Podczas prowadzenia własnej działalności gospodarczej często kluczową sprawą jest zachowanie płynności finansowej. Płynność finansowa firmy oznacza stały dostęp do środków niezbędnych na prowadzenie działalności i dodatkowe wydatki. W dużym stopniu wpływa więc na kondycję każdego przedsiębiorstwa. Dziś postaramy się podpowiedzieć kilka sposobów na to, jak utrzymać płynność finansową firmy. W dalszej części artykułu możesz więc liczyć na przydatne porady, które każdy przedsiębiorca powinien poznać. Zapraszamy do lektury!
Jak utrzymać płynność finansową firmy?
Obliczenie płynności finansowej swojej firmy to jeden z kluczowych elementów dobrego zarządzania nią. Dzięki dobrej znajomości finansów przedsiębiorstwa z odpowiednim wyprzedzeniem dowiesz się, gdy zacznie wpadać w finansowe tarapaty. Często udaje się ugasić ten pożar zawczasu, zanim zrujnuje przedsiębiorstwo.
Tymczasowe problemy finansowe, np. brak środków na koncie firmowym lub chwilowy brak środków na opłacenie zobowiązań, nie są problemem, gdy firma zaraz odnotuje wpływy. Warto jednak pamiętać, by nie dopuścić do powstania długów i zaległości. Mogą nieść za sobą odsetki za opóźnienie płatności, a nawet doprowadzić do rozwiązania umowy (np. leasingu). Poza odsetkami ustawowymi, możesz być też obciążony dodatkowymi karami umownymi. Dotyczy to jednak raczej dłuższych opóźnień.
O sytuację swojej firmy i jej płynność finansową w szczególności powinni zadbać właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych. W ich przypadku pojawia się bowiem odpowiedzialność majątkiem prywatnym za długi swojej firmy. Ryzyko utraty prywatnego majątku (czasem także małżonka w przypadku wspólnoty majątkowej) powinno zachęcić do dokładnego sprawdzenia, jak utrzymać płynność finansową firmy. Warto też sprawdzić, jak uchronić się przed długami męża lub żony.
Jak utrzymać płynność finansową? Firmy na KPIR
Rozliczanie swojej firmy w oparciu o Księgę Przychodów i Rozchodów ma sporo zalet, choć też pewne minusy. Przede wszystkim mamy stały wgląd w finanse przedsiębiorstwa. Jak zachować płynność finansową firmy na KPiR? Wystarczy po prostu regularnie sprawdzać bilans zysków i wydatków. Do plusów takiego funkcjonowania firmy z pewnością należy też zaliczyć niskie koszty księgowości. Uproszczona metoda rozliczenia pozwala na proste obliczenie podatku. Właściciel firmy ma też sporą elastyczność w zarządzaniu przepływami finansowymi.
Nieco dokładniejszy wgląd w finanse firmy uzyskają natomiast przedsiębiorcy na tzw. “pełnej księgowości”. Korzystają wtedy z Bilansu, Rachunku Zysków i Strat, czasem Rachunku Przepływów Pieniężnych. To zestawienia, które wprost obrazują sytuację finansową firmy. Jak zachować płynność finansową firmy, gdy nie mamy takich zestawień? Mimo braku takiego obowiązku, możemy po prostu stworzyć takie zestawienie. Porównajmy koszty i wydatki do przychodów. Zwykle takie raporty, przedstawiane cyklicznie lub dostępne w czasie rzeczywistym (W dowolnym momencie) dostarczy nam księgowość lub wygenerujemy je w programie rachunkowym.
Księga Przychodów i Rozchodów w swoim założeniu służy do obliczenia należnego podatku. Poza rozliczeniem się z Urzędem Skarbowym pozwoli nam jednak również na zachowanie płynności finansowej firmy. Musimy po prostu regularnie sprawdzać dostępne dzięki KPiR dane i rozsądnie wykorzystywać tę wiedzę.
Cashflow w firmie
Wielu przedsiębiorców prowadzi firmy bez wsparcia finansowego z kredytów gotówkowych, pożyczek online, czy pożyczek dla firm. To bardzo dobrze, chociaż warto mieć rozeznanie w tym temacie. Nawet jeżeli nie korzystasz z powyższych instrumentów finansowych, mogą przydać się w awaryjnej sytuacji. Warto wiedzieć m.in. w jaki sposób szybko otrzymać zastrzyk finansów potrzebnych do utrzymania płynności finansowej.
Jak zadbać o cashflow w swojej firmie? Jak utrzymać płynność finansową firmy, gdy ma chwilowe problemy? Rozwiązaniem często jest skorzystanie z usług bankowych lub produktów instytucji finansowych. Przedsiębiorca ma tu dość duży wybór dostępnych produktów. Dzięki ich znajomości nie musisz zamykać firmy, gdy wpadnie w finansowe tarapaty.
Faktoring – co to jest i jak korzystać?
Faktoring to forma finansowania dla firm. Polega na sprzedaży wierzytelności wynikających z niezapłaconych jeszcze faktur. Firmy korzystające z faktoringu otrzymują natychmiastowy zastrzyk gotówki, a firma faktoringowa (tzw. factor) płaci za faktury i podejmuje ryzyko związane z ewentualnym niezapłaceniem przez kontrahenta. W zamian za to, firma faktoringowa otrzymuje marżę.
Według różnych danych, w Polsce z faktoringu korzysta już kilkanaście tysięcy firm (około 17.000). Rokrocznie liczba klientów wybierających ten produkt bankowy rośnie o ponad 25%. Faktoring, jako forma zewnętrznego finansowania przedsiębiorstw , jest bardzo dobrym sposobem na to jak utrzymać płynność finansową firmy. Poza poprawą płynności możemy też liczyć na likwidację skutków opóźnionych płatności i przepływów. Każda firma, (choć głównie dotyczy to większych firm, niż mali i mikro-przedsiębiorcy) powinna poznać bliżej to zagadnienie i ocenić jego opłacalność.
Kredyt dla firmy
Oczywiście, najpopularniejszą formą wsparcia finansowego firmy jest udzielenie jej kredytu. Jeśli myślisz, jak utrzymać płynność finansową firmy, z pewnością wzięcie kredytu jest jedną z opcji.Dla firm przeznaczone są m.in. kredyty gotówkowe, kredyty na inwestycje, kredyty obrotowe, kredyty rewolwingowe i konsolidacja zadłużenia. Który rodzaj kredytu wybrać? Zwykle najbardziej opłacalne są kredyty preferencyjne, które mogą mieć niższe oprocentowanie i inne koszty.
W przypadku zagadnienia, jakim jest utrzymanie płynności finansowej firmy, zwykle potrzebne jest pozyskanie środków “na już”. To spore ograniczenie, ponieważ nie każdy bank udziela szybko kredytowania firmie, szczególnie jeśli wcześniej nie współpracował z nią. Warto więc stale trzymać rękę na pulsie, aby wiedzieć, które usługi będą dostępne w razie potrzeby. Dla mniejszych kwot, które chcesz uzyskać od banku, być może najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z limitu na karcie kredytowej. Dobrą opcją wydaje się też być rachunek firmowy z kredytem odnawialnym.
Co to jest leasing zwrotny?
Jedną z ciekawszych opcji dla firm jest tzw. leasing zwrotny. Co to jest i jak pozwala utrzymać płynność finansową firmy? Opcja ta polega na sprzedaniu środka trwałego (np. samochodu, maszyny) leasingodawcy. Następnie tę samą rzecz firma bierze w leasing. Tym samym za pewną, zwykle niewielką, opłatą możemy wciąż korzystać z danego środka trwałego płacąc przy tym miesięczne raty leasingu. Jednorazowo otrzymujemy natomiast spory zastrzyk gotówki, na przykład do wydania na inwestycje w firmie.
Warto być na bieżąco z produktami finansowymi
Niezależnie od tego, czy Twoja firma skorzysta z powyższych sposobów finansowania, warto je dobrze znać. Przedsiębiorca nie może “odpłynąć” z rynku, ponieważ w nagłej potrzebie może mieć problem z utrzymaniem płynności finansowej. Znajomość usług i produktów bankowych może być dla nas bardzo dobrym “planem B”, choć oczywiście firmy z dobrą sytuacją finansową mogą nie korzystać z tych opcji.