Wypłata pieniędzy z obcego bankomatu – jakich kosztów się spodziewać?

bankomat

Wypłata środków z bankomatu to wygodny sposób na zamianę środków znajdujących się na naszej karcie płatniczej w gotówkę. Niestety, czasem taka operacja może być obarczona dodatkowymi kosztami. Jest tak w przypadku wypłaty pieniędzy z obcego bankomatu, gdzie należy spodziewać się prowizji. Jakich kosztów spodziewać się przy wypłacaniu pieniędzy? W dalszej części tekstu znajdziecie odpowiedź na to, oraz inne pytania.

Kiedy nie ponosimy kosztów?

Na początek warto przyjrzeć się sytuacjom, w których nie poniesiemy żadnych kosztów podczas wypłacania pieniędzy z bankomatu. Najczęściej brak dodatkowych opłat związany jest ze spełnieniem poszczególnych warunków. Przykładowo, karta Revolut pozwala na bezpłatne wypłaty środków z bankomatu do kwoty 800 złotych miesięcznie, w maksymalnie pięciu wypłatach. Oznacza to, że tak długo jak klient nie przekracza tej sumy, tak długo nie będzie obciążany dodatkowymi płatnościami.

Niektóre banki, takie jak popularny mBank, pozwalają na wypłatę gotówki bez prowizji pod warunkiem, że wypłacana kwota wynosi przynajmniej 100 złotych. Każdy podmiot inaczej podchodzi do cen, jakie obowiązują w przypadku wypłat. Z tego powodu polecamy wszystkim naszym czytelnikom dokładnie zapoznać się z ofertą i cennikiem danej usługi lub banku, aby uniknąć niechcianych kosztów. Przy częstych wypłatach prowizje mogą odcisnąć swoje piętno na stanie naszego konta bankowego, co nie jest pożądanym skutkiem.

Wypłata gotówki – za co naliczane są dodatkowe opłaty?

Wielu klientów zastanawia się, dlaczego za wypłatę gotówki została naliczona dodatkowa opłata. Z tego powodu postanowiliśmy sporządzić krótki spis czynników, które mogą mieć wpływ na cenę wypłaty pieniędzy z obcego bankomatu.

Co składa się na koszt wypłaty gotówki?

  • przewalutowanie – wypłata gotówki w zagranicznym bankomacie może wiązać się koniecznością zmiany waluty. Taka usługa ma swoją cenę, i zazwyczaj jest ona naliczana już w momencie wypłaty. Wiele firm stara się pomóc klientom zminimalizować ten koszt, i oferuje rozwiązania wielowalutowe. Dobrym przykładem jest karta ZEN, dzięki której użytkownicy mogą dokonywać transakcji i wymieniać pieniądze bez prowizji w 30 walutach.
  • prowizja kwotowa – opłata w określonej wysokości, naliczana przy każdej wypłacie z obcego bankomatu. Przy mniejszych wypłatach ten rodzaj prowizji może być szczególnie odczuwalny.
  • prowizja procentowa – opłata stanowiąca określony ułamek całej wypłacanej kwoty. Może być szczególnie uciążliwa w przypadku większych wypłat, natomiast prawie nieodczuwalna w przypadku operacji opiewających na mniejsze kwoty.

Wypłata pieniędzy z obcego bankomatu – gdzie najtaniej?

Koszty wypłaty pieniędzy z bankomatu mogą być znaczącą kwestią przy wyborze banku, w którym zamierzamy założyć konto. Banki często działają na swoich zasadach, przez co nie ma jednego standardu cenowego. Aby pomóc naszym czytelnikom lepiej rozeznać się w obecnej ofercie, przygotowaliśmy zestawienie cen poszczególnych banków.

Ile kosztuje wypłata gotówki z obcego bankomatu?

  • mBank – wypłata jest darmowa, jeśli kwota wypłaty wynosi minimum 100 złotych. W przeciwnym przypadku prowizja wynosi 2,50 złotych za każdą wypłatę.
  • Alior Bank – 2,50 zł od każdej wypłaty z obcego bankomatu
  • PKO BP – 10 złotych od każdej wypłaty z obcego bankomatu
  • Santander Bank – 5 złotych od każdej wypłaty z obcego bankomatu
  • BNP Paribas – 5 złotych od każdej wypłaty z obcego bankomatu, nie dotyczy wypłat z bankomatów Planet Cash
  • Credit Agricole – 6 złotych od każdej wypłaty z obcego bankomatu
  • Getin Bank – prowizja 3,5% kwoty transakcji od każdej wypłaty z obcego bankomatu, nie dotyczy wypłat z bankomatów Planet Cash

Uwaga: Wyżej wymienione przykładowe ceny wypłat z obcych bankomatów dotyczą podstawowych kont osobistych.

Wypłata gotówki za granicą – czy kosztuje więcej?

Przed udaniem się w podróż za granicę Polski, wiele osób zastanawia się jak wygląda sytuacja z opłatami za wypłatę gotówki z bankomatu. Niestety, nie mamy dobrych wiadomości. W przypadku wypłat z bankomatów najczęściej pobierane będą dodatkowe opłaty za przewalutowanie. Określone banki pozwalają na darmowe wypłaty z bankomatów na terenie krajów Unii Europejskiej, ale nie jest to reguła. Warto dokładnie przeczytać regulamin danego banku, aby wiedzieć jak wygląda sytuacja z płatnościami za granicą.

Jak uniknąć przepłacania za wypłaty z bankomatów za granicą? Rozwiązań w tym zakresie jest kilka, a najpopularniejszym z nich jest konto walutowe, które można podpiąć do karty płatniczej. Jest to typ konta bankowego nastawiony na zminimalizowanie kosztów zagranicznych transakcji i wypłat. Konto walutowe oferują takie banki jak ING Bank Śląski, PKO Bank Polski, i wiele innych.

Cashback jako alternatywa dla bankomatu

Usługa Cashback to popularna alternatywa dla wypłacania gotówki z pomocą bankomatów. Dzięki niej możliwe jest wypłacenie gotówki przy okazji dokonywania zwykłych zakupów. Niestety, kwoty jakie można wypłacić są ograniczone. Limit wypłaty z pomocą usługi Cashback wynosi 300 złotych dla kart Visa i 500 złotych dla kart MasterCard.

Nie należy jednak mylić tego rozwiązania z inną, popularną usługą. W wielu przypadkach Cashback (nazywany także Moneyback) oznacza możliwość otrzymania zwrotu środków za poniesione zakupy. Przykładowo, od każdej wydanej kwoty użytkownik otrzymuje dodatkową sumę, która stanowi określony procent całości. Taką możliwość oferuje swoim klientom np. Curve.

Gdzie najtaniej wypłacę pieniądze z obcego bankomatu?

Dobrym sposobem na ograniczenie wydatków przy wypłatach z bankomatów są mniej popularne banki. Przykładami takich podmiotów są Plus Bank i Toyota Bank. Co łączy oba te banki? To, że oba podmioty nie posiadają własnych bankomatów. Aby zrekompensować ten fakt użytkownikom, możliwe są darmowe wypłaty z obcych bankomatów (do 3 razy w miesiącu w przypadku Toyota Bank).

Ciekawą ofertę ma dla swoich klientów również Bank Pocztowy. Jest to podmiot, który nie posiada własnych bankomatów, ale udostępnia użytkownikom możliwość dokonywania wypłat w bankomatach PKO Bank Polski i Planet Cash za darmo.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły