Jak oszczędzać prąd? 10 skutecznych sposobów

jak-oszczedzac-prad

Jak oszczędzać energię elektryczną? Rachunki za prąd rosną, a Ty musisz ustawić się w kolejkę po chwilówkę online, by im sprostać? Sprawdź nasze sposoby na oszczędzanie prądu! Niejednokrotnie pomagają znacznie obniżyć rachunki za energię elektryczną. Ne wymagają natomiast żadnych dużych inwestycji, ani problematycznej zmiany zachowań. Zapraszamy więc do poznania 10 skutecznych sposobów na niższe opłaty za prąd.

Jak oszczędzać prąd?

Dlaczego warto oszczędzać prąd? Jest kilka powodów! Przede wszystkim mniejsze zużycie energii elektrycznej oznacza spadek wysokości rachunków za prąd. Mniejsze zużycie prądu oznacza też wolniejsze zużywanie sprzętów elektrycznych, żarówek, itp. To też przynosi sporo oszczędności. Dla wielu osób ważnym aspektem oszczędzania prądu jest też troska o środowisko naturalne.

Wystarczy zmienić kilka swoich nawyków, by już od najbliższego miesiąca dostać niższy rachunek za prąd! Poznaj nasze sposoby na lepsze gospodarowanie energią. Działają zarówno w domu jak i w biurze i innych miejscach. Jeśli natomiast z początku nasze porady i zalecenia wydają Ci się ciężkie w realizacji, nie zrażaj się i daj sobie czas.

Wyłącz światło, gdy nie ma Cię w pomieszczeniu

Obserwując zachowanie wielu osób, duże oszczędności energii elektrycznej można osiągnąć, wyłączając światło, gdy nie jest nam potrzebne. Niezależnie od rodzaju żarówki, nie musi być przecież włączona w pomieszczeniu, w którym nikogo nie ma. Warto więc włączyć światło, nawet gdy opuszczasz pomieszczenie tylko na chwilę. Warto też do tego nawyku przekonać pozostałych domowników, czy współpracowników z którymi przebywasz w biurze.

Nawyk wyłączania niepotrzebnie palącego się światła pozwoli natomiast nie tylko zmniejszyć rachunki za prąd, ale również wydłużyć żywotność samych żarówek.

Skorzystaj ze światła słonecznego i oszczędzaj prąd

Wracając do tematu oświetlenia pomieszczeń w biurze i mieszkaniu – dlaczego nie skorzystać z darmowego źródła światła? Bez wątpienia światło dzienne jest nie tylko najtańszym sposobem na rozświetlenie pokoju. Jest również bardzo przyjemne, nie bez powodu twórcy dobrych żarówek starają się odtworzyć barwę oraz natężenie światła słonecznego. Jeśli zorganizujesz przestrzeń w swoim domu i biurze w odpowiedni sposób, znacznie rzadziej poczujesz potrzebę włączania światła. Dotyczy to oczywiście w szczególności miesięcy letnich, gdy słońce świeci przez praktycznie cały dzień. Wieczór, czyli czas odpoczynku, najlepiej natomiast spędzić przy nieco bardziej nastrojowym i energooszczędnym oświetleniu.

Warto też zaplanować codzienne obowiązki w taki sposób, aby te wymagające odpowiedniego światła wykonywać w ciągu dnia. Najlepsze wykorzystanie światła dziennego będzie sposobem na spore oszczędności na prądzie, gdy wpuścisz go dużo do swojego domu. Zaciemniające rolety i ciężkie zasłony warto więc zmienić na dużo bardziej przepuszczające. Dobrym wyborem są też rolety rzymskie, w których samemu kontrolujesz ilość światła w pomieszczeniu.

Energooszczędne żarówki szybko się zwrócą

Z pewnością zgodzisz się z tym, że energooszczędne żarówki zużywają mniej prądu, prawda? Czasem jednak koszt ich zakupu wydaje się duży. Czy taka inwestycja się zwróci? Sprawdź jeden z dostępnych w sieci kalkulatorów kosztów prądu online i przekonaj się, że nawet obniżenie poboruu mocy o kilka Watów przyniesie realne oszczędności, szczególnie w przypadku żarówek w często używanych pokojach.

Szczególną uwagę przy wyborze energooszczędnego źródła światła zwróć w przypadku pomieszczeń, gdzie często włączasz oświetlenie. To zwykle salon, kuchnia i miejsce pracy. Także w łazience światło jest często użytkowane, szczególnie gdy jest “ciemna” (bez okna). Pamiętaj też, by wybierać żarówki z długą żywotnością.

Włącz pralkę i zmywarkę gdy są pełne

Zużycie energii oraz wody w pralce oraz zmywarce są takie same, niezależnie od ich zawartości. Jak oszczędzać prąd podczas prania i zmywania? Po prostu uruchom te sprzęty, gdy są napełnione w 100%. Warto też poświęcić trochę czasu na to, aby odpowiednio układać naczynia w zmywarce. Wtedy z pewnością zmieści się w niej więcej talerzy, kubków, czy garnków.

Jeśli często używasz pralki i zmywarki, na przykład masz dużą rodzinę, kupując nowy sprzęt wybierz taki z odpowiednio większą pojemnością. Gdy często używasz sprzętów AGD, wybieraj te energooszczędne, z mniejszym poborem prądu. Są czasem nieco droższe, ich zakup z pewnością zwróci się w postaci niższych rachunków za prąd i wodę. Jeśli pralka lub zmywarka posiadają tryb ekonomiczny (np. podpisany jako ECO) , to też sposób na obniżenie zużycia prądu i wody. Nie sugeruj się wtedy tym, że cykl pracy jest dłuższy, niż przy innych trybach.

Oszczędzaj podczas gotowania

Gotowanie łączy się ze sporymi wydatkami. Poza składnikami, czy wodą, używamy w tym celu sporo prądu. Dotyczy to oczywiście w szczególności gotowania na kuchenkach elektrycznych i indukcyjnych. Jak oszczędzać podczas gotowania? Spróbuj gotować potrawy pod przykryciem. Dodanie pokrywki sprawi, że więcej energii (ciepła) zostaje w naczyniu lub garnku. Wtedy możesz gotować zużywając mniej prądu. Gotowanie z przykrywką często pozwala też skrócić czas gotowania, co także przełoży się na rzeczywistą oszczędność prądu. Najlepsze efekty osiągniesz, gdy pokrywki będą dobrze dobrane do posiadanych garnków, patelni i pozostałych naczyń. Szacuje się że gotowanie pod przykrywką pozwala zaoszczędzić nawet ⅓ prądu!

Drugim sposobem na oszczędzanie prądu podczas gotowania jest skorzystanie z przepisów jednogarnkowych. W praktyce oznacza to dania, do przygotowania których użyjesz tylko jednego garnka, czyli również jednego źródła energii. Nie oznacza to oczywiście, że musisz zamienić wszystkie potrawy w dania przyrządzane w jednym garnku. Wystarczy jednak zrobić to 2-3 razy w tygodniu, aby zaoszczędzić zauważalną ilość prądu.

Tracisz sporo energii, otwierając piekarnik…

Jednym z domowych sprzętów, który zużywa najwięcej prądu jest piekarnik. Gdy pieczesz, postaraj się nie otwierać go. Dopuszczanie zimnego powietrza to konieczność zużycia jeszcze większej ilości energii elektrycznej. Postaraj się nauczyć, jak rozpoznawać stopień upieczenia potrawy, obserwując ją przez szybkę. To równie skuteczne, jak dotykanie potrawy, czy sprawdzanie jej drewnianym patyczkiem.

Nieużywane urządzenie nie musi być podłączone do prądu

Zdajesz sobie sprawę z tego, że podłączony do prądu sprzęt zużywa trochę energii, nawet gdy jest wyłączony? Najczęściej to mniej, niż 0,5W, jednak mnożąc tę wartość razy kilka urządzeń, otrzymujemy sporo energii elektrycznej. Każdorazowe odłączanie z gniazdka urządzeń jest oczywiście bardzo niewygodne, szczególnie gdy dostęp do kabli jest utrudniony. Warto natomiast odłączyć od prądu urządzenia, których używamy sporadycznie

Wyjeżdżając na urlop lub nawet na krótki, jednodniowy wyjazd, możesz poświęcić chwilę i odłączyć urządzenia z prądu. Można także po prostu wyłączyć prąd poprzez wyłączenie korków. Pewną niedogodnością może być wtedy natomiast konieczność ustawienia na nowo zegarków w domu.

Ustaw optymalną temperaturę

Osoby, które ogrzewają mieszkanie lub dom grzejnikiem elektrycznym, mogą dość łatwo zaoszczędzić sporo energii elektrycznej. Wystarczy nie przegrzewać mieszkania lub po prostu ustawić nieco mniejszą temperaturę. Może to oznaczać konieczność założenia dodatkowych ubrań w mieszkaniu, z pewnością zmiana temperatury o 1-2 stopnie Celsjusza nie jest jednak końcem świata, prawda? W podobny sposób można zresztą zaoszczędzić na rachunkach za centralne ogrzewanie lub zmniejszyć zużycie gazu – gdy ogrzewanie odbywa się inaczej, niż na prąd.

Niższa temperatura w mieszkaniu to także świetny sposób na oszczędność energii, gdy… nikogo w nim nie ma. Większość osób pracuje lub uczy się poza domem. Oznacza to, że możemy obniżyć nieco temperaturę, kiedy domownicy są poza domem. Aby wrócić do odpowiednio nagrzanego pomieszczenia, można natomiast skorzystać z programatora kaloryfera, który pozwoli ustawić wybraną godzinę włączenia ogrzewania.

Zobacz więcej porad jak oszczędzić energię cieplną.

Jak oszczędzać energię? Sprawdź, ile domowe sprzęty zużywają prądu

Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak dużo energii potrzebują niektóre używane w domu urządzenia. Przykładem może być zestaw kina domowego, którego moc sięga czasem kilku tysięcy watów. Oczywiście słuchanie na nim muzyki i używanie go do oglądania filmów jest ogromną przyjemnością, jednak czy na pewno potrzebujemy go w trakcie oglądania wiadomości lub serialu?

Odnajdując w naszych domach sprzęty, które zużywają sporo energii możemy bardziej świadomie z nich korzystać. Czasem nawet wymienienie sprzętu na nowszy i bardziej energooszczędny szybko się zwróci. Sposobem na oszczędzanie prądu czasem jest po prostu ograniczenie częstotliwości używania sprzętów.

Kupujesz nowy sprzęt? Zwróć uwagę na jego klasę energooszczędności

Jak zaoszczędzić prąd? Najlepiej to pytanie postawić sobie jeszcze przed zakupem nowego sprzętu, czy podczas remontu mieszkania – gdy wybieramy lampy, żarówki, itp. Od wielu lat każdy nowy sprzęt RTV i AGD posiada odpowiednie oznaczenia, które wskazują na jego klasę energooszczędności. NAjlepszym sposobem na poznanie realnego zapotrzebowania na energię elektryczną jest natomiast po prostu sprawdzenie poboru mocy. Mnożąc pobór mocy razy ilość godzin, gdy sprzęt jest uruchomiony, otrzymamy kilowatogodzinę – jednostkę energii, której używamy do obliczenia ceny za energię.

Jeśli kupujesz nowy sprzęt, zapewne chcesz go używać przez kilka lat. Gdy jest to często używane urządzenie, jak telewizor, ekspres do kawy, komputer, czy radio, warto wybrać energooszczędny model. Często jest nieco droższy od podstawowej odmiany. Oszczędność przez kilka lat z nawiązką może jednak zrekom psnwsować większy wydatek. Dodatkowo w droższym modelu możemy liczyć także na lepsze parametry i dodatkowe funkcje. Otrzymujemy je wtedy “w gratisie”.

Jak oszczędzać prąd? Podsumowanie

Jest kilka sposobów na oszczędzanie prądu. W praktyce oznacza to po prostu ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Często nie wymaga to zbyt wiele zachodu, wystarczy kilka nowych nawyków, aby zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych miesięcznie. 

W niektórych sytuacjach sposobem na obniżenie rachunku za prąd jest też zmiana taryfy na tańszą. Mało kto wnikliwie analizuje oferty różnych dostawców prądu. Warto jednak zrobić to raz na rok i korzystać z najbardziej ekonomicznej opcji.

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły