Czy warto kupić dolary i euro w 2024 roku?

kupno dolarów i euro

Rosnąca inflacja oznacza stopniowy spadek wartości polskiego złotego. Pewnym sposobem na przeciwdziałanie mu może być jednak zainwestowanie swoich pieniędzy. Osoby zastanawiające się, w co zainwestować swoje pieniądze, mają do wyboru wiele różnych instrumentów finansowych. Dziś sprawdzimy, czy warto inwestować w waluty. Jakie jest ryzyko i jakie zyski mogą przynieść inwestycje w waluty? Czy kupno dolarów i euro to dziś dobry pomysł? Postaramy się przedstawić pewne wskazówki dotyczące kupna dolarów i innych walut. Porady są kierowane do osób początkujących. Mogą być wstępem do dalszej edukacji w tym zakresie.

Kupno dolarów i euro

Istnieje kilka sposobów na inwestowanie w waluty – kupno dolarów i euro. Możemy je podzielić według okresu, po którym planujemy sprzedać walutę. Niektórzy inwestorzy skupiają się na krótkoterminowym inwestowaniu w waluty. Wtedy zysk może się pojawić  po krótkim czasie, wynika z różnicy zmieniającego się kursu. W dzisiejszym poradniku zajmiemy się natomiast średnioterminowym i długoterminowym inwestowaniem w waluty.

Na początku warto poznać, co ma wpływ na kurs zakupu dolarów, euro, złotówek i innych walut. Warto wiedzieć, że czynników jest naprawdę dużo. Kurs wymiany jest w dużej mierze uzależniony od sytuacji makroekonomicznej danego kraju. Nagła zmiana kursu może się jednak pojawić również na skutek działań spekulantów, a nawet po wypowiedzi jednego z polityków. Każde zdanie ze strony szefa rządu, prezydenta, ministra finansów, czy prezesa banku centralnego jest bardzo istotne. Oczywiście takie sytuacje, jak początek wojny w Ukrainie, czy kolejne etapy pandemii, także w dużej mierze oddziałują na kurs wymiany walut.

Spore różnice napotkamy też w zależności od miejsca zakupu waluty. Warto więc sprawdzić, ile kosztuje wymiana gotówki w obcej walucie w oddziale banku, jakie są warunki w poszczególnych kantorach, a co oferują platformy internetowe. Wirtualne kantory, czy konta z ofertą walutową często mają lepsze kursy, niż miejsca, gdzie kupujemy fizyczne pieniądze.

Jak przewidzieć zmiany kursu waluty?

Niestety, nie jest możliwe przewidzenie zmiany kursu walut. Kupno dolarów lub euro w konkretnym momencie zwykle podyktowane jest różnymi przewidywaniami i prognozami. Nie są jednak w 100% pewne. Z tego względu w naszym poradniku nie poruszamy tego tematu, jak przewidywania kursu walut. SKupiamy się raczej na praktycznych wskazówkach dotyczących kupna dolarów i innych walut. Postaramy się jednak wskazać, na co warto zwrócić uwagę przy ocenie, czy to dobry moment na inwestowanie w waluty.

Dolar a polski złoty – co je dzieli?

Wśród dostępnych na światowych rynkach walut znajdziemy ich sporo liczbę. Nie powinniśmy jednak traktować wszystkich walut jednakowo. Porównując dolara do złotówki, szybko odkryjemy, że sporo je dzieli. Przede wszystkim PLN jest walutą lokalną. Podobnie do innych walut stosowanych w Europie, jak węgierskie forinty, korony czeskie, czy chorwackie kuny, dana waluta używana jest właściwie tylko w danym kraju. Z tego względu na wartość danej waluty bardzo duży wpływ mają wydarzenia w danym państwie, lokalna polityka oraz polityka i wydarzenia u najbliższych sąsiadów.

Wahania kursu dolara, czy euro są o wiele mniejsze, gdyż są to waluty o zasięgu globalnym. Jest ich bardzo dużo w obiegu i są wykorzystywane przez wiele państw. Zarówno dolary, jak i euro są często wykorzystywane do transakcji między różnymi krajami, czy międzynarodowymi firmami. To właśnie w dolarach (także w euro, frankach szwajcarskich, japońskich jenach i innych “silnych” walutach) banki centralne różnych krajów przechowują swoje rezerwy finansowe. Z tego względu kupno dolara można porównać raczej do inwestycji w srebro, czy kupna złota, niż do zamiany złotówek na takie waluty, jak wspomniany forint, czy korona czeska.

Dlaczego dolar jest tak silną walutą?

Wahania kursu kupna dolara i euro nie są tak duże, jak w przypadku lokalnych walut.  Za tymi walutami stoją bardzo silne gospodarki światowych potentatów. Ponadto wiele firm i banków na całym świecie posiada spore zapasy tych walut. Niemal niemożliwa jest więc sytuacja, kiedy dolar bardzo mocno traci na wartości. Takie sytuacje natomiast zdarzają się w przypadku poszczególnych walut lokalnych, czego przykładem może być ogromny spadek wartości ukraińskiej hrywny po rosyjskim ataku na Ukrainę.

Ze względu na dużą siłę dolarów i euro, ich kupno jest często sposobem na przechowywanie części swoich pieniędzy. Niektórzy decydują się na taki ruch nie jako inwestycję, a po prostu by dywersyfikować swoje metody trzymania oszczędności. Nawet w tej sytuacji warto kupić dolary w korzystnym momencie. Jeśli są dość tanie w stosunku do złotówek, możesz na tym sporo zyskać. Jeżeli natomiast nie masz planu na szybką wypłatę zgromadzonych w ten sposób środków, późniejsze niewielkie różnice kursów nie powinny mieć dla ciebie większego znaczenia.

Kurs euro ma wpływ na kurs PLN

Euro jest znacznie bliżej związane z polskim złotym, niż amerykański dolar. Jeżeli planujesz kupno waluty, aby trzymać w niej część swoich pieniędzy, lepiej wybrać więc kupno dolarów. Wartość PLN jest w pewnym stopniu uzależniona od kursu EUR. Powód jest prosty. Polska gospodarka jest bardzo mocno związana z gospodarkami krajów strefy euro.

W co inwestować małe kwoty? Rozsądne inwestycje za 100, 200, 500 zł

Zmiana kursu EUR/USD i PLN/USD są więc często bardzo podobne. Być może nie jest więc zbyt dobrym pomysłem ulokowanie swoich oszczędności w euro, jeśli chcesz po prostu nie być zdanym na sytuację polskiej złotówki.

Kiedy warto kupić euro?

Analizując wykresy wartości euro i złotówek w stosunku do dolara łatwo zauważymy, że wyglądają bardzo podobnie. Gdy wartość euro spada, także złotówki słabną w stosunku do USD. Nie ma więc jednego, najlepszego momentu na zakup euro. Są jednak sytuacje, kiedy euro powinno się umocnić w stosunku do złotówki – są to jednak przypadku raczej teoretyczne.

W sytuacji globalnego kryzysu, euro powinno się umocnić w stosunku do złotówki. Podobnie będzie, jeśli spadnie poziom bezpieczeństwa naszego kraju. Także w związku z wojną w Ukrainie wartość złotego do euro nieco spadła. Gdy wojna się skończy, a jej wynik będzie korzystny dla Ukrainy (i Polski) – złotówka znów powinna się umocnić w stosunku do euro.

Skoro ciężko jest wskazać dobry moment na kupno euro, możemy nieco odwrócić tę sytuację. Kiedy nie warto kupić euro? Z pewnością jest tak wtedy, gdy aktualny kurs kupna euro jest bardzo wysoki w stosunku do średniej z ostatnich miesięcy, czy lat.

Charakterystyka dolarów amerykańskich – kiedy USD drożeje, a kiedy jest słaby?

Kurs USD/PLN, czyli wartość dolara w polskich złotówkach, z biegiem lat wielokrotnie się zmieniał. Kiedy kupno dolarów jest opłacalne? Będzie tak wtedy, kiedy kupisz tę walutę tanio, a sprzedać drogo – z zyskiem. Jest mnóstwo czynników wpływających na wartość dolara i złotówki. Nie ma więc jednego przepisu na to, kiedy warto kupić dolary. Musisz jednak wiedzieć, że dolar jest tak mocną walutą, że obecnie około 60% transakcji handlowych na świecie odbywa się właśnie w USD. To na dolarze oparte są także rynki surowcowe – ceny baryłek ropy, czy gazu.

Z tego względu, że dolar jest uznawany za bardzo bezpieczną walutę, jego wartość rośnie w sytuacjach kryzysowych. Gdy na świecie wiele osób obawia się recesji, kupowane są właśnie amerykańskie dolary. Duże ryzyko geopolityczne, światowe konflikty zbrojne, czy kryzysy na rynku finansowym zwykle oznaczają więc rosnący kurs dolara. Wtedy wiele osób rezygnuje z akcji, kryptowalut, czy oszczędności w lokalnej walucie (w tym w PLN), decydując się na kupno dolara. Mowa oczywiście o średnio- i długoterminowej perspektywie czasowej. Kurs kupna dolara w ciągu godzin, czy dni może zmieniać się w każdą stronę i takie (niewielkie) wahania nie są niczym nadzwyczajnym.

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Kiedy warto kupić dolary?

Kupno dolarów w celu inwestycyjnym jest opłacalne, gdy dolar jest tani. Niestety, aby ocenić, czy to dobry moment na kupno dolara, musimy poczekać trochę czasu. Dopiero po jego upływie wiemy bowiem, jak w rzeczywistości zmienił się kurs.

Aby ocenić tendencje (czy dolar rośnie, czy tanieje) można natomiast spojrzeć na wykres U.S. dollar index – DXY. Pokazuje on siłę dolara w stosunku do zbioru innych ważnych walut światowych (euro, jen, funt brytyjski, frank szwajcarski, dolar kanadyjski i korona szwedzka). Na tej podstawie możemy w pewnym stopniu przekonać się, czy dolar jest aktualnie na dobrej pozycji, czy jego wartość rośnie, czy spada.

Co lepiej kupić – dolary, czy euro?

Dolar czy euro – co lepiej kupić? Jeśli chcesz zdywersyfikować sposób przechowywania swoich pieniędzy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić obie wymienione waluty. Kupno dolara ma więcej sensu, jeśli nie chcesz być związany z wahaniami kursu złotego. Kurs euro i złotego są bowiem dość podobne – w tych samych momentach waluty zyskują lub tracą na wartości w stosunku do dolarów. Pamiętajmy jednak, że sytuacje jak pandemia koronawirusa, czy wojna tuż za naszą wschodnią granicą nie są sytuacjami naturalnymi. W związku z tym kursy wymiany walut “oszalały” – dla większości osób nie były możliwe do przewidzenia.

Zwykle w sytuacjach kryzysowych dobry moment jest na samym ich początku. Wtedy kurs nie USD/PLN nie zdąży się jeszcze mocno zmienić. Gdy coraz więcej osób inwestuje w dolary, przestaje to być rynkową okazją. Wtedy wiele osób kupuje tę walutę, a moment taki określamy jako “górka cenowa”. Cóż, tak jak w przypadku innych inwestycji – kto dużo ryzykuje, ma szansę zyskać.

Warto pamiętać, że kurs złotówki jest dużo bardziej uzależniony od kursu euro, niż od kursu dolara 

W co inwestować w 2024 roku?

Kupno dolarów – podsumowanie

Podsumowując – nie ma jednej recepty na najlepszy moment na kupno dolara lub euro. Jeśli chcesz kupić dolar jako długoterminową inwestycję, warto zrobić to, gdy jest historycznie dość tani. Jeśli natomiast traktujesz obcą walutę jako zabezpieczenie przed utratą wartości przez złotówki – każdy moment na taki zakup będzie dobry.

Planując kupno dolarów warto poszukać możliwości zakupu w korzystnej cenie, na przykład w wirtualnym kantorze. Zwykle internetowe kantory oferują najlepsze kursy.

Źródło:

  1. https://www.money.pl/pieniadze/mocny-zloty-to-szansa-na-spory-zysk-co-mozna-kupic-taniej-6965933208914752a.html
  2. https://businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/warto-kupowac-euro-i-dolary-zobacz-prognozy-ekonomistow/fkbg7nk
  3. https://wyborcza.biz/biznes/7,147582,30545122,to-bede-rekordowe-wakacje-czy-juz-czas-kupic-euro-i-dolary.html?disableRedirects=true
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły