Inflacja to proces odczuwalny niemal dla każdego mieszkańca Polski. Spadek siły nabywczej pieniądza jest złą sytuacją nie tylko dla tych, którzy chcą oszczędzać w złotówkach. Postępujący wzrost cen produktów i usług, zazwyczaj niewspółmierny do wzrostu zarobków, wpływa na życie zwykłych osób, jak i na całą gospodarkę. Zobaczmy, co to jest inflacja, czym jest spowodowana i jak wpływa na ceny.
Inflacja – wyjaśnienie pojęcia
Spadek siły nabywczej pieniądza krajowego określa się mianem inflacji. Słowo to pochodzi od łacińskiego inflatio, które oznacza nadęcie, nadmuchanie. Inflacja to zazwyczaj zjawisko negatywne, którego wpływ odczuwalny jest zarówno przez osoby prywatne, podmioty gospodarcze, jak i budżet państwa.
Na co wpływa inflacja?
- ceny produktów i usług
- struktura ogólnokrajowej gospodarki
- stabilność budżetu państwa
- zwiększenie podaży pieniądza
- wartość oszczędności
Co to jest deflacja?
Inflacja nie jest procesem nieodwracalnym. Poszczególne lata polskiej gospodarki pokazują, że możliwy jest także wzrost siły nabywczej danej waluty. Przeciwieństwo inflacji określa się jako deflacja, i jest to znacznie rzadsze zjawisko. Co więcej, nie zawsze jest to pozytywny stan rzeczy. Zbyt wysoki wzrost wartości pieniądza może prowadzić do tego, że poszczególne inwestycje przestają się opłacać.
Czy inflacja w Polsce rośnie?
Odpowiedź na powyższe pytanie jest niestety twierdząca. Obecnie wskaźnik inflacji w Polsce oscyluje w granicach 17,7%, co jest wartością nieporównywalnie wyższą w porównaniu do poprzednich lat. Co więcej, specjaliści branżowi przewidują, że ceny nadal będą szybować w górę. Wiele wskazuje jednak na to, że sytuacja stopniowo będzie się zmieniać.
Obecny stan inflacji ocenia się na podstawie CPI, czyli wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. To na podstawie danych przedstawianych przez Główny Urząd Statystyczny można przekonać się, w jak zastraszającym tempie spada siła polskiego pieniądza. Dla przybliżenia całej sytuacji, inflacja w 2021 roku wynosiła 5,1%, a w 2017 roku było to zaledwie 2,0%.
Kiedy nastąpi spadek cen?
Przewidywania specjalistów branżowych wskazują na to, iż do końca 2022 roku inflacja będzie rosnąć. Kiedy można spodziewać się, że ceny zaczną spadać? Najpopularniejsze prognozy mówią, iż już po I kwartale 2023 roku sytuacja będzie powoli wracała do normy. Mimo tego, próby uchronienia majątku przed utratą wartości są na obecną chwilę działaniem rozsądnym.
Spadek wartości pieniądza, a oszczędności
Zjawisko inflacji odczuwalne jest w niemal każdym aspekcie życia związanym z pieniądzem. Gromadzenie i pomnażanie środków nie jest w tej kwestii wyjątkiem, a osoby oszczędzające coraz częściej obawiają się o wartość swojego kapitału. Uzbierana kwota stu tysięcy złotych jest obecnie warta znacznie mniej, niż jeszcze kilka lat temu. Z tego powodu coraz częściej słyszy się o sposobach na to, aby uchronić zgromadzone pieniądze przed postępującą inflacją.
Jak można zabezpieczyć swój dobytek, aby nie stracił znacznie na wartości na przestrzeni lat? Sposobów jest wiele, ale jedne są bardziej skuteczne od innych. Najważniejszym jest, aby podjąć jakiekolwiek działanie w tym zakresie, i zminimalizować potencjalne straty. Sprawdźmy, jakie mogą być metody na zapobieganie inflacji.
Jak można chronić oszczędności przed inflacją?
- korzystnie oprocentowana lokata lub konto oszczędnościowe
- inwestycja w wartościowe przedmioty, surowce i nieruchomości
- trzymanie oszczędności w walucie kraju, w którym inflacja jest najmniejsza
- zakup akcji, obligacji i papierów wartościowych
Lokata jako ochrona przed inflacją?
Wspominaliśmy wyżej o tym, że lokata jest jednym ze sposobów na poradzenie sobie z inflacją. Zazwyczaj jednak oprocentowanie nie dorównuje wzrostowi cen. Z tego względu założenie lokaty nie jest równoznaczne z całkowitą ochroną oszczędności, a jest to jedynie sposób na zminimalizowanie strat. Podobnie jest z oprocentowanym kontem oszczędnościowym, z którego zyski nie będą na tyle duże, aby wyrównać straty wywołane spadkiem wartości waluty.
Lokata oszczędnościowa jest czymś, co warto rozważyć, nawet mimo pewnych wad. Poza samym oprocentowaniem, takie rozwiązanie jest dobrym sposobem na bezpieczne przechowanie pieniądza. Jeżeli chcecie znaleźć dobrą i korzystną opcję, to przygotowany przez nas ranking lokat z pewnością wam w tym pomoże.
Wpływ inflacji na kredyt
Kredyty, pożyczki i inne produkty finansowe są coraz popularniejsze, a inflacja jest jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy. Coraz mniejsza wartość nabywcza przekłada się na rosnące ceny, przez co sporo zainteresowanych nie może obecnie pozwolić sobie na sfinansowanie wymarzonego celu.
Negatywny wpływ inflacji na kredyty i pożyczki przejawia się tym, że uzyskana kwota finansowania z czasem warta jest coraz mniej. Co więcej, inflacja wpływa również na wartość uzyskiwanych zarobków, co przekłada się bezpośrednio na zdolność kredytową danej osoby. Plusem może być natomiast to, że sama realna wartość rat do spłaty również maleje.
Chcecie dowiedzieć się więcej o tym, jaki wpływ ma inflacja na kredyt? Zajrzyjcie do naszego wpisu na ten temat: Kredyt a inflacja 2022 – co warto wiedzieć? Jak inflacja wpływa na kredyty?
Jakie są przyczyny inflacji?
Przeciętny mieszkaniec Polski, negatywnie zaskoczony rosnącymi cenami, może zastanawiać się, co jest tego przyczyną. Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta, ponieważ na taki stan rzeczy składa się wiele czynników. Z tego powodu nie można wskazać jednego winnego, a zamiast tego warto przyjrzeć się, co mogło doprowadzić do obecnej sytuacji.
Jakie mogą być potencjalne przyczyny?
- wzrost ceny surowców (dotyczy szczególnie nieodnawialnych źródeł energii)
- sytuacja geopolityczna (w tym globalizacja)
- krajowy rynek pracy i wynagrodzenia pracowników
- postęp technologiczny
- zmiany wywołane pandemią
Skutki inflacji – czego można się spodziewać?
Stwierdzenie iż inflacja przekłada się na wzrost cen jest prawdą, ale jednocześnie dużym uproszczeniem. Skutki postępującej inflacji sięgają o wiele dalej, i można wręcz uznać, że powoduje ona pogorszenie poziomu życia całego społeczeństwa. Zakładając, że wzrost inflacji następuje w szybszym tempie niż wzrost zarobków, przeciętny obywatel będzie mógł pozwolić sobie na coraz mniej. Uderza to zarówno w klientów, jak i w producentów dóbr i usługodawców.
Czy każdy rodzaj inflacji jest zjawiskiem negatywnym? Okazuje się, że nie. Kapitalistyczna natura działania obecnego systemu sprawia, że inflacja nieprzekraczająca 5% jest wręcz czymś oczekiwanym. Przyczynia się ona do zwiększenia wynagrodzeń pracowników i większych profitów dużych korporacji. Dopiero kiedy wzrost cen zaczyna przekraczać bezpieczną barierę, wynoszącą około 10%, odczuwalne są te mniej pożądane skutki.