Minimalne wynagrodzenie 2024. Najniższa krajowa 2024

płaca minimalna

Każdej pracującej osobie przysługuje prawo do wynagrodzenia pozwalającego na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Aby zagwarantować godziwą wypłatę, prawo przewiduje istnienie płacy minimalnej. Każda osoba zatrudniona na umowie o pracę musi otrzymywać wynagrodzenie nie mniejsze od minimalnej krajowej. Dlaczego rząd decyduje się na uchwalenie minimalnej krajowej? Jak wygląda i ile wynosi płaca minimalna w 2024 roku? Jakie zmiany czekają nas w przyszłym roku?

Czym jest płaca minimalna?

Płaca minimalna to minimalne wynagrodzenie wypłacane za pracę na pełny etat w oparciu o umowę o pracę. Postawienie kropki w tym momencie przedstawia definicję prawną, jednak nie wyczerpuje istoty i problematyki tego zagadnienia. Płaca minimalna to forma interwencji państwa w gospodarkę, co stanowi według jednych przejaw „państwa opiekuńczego”, według innych „państwa ciemiężącego”. To także temat, który bardzo często i chętnie jest omawiany przez publicystów, dziennikarzy i media masowe. Płaca minimalna bowiem to zagadnienie, które nieustannie powraca do debaty publicznej i polaryzuje społeczeństwo.

Ile wynosi minimalne wynagrodzenie w 2024 roku?

W 2024 roku kwota minimalnego wynagrodzenia jest wyższa niż rok temu, a do tego wzrośnie w połowie roku. Od 1 stycznia 2024 do 31 czerwca 2024 najniższa krajowa wynosić będzie  4242zł brutto, czyli 3221,98 zł netto.  Od 1 lipca 2024 roku do 31 grudnia 2024 pensja minimalna wzrasta i wynosić będzie 4300 zł brutto, czyli 3261,53 zł netto.

Ile wynosi minimalna stawka godzinowa w 2024 roku?

Również jak w przypadku minimalnego wynagrodzenia, stawka zmieni się w połowie roku. Od 1 stycznia 2024 do 31 czerwca 2024 minimalna stawka godzinowa brutto wyniesie 27,70 zł, a od 1 lipca 2024 do 31 grudnia 2024 będzie wynosić 28,10 zł.

Dla studentów stosowana jest ulga podatkowa zwana „brutto=netto” – oznacza to że student otrzyma minimum 27,70 zł na rękę w pierwszej połowie roku i następnie 28,10 zł w drugiej połowie roku. Pozostali pracownicy do obliczenia wartości netto i brutto mogą skorzystać z kalkulatora pensji brutto-netto na naszej stronie.

Płaca minimalna – dobra czy niedobra?

Jedni uważają, że jej istnienie i stopniowe podnoszenie bezpośrednio przyczynia się do wzrostu cen i pogłębiania inflacji. Inni twierdzą, że to jedyna metoda na kontrolowanie przedsiębiorców, by nie proponowali zaniżonych wynagrodzeń. Prawda leży – jak we wszystkich sporach – pośrodku, i jedna i druga strona ma po trosze racji. Faktem jest, że bez płacy minimalnej przedsiębiorcy mogliby proponować znacznie niższe kwoty za proste prace. Prawdą jest też, że podniesienie wynagrodzeń pracownikom oznacza podniesienie cen produktów w celu utrzymania szacowanego zysku, a co za tym idzie – napędzana jest inflacja.

Czy płaca minimalna przysługuje na umowie zlecenie?

„Płaca minimalna” to termin, który zwyczajowo wiąże się z pracą świadczoną w oparciu o umowę o pracę. Ustawodawca ma jednak świadomość, że wiele osób współpracuje z firmami na umowie zlecenie. Dotyczy to przede wszystkim osób uczących się, studentów oraz pracowników sezonowych. Aby i te osoby były objęte ochroną w postaci minimalnej stawki, wskazane zostały także stawki płacy minimalnej na umowie zlecenie. Ponieważ praca ta najczęściej rozliczana jest na podstawie przepracowanej roboczogodziny, stawka płacy minimalnej także wyrażana jest w postaci godzinowej.

Czy płaca minimalna przysługuje na umowie o dzieło?

Skoro płaca minimalna gwarantowana jest na umowie o pracę i umowie zlecenie, to może pojawić się pytanie: co z trzecią najpowszechniejszą umową? Umowa o dzieło ma dość specyficzną formę – rozliczenie wynagrodzenia odbywa się wskutek rezultatu danego działania. Nie jest płacone za sam fakt wykonywania czynności, np. koszenie trawy, ale za skutek podjętych działań, np. równo skoszona trawa. Ponieważ nie sposób ocenić, ile każde poszczególne dzieło na świecie jest warte, płaca minimalna nie obowiązuje na umowie o dzieło. Jest to działanie jak najbardziej logiczne i nie budzi powszechnego sprzeciwu.

Czym się różni minimalna krajowa od średniej krajowej?

Niekiedy można spotkać się z pojęciem „średnia krajowa” błędnie utożsamianym jako minimalna pensja. Oczywiście oba wyrażenia oznaczają zupełnie inną wypłatę; średnia krajowa jest wyliczeniem statystycznym GUS, a minimalna jest gwarantowana prawnie. Pomyłka ta jest niezwykle kosztowna, bo obie kwoty różnią się od siebie około dwukrotnie. . Należy jednak pamiętać, że w takim zestawieniu objęte są zarówno pięcio-, jak i sześciocyfrowe wynagrodzenia dyrektorskie, jak również pensje szeregowych pracowników. Biorąc to pod uwagę, średnia krajowa nie jest miarodajną statystyką: na dwóch dyrektorów zarabiających 30.000 złotych netto może przypadać 20 pracowników z pensją 2100 złotych.

Czy wyższa pensja minimalna to wyższa inflacja?

Wiele czynników ma wpływ na wysokość inflacji. Wśród nich mamy też rosnące koszty, które ponoszą przedsiębiorcy. Możemy więc uznać, że podniesienie płacy minimalnej z pewnością ma odbicie w rosnących cenach.

Podnoszenie płacy minimalnej z pewnością pozwala wielu osobom na wyjście z ubóstwa. Z drugiej strony wszyscy ponosimy tego konsekwencje. Można więc stwierdzić, że wysoka pensja minimalna jest formą solidaryzmu wśród pracowników.

Podsumowanie – najniższa krajowa 2024

Wysokość pensji minimalnej z roku na rok jest coraz wyższa. Obecnie mówimy o kwocie, która jest więc oczywiście rekordowo wysoka. W pierwszej połowie 2024 roku pensja minimalna to 4242 złotych brutto. Oznacza to ponad 3200 złotych na rękę i 27,70 zł brutto na godzinę. Od 1 lipca wartości te wzrosną o kilkadziesiąt złotych – do 4300 złotych brutto na miesiąc. Wzrost pensji minimalnej jest korzystny dla osób, które zarabiają niewiele. Z drugiej strony jest to jednak spore obciążenie finansowe – zarówno dla przedsiębiorców, jak i sfery budżetowej. Im wyższa pensja minimalna, tym mniejsze są też różnice w zarobkach między osobami pracującymi na różnych stanowiskach. Nierzadko obniża to motywację pracowników i chęć podniesienia swoich kwalifikacji.

Najczęściej zadawane pytania

Ile na rękę w 2024 roku?

– od 1 stycznia do 30 czerwca – około 3221,98
– od 1 lipca do 31 grudnia –  około 3261,53

Ile za godzinę 2024?

– od 1 stycznia do 30 czerwca – 27,70 0 zł
– od 1 lipca do 31 grudnia – 28,10

Ile ma wynieść najniższa krajowa 2024?

– od 1 stycznia do 30 czerwca – 4242  zł brutto (około 2700 zł netto)
– od 1 lipca do 31 grudnia – 4300 zł brutto (około 2800 zł netto)

Co to jest pensja minimalna?

Płaca minimalna oznacza najniższe wynagrodzenie za pracę na cały etat. Pensję minimalną możemy poznać w skali miesiąca, ale także jako stawkę godzinową. Dotyczy osób zatrudnionych na każdym rodzaju umowy.

Źródło:

  1. https://tvn24.pl/biznes/pieniadze/placa-minimalna-2024-netto-brutto-ile-na-reke-przy-umowie-o-prace-st7721012
  2. https://www.infor.pl/twoje-pieniadze/zarobki/6420811,4242-zl-minimalne-wynagrodzenie-za-prace-od-1-stycznia-2024-r-zarabia.html
Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły