowaniem 2%.

Tak, czy inaczej – możliwość otrzymania dofinansowania z budżetu państwa to w 2024 roku bardzo cenne wsparcie w obliczu rosnących cen materiałów budowlano, czy pozostałych produktów.

Źródło:

 1. https://www.infor.pl/twoje-pieniadze/koszty-utrzymania/6419058,2024-beda-nowe-doplaty-na-fotowoltaike-moj-prad-nowosc-dofinansowa.html
 2. https://www.extradom.pl/porady/artykul-jakie-doplaty-do-budowy-i-wyposazenia-domu-mozemy-otrzymac-w-2023-roku
 3. https://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/doplaty-do-fotowoltaiki-w-2024-r-moj-prad-60-to-niejedyna-opcja/ccbh2d7
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły