Gdzie pożyczać pieniądze?

gdzie pożyczać pieniądze

Polacy w ostatnim czasie muszą mierzyć się z bardzo wysokimi kosztami życia, a inflacja powoduje, że zamiast oszczędzać, coraz częściej musimy wspierać się pożyczkami. Aktualnie bardzo wygodną formą kredytów są pożyczki online. Prosta procedura, nieskomplikowany wniosek oraz możliwość porównywania ofert na tle innych banków skłaniają klientów do korzystania z takiej formy kredytowania. Nie jest to jednak jedyna forma uzyskania środków pozwalających na zdobycie finansowania. Którą ofertę wybrać, aby była najkorzystniejsza? Poniższe zestawienie pozwoli na usystematyzowanie wiedzy i ułatwi podjęcie decyzji. Gdzie pożyczać pieniądze? Zapraszamy do lektury!

Gdzie pożyczać pieniądze w 2023 roku?

Dziś zastanowimy się, gdzie pożyczać pieniądze w tym roku. Na polskim rynku usług finansowych istnieje wiele możliwości. Począwszy od kredytów gotówkowych udzielanych przez banku, aż po pożyczki prywatne, czy środki od znajomych i rodziny. Poniżej znajdziesz kilka propozycji miejsc i instytucji, gdzie pożyczać pieniądze może niemal każdy.

Pożyczki na raty – co to takiego?

Gdzie pożyczać pieniądze, jeśli zależy Ci na czasie? Być może dobrym rozwiązaniem będzie pożyczka online ze spłatą w ratach. Jeżeli nigdy wcześniej nie słyszałeś o pożyczce na raty, to warto rozważyć taką propozycję jako alternatywę dla tradycyjnego kredytu bankowego. Do różnic pomiędzy kredytem a pożyczką należy zaliczyć zdecydowanie mniejszą ilość formalności w tym drugim przypadku. Instytucje finansowe i pozabankowe oferują klientom, którzy potrzebują szybko i sprawnie pożyczyć pieniądze tego rodzaju usługę.

Przy zachowaniu minimum formalności i krótkim procesie weryfikacji, można otrzymać pożyczkę a jej spłaty rozłożyć na wygodne raty. Korzystając z usług sprawdzonych firm pozabankowych, z których większość należy do Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych, mamy gwarancję że transakcja jest bezpieczna. Cały proces kredytowania pożyczki odbywa się poprzez złożenie wniosku na stronie internetowej, wypełniając szereg informacji niezbędnych do zbadania naszej zdolności kredytowej. Wysokość pożyczki, wysokość raty oraz liczba dostępnych spłat jest ustalana indywidualnie w zależności od naszych możliwości finansowych.

Szukasz pożyczki online? Zobacz nasz ranking najlepszych ofert w 2023 roku.

Gdzie pożyczać pieniądze – w Internecie!

Dziś najszybszą opcją na otrzymanie pożyczki na dowód przez Internet oraz chwilówki online. Najlepsze pożyczki od zaraz pozwalają cieszyć się dodatkowymi środkami już w kilkanaście minut od wejścia na stronę firmy pożyczkowej!

Gdzie szukać oferty pożyczki na raty?

W tej chwili w Internecie znajdziemy wiele instytucji pozabankowych, które oferują nam tego rodzaju instrument finansowy. Do najbardziej popularnych firm trudniących się udzielaniem pożyczek, od niedawna również w wersji online, należą:

Pożyczki jak Provident lub Bocian, czyli te z ograniczoną ilością formalności i szybką wypłatą znajdziesz też na naszej stronie. Zapraszamy do sprawdzenia naszego rankingu pożyczek pozabankowych. Niekiedy potrzebujemy sfinansować zakup produktu na niewielką kwotę i jesteśmy w stanie stosunkowo szybko dokonać spłaty zaciągniętego zobowiązania. Firmy te często oferują specjalne możliwości kredytowania niskich wartości, bez prowizji za udzielenie pożyczki lub z atrakcyjnym oprocentowaniem. 

Kredyt bankowy czy karta kredytowa?

Najczęściej klienci decydują się na zaciągnięcie zobowiązania w banku, w którym posiadają już swoje konto osobiste. Jest to często najszybsza droga, ponieważ bank może zastosować podczas procesu ubiegania się o kredyt uproszczoną procedurę. Posiadając wpływy wynagrodzenia na swój rachunek osobisty, możemy uniknąć przedstawiania zaświadczenia o dochodach, ponieważ bank dokona analizy naszego konta i wpływów na podstawie historii.

W ramach bankowości elektronicznej otrzymujemy coraz częściej dedykowane nam propozycje zaciągnięcie kredytu lub uruchomienia karty kredytowej bez dodatkowej weryfikacji. Wystarczy wtedy zatwierdzić przygotowaną przez bank ofertę i w niedługim czasie cieszyć się z otrzymanych środków. Uruchomiony kredyt lub limit w karcie kredytowej możemy przeznaczyć na dowolny cel. W trakcie zawierania umowy o kredyt gotówkowy, ustalamy z bankiem wysokość zaciągniętego zobowiązania, liczbę rat, w których będziemy regulować spłatę oraz wysokość raty, na którą się decydujemy. Jeżeli zdecydujemy się na uruchomienie karty kredytowej, to warto pamiętać, że przy rozsądnym użytkowaniu i dokonywaniu całkowitej spłaty zobowiązania, możemy praktycznie bezkosztowo pożyczyć środki od banku. Dysponujemy wtedy pieniędzmi z odroczonym terminem spłaty bez dodatkowych opłat. Jak spłacić kartę kredytową? Poznaj nasze sposoby!

Elastyczna linia kredytowa alternatywą dla karty kredytowej

Oprócz tradycyjnego kredytu gotówkowego oraz karty kredytowej banki oferują linię kredytową w koncie. Jest to bardzo wygodne narzędzie finansowe pozwalające na dopisanie do naszego konta osobistego limitu środków, z których możemy w dowolnym momencie skorzystać. Jeżeli używamy tylko środków własnych, które powstają z wpływów np. naszego wynagrodzenia, nie ponosimy żadnych kosztów.

Korzystając z kredytu odnawialnego, uzupełniamy go wpływami na rachunek i płacimy co miesiąc należne odsetki. Ponieważ środkami tymi możemy dysponować w sposób elastyczny, nie mamy wyznaczonej stałej wysokości rat i kwoty zobowiązania.

Pożyczka w rodzinnym gronie

Pewną alternatywą dla zaciągania kredytów z banków lub instytucji finansowych jest pożyczenie środków od rodziny. Jeżeli w naszym najbliższym otoczeniu znajdują się osoby, które mają możliwości finansowe i są skłonne pożyczyć nam środki bez dodatkowych kosztów, warto rozważyć taką opcję.

Pożyczkę od rodziny traktuje się zazwyczaj jako świetną alternatywę dla tradycyjnych kredytów bankowych oraz pożyczek, ponieważ jest ona zwyczajnie tańsza i szybsza. Zaciągnięcie zobowiązania następuje w kręgu bliskich nam osób, zatem możemy liczyć na większą elastyczność w warunkach i terminie spłaty. Chociaż powszechnie uważa się, że zaciąganie zobowiązań w rodzinie nie jest obwarowane żadnymi regulacjami w postaci Ustaw, nie do końca jest to prawda. W rzeczywistości istotne jest, o jakiej kwocie pożyczki mówimy, czy środki są przekazywane bezpośrednio oraz jakie pokrewieństwo wiąże nas z osobami, które wspierają nas finansowo. 

Jakie są warunki pożyczki od rodziny?

Jeżeli kwota udzielanej pożyczki jest większa niż 1000 zł, powinniśmy zadbać o udokumentowanie jej. Można to zrobić w formie umowy. Zapisy kodeksu cywilnego regulują tego rodzaju transakcje, ponieważ pozwala ona na zabezpieczenie interesów obu stron. W teorii możemy sięgnąć po każdą formę spisania umowy zobowiązania, np. przez e-mail bądź SMS. Nie musimy zatem stworzyć formalnych dokumentów tak jak ma to miejsce, gdy zaciągamy pożyczkę w instytucji finansowej. Kwestie pokrewieństwa są również szczególnie istotne, ponieważ tylko w niektórych przypadkach jesteśmy zwolnieni z płacenia podatku.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pożyczka wewnątrz rodziny jest specyficznym rodzajem kredytu prywatnego, który podlega opodatkowaniu od czynności cywilnoprawnych. Wysokość takiego podatku wynosi 0,5% wartości otrzymanej pożyczki. Koszt ten leży po stronie pożyczkobiorcy.

Kto nie musi płacić podatku za pożyczkę od rodziny?

Zwolnieni z dodatkowych kosztów jesteśmy w sytuacji, kiedy pożyczamy pieniądze od osób z tak zwanej pierwszej grupy podatkowej. Do jej kręgu należą:

  • małżonkowie 
  • zstępni, czyli dzieci, wnuki i prawnuki, 
  • wstępni, czyli rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, 
  • rodzeństwo, 
  • pasierb i pasierbica 
  • ojczym i macocha. 

Nie musimy płacić podatku od krewnych z tej grupy ani zgłaszać samego faktu zaciągnięcia pożyczki, jeżeli łączna kwota środków nie przekroczy 9367 zł od jednej osoby w ciągu 5 lat. 

Pożyczki unijne, czyli wsparcie europejskie dla przedsiębiorców

Jeżeli prowadzisz własną działalność gospodarczą, możesz z powodzeniem korzystać z wielu pakietów oraz pożyczek z programów unijnych. W zależności od sektora, w którym działasz, masz możliwość skorzystania z nisko oprocentowanych lub korzystnie rozłożonych w czasie spłaty ofert. Główną instytucją odpowiadającą za udzielanie niskooprocentowanych pożyczek unijnych jest Bank Gospodarstwa Krajowego. To w jego ofercie już w 15 regionach kraju można sprawdzić, jak dokładnie przygotowano programy unijne. 

Z unijnej pożyczki mogą skorzystać różne podmioty m.in.:

  • mikroprzedsiębiorstwa
  • start-upy
  • szkoły i placówki oświatowe
  • małe i średnie firmy
  • osoby bezrobotne planujące rozpocząć działalność gospodarczą
  • spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz TBS-y
  • jednostki samorządu terytorialnego.

Unijne pożyczki z reguły przyznawane są na rozpoczęcie działalności lub jej rozwój w początkowej fazie. Dzięki bardzo atrakcyjnemu oprocentowaniu oraz korzystnym warunkom spłat, firmy otrzymują duży zastrzyk finansowy. Pozwala to na inwestowanie w rozwój, technologie, bądź materiały niezbędne w danej branży. Jak skorzystać z pożyczki unijnej?

Na co przeznaczyć pożyczkę unijną?

Kredyty oferowane w ramach programów unijnych mają przeróżne warianty. W praktyce, w zależności od potrzeb, można podzielić je na:

  • pożyczki unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej
  • pożyczki i rozwojowe na zakup maszyn i urządzeń
  • pożyczki na rewitalizację pozwalające na przedsięwzięcia związane z zagospodarowaniem przestrzeni publicznej
  • pożyczki na inwestycje i termomodernizację
  • pożyczki obrotowe

Aby skorzystać z unijnego programu finansowania, w zależności od wariantu, należy spełnić szereg formalności. Każdorazowo listę dokumentów oraz warunki są przedstawiane przez województwa, w ramach których realizowane są dopłaty. Przedsiębiorstwo w zależności od regionu Gdzie znajduje się jego siedziba, może mieć postawione inne wymagania.  Wszelkie informacje można znaleźć bezpośrednio na stronach internetowych BGK.

Pożyczki społecznościowe, czyli nietypowa forma finansowania 

Pewną nowością na polskim rynku od pewnego czasu staje się tzw. crowdfunding pożyczkowy, inaczej nazywany pożyczką społecznościową. Są to platformy, na których zrzeszają się osoby w ramach inicjatywy społecznej i oferują pożyczki prywatne innym osobom fizycznym. Do zawarcia umowy pomiędzy stronami dochodzi na poziomie platformy pożyczkowej.

Szczegóły kwoty zaciągniętego zobowiązania, terminu spłaty oraz wysokości rat, ustalają między sobą pożyczkodawca i pożyczkobiorca. Według idei pożyczki społecznościowej transakcja jest zawierana między osobami prywatnymi z pominięciem instytucji finansowych, ale w oparciu o gwarancję, które daje platforma crowdfundingowa. Przedstawiciele firmy zachwalają taką formę pożyczania pieniędzy jako alternatywę dla drogich kredytów bankowych.

Gdzie pożyczać pieniądze? Podsumowanie

Reasumując, jest wiele miejsc gdzie można pożyczyć pieniądze. Wielu z nas odruchowo myśli wtedy o skierowaniu się do banku. Istotnie, kredyty gotówkowe i pożyczki z banku są dość popularnymi produktami, które każdy bank ma w swojej ofercie. Można jednak skorzystać także z propozycji pozabankowych instytucji finansowych. Często dobrym pomysłem jest pożyczenie pieniędzy od rodziny, co pozwoli znacznie ograniczyć koszty. Na rynku są też jednak darmowe pożyczki i chwilówki dla nowych klientów różnych firm.

Źródło

  1. https://www.totalmoney.pl/artykuly/skad-wziac-pieniadze
  2. https://direct.money.pl/artykuly/porady/skad-wziac-pieniadze-na-wklad-wlasny-do-kredytu-hipotecznego
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły