Jak oszczędzać płacąc na wakacjach?

Jak oszczędzać płacąc na wakacjach?

Wakacyjne wyjazdy, szczególnie zagraniczne, bywają dość drogie. Na szczęście znamy pewne sposoby na to, by wydać mniej. Jak oszczędzać płacąc na wakacjach? Co zrobić, by wymiana walut była najbardziej korzystna? Jak zaplanować ekonomiczną podróż? Jak oszczędzać podczas wakacji? Zapraszamy do lektury!

Sposoby na wakacyjne oszczędności

Oczywiście, wakacje zawsze wiążą się z pewnymi wydatkami. Warto natomiast zadbać o to, aby były jak najmniejsze. Skuteczne podpowiedzi znajdziesz w naszym dzisiejszym poradniku. Zwracamy jednak uwagę na to, by oszczędności nie zabrały przyjemności z wolnego czasu spędzanego na wakacjach. Czasem po prostu warto odpowiednio wcześniej przygotować się do wyjazdu.

Jak oszczędzać podczas wakacji organizowanych przez biuro podróży? Tu najczęściej rozwiązaniem jest po prostu znalezienie niedrogiej, ale atrakcyjnej oferty wyjazdu. Pomoże w tym znajomość wyszukiwarek wakacyjnych ofert, czy wyszukanie promocji last minute.

Jak oszczędzać podczas wakacji?

Sposobem na oszczędności podczas wakacji z pewnością zawsze jest powstrzymanie się przed zbędnymi wydatkami. Metody na zachowanie pieniędzy zamiast ich wydawania są takie same, jak sposoby na oszczędzanie w codziennym życiu. Bardzo przydatne okazują się aplikacje na smartfony dla podróżnych, a także dostęp do Internetu. Dzięki nim dość łatwo wyszukamy niedrogie restauracje w okolicy, czy kupimy taniej bilety komunikacyjne.

Zastanów się, czy wakacje na raty to dobry pomysł

W ostatnich latach finansowanie różnych wydatków nie z własnych pieniędzy, a kredytem lub pożyczką, stało się bardzo popularne. Nikogo nie dziwią dziś wakacje na raty lub chwilówka zaciągnięta na potrzeby wakacyjnych wydatków. Jeżeli panujesz nad swoim budżetem – wakacje na kredyt mogą pozwolić spełnić swoje marzenia. Rozłożenie tak dużego kosztu, jak wyjazd na urlop dla całej rodziny, na dłuższy czas nie jest niczym złym. Zastanów się jednak, czy nie wiąże się to ze zbyt dużymi kosztami i odsetkami.

Myślisz, jak oszczędzać podczas wakacji, a jednocześnie płacisz  odsetki za spłacany kredyt na wakacje? To niezbyt dobre rozwiązanie. Lepszym wyjściem będzie poszukanie takich opcji, jak karta kredytowa z długim okresem bezodsetkowym. Również limit odnawialny na koncie (możliwość zrobienia debetu) może okazać się niedrogim, a czasem nawet bezpłatnym wyjściem. Jeśli spłacisz w terminie zobowiązanie, nie zapłacisz nic za użycie środków podczas wakacji.

Poluj na okazje – wakacje first minute i oferty last minute

First minute to oferty wyjazdów wakacyjnych, lotów, czy noclegów, które rezerwujemy z dużym wyprzedzeniem. Często już pod koniec wakacji w danym roku możemy zarezerwować  wyjazd na kolejny rok.  Zwykle firmy związane z branżą turystyczną sprzedają pewną pulę miejsc w ten sposób. W zamian za obniżkę ceny mają już potwierdzoną pewną liczbę rezerwacji – obie strony na tym korzystają. Dla nas może być to jednak nieco ryzykowne. Ciężko bowiem przewidzieć ceny wyjazdów wakacyjnych za kilka do kilkunastu miesięcy. W ostatnich latach jednak najczęściej propozycje first minut były niezłym sposobem oszczędzania na wczasach. Plusem wakacji kupionych z wyprzedzeniem jest natomiast dostępność wszystkich terminów.

Z przeciwną sytuacją mamy do czynienia w przypadku wczasów last minute.  Czekamy do ostatniej chwili, kiedy biuro podróży mocno obniży ceny. Biura, szczególnie te większe, zwykle mają stałą umowę z hotelami, czy rezerwują całe samoloty czarterowe. Mogą więc zaproponować wycieczkę “po kosztach”. Najlepsze oferty last minute zdarzają się jednak na krótko przed początkiem wczasów, a nawet w przeddzień wyjazdu. Ciężko mówić więc o wyborze konkretnego kierunku, także termin jest trudny do przewidzenia. Jeśli natomiast zastanawiasz się, jak oszczędzać podczas wakacji,  opcja last minute jest idealna. Pozwala cieszyć się  oszczędnościami dochodzącymi do kilkudziesięciu procent! Jeśli możesz dość elastycznie zaplanować urlop (z dnia na dzień), spakuj walizkę i śledź informacje na stronach biur podróży.

Zmniejsz wydatki związane z utrzymaniem mieszkania

Jeśli mówimy już o wakacyjnych oszczędnościach, warto też zadbać o swoje mieszkanie. Gdy nikogo w nim nie ma, można zastosować skuteczne sposoby na oszczędzanie prądu, wody, czy gazu. Nieużywane podczas nieobecności domowników sprzęty warto całkowicie odłączyć od zasilania. Nawet tryb “stand by” zużywa bowiem nieco energii. Można również opróżnić lodówkę i także ją odłączyć. Pozwoli to na oszczędności w wysokości kilkudziesięciu złotych na tydzień. 

Dobrym pomysłem będzie również przygotowanie mieszkania lub domu na dłuższą nieobecność. Zakręć wodę oraz ogrzewanie. Unikniesz usterki, która po powrocie mogłaby okazać się niezwykle kosztowna w naprawie.

Dodatkowe ubezpieczenie podróżne to Twoje bezpieczeństwo

Jak oszczędzać podczas wakacji, jeśli zdarzy nam się choroba lub wypadek? Tu rozwiązanie jest właściwie tylko jedno – wykupione wcześniej ubezpieczenie. Nierzadko pozwala odzyskać koszty niezrealizowanych biletów lotniczych, możemy też liczyć na zwrot pieniędzy za całe, wykupione już wcześniej wczasy. Różne opcje ubezpieczenia podróżnego mogą też chronić Twój bagaż w razie uszkodzenia lub zaginięcia.

Warto zadbać też o kwestie medyczne. Podstawą jest wyrobienie sobie karty EKUZ. Podczas pobytu za granicą (choć tylko w krajach Unii Europejskiej i zrzeszonych w EFTA) możemy bez dodatkowych opłat skorzystać z usług publicznej służby medycznej. Często podróżni decydują się również na dodatkowe ubezpieczenie. To szczególnie istotne, jeśli planujesz uprawiać takie sporty, jak narciarstwo. Ewentualne leczenie, czy nawet transport medyczny lub opłacenie akcji ratowników górskich mogą być bardzo drogie.

Tani nocleg i ekonomiczny transport to podstawa oszczędności na wakacjach

Sporą częścią kosztów każdych wakacji stanowią dojazd oraz zakwaterowanie. Często podróżni nie poświęcają dużo czasu na planowanie ich, a to błąd. Porównaj ceny różnych rodzajów transportu. Czasem najtańsze są przeloty samolotami, choć głównie przy bardziej odległych destynacjach. Samochodem można natomiast zabrać zdecydowanie więcej rzeczy, co może obniżyć koszt pobytu na miejscu (np. sprzęt do gotowania, namioty, itp.).

Duże oszczędności poczynimy, poświęcając trochę czasu na szukanie noclegów. Często ten sam pokój w tym samym hotelu może być sporo tańszy, jeśli kupimy nocleg w inny sposób. Okazje i promocyjne oferty znajdziemy na stronach takich, jak booking.com. Czasami jednak rezerwacja bezpośrednio u właściciela obiektu pozwoli obniżyć cenę. Ty zapłacisz mniej, a właściciel hotelu uniknie prowizji pośrednika. Kupowanie przez serwisy-wyszukiwarki noclegów mają jednak pewien plus. Możemy wtedy liczyć na ubezpieczenie naszej rezerwacji. Jeśli nocleg odbiega od tego, co prezentowały zdjęcia, możemy go zmienić bez dopłaty. Często dzięki temu otrzymasz nocleg w znacznie droższym miejscu, różnicę pokryje pośrednik lub nierzetelny właściciel.

Z wyszukiwarek warto korzystać również planując wynajęcie samochodu. Ceny mogą być nawet kilkukrotnie niższe, jeśli dobrze poszukamy.

Niedrogi nocleg – niekoniecznie w hotelu!

Niektórzy ograniczają swoje poszukiwania noclegów do hotelu. Taka opcja ma oczywiście swoje plusy, jednak szukając oszczędności powinniśmy być bardziej elastyczni. Niedrogie noclegi nie muszą oznaczać spania w namiocie na polu campingowy (choć to także świetna opcja!). Na rynku jest o wiele więcej możliwości – nocleg w domkach, wynajem pokoi, wynajęcie całego mieszkania i hostele to tylko niektóre z nich.

Często możemy zaoszczędzić na noclegach, planując wakacje większą grupą. Wynajęcie dużego domku wczasowego lub całego mieszkania to z pewnością sposoby na obniżenie kosztów.

Jak oszczędzać na jedzeniu podczas wakacji?

Spore oszczędności wiążą się z wyżywieniem. Bazowanie na posiłkach w restauracji może dla nas oznaczać spory koszt. Zdecydowanie mniej wydasz, jeśli zadbasz o wyżywienie “na własną rękę”. Warto szukać niedrogich sklepów, gdzie kupimy wszelkie niezbędne składniki. Również koszt napojów będzie wtedy wielokrotnie niższy.

Trudno jednak odmówić sobie wyjścia do restauracji podczas urlopu. Tu pomocne będą opinie dostępne w Internecie. W Mapach Google możemy zaznaczyć przedział cenowy, jaki jest dla nas akceptowany (ikona jednego, dwóch lub trzech dolarów: $, $$, $$$). Im mniej “dolarów”, tym restauracja jest tańsza. Wcale nie musi to oznaczać niższej jakości – poznamy ją sprawdzając opinie. Restauracje ocenione na cztery gwiazdki na pięć możliwych są co najmniej przyzwoite. Ocena 4,5 i więcej to bardzo dobre miejsce, gdzie warto się udać. Sprawdźmy jednak, aby ocen było relatywnie wiele (co najmniej kilkadziesiąt). Mamy wtedy pewność, że pracownicy restauracji nie “manipulowali” przy wynikach.

W restauracjach, szczególnie za granicą, zwróć uwagę na “ukryte ceny”. Częstą praktyką jest obowiązkowy napiwek, który może być niespodziewanie wysoki. Uwzględnij to przy porównywaniu ofert różnych restauracji.

Odpowiedni termin jest kluczowy dla obniżenia kosztów urlopu

Tanie wakacje w lipcu lub sierpniu? To dość trudny temat. Większość osób właśnie wtedy decyduje się na urlop. Jeśli to możliwe, poszukaj wczasów przed sezonem lub po nim. Wakacje we wrześniu lub wyjazd w maju w Polsce mogą wiązać się z ryzykiem braku optymalnej pogody. Za granicą, szczególnie na południu Europy, nie mamy już takich obaw. Wyjazd do Grecji, Włoch, Chorwacji lub Turcji poza szczytem sezonu może być wręcz dobrą opcją – unikniemy fali upałów, a także tłumu turystów. Wczasy poza sezonem pozwalają oszczędzić nawet 50% ceny!

Poza sezonem tańsze są także noclegi, wynajem samochodów, a nawet koszt wyżywienia na miejscu. Wiele osób decyduje się więc na taki ruch, nie dziwimy się takiemu podejściu!

Jak tanio wymienić waluty za granicą?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dużo tracimy podczas nieopłacalnej wymiany walut. Często po prostu wyciągamy swoją kartę płatniczą, która obsługuje walutę PLN, i płacimy nią za granicą. To nienajlepszy pomysł. Zapłacimy wtedy nie tylko koszt przewalutowania, ale także prowizję. Znacznie lepszym wyborem jest wcześniejsze uruchomienie opcji walutowych w swoim koncie bankowym. Również nasza karta może wtedy funkcjonować także w innych niż polski złoty walutach. Różne banki mają różne opłaty, każdy powinien o tym pamiętać przy wyborze konta osobistego.

Karta wielowalutowa Revolut i podobne usługi innych podmiotów też są bardzo przydatne. Pozwalają na dość swobodne operowanie wieloma walutami, nie tylko tymi najpopularniejszymi (jak dolar, euro, funt brytyjski). Jeśli planujesz przemieszczanie się między kilkoma państwami, odpowiednio wcześniej znajdź kartę płatnicza, która pozwoli zaoszczędzić.

Jeśli natomiast potrzebujesz wymienić waluty, zwykle internetowe kantory mają najlepsze kursy. Czasami taką usługę ma Twój bank. Już na kilka miesięcy przed zagranicznym wyjazdem możesz zacząć śledzić kurs wymiany interesującej Cię waluty. Zdecyduj się na zakup, gdy uznasz że jest korzystny. To samo możemy zresztą zrobić korzystając z gotówki i tradycyjnych kantorów stacjonarnych. Warto także unikać kantorów położonych w turystycznych miejscach, na dworcach i lotniskach. Mają najmniej korzystne kursy, przewidziane z myślą o turystach potrzebujących szybko nabyć lokalną walutę. Szukając kantoru możesz poszukać opinii na jego temat w Internecie. Dowiesz się z nich, który punkt ma dobry kurs. Czasem warto odejść nieco od centrum, choć lepiej unikać małych, “ciemnych uliczek”.

Uważaj na “naciągaczy”

Jak oszczędzać podczas wakacji? Wiemy już, że warto poszukać niedrogich wyjazdów, noclegów lub opcji na tani transport. Jeśli planujemy urlop za granicą, dobrym pomysłem jest założenie karty wielowalutowej, konta walutowego lub skorzystanie z takiego kantoru (może być internetowy). Unikajmy przesadnie drogich wydatków, w czym pomoże poświęcenie chwili na znalezienie taniej restauracji i różnych promocji. W niektóre dni możemy odwiedzić lokalne atrakcje taniej, a nawet zupełnie za darmo. Jeśli uwzględnimy to w planie wyjazdu, sporo zaoszczędzimy.

Ostatnim punktem pozostaje ostrożność. Zarówno w Polsce, jaki za granicą możemy spotkać wielu “naciągaczy”. Liczą na to, że kupisz od nich produkt lub usługę (np. oprowadzenie po mieście) w zawyżonej cenie. Można dość łatwo zabezpieczyć się przed taką opcją. Wystarczy po prostu wcześniej zapoznać się z aktualnymi cenami. Wiedząc ile kosztują poszczególne bilety wstępu lub usługi, nie dasz się naciągnąć.

Aby uniknąć zbędnych opłat, sprawdź, co w cenie proponuje Ci Twój hotel. Zwłaszcza zawartość barku w pokoju może być naprawdę wysoko wyceniona.  Również wycieczki typu “all-inclusive” mogą wiązać się z pewnymi dopłatami. Dopytaj więc o wszelkie szczegóły swojej wycieczki lub pobytu.

Jak oszczędzać podczas wakacji? Podsumowanie artykułu

Reasumując, mamy sporo możliwości obniżenia kosztu wakacyjnych wyjazdów. Przede wszystkim warto odpowiednio wcześniej rozpocząć poszukiwania. Możemy dzięki temu dobrze poznać rynek i aktualne ceny. Rezerwując wycieczkę z dużym wyprzedzeniem lub czekając na atrakcyjną ofertę last minute możesz zaoszczędzić naprawdę sporo. Przygotujmy się też na konieczność płatności w walutach obcych. Tanie kantory i opłja korzystnych płatności w innych walutach w swoim koncie bankowym to podstawa.  Warto również po prostu unikać zbędnych wydatków.

Najczęściej zadawane pytania – Jak oszczędzać podczas wakacji?

Jak oszczędzać podczas wakacji?

Poświęć trochę czasu na znalezienie tanich wczasów, lotów samolotem i noclegów. Możesz też zaoszczędzić na płatnościach w obcej walucie, jeśli posiadasz dobrą kartę wielowalutową.

Jak obniżyć koszt wakacji?

Wakacyjny wyjazd poza sezonem może być nawet o połowę tańszy. W wielu krajach do końca września, a nawet w październiku wciąż możemy natomiast liczyć na świetną pogodę.

Jak tanio płacić za granicą?

Płatności w obcych walutach mogą okazać się dla nas dość kosztowne. To spore obciążenie podczas wakacyjnych wyjazdów. Już wcześniej postarajmy się więc o odpowiednie usługi i produkty bankowe – konto walutowe i kartę wielowalutową. Dobrym wyborem są też kantory internetowe, oferujące dobry kurs.

Jak tanio płacić za granicą?

Płatności w obcych walutach mogą okazać się dla nas dość kosztowne. To spore obciążenie podczas wakacyjnych wyjazdów. Już wcześniej postarajmy się więc o odpowiednie usługi i produkty bankowe – konto walutowe i kartę wielowalutową. Dobrym wyborem są też kantory internetowe, oferujące dobry kurs.

Czy karta Revolut przyda się na wakacjach?

Podczas wakacji korzystanie z karty wielowalutowej Revolut może być sposobem na spore oszczędności. Unikniemy kosztu przewalutowania i zbędnej prowizji.

Jak oszczędzać na jedzeniu podczas wakacji?

Dobrym pomysłem jest wyżywienie na własną rękę. Szukając restauracji, tańsze punkty wyszukamy natomiast w Internecie.

Źródło:

  1. https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/jak-zaoszczedzic-na-wakacjach-sposoby/tnyll1p
  2. https://oszczednicka.pl/2017/05/47-sposobow-jak-oszczedzac-na-wakacjach/
  3. https://rocketspace.pl/jak-oszczedzic-na-wakacjach-porady/
  4. https://www.mojeplatnosci.pl/poradnik/jak-oszczedzac-na-wakacje
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły