Jak wypłacić Euro z bankomatu? Wypłata EURO z bankomatu w Polsce

jak wypłacić euro

Gdy wyjeżdża się za granicę, często potrzeba jest wymienić walutę na Euro. Polska, chociaż jest członkiem UE od 18 lat, nie zmieniła swoich PLN’ów na banknoty większego formatu. Nie każdy wie, że walutę wymienić można nie tylko w kantorze, ale i w bankomacie. Jak wypłacić Euro z bankomatu? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Bankomaty Euronet , czyli gdzie wypłacić euro?

Euronet to firma zapewniająca dostęp do gotówki na terenie całego kraju. Jeżeli nie znajdziesz go po podniesieniu głowy do góry, możesz odszukać go za pomocą strony www.euronet.pl. Możesz znaleźć tam adresy bankomatów, ich godziny otwarcia oraz listą oferowanych przez nie usług. W sieci Euronet można wypłacać całodobowo i w każdy dzień tygodnia za pomocą polskiej karty płatniczej, rozliczanej w złotówkach. Dostępna jest również opcja wpłaty tej unijnej waluty.

Wypłata euro z bankomatu Euronetu – jak? 

Nie każdy bankomat z sieci ma w ofercie tę usługę. Bankomaty Euronetu wypłacające euro mają tabliczkę z symbolem EUR, dzięki czemu są widoczne z daleka. Najmniej możesz wypłacić 50 euro, a cała operacja odbywa się w dobrze Ci znany sposób wypłacania.

W co inwestować w 2022 roku?

Proces wypłacania 

Należy włożyć kartę do bankomatu i wybrać język. Następnie wprowadzić kod PIN, wybrać wypłatę gotówki w euro, a później kwotę dostępną na ekranie lub należy wpisać ją samodzielnie. Kolejnym krokiem jest oczywiście decyzja o wydaniu potwierdzenia, albo odrzucenie potwierdzenia transakcji. Na wyświetlaczu bankomatu pokaże się jeszcze podsumowanie, a na nim aktualny kurs wymiany i kwota obciążenia Twojego konta w złotówkach. Jeżeli coś Ci nie odpowiada, możesz zrezygnować z operacji. Na koniec zabierasz kartę gotówkę i ewentualne potwierdzenie.

Łatwe? Łatwe!

Co ważne, Euronet wykonuje całą operację za darmo. Jedynie opłatę pobrać może wydawca karty, za realizację transakcji w Euronet 360 Finance Limited, którego siedziba znajduje się w Londynie.

Kurs euro 

Decydującym czynnikiem przy wymianie walut jest ich obecny kurs. Nikt nie chce przepłacać. Plusem Euronetu jest to, że nie pobiera prowizji za swoje usługi, a jego kurs jest aktualizowany na bieżąco, zgodnie ze zmianami na rynku międzybankowym. Dodatkowym atutem jest opcja rezygnacji z internetowego kantoru. 

Sprawdzenie kursu euro

Skoro już wiadomo, dlaczego warto skorzystać z tej opcji, teraz dobrze byłoby się dowiedzieć, gdzie ten kurs sprawdzić. Można to zrobić na 3 różne sposoby, z czego jeden to znany Ci już sposób wyświetlania podczas wypłaty w bankomacie. Drugi jest bardzo podobny, od razu przy urządzeniu możesz wybrać opcję ,,sprawdź kurs euro”. Ostatnim z nich jest zapytanie w centrum obsługi klienta. 

Euro z bankomatu innych banków – ING Bank Śląski i inne banki komercyjne

Nie tylko Euronet pozwala na wypłatę gotówki w unijnej walucie. Opcja ta jest dostępna także w bankomatach innych banków. Należy jednak pamiętać, że każda transakcja musi być przewalutowana, co może rodzić obawy przepłacenia. Ponadto opłata może zostać pobrana przez operatora bankomatu. By uniknąć niechcianych opłat, warto skorzystać z rozwiązania, jakim jest konto walutowe. Rekomenduje się także używanie do tego celu zwykłej karty płatniczej, nie kredytowej.

PayPal – czym jest i jak działa?

Dotpay – opinie i recenzje klientów

Konto walutowe – wymiana euro 

To wspominany powyżej sposób uniknięcia opłaty za przewalutowanie. Skoro gromadzisz środki w obcej walucie na swoim koncie, wypłata z bankomatu kartą wielowalutową nie będzie podlegać przeliczeniu według narzuconego przez bank kursu. Wypłacisz dokładnie tyle, ile chcesz, bez opłat. 

Karta wielowalutowa

Wiedz, że taką kartę otrzymać możesz do każdego konta osobistego, bo złozeniu wniosku i uruchomieni usługi. Korzystanie z niej zapewnia wiele udogodnień, takich jak np. bezpłatną wypłatę gotówki na terenie kraju, a także na całym świecie oraz jej wpłatę. Wszystko najczęściej jest darmowe, jednak trzeba pamiętać, że każdy bank ma inną politykę i np. niektóre rodzaje operacji mogą być płatne. Pamiętaj zatem, by sprawdzić tabelę opłat i prowizji swojego banku lub zapytać w oddziale, by nie dać się niczemu zaskoczyć. 

Karta prepaid – co to jest i jak działa karta przedpłacona?

Kantor internetowy

Kantor internetowy to specjalne miejsce do obracania zagraniczną walutą w dowolnym miejscu, czasie i na dowolnym urządzeniu. Jest bardzo przydatny do kupowania na zagranicznych serwisach. Aktywować można go można za pomocą internetu, na swoim rachunku bankowości elektronicznej lub w aplikacji. Wygodną opcją jest wysyłanie powiadomień przez ten kantor o zmianie kursu waluty. Dzięki temu nawet małe kwoty można wymienić po najbardziej korzystnej cenie. 

Podsumowanie

Prędzej czy później Tobie lub komuś w Twoim otoczeniu przydarzy się sytuacja, wymagająca wymiany pieniędzy. Możesz zrobić to na kilka sposobów – w zwykłym kantorze, kantorze internetowym (np. Cincikarz.pl) lub wypłacając z bankomatu – za pomocą przewalutowania lub korzystając z konta wielowalutowego. Każda z tych opcji ma swoje specyficzne udogodnienia i ograniczenia. Już je znasz, więc gdy ta sytuacja nadejdzie, będziesz wiedział, co zrobić. 

By dowiedzieć się więcej w temacie pieniędzy, sprawdź poniższe artykuły:

Ile kosztują płatności kartą za granicą? Od czego zależy koszt?

Wypłata pieniędzy z obcego bankomatu – jakich kosztów się spodziewać?

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły