Zapewne wielu naszych czytelników zastanawiało się kiedyś nad tym, ile pieniędzy można wyjąć z bankomatu. Zależy to oczywiście od tego, ile środków zgromadziliśmy na koncie. Nie jest to jednak jedyna wartość, jaką musimy brać pod uwagę. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć pokrótce, jaki jest limit wypłat z bankomatu w najpopularniejszych bankach, jak wypłacić więcej z bankomatu i jak to w końcu jest z tą ilością gotówki, jaką można wypłacić.
Wypłata z bankomatu – limity
To ile można wypłacić z bankomatu wielu z nas sprawdziło na początku pandemii. Niektórzy bali się upadłości firmy, czy niewypłacalności banków. Ogólna panika sprawiła, że pod bankomatami ustawiło się sporo osób. Niektórzy mocno się zdziwili, gdy nie mogli wyjąć zbyt wielu pieniędzy z bankomatu. Dlaczego tak było? Powodów jest kilka i w tym przypadku nie był nim brak dostępnych na koncie wypłacających środków.
Ilość pieniędzy w bankomacie jest ograniczona. Nie można wypłacić więcej, niż się tam znajduje. Ponadto ogólnie banki nie są w stanie wypłacić jednocześnie wszystkich pieniędzy, które trzymają w nich klienci. Spowodowane jest to między innymi różnymi miejscami przechowywania środków finansowych. Kolejnym powodem jest to, że część środków jest zapisami na kontach – pieniędzmi elektronicznymi. Nie ma więc możliwości wypłacenia całej gotówki z bankomatów w danym kraju.
Limit wypłaty z bankomatu – 1000 złotych
W związku z masowymi wypłatami z bankomatów, ich operatorzy w trakcie pandemii zaczęli wprowadzać pewne limity wypłat. Jak dużo można wypłacić z bankomatu za jednym razem? Euronet, czyli największy operator bankomatów w Polsce (poza bankomatami należącymi do banków), wprowadził limit jednej wypłaty z bankomatu w wysokości 1000 złotych. Tą samą drogą poszli inni operatorz, między innymi Planet Cash.
Limit wypłaty 1000 złotych nie obowiązuje natomiast w bankomatach należących do banków. Klienci ING Banku Śląskiego, PKO BP, Pekao, czy mBanku wciąż mogą wypłacić wyższe sumy w ramach pojedynczej transakcji. Mimo, że dziś zainteresowanie posiadaniem gotówki w domu nie jest aż tak duże, banki nie wykluczają wprowadzenia pewnych limitów wypłat z bankomatów w przyszłości.
Bankomat – ile jest w nim pieniędzy?
Możliwość jednorazowej wypłaty ograniczona w niektórych bankomatach do tysiąca złotych nie uniemożliwia wielokrotnego podejmowania gotówki. Jeśli klient wypłaci maksymalną kwotę dziesięć razy, w sumie wypłacić z bankomatu 10.000 złotych. Kolejnym ograniczeniem może być natomiast łączna suma pieniędzy znajdujących się w pojedynczym bankomacie. Ile gotówki jest w bankomacie?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie. Wiele zależy od konkretnego operatora, czy nawet lokalizacji danego bankomatu. Tuż po napełnieniu go gotówką, bankomat może zawierać jednak nawet kilkaset tysięcy złotych w gotówce. Dotyczy to jednak najbardziej popularnych bankomatów, z których wiele osób codziennie wypłaca sporo gotówki. Więcej środków znajduje się także w maszynie, która jest rzadziej napełniana przez operatora lub pracowników banku.
Bankomaty posiadają licznik gotówki, a nad wszystkimi transakcjami czuwają liczne elektroniczne systemy. Z tego względu operator danego bankomatu będzie wiedział z wyprzedzeniem, kiedy gotówka w bankomacie się skończy. Wtedy po prostu stan pieniędzy zostanie uzupełniony. Jeśli więc nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, w bankomacie zwykle jest pewna pula pieniędzy.
Ile gotówki można wypłacić z bankomatu? Od czego to zależy?
Poza ilością dostępnych na naszym rachunku środków, limitami ustalonymi przez niektórych operatorów bankomatów i aktualną ilością środków w bankomacie, suma wypłaty zależy też od ustawień naszego konta, czy karty płatniczej. Banki mają różne limity dziennych operacji gotówkowych, a także dzienny limit wypłat z bankomatów. Są to ustawienia naszego konta osobistego, które możemy jednak w dowolnej chwili zmienić.
Jeśli masz więc problem z wypłatą większej sumy z bankomatu, zwróć uwagę na limity. Jeśli masz dostęp do aplikacji mobilnej swojego konta bankowego, zwykle tam możesz sprawdzić i zmienić limit. Czasem konieczne jest jednak logowaniem do bankowości elektronicznej – serwisu transakcyjnego, albo kontakt przez infolinię z przedstawicielem banku.
Dlaczego banki ustalają domyślne limity wypłat w koncie osobistym?
Gd bank ustawia limit dla różnych transakcji z wykorzystaniem Twojego konta osobistego, przede wszystkim chroni Twoje pieniądze. W razie utraty karty płatniczej, kradzieży danych dostępowych, itp. stracisz po prostu mniej pieniędzy. Jeśli chcesz podnieść swoje limity transakcji i myślisz jak zwiększyć limit wypłat z bankomatu, dokładnie przemyśl te decyzje.
Jak zmienić dzienny limit wypłat z bankomatu?
Jeśli planujesz zwiększyć dzienny limit wypłat z bankomatów, masz kilka opcji jak to zrobić:
- przez bankowość internetową (na stronie www serwisu transakcyjnego)
- w aplikacji mobilnej
- przez infolinię
- udając się do placówki banku
Jeżeli sporadycznie potrzebujesz wypłacić większą sumę, zwiększ limit wypłaty gotówki, wpłać odpowiednią ilość środków, a potem wróć do poprzedniego limitu. Dzięki temu wypłacisz odpowiednią sumę, a pieniądze będą wciąż chronione. Zajmie to tylko chwilę, a w naprawdę dużym stopniu wpływa na bezpieczeństwo Twoich pieniędzy.
Ile można wypłacić z bankomatu PKO BP?
W przypadku bankomatów PKO BP musimy wyróżnić dwie sytuacje. Gdy korzystają z nich klienci innych banków, limit wypłaty z bankomatu PKO BP wynosi tysiąc złotych. Zobacz nasz artykuł, w którym opisujemy jakie są koszty wypłaty z obcych bankomatów. Dla klientów PKO BP takie ograniczenie nie występuje, a limity wypłat są znacznie wyższe. Domyślnie posiadacze kart VISA mogą wypłacić aż 5.000 złotych,. Limit ten zwiększysz bez problemów do 50.000 złotych.
Właściciele kart MasterCard mają natomiast domyślny limit w wysokości 10.000 złotych. Także mogą go podnieść do 50.000 złotych. Użytkownicy kart kredytowych VISA wypłacą domyślnie 1500 złotych. Posiadacze złotej karty kredytowej mogą natomiast wypłacić 10.000 zł w ramach jednej transakcji. Limity nie obejmują płatności BLIK. Warto więc użyć tego sposobu, gdy chcesz wypłacić większą sumę. Zobacz jakie korzyści daje BLIK.
Domyślne limity wypłat z bankomatów innych banków
W przypadku innych banków limity wypłaty z bankomatów (domyślne) są różne. Przykładowo:
- wypłaty z bankomatów Nest Bank – domyślny limit to 10.000 dla jednej wypłaty. Klient może wypłacić środki 10 razy dziennie.
- limit wypłat w ING Bank Śląski – domyślny limit wynosi 10.000 zł
- wypłaty z bankomatów mBank – do 10.000 złotych dziennie
- limit wypłat z Alior Bank – bank ustawia domyślny limit na aż 15 tysięcy złotych dziennie
- wypłaty z Credit Agricole– w bankomatach tej firmy wypłacisz jednorazowo do dwóch tys. złotych
- Millenium Bank – limit z bankomatów w tym banku to maksymalnie 10.000 złotych dziennie
- ile można wypłacić z bankomatu Pekao SA – 3000 złotych
Warto dodać, że takie ograniczenia dotyczą pojedynczej wypłaty z bankomatu. Można więc pobrać z jednej maszyny znacznie więcej środków, gdy dokonasz transakcji kilka razy. Często powyższe limity wypłat z bankomatów można zmienić w ustawieniach swojego konta. Mogą się też nieco różnić w zależności od tego, jakie produkty posiadasz w danym banku (jakie konto osobiste, kartę płatniczą, itp.).
Jak wypłacić większą sumę pieniędzy?
Gdy masz potrzebę wypłacenia większej sumy pieniędzy, możesz udać się do siedziby banku. Tam wypłacisz niemal dowolną sumę, znacznie większą niż możliwości wypłat z bankomatów. Pomijając limity wypłat z bankomatów, jest to także znacznie bardziej bezpieczna opcja na wypłatę większej sumy gotówki.
Trzeba natomiast pamiętać, że zasoby bankowej kasy także nie są ograniczone.Zwykle nie jesteśmy też jedyną osobą, która w danym dniu chce wypłacić pieniądze z banku. W niektórych bankach bez wcześniejszego zawiadomienia banku o chęci wypłaty większej sumy, także możemy natknąć się na limity wypłaty gotówki. Zwykle wynoszą około 20.000 złotych.
Istnieje też możliwość wypłaty środków w ramach tzw. cashback. Pozwala na to m.in. usługa BLIK. Dzięki niej środki wypłacimy z kasy w sklepie. Ta suma wynosi zwykle 1000-2000 złotych jednorazowo. W sklepach także może jednak nie być wystarczającej kasy, a sama transakcja nie jest tak bezpieczna, jak ta w bankowym oddziale.
Co zrobić, jeśli bankomat nie wypłaci gotówki?
W tej sytuacji od razu skontaktuj się z pracownikiem banku. Transakcje i wydawane w ich ramach środki są monitorowane, a bankomaty mają kamery. Nie musisz się więc martwić, że Twoje pieniądze przepadną.
Sprawdź nasz poradnik: co zrobić gdy bankomat zjadł kartę ?