Wypłata gotówki w obcej walucie w oddziale banku. Ile kosztuje?

wypłata gotówki w obcej walucie

Wypłata pieniędzy z bankomatu wydaje się rzeczą pozornie prostą. Tysiące osób codziennie w ten sposób wypłacają środki. Co w przypadku, gdy dana osoba chce dokonać wypłaty innej waluty niż złotówki? Chcąc uzyskać środki w dolarach, funtach lub euro, najlepszym wyjściem będzie wizyta w oddziale banku. Zobaczmy, jak wygląda wypłata gotówki w obcej walucie, i czy wiąże się z dodatkowymi kosztami lub ograniczeniami. 

Czy mogę wypłacić inną walutę?

Niestety, nie każdy posiadacz konta osobistego może dokonać wypłaty gotówki w innej walucie za pomocą oddziału banku. Jest tak, ponieważ nie wszystkie instytucje bankowe oferują klientom taką opcję. W jakich bankach wypłata gotówki w innych walutach niż PLN nie będzie możliwa? Mowa o Nest Banku i Toyota Banku. 

Mimo iż wyżej wymienione instytucje nie są to najpopularniejszymi sieciami bankowymi w Polsce, to spora część ich klientów będzie zawiedziona brakiem tej funkcji. W takim przypadku pozostaje jedynie szukać alternatywnych metod na to, aby uzyskać gotówkę w innej walucie niż złotówki. Te banki, które dają zainteresowanym taką możliwość, najczęściej operują walutami takimi jak euro, dolar i funt. W niektórych przypadkach obsługiwane są również franki szwajcarskie. 

Ile kosztuje wypłata gotówki w obcej walucie?

Jednym z najbardziej istotnych aspektów dotyczących wypłat pieniądza są obowiązujące prowizje. Te różnią się w zależności od tego, w jakiej instytucji posiada się rachunek płatniczy. Na najkorzystniejsze warunki mogą liczyć klienci banków takich jak: PKO BP, Santander Bank, Credit Agricole, Alior Bank i Bank Millennium. Koszt wypłaty środków w innej walucie w placówkach tych sieci wynosi 0 złotych. Brak dodatkowych kosztów jest bezwarunkowy, toteż zainteresowani nie muszą obawiać się o nieprzewidziane wydatki.

Niestety, niektóre z popularnych banków naliczają prowizję. Wypłata gotówki w obcej walucie będzie więc wiązać się z każdorazową opłatą. Sprawdźmy, ile wynosi ten koszt w zależności od danej instytucji:

  • Citi Handlowy – 30 złotych
  • BNP Paribas – 10 złotych
  • Getin Bank – 10 złotych (nie dotyczy pierwszej wypłaty w miesiącu)
  • ING Bank Śląski – 10 złotych
  • mBank – 9 złotych

Jak widać, opłaty nie są przesadnie duże. Nie oznacza to jednak, że w przypadku większej ilości wypłat nie będą odczuwalne. Jak można zminimalizować ten koszt? Uniknąć wielokrotnego naliczania prowizji można np. poprzez wypłatę sporej sumy za jednym razem. Dedykowane konta walutowe również pomogą ograniczyć wydatki związane z wypłacaniem środków w innej walucie. 

Wypłata gotówki w obcej walucie – czy obowiązują limity?

Mimo iż wypłata sporej kwoty za jednym razem pomoże uniknąć wielokrotnego naliczania prowizji, to nie zawsze jest możliwa. Jest tak ze względu na to, że sieci bankowe stosują ograniczenia. Klienci, którzy wcześniej nie zgłosili chęci dokonania takiej wypłaty, muszą liczyć się z tym, że będzie ich obowiązywał limit. Wcześniejsza rezerwacja wypłaty gotówki w obcej walucie określana jest jako awizacja. 

Ile wynoszą limity wypłat bez awizacji?

  • Alior Bank – 3000 euro, 2000 dolarów/funtów
  • Bank Pekao – 2000 euro/dolarów, 500 franków/funtów
  • Citi Handlowy – do równowartości 20 tys. złotych
  • BNP Paribas – 1000 euro/dolarów/funtów/franków
  • Credit Agricole – 2000 euro, 1500 dolarów, 500 funtów
  • ING Bank Śląski – 2000 euro (5000 euro w Punktach Obsługi Kasowej)
  • Santander Bank – do równowartości 5000 złotych
  • mBank – 500 euro

Niektóre popularne banki nie ustalają odgórnych limitów, ale za to wymagają od klientów wcześniejszej awizacji w przypadku każdej, nawet najdrobniejszej wypłaty. Wypłata gotówki w innej walucie w oddziale banku wymaga rezerwacji w instytucjach bankowych: Bank Millennium, BOŚ Bank, a także Getin Bank (w przypadku franków i funtów). 

Ponadto, klienci poszczególnych sieci bankowych mogą być zdziwieni, gdyż okaże się że obowiązujący limit nie zawsze wynosi tyle samo. Instytucje takie jak PKO BP i Getin Bank mają różne ograniczenia w zależności od tego, w której placówce klient wypłaca środki. 

Co, jeśli nie odbiorę zarezerwowanej gotówki?

Wcześniejsza awizacja, mimo iż może być dla klientów uciążliwym obowiązkiem, pozwala instytucji przygotować odpowiednią ilość środków do wypłaty. Wyżej wymienione ograniczenia wynikają bowiem z tego, że banki nie zawsze mogą zagwarantować, że każda z placówek będzie operowała taką samą ilością gotówki w danej walucie. 

Przygotowanie środków do wypłaty nie zawsze jest procesem prostym. Wszelkie formalności i kwestie związane z transportem sprawiają, że bank potrzebuje pewnej ilości czasu na zrealizowanie takiej rezerwacji. Wypłata gotówki w obcej walucie powinna być więc w pełni świadomą decyzją, ponieważ wycofanie się z niej i nieodebranie zamówionych środków wiąże się z naliczeniem dodatkowej opłaty. 

Ile wynoszą kary za brak odbioru gotówki?

  • BNP Paribas – 1% całej zamówionej kwoty
  • Alior Bank – 0,3% całej zamówionej kwoty (min. 140 złotych)
  • Bank Millennium – 0,15% całej zamówionej kwoty (min. 50 złotych)
  • BOŚ Bank – 0,1% całej zamówionej kwoty (min. 45 złotych, maks. 100 złotych)
  • mBank – 0,5% całej zamówionej kwoty
  • Citi Handlowy – 90 złotych
  • ING Bank Śląski – 50 złotych 

Jak widać, naliczane kary są spore. Zazwyczaj opłata za brak odebrania zarezerwowanych środków jest większa, niż prowizja naliczana za ich wypłatę. Z tego powodu, dokonując wcześniejszej awizacji, upewnij się że będziesz mógł odebrać pieniądze w wyznaczonym terminie. 

Czy można uniknąć kary za brak odbioru środków?

Niestety, nie da się uniknąć naliczenia kary, jeżeli nie odebrało się pieniędzy w wyznaczonych dniach. Okazuje się, że istnieją jednak banki, które owych kar nie naliczają. Jakie banki nie naliczają dodatkowej opłaty za brak odbioru awizowanych środków? Są to: Bank Pekao, Getin Bank, Santander Bank, PKO BP i Credit Agricole. 

Wypłata gotówki w obcej walucie poza oddziałem banku 

Wypłata gotówki w różnych walutach w oddziale banku to bez wątpienia dobry sposób na to, aby uzyskać środki w dolarach, funtach lub euro. Nie zawsze jednak jest to możliwe, ponieważ może zdarzyć się, że dana placówka będzie znajdować się daleko, lub będzie nieczynna. Czy istnieją alternatywne metody bez konieczności odwiedzania oddziału instytucji bankowej? Okazuje się, że tak.

Bankomaty sieci Euronet

Korzystając z bankomatów należących do sieci Euronet, możliwe jest wypłacenie gotówki w euro. Niestety, opcja ta nie przyda się osobom, które chcą wypłacić swoje środki w funtach, frankach lub dolarach. Ponadto, dostępność takiej opcji zależna jest od wybranego urządzenia. Aby upewnić się, że urządzenie Euronetu obsługuje takie wypłaty, należy zwracać uwagę na to, czy widnieje na nim symbol waluty euro (€). Taką opcję posiadają również poszczególne bankomaty ING Banku Polskiego. 

Konto walutowe 

Zainteresowani mogą bez problemu przelać swoje środki z konta walutowego na zwykłe konto osobiste, prowadzone w walucie PLN. Takie działanie nie pomoże tym, którzy chcą uzyskać fizyczną gotówkę, jednak z pewnością przyda się w sytuacjach, kiedy niezbędny będzie dostęp do swoich środków z głównego konta. 

Wypłata gotówki w obcej walucie – o czym pamiętać?

Chcąc dokonać wypłaty gotówki w innej walucie niż PLN, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim, warto sprawdzić czy bank, którego klientem jesteśmy, obsługuje taką opcję. Aby uniknąć rozczarowań i nieprzewidzianych wydatków, zaleca się zapoznanie z wszelkimi szczegółami dotyczącymi tej opcji. 

Wypłata gotówki w obcej walucie to wygodna opcja, ale wiąże się z ograniczeniami. Przed dokonaniem takiej wypłaty sprawdź, ile wynoszą poszczególne limity, i jakie waluty są obsługiwane! W przypadku wątpliwości, zawsze możesz skontaktować się z obsługą klienta danej instytucji bankowej, aby uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania.

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły