Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to nie tylko zyski, ale również obowiązki i konieczność myślenia w szerszej perspektywie. Minimalizowanie ryzyka strat to jeden z podstawowych kroków, dzięki któremu utrzymanie płynności finansowej nie będzie problemem. Mając to na uwadze, wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy warto ubezpieczyć firmę. Postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie i podać najważniejsze powody, dla których ubezpieczenie firmy będzie dobrym pomysłem.
Czy warto ubezpieczyć działalność?
Odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca niemal w każdym możliwym przypadku. Ubezpieczenie firmy to jedno z najważniejszych działań prewencyjnych, dlatego też warto zadbać o ten aspekt już na samym początku prowadzenia działalności.
Spora część potencjalnych strat finansowych może nie wynikać z umyślnych działań przedsiębiorcy ani zatrudnianych przez niego osób. Zdarzenia losowe, takie jak zalania, pożary i włamania, generują spore szkody. Wykupione ubezpieczenie daje pod tym względem poczucie stabilności i pozwala skupić się na bieżących aspektach prowadzenia firmy, zamiast stale obawiać się o jej bezpieczeństwo i płynność finansową.
Co można ubezpieczyć w firmie?
Podstawowe OC jest jedną z popularniejszych form ubezpieczenia firmy, mimo iż w większości przypadków jego wykupienie jest opcjonalne. Taki rodzaj polisy jest obowiązkowy jedynie dla niektórych zawodów (np. adwokat, doradca podatkowy, agent ubezpieczeniowy, radca prawny).
Ubezpieczenie w postaci podstawowego OC chroni w sytuacjach, kiedy w związku z prowadzoną działalnością powstała szkoda wobec osób trzecich. Dotyczy to szkód powstałych na skutek czynu zabronionego, niewłaściwego wykonania swojej pracy, czy też zdarzenia losowego.
Co może ubezpieczyć przedsiębiorca?
- prowadzoną działalność (podstawowe OC firmy),
- zatrudnianych pracowników,
- mienie stanowiące własność firmy,
- nieruchomość, w której prowadzona jest działalność.
Ubezpieczenie firmy – 5 najważniejszych zalet
- Zaufanie wśród klientów i kontrahentów
Nieubezpieczona firma może kojarzyć się klientom i partnerom biznesowym z brakiem profesjonalizmu. Wykupienie ubezpieczenia pokazuje natomiast, że prowadzona działalność jest odpowiedzialna i gotowa do pokrycia ewentualnych szkód. To z kolei pozwala stworzyć profesjonalny wizerunek, co jest znacznie korzystniejsze w szerszej perspektywie czasowej.
- Minimalizowanie ryzyka strat finansowych
Warto ubezpieczyć firmę, aby ograniczyć koszty wynikające ze zdarzeń losowych. Kiedy nasza działalność poniosła straty ze względu na powódź lub pożar, nie sposób znaleźć winnego. Odpowiednia polisa pomoże odzyskać chociaż część środków, a w rezultacie przywrócić firmę do działania.
- Stabilna przyszłość firmy
Dzięki wykupionemu ubezpieczeniu możliwe jest zachowanie płynności finansowej. Z racji tego, że firma może niemal natychmiast wrócić do działania, ubezpieczenie często uznaje się za ochronę firmy przed koniecznością ogłoszenia upadłości bądź likwidacją.
- Lepsze relacje z pracownikami
Ubezpieczenie pracowników firmy może przyczynić się do zwiększenia ich motywacji i lojalności wobec miejsca pracy. Atrakcyjność firmy rośnie nie tylko w oczach osób już zatrudnionych, ale i potencjalnych pracowników którzy porównują ze sobą oferty dostępne na rynku pracy.
- Spełnienie wymogów prawnych
Wykupienie ubezpieczenia jest wymagane przez prawo w przypadku poszczególnych zawodów. Obowiązek wykupienia ubezpieczenia wynika z konieczności ochrony interesów samego przedsiębiorcy, pracowników, jak i stron trzecich.
Jakie rodzaje działalności muszą mieć polisę OC?
- adwokat i radca prawny
- notariusz
- doradca podatkowy
- architekt, inżynier budownictwa oraz urbanista
- przewoźnik lotniczy
- agent ubezpieczeniowy
- lekarze i pielęgniarki, prowadzący praktyki indywidualne
Ile kosztuje wykupienie ubezpieczenia dla firmy?
Prowadzenie firmy wiąże się z licznymi kosztami, i nie inaczej jest w przypadku ubezpieczenia. Niestety, nie sposób wskazać jednego, ustalonego kosztu ubezpieczenia firmowego. Jest tak, ponieważ cena zależna jest od wielu czynników, a ponadto niemal zawsze przewiduje się możliwość jej negocjowania z ubezpieczycielem.
Od czego zależy koszt ubezpieczenia firmy?
- rodzaj prowadzonej działalności – należy liczyć się z tym, że poszczególne rodzaje działalności, które obarczone są większym ryzykiem, wiążą się z wyższą kwotą składki ubezpieczeniowej.
- skala działalności i wielkość firmy – ze względu na rozmiar prowadzonej działalności, większe firmy są naturalnie obarczone większym ryzykiem. Dotyczy to nie tylko ilości zatrudnionych pracowników, ale również wartości mienia i nieruchomości, jakimi dysponuje firma.
- historia ubezpieczeniowa – jest to czynnik, który znacząco wpływa na koszt polisy. Większa kwota składki będzie dotyczyć tych przedsiębiorstw, które w przeszłości zgłaszały wiele roszczeń do ubezpieczycieli.
- profil ryzyka – pod uwagę bierze się m.in. historię wypadków, obowiązujące w firmie procedury bezpieczeństwa, czy też używane sprzęty i materiały.
Poza powyżej wymienionymi czynnikami, na koszt ubezpieczenia wpływa również to, czy przedsiębiorca zdecyduje sią na wykupienie dodatkowych opcji. Wśród opcjonalnych, płatnych rozszerzeń ubezpieczenia znaleźć można pakiety ubezpieczenia od cyberprzestępstw, przerwie w działalności, czy też rozwiązania projektowane z myślą o specyficznych branżach.
Obecnie można łatwo i szybko sprawdzić przewidywany koszt ubezpieczenia, korzystając z narzędzi dostarczanych przez same firmy ubezpieczeniowe. Wystarczy udać się na stronę internetową i skorzystać z kalkulatora składki lub zamówić rozmowę z konsultantem, aby jeszcze w ciągu tego samego dnia poznać najważniejsze szczegóły.
Czy warto kupić ubezpieczenie dla firmy? Podsumowanie
Dla zwykłego obywatela konieczność płacenia składki ubezpieczeniowej jest czymś oczywistym – jeżeli nie korzystamy z dobrowolnego ubezpieczenia, to płacimy przecież składkę ZUS. W przypadku przedsiębiorców sprawa wygląda nieco inaczej, ale nawet mimo braku takiego obowiązku, warto zainteresować się odpowiednim ubezpieczeniem.
Stosunek korzyści płynących z ubezpieczenia firmy do kosztu składki jest bardzo atrakcyjny, dlatego też zarówno nowe, jak i długo funkcjonujące firmy powinny sięgnąć po polisę. W przeciwnym wypadku dosłownie jedno nieoczekiwane zdarzenie może spowodować ogromne straty, których odbudowanie nie będzie proste.