Zakup i wyposażenie mieszkania lub domu to jeden z największych wydatków w życiu Polaków. Nic więc dziwnego, że często decydujemy się korzystać ze wsparcia banku. Obecnie mamy wiele możliwości zewnętrznego współfinansowania kosztów związanych z mieszkaniem – jego zakupem, wykończeniem, remontem i wyposażeniem. Dziś zajmiemy się tym, jak kupić meble kuchenne na kredyt. Czy warto korzystać w tym celu z oferty banku, a może lepiej udać się do firmy pożyczkowej? Jakie warunki trzeba w tym celu spełnić i ile finalnie kosztuje pożyczka na meble?
- Kuchnia na kredyt – pożyczka na meble kuchenne
- Ile kosztuje wyposażenie domu?
- Koszt zakupu mebli kuchennych
- Wyposażenie kuchni
- Meble kuchenne na kredyt, sprzęt AGD na kredyt
- Czy dostanę meble kuchenne na kredyt? Wymagania banku
- Ile kosztuje pożyczka lub kredyt na meble kuchenne i sprzęty AGD?
- Kredyt czy pożyczka na meble kuchenne?
- Podsumowanie artykułu
- Najczęściej zadawane pytania
Kuchnia na kredyt – pożyczka na meble kuchenne
Kredyt lub pożyczka na meble kuchenne to bardzo pożądany produkt. Ciężko wyobrazić sobie, aby nasze mieszkanie lub dom funkcjonowały bez w pełni urządzonej, praktycznej kuchni. W przypadku innego wyposażenia nierzadko decydujemy się na rozłożenie zakupu sprzętów i mebli na raty. Wykończenie i wyposażenie mieszkania najczęściej zaczynamy jednak od łazienki i kuchni. Nie powinniśmy przy tym decydować się na przesadne oszczędności. Meble zabudowane, czy duże sprzęty AGD (lodówka, kuchenka, zmywarka, itp.) są w końcu całkiem drogie. Ciężko też je samodzielnie wymienić, choćby ze względu na spore wymiaru, dużą wagę i problematyczny montaż.
Mamy kilka możliwości zakupu mebli kuchennych na kredyt:
- skorzystanie z oferty sprzedawcy (np. sklepu z meblami, stolarza, firmy wykonującej zabudowę) – tu wybór mebli i znalezienie ich finansowania załatwiamy w jednym miejscu. Może być to więc szybka i prosta droga do zakupu mebli i sprzętów do kuchni. Jesteśmy jednak zdani na ofertę sklepu lub sprzedawcy. Najczęściej oferta jest ograniczona do jednego lub kilku banków lub firm pożyczkowych
- meble kuchenne na kredyt w banku – w tej sytuacji sami szukamy kredytu, zwykle jest to po prostu kredyt gotówkowy na dowolny cel.
- powiększenie kredytu mieszkaniowego o koszt wyposażenia kuchni – kredyt hipoteczny może pokryć kupno nie tylko samego mieszkania lub domu. Nierzadko można powiększyć otrzymaną sumę o cenę miejsca parkingowego lub wykończenia mieszkania. Elementy montowane na stałe, jak meble kuchenne w zabudowie, również zwiększają wartość nieruchomości. Wiele banków bez problemu doliczy ich koszt do sumy kredytu. Wtedy koszt kupna mebli kuchennych (ale też np. wykończenia łazienki, wykończenia ścian i podłóg, stolarki okiennej i drzwi, mebli w zabudowie) zostanie rozłożony nawet na 25-35 lat.
- pożyczka na meble kuchenne – pożyczki pozabankowe również są dobrą opcją. W ich przypadku wymagania pożyczkodawcy są zwykle dużo mniejsze, niż ma to miejsce w banku. Warto więc po prostu porównać różne oferty i wybrać najbardziej korzystną.
Czy pożyczki pozabankowe są widoczne w BIK i BIG?
Ile kosztuje wyposażenie domu?
Zanim przejdziemy do tego, jak kupić meble kuchenne na kredyt, sprawdźmy pozostałe koszty wyposażenia domu lub mieszkania. Koszt sprzętów do kuchni i mebli w zabudowie to istotna, choć nie jedyna część. Wiele zależy od tego, w jakim stanie mamy mieszkanie. Mieszkania w stanie deweloperskim są wstępnie przygotowane do dalszych prac. Nie ma jednej definicji “mieszkania w stanie pierwotnym”. Najczęściej musimy zadbać o wykończenie podłóg, ścian, ale wszystkie instalacje są już gotowe (elektryka, ogrzewanie, woda, podłączenie telewizji i Internetu, itp.). Można założyć, że wykończenie i wyposażenie w podstawowe elementy (sprzęt AGD, itp.) mieszkania średniej wielkości (50-60 mkw.) to:
- około 1000 złotych za metr kwadratowy (wersja ekonomiczna)
- około 1500 złotych za metr kwadratowy (standardowe wykończenie)
- nawet ponad 2000 złotych za metr kwadratowy (wykończenie premium, podwyższony standard i najlepsze materiały)
Ile kosztuje odbiór mieszkania?
Mieszkanie z rynku wtórnego może wcale nie wymagać remontu lub zmiany wyposażenia. Dziś zakładamy jednak, że chcemy wymienić wszystkie elementy wyposażenia. Oczywiście, wiele zależy od wybranych modeli, czy klasy sprzętu. Do tych najbardziej kosztownych należą:
- wyposażenie łazienki, sprzęty sanitarne – co najmniej kilka tysięcy złotych, zwykle ponad 10.000 zł
- meble w zabudowie – 1000 złotych za mniejszą szafę lub półki, kilka tysięcy złotych za dużą (np. trzydrzwiową, z lustrem) szafę do przedpokoju lub sypialni
- wyposażenie jadalni (stół i krzesła) – od 2000 złotych
- meble do salonu (zestaw wypoczynkowy, stolik kawowy, komody, szafki, szafka RTV) – od 5000 złotych wzwyż
- łóżko, kanapa – od 1000 złotych
- dekoracje, rośliny, dywany, inne drobne akcesoria – tu ceny są zróżnicowane, choć w wariancie ekonomicznym wiele elementów kupimy “za grosze” (np. na pchlim targu, czy w serwisach z ogłoszeniami lokalnymi). Akcesoria znanych marek to nawet ponad 1000 złotych za jedną doniczkę, lustro, obraz, czy inne dodatki.
- meble kuchenne – od kilku do ponad 20.000 złotych
- duże AGD (pralka, zmywarka, lodówka, płyta do gotowania, piekarnik) – od 1000 złotych za jeden sprzęt
- inny sprzęt, np. małe AGD, RTV, telewizor, wieża Hi-Fi, itp.
Kredyt na telewizor - ranking kredytów
Koszt zakupu mebli kuchennych
Mamy kilka możliwości wyboru mebli kuchennych. Najtańsze będą meble uniwersalne, w standardowych wymiarach. Niemal do każdej kuchni, niezależnie od jej wymiarów, bez większego trudu dobierzemy właściwe meble. Najtańsze zestawy mebli mogą kosztować nawet od 2-3 tysięcy złotych. W tej cenie dostaniemy kilka szafek stojących, blat i szafki wiszące. To sposób na ekonomiczne zagospodarowanie niedużej kuchni. Większa kuchnia złożona z gotowych, dobranych szafek powinna kosztować od 5.000 złotych. Oczywiście, koszt może się znacznie różnić w zależności od sposobu wykończenia, materiałów, czy rodzaju wybranych szafek. Do ceny zwykle musimy doliczyć również koszt transportu i montażu kuchni, choć zależy to od konkretnego sklepu.
Na szczęście w większości sklepów usługa podstawowego projektowania kuchni jest bezpłatna, jeśli kupimy tam meble. Możemy też skorzystać z licznych, bezpłatnych narzędzi do samodzielnego projektowania wnętrza kuchni online (np. na stronach producentów mebli, czy dużych sklepów).
Kuchnie w zabudowie wymagają dokładnego zmierzenia pomieszczenia. Często usługę wykona przedstawiciel firmy zajmującej się produkcją kuchni na wymiar. Takie meble będą idealnie spełniać Twoje oczekiwania, są też dobrze dopasowane do dostępnej przestrzeni. Możemy też zdecydować się na nietypowe rozwiązania, jak choćby obniżenie wysokości blatu roboczego o kilka centymetrów (to bardzo wygodne dla osób o niższym wzroście). Kuchnia na wymiar może kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. W tej sytuacji niemal zawsze montażem zajmuje się sprzedawca lub producent, choćby ze względu na konieczność korzystania ze specjalistycznych narzędzi. Umeblowanie dużej kuchni w wysokim standardzie może łatwo osiągnąć kwotę ponad 30-40 tysięcy złotych.
Wyposażenie kuchni
Mówiąc o kuchni na wymiar lub meblach kuchennych zwykle mamy na myśli same szafki oraz blat. Każda kuchnia musi mieć jednak sporo dodatkowego wyposażenia. Mowa o sprzętach AGD, dziś zwykle w zabudowie (z frontem takim, jak meble kuchenne). Musimy też wyposażyć swoją kuchnię w zlew, baterię, niezbędne połączenia i przewody, a także oświetlenie. Łączny koszt to od 1000 złotych plus około 1000 złotych za każdy duży sprzęt AGD. Podstawowy zestaw (lodówka, piekarnik, płyta gazowa/elektryczna/indukcyjna) to około 3000 złotych. Chcąc wyposażyć swoją kuchnię również w zmywarkę, a także oświetlenie, zlew i baterię, czy pozostałe sprzęty nieco lepszej klasy (np. za 1500 złotych za każdy), powinniśmy przygotować od 7-8 tysięcy złotych wzwyż.
Meble kuchenne na kredyt, sprzęt AGD na kredyt
Jak widać, meble kuchenne na kredyt oraz niezbędne wyposażenie to co najmniej 6000 złotych. Mówimy jednak o niedużej kuchni i podstawowych (często najtańszych, mało ekonomicznych i mniej praktycznych na co dzień) sprzętach. Przeciętnej wielkości kuchnia z meblami na wymiar i niedrogim, ale dobrym wyposażeniem będzie wymagała przeznaczenia na ten cel kilkunastu tysięcy złotych.
Jak już wspomnieliśmy – jest kilka sposobów finansowania tego wydatku. Meble kuchenne na kredyt często możemy kupić już w zestawie z wybranymi sprzętami AGD. Taką opcję dają duże sklepy – IKEA, Bodzio, Leroy Merlin, czy podobne. Niestety, jesteśmy wtedy zdani na dość ograniczoną ofertę. Właśnie dlatego meble kuchenne na kredyt lub pożyczka na kuchnię mogą być dobrym wyborem.
Czy dostanę meble kuchenne na kredyt? Wymagania banku
Najczęściej meble kuchenne na kredyt kupimy w ramach pożyczki lub kredytu na dowolny cel. Wtedy nie musimy przedstawiać bankowi żadnych dokumentów potwierdzających wydanie pieniędzy w konkretnym sklepie. Wyjątek może stanowić sytuacja, gdy włączamy koszt wykończenia i wyposażenia kuchni w kredyt na mieszkanie.
Gdy udasz się do banku w celu skorzystania z kredytu na sumę kilku-kilkunastu tysięcy złotych, wymagania zwykle nie będą wygórowane. Najczęściej musimy jednak przedstawić dokumenty potwierdzające tożsamość, a także zdobyć zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach. Bank zawsze wymaga odpowiedniej zdolności kredytowej i dobrej historii kredytowej. Ta ostatnia powstaje na podstawie danych z Biura Informacji Kredytowej. Raport BIK zawiera informacje o tym, czy w przeszłości spłacaliśmy swoje długi w terminie. Jeśli nie, historia ulega pogorszeniu.
Jak wcześniejsza spłąta wpływa na BIK?
Wymagania banku, gdy chcemy kupić meble do kuchni na kredyt to m.in.:
- ukończone 18 lat
- polskie obywatelstwo, zamieszkiwanie na terenie Polski
- stałe, solidne źródło zarobków
- dobra zdolność kredytowa
- korzystna historia w BIK
- ważny dowód osobisty
- zaświadczenie od pracodawcy
- poprawnie wypełniony wniosek
Jak poprawić swoją zdolność kredytową i kupić meble kuchenne na kredyt?
Zdolność kredytowa powstaje na podstawie zestawienia ze sobą dochodów i wydatków. Jest sporo sposobów na poprawę zdolności kredytowej. Zwykle chodzi jednak o spłatę posiadanych zobowiązań, znalezienie bardziej stabilnego zatrudnienia, czy podniesienie wysokości zarobków.
Ile kosztuje pożyczka lub kredyt na meble kuchenne i sprzęty AGD?
Wszelkie koszty kupna mebli kuchennych na kredyt poznamy, sprawdzając RRSO kredytu. Ten parametr podsumowuje wszelkie koszty i opłaty, jak oprocentowanie, prowizje, marża banku, czy obowiązkowe ubezpieczenie. Łączny koszt kredytu na meble kuchenne zależy w dużej mierze od okresu spłaty. Im dłuższy, tym oddamy bankowi więcej pieniędzy. Wtedy jednak miesięczna rata jest też niższa.
Jak wybrać najlepszą ofertę? Meble kuchenne na kredyt sfinansujemy w wielu miejscach. Warto spojrzeć na jak najniższe RRSO, co pokazuje, ile pieniędzy zostawimy w banku lub firmie pożyczkowej. Poza tym warto kierować się wymaganiami banku – im niższe, tym lepiej (łatwiej dostaniesz zgodę banku). Jeśli zdecydujesz się na meble kuchenne na kredyt w zewnętrznej instytucji, masz sporo możliwości wyboru mebli i niezbędnych sprzętów AGD. W celu oszczędzenia pieniędzy można poszukać tych produktów na wyprzedaży, czy na rynku wtórnym. Możesz też wybrać kredyt lub pożyczkę w różnych instytucjach. Taka elastyczność to niezły sposób
Kredyt czy pożyczka na meble kuchenne?
Każdy powinien poznać różnice między kredytem a pożyczką. Kredyty są oferowane wyłącznie przez banki. Te z kolei mają o wiele większe wymagania, niż firmy pożyczkowe. Korzystając z pożyczki możemy często liczyć na właściwie takie same warunki spłaty, jak w banku. Plusem jest z pewnością spora dostępność pożyczek przez Internet.
Ranking pożyczek online na raty.
Zalety pożyczki na meble kuchenne to między innymi:
- duża dostępność, także przez Internet
- dostępne pożyczki bez BIK, dla osób zadłużonych, pod zastaw, chwilówki – spory wybór różnych ofert
- szybka weryfikacja wniosku pożyczkowego i wypłata nawet w kilkanaście minut
- minimalna liczba formalności (pożyczki bez zaświadczeń)
- dostępne różne kwoty pożyczki i długi okres spłaty
- prosty wniosek
Podsumowanie artykułu
Podsumowując, meble kuchenne na kredyt to całkiem rozsądny wybór. Mówimy w końcu o wydatku kilku, kilkunastu, a czasem nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Chcąc wyposażyć kuchnię pamiętajmy też o sprzętach AGD, usłudze transportu sporych mebli, jak i ich montażu. W zależności od Twoich preferencji możesz zarówno kupić meble kuchenne na kredyt dostępny bezpośrednio w sklepie, jak i poszukać finansowania na własną rękę. W tej drugiej sytuacji mamy o wiele większe możliwości znalezienia korzystnej oferty.
Najczęściej zadawane pytania
Meble na kredyt kupisz zarówno w wielu sklepach (meblowych, ale też np. budowlanych), jak i samemu szukając pożyczki/kredytu na rynku. W tym drugim przypadku mówimy o zwykłym kredycie gotówkowym na dowolny cel.
Meble ze sklejki to koszt od 500 złotych za metr bieżący. Meble kuchenne z litego drewna są dwukrotnie droższe. Nieco tańsze są gotowe meble kuchenne, których kombinację dopasowujemy do swojej kuchni.
Tak, duże sklepy mają w swojej ofercie także kredyt na meble kuchenne. Często jednak korzystniejszą opcją jest samodzielne poszukiwanie finansowania, np. w banku lub firmie pożyczkowej (kredyt lub pożyczka na dowolny cel). Wtedy mamy też większą dowolność co do doboru mebli i sprzętów AGD.
Źródło:
- https://www.totalmoney.pl/lp/kredyt-na-meble
- https://naoswnetrza.pl/blog/ile-kosztuje-wykonczenie-mieszkania-pod-klucz/
- https://www.meblobranie.pl/porady/co-kupic-do-nowego-mieszkania-lista-zakupow/