Wakacje na raty

wakacje na raty

W ostatnich latach wielu Polaków przekonało się, jak mocno inflacja wpływa na cen. Dla wielu osób problematyczne stało się nie tylko odkładanie pewnej sumy na większe wydatki, ale nawet finansowanie podstawowych potrzeb. Coraz większa grupa Polaków zaczęła się też interesować możliwościami, jakie dają banki i firmy pożyczkowe.  W kontekście letnich miesięcy coraz częściej słyszymy pytanie – czy możliwe jest wyjechanie na wakacje na raty? Jak się okazuje, jest taka możliwość. Może być dobrym wyborem dla osób, które mimo braku wielu środków chciałyby spędzić z rodziną lub przyjaciółmi swój wymarzony urlop. Czy wakacje zapłacone w ratach to dobry pomysł? Postaramy się przedstawić “za” i “przeciw” w dzisiejszym artykule.

Najtańsze kierunki wakacyjne w 2023 roku

Tanie wakacje, promocje wakacyjne, tani urlop – takie hasła coraz częściej są wpisywane w Google, aby znaleźć korzystne oferty. Coraz większa część Polaków próbuje wyjechać niedrogo na urlop. Nawet nie mając wielu “wolnych” środków, nie chcemy rezygnować z wczasów. Nic dziwnego, po całym roku pracy chcemy w ten sposób naładować baterię, zwiedzić kawałek świata, czy po prostu odpocząć. Jeśli nie masz zbyt dużego budżetu na urlop i myślisz o wakacjach na raty, zacznij od dobrego zaplanowania wyjazdu. Dziś ceny są już zauważalnie niższe, niż jeszcze rok-dwa lata temu. Szukając tanich wakacji możesz zarówno szukać ofert w biurach podróżny, jak i spróbować samodzielnie je zorganizować.

W 2023 roku najnowszymi kierunkami wakacyjnymi dla Polaków są:

  • Bułgaria
  • Grecja
  • Turcja
  • Egipt
  • Albania

Zwolennicy egzotyki z pewnością wybiorą tanie wakacje w Egipcie lub wyjazd do Turcji. Jeśli natomiast szukasz taniego kierunku w Europie, coraz ciekawszą bazę turystyczną ma bardzo tania Albania. Część osób preferuje jednak wyjazd w obrębie Unii Europejskiej, co ma pewne zalety (np. dostęp do służby medycznej dzięki karcie EKUZ, czy możliwość kupienia znanych nam z Polski produktów). Do najtańszych kierunków wakacyjnych w obrębie UE należą Bułgaria i Grecja. We wszystkich wymienionych krajach możemy liczyć na oferty wczasów all inclusive na tydzień za mniej, niż 2.500 złotych za osobę. Jeśli masz nieco mniejsze wymagania co do standardu hotelu, czy znajdujących się w ośrodku atrakcji, cena może być jeszcze niższa. Decydując się na wczasy poza sezonem (np. w maju, wrześniu) także możemy trafić na prawdziwe okazje. Wytrwali poszukiwacze wakacyjnych okazji mogą cieszyć się wakacjami z wyżywieniem za mniej, niż 1.000 złotych na tydzień. Wtedy musimy się jednak liczyć z pewnymi niedogodnościami, jak dojazd autokarem lub zameldowanie w hotelu bez basenu nieco dalej oddalonym od plaży.

Tanie wakacje w Grecji 2023

Analizując możliwości dostępne w biurach podróży jesteśmy pewni, że niedrogie wczasy w Grecji znów będa prawdziwym hitem. Możemy liczyć na bardzo dobrą jakość usług, piękne plaże i mnóstwo atrakcji w okolicy hotelu. Poza nowoczesnymi aquaparkami i atrakcjami dla dzieci, w Grecji znajdziemy też sporo zabytków kultury starożytnej. Wszystko dostępne jest natomiast w dość niskich cenach, często nawet dwukrotnie niższych od wczasów w Chorwacji, Włoch, czy Hiszpanii. Także zwolennicy samodzielnego organizowania wakacyjnych wyjazdów mogą oszczędzić, jadąc do Grecji. Pomogą w tym liczne połączenia tanich linii lotniczych z wielu polskich miast. Ekonomicznymi liniami polecimy m.in. do Aten, na Kretę, wyspy Korfu lub Rodos oraz w inne miejsca. Na podobne propozycje możemy liczyć na równie mocno związanym z grecką kulturą Cyprze. Tam przez cały rok na turystów czeka wspaniała pogoda, dobra kuchnia i piękne plaże.

Koszt wakacji z każdym rokiem rośnie

Porównując koszt wakacji w danym roku, zauważamy stały wzrost. O ile jednak w 2015-2019 wydawaliśmy średnio między 5.500 a 6.000 złotych na osobę, później wzrost był znacznie większy. Rekordowo wysokie ceny w 2022 roku oznaczały wydatek średnio około 7.500 złotych na osobę. Najwyraźniej po pandemii koronawirusa chcieliśmy w końcu wybrać się na wymarzone wczasy. Biura turystyczne i hotele narzuciły wyższe ceny, a dodatkowe wzrosty powodowała rosnąca inflacja.

Wiele jednak wskazuje na to, że koszt wakacji w 2023 roku będzie niższy. Wpływ na to ma między innymi umocnienie się złotówki w stosunku do euro i dolara – lepszy kurs oznacza dla nas niższą cenę.

Wskazówki, jak samodzielnie zorganizować tanie wakacje

Zanim zdecydujesz się na wakacje na raty, spróbuj po prostu obniżyć ich koszt. Pewnym jest, że na zdecydowanie niższe ceny możemy liczyć poza sezonem (nie w lipcu i sierpniu). Nie każdy ma jednak taką możliwość, choćby ze względu na harmonogram urlopów narzucany przez pracodawcę, czy dzieci uczęszczające do szkoły. Możemy natomiast skorzystać z internetowych porównywarek cen. Dzięki nim znajdziemy nie tylko tanie loty, czy niedrogie hotele w danym miejscu. Porównując ceny i czytając opinie innych turystów możesz też znaleźć niedrogie i dobre restauracje, czy tanie sklepy. Cierpliwe szukanie najlepszych ofert jest też sposobem na znalezienie tańszych, gotowych ofert biur podróży. Często trafiają się po prostu promocje.

Co zrobić, by obniżyć koszt wakacji:

  • jedź na wczasy poza sezonem
  • wybierz niedrogi kierunek turystyczny
  • porównaj oferty wielu biur podróży
  • szukaj w sieci tanich hoteli, lotów, restauracji
  • zaplanuj wakacje kilka miesięcy wcześniej
  • unikaj zbędnych wydatków
tanie wakacje

Jak szukać wycieczki wakacyjnej?

Na co zwrócić uwagę szukając wycieczki? Spory wpływ na finalne koszty wakacji ma kierunek, który wybierzemy oraz data. Warto też upewnić się, czy w wybranym przez nas terminie urlopowym nie wypadają jakieś święta – sprawdź to dla różnych krajów europejskich. Długi weekend może oznaczać, że wiele osób skorzysta z urlopu – ceny na miejscu wzrosną. Musimy również zwrócić uwagę na rodzaj transportu. Dojazd własny do dalej oddalonych miejsc może być niezwykle kosztowny, a przy tym uciążliwy. Najtańsze zwykle są wczasy z dojazdem autokarem. Może jednak trwać nawet kilkadziesiąt godzin, co znacznie skraca Twój urlop. Najwygodniejszą, niekoniecznie drogą, opcją pozostaje więc transport samolotem.

Cena w dużej mierze zależy również od rodzaju wyżywienia i sposobu zakwaterowania. Wczasy na campingu, gdzie samemu musisz zadbać o posiłki, będą tańsze. Najdroższe są wakacje all-inclusive. Mówimy jednak tylko o koszcie samych wczasów, warto też zwrócić uwagę na to, ile wydamy w trakcie urlopu. Jeśli liczysz na korzystanie z usług lokalnych restauracji, sprawdź wcześniej ich ceny. Niedrogie oferty all-inclusive mogą kosztować od 150-200 złotych dziennie. W niektórych miejscach ciężko będzie w tej cenie wyżywić się na własną rękę. Jeśli natomiast planujesz codzienne wycieczki i zwiedzanie okolicy, lepiej zrezygnuj z wyżywienia z hotelu. I tak z niego nie skorzystasz, gdy nie będzie Cię na miejscu.

Zwolennicy pozostania na terenie obiektu hotelowego, szczególnie gdy jest tam wiele atrakcji, powinni rozważyć opcję all-inclusive. Dzięki temu możesz przez cały wyjazd nie wydać ani złotówki więcej, niż koszt zakupu wczasów. Wbrew pozorom często jest to najbardziej ekonomiczna, a przy tym bardzo wygodna opcja.

Wakacje na raty

Zastanawiasz się, czy można kupić wakacje na raty? Oczywiście, jest taka opcja. Jeżeli planujesz wczasy ze sporym wyprzedzeniem, wiele biur podróży od razu zaoferuje płatność w kilku transzach. Najczęściej przy rezerwacji musimy zapłacić tylko niewielką zaliczkę (20-30% wartości wyjazdu), a dalszą część spłacamy w jednej lub dwóch ratach. Jeżeli chcesz natomiast rozłożyć spłatę na więcej części, część biur zaoferuje wakacje na raty. Najczęściej po prostu współpracują z bankami lub firmami pożyczkowymi. Czy taka oferta jest najbardziej korzystna? To zależy. Jeśli dana instytucja ma raty z RRSO 0%, nie zastanawiaj się – to bardzo dobry wybór. Wtedy po prostu biuro podróży zarabia na samej wycieczce, nie pobierają dodatkowych opłat za taki rodzaj finansowania.

Jeśli natomiast wakacje na raty oznaczają większy koszt wycieczki, musisz się zastanowić. Sprawdź wtedy po prostu, jakie odsetki zapłacisz korzystając z kredytu gotówkowego w banku lub z pożyczki online. Po prostu w kalkulatorze na stronie internetowej wpisz wartość wycieczki oraz liczbę rat. Porównaj całkowity koszt do spłaty z propozycją biura podróży. Wybierz tańszą opcję.

Jak finansować wakacje na raty?

Gdy zdecydujesz się na pożyczkę przez Internet lub kredyt znalezione na własną rękę, masz wiele możliwości. Dziś w Polsce jest sporo firm, które mają w swojej ofercie takie sposoby finansowania różnych wypadków. W przypadku większości pożyczek i kredytów na nieduże kwoty (kilka-kilkanaście tysięcy), instytucja nie będzie Cię pytać, na co wydasz pieniądze. Ważne jest tylko terminowe spłacenie pożyczonej sumy. Dobrze zaplanuj wysokość miesięcznej raty, aby nie była zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Wakacje na raty nie byłyby zbyt dobrym pomysłem, jeśli oznaczałyby późniejsze nadwyrężania domowego budżetu przez wiele miesięcy.l

Dla niektórych dobrym wyborem może być również skorzystanie z karty kredytowej. Jeśli wiesz, że możesz oddać pieniądze w dość krótkim terminie, będzie to całkiem ekonomiczne rozwiązanie. To samo możemy zresztą powiedzieć o linii odnawialnej w rachunku osobistym.

Wczasy na raty – pożyczka na wakacje

Widząc spore zainteresowanie wakacjami na raty, niektóre firmy przygotowały specjalne propozycje. W rankingu pożyczek na wakacje znajdziesz propozycje dostosowane do oczekiwań Polaków chcących sfinansować tak swój wymarzony wyjazd.

Zanim przystąpisz do wyszukania najlepszej oferty wakacji na raty, zastanów się nad budżetem. Możesz skorzystać z kalkulatorów online – wpisujesz kwotę i liczbę rat, a wynikiem jest wysokość miesięcznej raty. Dopasuj ją do swoich możliwości. Dzięki temu dowiesz się, jaki masz budżet na wakacyjny wyjazd. Rozstrzał cenowy jest w 2023 roku bardzo duży – każdy z pewnością znajdzie takie wczasy, jakie będą dla niego przystępne cenowo. Wiedząc już, ile wydasz na urlopie, zwróć uwagę na dostępną kwotę pożyczki lub kredytu. Poza kosztem wakacji możesz liczyć również na pokrycie w ten sposób innych wydatków. Przed urlopem zwykle mamy ich sporo, jak choćby zakup odzieży i sprzętu plażowego, transport na lotnisko, czy wykupienie ubezpieczenia podróżnego.

wakacje na raty

Oferty wakacji na raty w biurach turystycznych

Biura podróży oraz serwisy do wyszukiwania ofert wczasowych często mają własne programy wakacji na raty. Czasem mogą być całkiem atrakcyjne, warto je poznać.

Wakacje na raty w Itaka, Rainbow, TUI

Rainbow Tours, TUI i Itaka to jedne z największych i najpopularniejszych biur podróży w Polsce. Każda z tych firm umożliwia zakup wakacji na raty. Współpracują z bankami, które mogą udzielić finansowania w wysokości od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przy wyższych sumach należy oczywiście posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Plusem wakacji na raty bezpośrednio w biurze podróży jest wygoda. Wszystkie formalności możemy załatwić podczas jednej wizyty – od poznania oferty,m przez wybór wczasów, aż po załatwienie finansowania.

Płatności odroczona w wakacje.pl

Wakacje.pl to platforma do wyszukiwania najlepszych ofert wyjazdów wakacyjnych. Bardzo ciekawą opcją są zakupy z płatnościami odroczonymi. Klient wybiera wycieczkę i formę płatności. Mamy kilka możliwości, dostosowanych do wysokości finansowania:

  • płatności odroczone PayPo do 1.000 złotych – spłata w 30 dni, bez BIK, minimalna liczba formalności
  • odroczone płatności P24 NOW do 10.000 zł – bez odsetek do 54 dni, możliwość spłaty w ratach, przyznany limit w P24 NOW pozwala też na finansowanie innych wydatków, wymagana dobra historia w BIK
  • płatności ratalne w Przelewy24 raty – wygodna spłata w ratach dla sumy wyższej, niż 10.000 złotych

Dodatkowe pieniądze na wakacje – wczasy pod gruszą

Duże firmy, zatrudniające co najmniej 50 pracowników, zwykle prowadzą Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Pracownicy spełniający kryterium dochodowe mogą wtedy liczyć na dofinansowanie odpoczynku. Tak zwane “wczasy pod gruszą” mają wysokość zależną od Twojego pracodawcy. Zwykle to maksymalnie do 1.500-2.000 złotych na osobę. Warunkiem jest spędzenie 14 dni urlopu jednym ciągiem. Nie ma natomiast znaczenia, w jakim terminie odbył się urlop. Do skorzystania z wczasów pod gruszą należy wypełnić wniosek w formie oświadczenia do pracodawcy. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Podsumowanie – czy wakacje na raty to dobry pomysł?

Reasumując, wakacje na raty to ciekawa forma finansowania wymarzonego wyjazdu. Jeśli mamy możliwość szybkiej zapłaty wydatku, możemy nie płacić żadnych dodatkowych odsetek. Jeśli natomiast zależy Ci na mniejszej racie miesięcznej, możesz rozbić spłatę na dłuższy okres. Wszystko zależy więc od Twoich preferencji i oczekiwań. W pierwszej części artykułu przedstawiliśmy też sprawdzone sposoby na tanie wakacje. Zastosuj się do nich, a wydasz mniej podczas swojego wyjazdu.

Najczęściej zadawane pytania

Czy wakacje na raty są możliwe?

Wakacje na raty są dostępne w biurach podróży. Możesz również samodzielnie postarać się o kredyt w banku lub pożyczkę przez Internet.

Czy można zapłacić później za wakacje?

Wakacje.pl oferują wakacje z płatnością odroczoną. Dzięki temu zapłacisz za wczasy po 30 lub nawet 54 dniach.

Wczasy pod gruszą czy wakacje na raty?

Dobrą alternatywą dla wakacji na raty są wczasy pod gruszą. Jeśli Twój pracodawca ma taki benefit, dofinansowanie do wypoczynku może sfinansować sporą część wakacyjnego urlopu. Jeśli potrzebujesz więcej pieniędzy, skorzystaj z dogodnych rat.

Źródło:

  1. https://www.wakacje.pl/p/platnosc-odroczona-raty.html
  2. https://www.tui.pl/last-minute?&&ds_rl=1263345&gclid=Cj0KCQjw7uSkBhDGARIsAMCZNJsRYdFQoMTxkkj41bvdrEQCLUg1AKNP4TGEH_zRZgQi2Ak7B4pbyVAaApXvEALw_wcB&gclsrc=aw.ds
  3. https://www.money.pl/wiadomosci/tanie-wakacje.html
  4. https://www.money.pl/gospodarka/najtansze-turystycznie-kraje-europy-tam-polak-poczuje-sie-jak-niemiec-w-polsce-6395727625082497a.html
  5. https://www.gov.pl/web/sluzbacywilna/dofinansowanie-do-wypoczynku-wczasy-pod-grusza
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły