Kiedy najlepiej wymienić waluty? O której godzinie to się najbardziej opłaca?

Kiedy najlepiej wymienić waluty? O której godzinie to się najbardziej opłaca?

Zastanawiasz się, co zrobić by wymienić waluty w najbardziej opłacalnym momencie? Okazuje się, że są pewne momenty, kiedy najlepiej wymienić waluty obce lub złotówki na inne waluty. Mimo stale zmieniającego się kursu są pewne sposoby na oszczędności przy korzystaniu z kantoru. Postaramy się dziś opisać to zagadnienie.

Kurs wymiany walut – kiedy jest najlepszy?

Wymiana walut na korzystnych warunkach tylko w teorii jest prostym zadaniem. Jeszcze kilkanaście lat temu wymagało to znalezienia w swojej okolicy kantoru wymiany walut, który oferował najkorzystniejszy kurs. Usługę wymiany walut znajdziemy też w wielu bankach. Dziś coraz częściej korzystamy z kantorów internetowych. Są wygodne, pozwalają myśleć o bardzo korzystnym (i aktualnym) kursie, często taką usługę oferuje nam nasz bank (np. kantor walutowy Alior Bank), choć nie zawsze będzie to najbardziej opłacalna opcja. Często jednak jest to wygodne, przez co sporo osób nie porównuje aktualnych kursów wymiany walut w różnych miejscach, a także nie zastanawia się nad ich możliwymi wzrostem lub spadkiem. Jeśli sporadycznie wymieniasz złotówki na inne waluty, a do tego nie są to duże sumy – postawienie na wygodę jest niezłym pomysłem. A co w momencie, gdy zależy nam na jak najlepszym kursie wymiany?

Czy można płacić kartą w kantorze?

W tej sytuacji musimy pomyśleć nie tylko “gdzie?”, ale też kiedy najlepiej wymienić waluty. Kurs wymiany walut jest płynny – ciągle się zmienia. Zobaczymy to zresztą na stronach kantorów internetowych, czy w aplikacji mobilnej banku. Dla przykładu – w mBank wyświetlony na ekranie kurs wymiany waluty EUR jest ważny jedynie przed 50 sekund. Po tym czasie informacje na ekranie ulega odświeżeniu. Czy kurs wymiany wtedy wzrośnie, czy spadnie? Odpowiedź na to pytanie ze 100-procentową pewnością właściwie nie jest możliwa.

Od czego zależy kurs wymiany walut?

Dlaczego przewidywanie zmian kursów walut jest tak trudne? Wpływ na kursy walut ma bardzo dużo czynników, niektóre z nich są niemal niemożliwe do rozpoznania dla “zwykłej osoby”. Najważniejsze czynniki wpływające na kursy walut to:

  • podaż i popyt waluty
  • stopy procentowe w różnych krajach (są zmienne), wysokość inflacji
  • aktualna sytuacja gospodarcza
  • polityka monetarna krajów emitujących waluty
  • handel zagraniczny

Do powyższych czynników musimy też doliczyć politykę banku, kantoru lub kantoru internetowego. Wpływ na finalny kurs wymiany walut ma w końcu również ich marża – tak zwany spread. To różnica w cenie kupna i sprzedaży. W wielu miejscach kurs możemy negocjować, choć najczęściej przy wymianie większych sum pieniędzy.

Kiedy najlepiej wymienić waluty

Przejdźmy więc do tego, kiedy najlepiej wymieniać waluty. Jak już wyjaśniliśmy nieco wcześniej, kursy walut stale się zmieniają. Ze względu na liczne czynniki, kursy wymiany walut zmieniają się w poszczególnych dniach tygodnia, a nawet w ciągu każdego dnia. Dużą rolę w funkcjonowaniu rynków walutowych mają też światowe giełdy wymiany walut. Największe z nich są w Nowym Jorku, Londynie, Amsterdamie, czy Tokio. W momencie ich działania kursy walut są najbardziej stabilne.

Zdaniem wielu specjalistów-ekonomistów, dniami, kiedy najlepiej wymienić waluty, są dni robocze. Zmiany kursu są wtedy najbardziej płynne, unikamy więc nagłych “skoków” kursu, czy bardziej gwałtownych zmian.

Jeśli natomiast chodzi o konkretne godziny w ciągu dnia, warto spojrzeć na godziny otwarcia najbardziej kluczowych giełd walutowych. Oczywiście, ze względu na lokalizację (Nowy Jork, Tokio, Europa, Sydney i inne), godziny otwarcia musimy odczytać z uwzględnieniem stref czasowych. Warto poszukać natomiast takiego momentu na wymianę walut, kiedy duże, otwarte giełdy walutowe są otwarte jednocześnie.

Otwarte giełdy walutowe – kiedy pracują?

Aby szukać najlepszego momentu na wymianę walut warto celować w moment otwarcia dużych giełd walutowych. Wtedy na rynku notowane są po prostu większe obroty walutami, co pozwala ustabilizować kurs ich wymiany. Największe giełdy walutowe na świecie są w Nowym Jorku, Londynie, Sydney, Hong-Kongu, Amsterdamie, czy Pekinie. Oczywiście, konkretne giełdy w dużej mierze odpowiadają za poszczególne waluty. Jeśli interesują nas japońskie jeny (JPY), spójrzmy na pracę giełdy w Tokio, dla dolarów australijskich (AUD) będzie to natomiast giełda walutowa w Sydney. Pamiętajmy przy tym, że rynki walutowe są ze sobą mocno związane.

Godziny otwarcia największych giełd walutowych (czas polski):

  • giełda w Tokio: 23:00 – 10:00
  • giełda w Nowym Jorku: 14:00 – 00:00
  • londyńska giełda: 9:00 – 19:00
  • giełda w Sydney: 23:00 – 8:00

Jak widać, dla powyższych giełd najlepszym momentem na wymianę walut są dni robocze, w godzinach od 14:00 do 19:00 lub od 23:00 do północy. W tych przedziałach funkcjonują trzy z czterech giełd z listy.

Czy BLIK działą za granicą?

O której godzinie najlepiej wymienić waluty?

Jeśli interesują nas takie waluty, jak euro (EUR) i dolar amerykański (USD), najlepszymi godzinami będą te od 14:00 (otwarcie giełdy walutowej w Nowym Jorku) do 18:00 (zamknięcie europejskich giełd walutowych).

W jakim dniu kurs walut jest najbardziej korzystny?

Kiedy najlepiej wymienić waluty? Wiemy, że są to dni robocze – od poniedziałku do piątku. Możemy przy tym zwrócić uwagę również na dni wolne od pracy – w poszczególnych krajach (niekiedy są w innych dniach, niż w Polsce). Zdaniem niektórych ekspertów to poniedziałek i piątek są natomiast najlepszymi dniami na wymianę walut.

Co właściwie oznacza, że kurs wymiany walut jest “dobry”?

W dzisiejszym poradniku opisujemy tempo, a także przewidywalność zmian kursów walut. Odbywa się to w najbardziej łagodny sposób właśnie w momencie, gdy duże giełdy walutowe pracują. W pozostałych okresach podmioty, w których wymieniamy waluty (np. banki, kantory) nie mają aż tak dokładnych i rzetelnych danych na temat kursów walut. Z tego względu mogą proponować swoim klientom nieco mniej korzystne kursy – droższe kupno i sprzedaż za niższą sumę. Można powiedzieć, że w ten sposób zmniejszają nieco ryzyko związane z większymi zmianami cen poszczególnych walut.

Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że kurs wymiany interesującej nas pary walut (np. z PLN na EUR) może zmienić się w obie strony. Jak najbardziej możliwe jest więc, że w weekend będzie dla nas bardziej korzystny, niż w kolejnym dniu roboczym, gdy giełdy walutowe się otworzą. Wtedy przy wymianie walut możemy też liczyć na mniejszą marżę.

Wymiana walut w weekend – czy to ryzykowne?

Jeśli zależy Ci na przewidywalności, najlepiej unikać wymiany walut w weekendy. Ryzykujemy wtedy tym, że kurs mocno zmieni się, choć być może stanie się to na Twoja korzyść.

To samo dotyczy też dni wolnych od pracy, obchodzonych na całym świecie, jak choćby okres świąteczny i noworoczny. Jeśli więc zależy Ci na stabilnym kursie, poczekaj na najbliższe dni robocze. Oczywiście, gdy po prostu potrzebujesz pieniędzy w walucie obcej, a wymieniona suma nie jest duża – zrób to w dogodnym momencie.

Czy warto kupować dolary i euro w 2024 roku?

Jak uniknąć zbędnych kosztów związanych z wymianą walut?

Przechodząc do podsumowania, jest wiele sposobów na uniknięcie niepotrzebnych wydatków podczas wymiany walut. Przede wszystkim rozejrzyj się za odpowiednim miejscem, w którym dokonasz wymiany. Zwróć uwagę na kurs walut, które Cię interesują. Oczywiście, wymiana musi być również jak najbardziej wygodna. Trudno wyobrazić sobie, by spędzić pół dnia na podróżowaniu na drugi koniec miasta, aby “oszczędzić” kilka złotych.

Kolejnym aspektem jest to, kiedy najlepiej wymienić waluty. Jak już wspomnieliśmy, najlepsze są poniedziałek i piątek, w godzinach od 14 do 18 (jeśli transakcja dotyczy EUR lub USD). W przypadku bardziej egzotycznych walut zwróć uwagę na godziny otwarcia lokalnej giełdy walutowej.

Jak oszczędzać ppłacąc na wakacjach?

Dobrym rozwiązaniem jest również wyposażenie się w kartę wielowalutową. Do najpopularniejszych należą Revolut i Wise. Sprawdź też ofertę swojego banku, nierzadko jest całkiem korzystna, a wygodna wymiana walut w aplikacji mobilnej banku jest szybka i prosta.

Podsumowanie artykułu

Specjaliści informują, że najlepsze momenty na wymiana walut dni robocze w godzinach od 14 do 18. Powinniśmy dostosować czas wykonywania transakcji do godzin otwarcia największych giełd walutowych na świecie. Wtedy jest spora szansa, że nie dojdzie do gwałtownych zmian kursów walut.

Zawsze warto też zastanowić się, czy potencjalne różnice w kursie wymiany walut rzeczywiście są dla nas istotne. Załóżmy, że wymieniamy 2500 złotych na euro, chcąc zebrać pieniądze na wakacje. Przy kursie PLN/EUR wynoszącym 4,30 otrzymamy 581,38 euro. Jeśli natomiast kurs zmieni się na 4,4 (a to nie taka duża różnica), dostaniemy w kantorze 568,18 euro. Różnica wynosi kilkanaście euro, możemy więc zafundować sobie dodatkową atrakcję, czy kupić dobry obiad. Zawsze warto więc poszukać możliwości taniej wymiany walut.

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy najlepiej wymienić waluty?

Najlepsze momenty na wymianę walut to godziny pracy dużych giełd walutowych. Są to dni robocze, a najważniejsze giełdy są jednocześnie otwarte między 14:00 a 18:00.

Jak zaoszczędzić na wymianie walut?

Powinniśmy poszukać miejsca, w którym kurs wymiany jest korzystny. Zwykle znajdziemy go w kantorach internetowych, czy w aplikacji swojego banku (jeśli ma e-kantor).

O której godzinie warto wymienić waluty?

Najlepsza pora to między 14:00 a 18:00 – wtedy jednocześnie działają giełdy walutowe w Nowym Jorku i Europie. Jeśli zależy Ci na kupnie bardziej egzotycznych walut, zwróć uwagę na godziny pracy giełd walutowych w konkretnym kraju (np. w Tokio, Sydney, Hong-Kongu).

Źródło:

  1. https://www.kantornadlugiej.pl/aktualnosci/kiedy-wymieniac-walute,28.html
  2. https://strefabiznesu.pl/wymiana-walut-oto-sposoby-jak-zrobic-to-najkorzystniej-czym-placic-za-granica-gotowka-czy-karta-to-musisz-wiedziec/ar/c3-17605383
  3. https://polskieradio24.pl/artykul/3356058,kiedy-najkorzystniej-wymienic-walute-na-wakacyjny-wyjazd-ekspert-rozwiewa-watpliwosci
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły