Płatności odroczone – czym są, kto je oferuje?

Płatności odroczone

Nierzadko zdarza się, iż interesujący przedmiot bądź usługa są poza zasięgiem finansowym danej osoby. W takich sytuacjach pomocne mogą być płatności odroczone, dzięki którym zapłata odbywa się znacznie później, niż sam zakup. Taka forma rozliczania się jest coraz popularniejsza, dlatego dzisiaj przyjrzymy się, czym są płatności odroczone, i kto je oferuje. 

Płatność odroczona – czym jest?

Odroczona płatność to specyficzny produkt finansowy, pozwalający na przesunięcie opłaty w czasie. Zazwyczaj jest to okres jednego miesiąca, ale istnieją nieliczne wyjątki umożliwiające odroczenie płatności na znacznie dłuższy czas. Wbrew pozorom, taka usługa nie jest równoznaczna z rozłożeniem zobowiązania na raty, ani też z zaciągnięciem pożyczki. Jest to jedynie zmiana terminu zapłaty za daną rzecz. 

Brak rozliczenia się zgodnie z harmonogramem może prowadzić do dodatkowych opłat, powstałych na skutek naliczenia karnych odsetek. W skrajnych przypadkach brak zapłaty prowadzi do powstania problemów, na skutek których może zostać wszczęte postępowanie sądowe. Są to jednak wyjątki, a w większości przypadków płatności odroczone pozwalają na nabycie danego produktu nawet mimo braku posiadania odpowiednich środków. 

Płatności odroczone – czy warto?

Dlaczego miałbym skorzystać z płatności odroczonej, kiedy mogę użyć debetu na koncie bankowym lub karty kredytowej? Takie pytanie może zrodzić się w głowie osób, które stoją przed wyborem sposobu na otrzymanie środków niezbędnych na dany zakup. Okazuje się, że przy bezpośrednim porównaniu płatności odroczone posiadają sporo plusów, których próżno szukać w alternatywnych rozwiązaniach. Zobaczmy, co wyróżnia odroczone płatności od innych rozwiązań.

Czym wyróżniają się odroczone płatności?

 • cena – zazwyczaj płatności odroczone nie są objęte żadną dodatkową opłatą, pod warunkiem, że klient rozlicza się ze zobowiązania w terminie. Dla porównania, kredyt gotówkowy lub pożyczka mogą być objęte wysokim oprocentowaniem, które nadwyręży nasz budżet. 
 • dostępność – płatności odroczone oferowane są nie tylko przez zewnętrznych pośredników, ale też same sklepy. Przykładowo, z odroczonej płatności możemy skorzystać robiąc zakupy w Media Markt, lub przez serwis Allegro.
 • wygoda – z płatności odroczonych można skorzystać nawet bez wychodzenia z domu. Pozwala to uniknąć czekania w kolejkach i tracenia cennego czasu na odwiedzanie stacjonarnych placówek. Coraz większa część sprzedawców internetowych implementuje u siebie taką opcję, ze względu na zainteresowanie pośród klientów. 

Gdzie dokonam zakupów z odroczoną płatnością?

Aby zaoszczędzić naszym czytelnikom czas, postanowiliśmy sporządzić spis sklepów, w których możliwe jest dokonanie zakupu z odroczonym terminem płatności. Poniżej znajdziecie listę zawierającą najpopularniejsze sklepy, ale informujemy że płatności odroczone są oferowane także przez dziesiątki innych, niewymienionych poniżej podmiotów. 

Które popularne sklepy obsługują płatności odroczone?

 • Allegro
 • Media Markt
 • Media Expert
 • RTV Euro AGD
 • X-kom
 • Decathlon
 • Zalando
 • Empik
 • Leroy Merlin
 • Diverse
 • eobuwie.pl
 • W.KRUK
 • sephora.pl

Płatności odroczone – jakie są wady?

Żadne rozwiązanie nie jest idealne, a płatności odroczone nie stanowią w tym przypadku wyjątku. Wady i zalety danego rozwiązania mogą przeważyć o wyborze odpowiedniego sposobu na uzyskanie dodatkowych środków, dlatego warto się nimi zainteresować. Sporym minusem, który dla wielu osób może być znaczący, jest fakt iż płatności odroczone traktowane są w tych samych kategoriach, co kredyt bankowy. Oznacza to, że fakt skorzystania z takiej usługi może rzutować na naszą zdolność kredytową.

Równie znaczącą wadą takiego rozwiązania jest konieczność przejścia przez proces weryfikacji tożsamości, aby mieć szansę na odroczenie terminu zapłaty. Weryfikacja odbywa się na różne sposoby – niekiedy poprzez przelew symbolicznej kwoty z konta, a czasem za pomocą rozmowy telefonicznej z konsultantem. Dla wielu osób może to być przeszkoda, szczególnie jeśli działa się pod presją czasu. Takim klientom polecamy pożyczki bez weryfikacji konta bankowego, które można otrzymać znacznie szybciej, i bez zbędnych procedur. 

Allegro Pay – płatności odroczone w popularnym serwisie aukcyjnym

Allegro to obecnie jeden z największych internetowych serwisów sprzedażowych w Polsce. Z tego powodu, obecność płatności odroczonych nie dziwi. Jak działa to rozwiązanie? Allegro Pay pozwala zarówno na odroczenie płatności o 30 dni, jak i rozbicie kwoty na raty. Jest to wygodne, a przede wszystkim darmowe rozwiązanie, dostępne dla każdego zarejestrowanego użytkownika serwisu. Głównym warunkiem jest to, aby wartość zakupu wraz z dostawą wynosiła minimum 30 złotych, i nie przekraczała kwoty dostępnej na danym koncie Allegro Pay. Spłaty realizować można kartą płatniczą, szybkim przelewem, a także poprzez płatności mobilne BLIK

Cinkciarz.pl – jak wygląda odroczenie płatności?

Cinkciarz.pl to serwis, który funkcjonalnością stanowi konkurencję dla podmiotów takich jak Revolut. Mowa więc o płatnościach wielowalutowych, wymianie walut, a także posiadaniu wielowalutowej karty płatniczej. Niestety, w przypadku tego portalu odroczenie płatności możliwe jest jedynie o 48 godzin, i dotyczy jedynie płatności bez wymiany walut. Z tego powodu funkcja ta nadal pozostaje niszą na portalu Cinkciarz.pl, a prym wiodą opcje dotyczące wymiany walut i transakcji zagranicznych. 

Systemy płatności – czy obsługują odroczone zakupy?

W Polsce działa obecnie kilka bramek płatniczych, dzięki którym sprzedawcy mogą z łatwością zaimplementować wiele metod płatności. Jakie systemy płatności obsługują płatności odroczone, i na jakich zasadach? Przyjrzyjmy się tej kwestii.

Jakie systemy obsługują odroczone płatności?

 • Przelewy24 – jeden z najpopularniejszych pośredników pozwala na odroczenie płatności w czasie do nawet 54 dni. Usługa odroczeniowa od Przelewy24 nosi nazwę P24NOW i pozwala na odroczone zakupy na kwotę nawet 10 000 złotych. 
 • PayU – usługa nosząca klarowną nazwę Płacę Później, umożliwia użytkownikom PayU na przesunięcie terminu zapłaty o 30 dni. Maksymalna kwota zamówienia to 1500 złotych. 
 • PayPo – ten system płatności daje klientom możliwość odroczenia transakcji o 30 dni. Dodatkowo, istnieje opcja rozłożenia całości na cztery wygodne raty. System PayPo wykorzystuje się w wielu popularnych sklepach, dzięki czemu płatności odroczone dostępne są np. w CCC, 4F, Sinsay, Media Markt i wielu innych. 
 • Twisto – czeska spółka specjalizuje się w oferowaniu płatności odroczonych na czas 30 dni. Użytkownicy mogą przełożyć termin zapłaty nawet o 45 dni, jeżeli dokonają rejestracji w serwisie. 

Zależnie od wybranego podmiotu, klienci będą musieli zarejestrować się w danym serwisie. Z tego powodu warto sprawdzić, z jakiego rozwiązania korzysta dany sklep, aby uniknąć konieczności zakładania kolejnego konta. Jeżeli interesuje was usługa skupiona wyłącznie na płatnościach odroczonych, to polecamy zapoznanie się z naszą recenzją: Twisto – czym jest i jak działa nowy sposób płatności?.

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

8 komentarzy

Katarzyna

też mam Twsito i jestem bardzo zadowolona. Korzystam na co dzień. Wszystko szybko, prosto i bezpiecznie. Polecam

Odpowiedz
  Marzena

  @Katarzyna ja też mam Twisto. Działa szybko i sprawnie. Płatności ok. Nie miałam nigdy żadnych problemów. Spłacam w terminie. Również polecam

  Odpowiedz
Ewa

Twisto najlepsze. Jasne warunki, szybka i prosta rejestracja. Odroczenie płatności czy mozliwość rozłożenia kwoty na raty 0% to super wygoda. Nigdy nie miałam żadnych problemów z korzystaniem

Odpowiedz
OLa

Również korzystam z Twisto. Zarejestrowałam się zaraz po pierwszych zakupach. Sama rejestracja prosta i dość szybka. Warunki jasne. Nie ma nic ukrytego. Odroczenie terminu zapłaty nawet do 45 dni jest mega pomocne. Warto wypróbować

Odpowiedz
Ula

Widzę, że Twisto coraz popluarniejsze. I fajnie. Coraz więcej sklepów ma u siebie ta opcję płatności. Mam i korzystam. Polecam

Odpowiedz
Muniek

Zgadzam się z Wami bo ja tez mam Twisto. Rejestracja pomimo tego, że trochę danych trzeba podac jest szybka i prosta. Na start udało mi się skorzystać z kodu promocyjnego.
Mam aplikację w telefonie, która pozwala mieć wszystko pod kontrolą. Polecam

Odpowiedz
Janina

korzystam z płątności odroczonych Twisto. Zarejestrowałam się szybko i teraz mam super warunki. Na spłatę kwoty nawet do 45 dni – wszystko zależy od tego kiedy robię zakupy. Płacę zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych. Polecam

Odpowiedz
  Karol

  Janina – 100% racji. Też korzystam regularnie z Twisto i to mi sie najbardziej opłaca. Dogodne warunki

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły