Binance – giełda kryptowalut. Opinie i recenzja

binance

Osoby chcące inwestować w kryptowaluty lub ulokować w nich swoje oszczędności kierują swoje spojrzenia w stronę giełd kryptowalut. Jedną z nich jest Binance. Giełda nie jest zbyt rozpoznawalna, gdyż działa dość krótko na naszym rynku. Mniejsza giełda kryptowalut nie jest natomiast jednoznacznie gorszym wyborem. Obrazuje to choćby niedawny upadek giełdy FTX – jednej z największych giełd kryptowalut na świecie, gdzie miliony osób lokować swoje pieniądze. Czy warto kupować kryptowaluty w Binance? Zapraszamy do naszej recenzji tej giełdy. Sprawdzimy zasady funkcjonowania, opinie o Binance i dostępne dla użytkownika funkcje.

Co to jest giełda kryptowalut Binance?

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest giełda. Co to jest giełda kryptowalut? Osoby zastanawiające się, w co inwestować w 2023 roku, często wybierają kryptowaluty. Pytania, czy opłaca się inwestować w Bitcoin i inne kryptowaluty, już jakiś czas przestało być tak często zadawane – inwestorzy po prostu przeszli do działania. Zakup kryptowalut (oraz opcji i kontraktów, czyli instrumentów powiązanych z rynkiem krypto) stał się dość powszechny. W tym celu warto udać się na giełdę kryptowalut. I podobnie, jak na giełdzie papierów wartościowych możemy kupić akcje, giełda kryptowalut umożliwia zakup kryptowalut.

Opisywana giełda jest jedną z giełd, podobnie jak na przykład polska giełda Zonda. Jej początki sięgają 2017 roku . Binance nie ma więc dużego doświadczenia, nie można jednak powiedzieć o niej, że powstała wczoraj. Zaufanie do tej platformy może zwiększyć osoba jej twórcy. Changpeng Zhao jest jednym z najbardziej cenionych informatyków i biznesmenów w branży kryptowalut. Siedziba giełdy zmienia swoje miejsce. Początkowo był nim Szanghaj w Chinach, później Hong Kong i Malta. Dziś siedziba firmy znajduje się na Kajmanach.

Giełda Binance jest też dostępna jako aplikacja mobilna. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala sprawdzić stan swoich kryptowalut i handlować nimi z dowolnego miejsca na świecie.

Co charakteryzuje tę giełdę?

Giełda kryptowalut przede wszystkim powinna zapewnić możliwość kupna wielu różnych walut. W przypadku Binance jest ich ponad 400, co jest jednym z lepszych wyników wśród konkurencji. Samo założenie i prowadzenie konta jest darmowe. Wymagana jest weryfikacja tożsamości podczas rejestracji nowego profilu w Binance. Poza zakupem kryptowalut, użytkownik Binance może również handlować opcjami na kryptowaluty oraz kontraktami krypto. Tradycyjne waluty również są obsługiwane w systemie. Możesz więc użyć polskich złotówek do zakupu wybranej kryptowality.

Podczas wymiany kryptowalut używane są stablecoiny. Platforma ma też własną walutę tego typu – stablecoin binance USD (BUSD). Do transakcji można także używać tokenu binance coin (BNB) – pozwala to obniżyć prowizje transakcyjne. Te i tak są dość niskie, jak na oferty konkurencyjnych giełd. Inwestor – użytkownik Binance może także wyrobić kartę płatniczą Binance VISA.

Czy giełda Binance jest dobrym wyborem dla inwestora z Polski?

Dla osób z Polski dużym plusem jest możliwość używania polskiego złotego (waluty PLN) do zakupu kryptowalut i innych instrumentów finansowych. Cała platforma jest także dostępna w języku polskim. Dzięki temu nawet mniej zaawansowani, początkujący inwestorzy krypto bez trudu zrozumieją zasady działania giełdy i poszczególne jej funkcjonalności. W razie problemów, obsługa techniczna także komunikuje się z nami po polsku.

Pozostałe obsługiwane waluty flat to:

  • USD
  • EUR
  • GBP
  • AUD
  • NGN
  • BRL
  • RUB
  • TRY
  • ZAR
  • UAH

Oferta giełdy Binance

Z giełdy Binance skorzystało już ponad 10 milionów użytkowników. Nic dziwnego – oferta platformy jest bardzo rozbudowana, prowizje niskie, a do tego możemy liczyć na wysoki poziom bezpieczeństwa.

W ofercie mamy około 400 kryptowalut oraz liczne stablecoiny. Ta giełda ma też własne stablecoiny. Na tej giełdzie możliwy jest handel z wykorzystaniem dźwigni finansowych. Wtedy inwestor może nieco bardziej zaryzykować, licząc na wyższy zysk.

Prowizje i opłaty na giełdzie Binance

Jeśli inwestowanie w kryptowaluty polega na ich kupowaniu i sprzedawaniu w optymalnych momentach, bardzo ważne są prowizje. Każda giełda pobiera jakieś opłaty za pośrednictwo w transakcjach, a także bezpieczne przechowywanie Twojego majątku w kryptowalutach. W Binance już na starcie możemy liczyć na bezpłatne założenie konta. Jego prowadzenie również nie wymaga płacenia. Koszty ponosimy tylko w trakcie transakcji, choć prowizja jest wyjątkowo niska. Kupno i sprzedaż obarczone są prowizją wynoszącą 0,1%.

Możemy ją jednak znacznie zmniejszyć, używając tokenów – handlując kryptowalutami z dźwignią.. Handel w USDT to prowizja 0,02% (maker i 0,04% (taker). Handel z użyciem tokenów (BUSD) wiąże się natomiast z prowizją 0,012% (maker) i 0,03% (taker). Najwyższe prowizje, jakie płacą użytkownicy opisywanej platformy są aż o 10-25% niższe od standardowych stawek na rynku.

Jak Binance zapewnia bezpieczeństwo transakcji?

W przypadku giełd kryptowalut niskie prowizje i duży wybór instrumentów finansowych to nie wszystko. Równie ważne jest też bezpieczeństwo transakcji i dobra ochrona kont inwestorów. Binance zapewnia bezpieczeństwo na wysokim poziomie. Podczas logowania mamy weryfikację dwuetapową. Możemy ustawić dodatkową autoryzację przy logowaniu i wykonywaniu transakcji.

Większość kryptowalut możemy przechowywać offline – to tak zwany cold wallet (portfel zimny). W naszym artykule przedstawiamy jak działają portfele kryptowalut i który wybrać. Cała historia transakcji jest zabezpieczona w platformie. Dodatkowym sposobem ochrony inwestorów i ich środków jest program bug bounty. Zgłaszane luki bezpieczeństwa i możliwe błędy są szybko naprawiane przez administratora i pomoc techniczną. Ostatecznie, mamy też dostęp do funduszu gwarancyjnego. To pewnego rodzaju ubezpieczenie środków w portfelu inwestora.

Jak wpłacić i wypłacić pieniądze?

Wpłaty i wypłaty środków odbywają się na dwa sposoby. Pierwszym jest przelew bankowy. Inną opcją jest wpłata/wypłata pieniędzy z użyciem karty płatniczej. Co istotne, platforma nie pobiera żadnych opłat za zasilenie konta.

Czy warto inwestować w kryptowaluty na tej giełdzie krypto?

Ciężko znaleźć większe minusy przedstawionej giełdy Platforma ma za to cały szereg bardzo istotnych zalet. Potwierdzają to opinie o Binance. Wpisujemy w Google “Binance opinie” i trafiamy na setki głosów zadowolonych użytkowników. Doceniają głównie bardzo duży wybór dostępnych kryptowalut i niskie prowizje. W przeciwieństwie do wielu konkurencyjnych giełd kryptowalut, tutaj nie mamy wielu opłat (opłata za prowadzenie konta inwestora, opłata za zasilenie konta). Z tego względu ta giełda będzie bardzo dobrym wyborem dla najbardziej aktywnych inwestorów w krypto. Jeśli planujesz często kupować i sprzedawać waluty – zdecydowanie polecamy tę platformę.

Uwaga na oszustwo – podszycie pod Binance!

W sieci znajdziemy też sporo wiadomości z opisem podejrzanej sytuacji. Osoba podająca się za pracownika opisywanej giełdy kryptowalut kontaktuje się (telefonicznie lub mailowo) z kimś, twierdząc, że ma na giełdzie krypto sporo środków (zwykle kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy złotych). Do rzekomej wypłaty wymagana jest weryfikacja tożsamości – przesłanie skanów dokumentów tożsamości, podanie jakiegoś hasła, czy maila. Nie podawaj tych danych! Jeśli nie masz konta w Binance, najpewniej jest to próba oszustwa – wyłudzenia Twoich danych.

Podobnie należy zresztą postępować w przypadku analogicznych sytuacji – fałszywych telefonów/wiadomości z banku, serwisu społecznościowego, firmy pożyczkowej. Jeśli natomiast już przekazałeś komuś skany swojego dokumentu tożsamości, zalecamy zastrzeżenie dowodu.

Giełda kryptowalut Binance – podsumowanie

Największymi zaletami giełdy Binance są bez wątpienia duży wybór dostępnych tam kryptowaluty niskie prowizje transakcyjne. Jest też możliwość obniżenia opłat dzięki wykupieniu tokenów Binance coin. Możemy wybierać spośród wielu opcji i kontaktów na kryptowaluty, Administrator giełdy zapewnia duży poziom bezpieczeństwa transakcji i przetwarzanych przez giełdę danych. 

Główną wadą giełdy kryptowalut Binance pozostaje dość krótki staż na rynku. Może to powodować nieco mniejsze zaufanie do tej firmy, niż w przypadku bardziej znanych giełd. Przypadek giganta wśród giełd kryptowalut (FTX), który niedawno ogłosił upadłość, pokazuje jednak, że nie zawsze duża i znana giełda oznacza 100% pewności.

Jeśli szukasz giełdy z atrakcyjnymi prowizjami i ogromnym wyborem dostępnych kryptowalut i sposobów inwestowania w nie, zdecydowanie możemy więc polecić tę giełdę

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły