Jedną z najpopularniejszych form dojazdu do pracy jest skorzystanie z własnego auta. Wiele osób w ten sposób dojeżdża do swojego miejsca pracy. Niekiedy zastanawiamy się, czy część poniesionych w ten sposób nakładów można odzyskać. Czy rekompensata za dojazd do pracy własnym autem jest możliwa? Podpowiadamy w dzisiejszym poradniku.
- Rekompensata za dojazd do pracy własnym samochodem
- Jaka jest podstawa do otrzymania rekompensaty za dojazd do pracy prywatnym autem?
- Zwrot kosztów za używanie prywatnego samochodu w celach służbowych
- Stawki kilometrówki w 2024 roku
- Jak uzyskać zwrot pieniędzy za dojazdy do pracy?
- Jak można obniżyć koszt dojazdu do pracy?
- Wspólna jazda do pracy z innymi osobami
- Ekonomiczny samochód to podstawa
- Dobre przygotowanie pojazdu i ekonomiczna jazda
- Podsumowanie artykułu
- Najczęściej zadawane pytania
Rekompensata za dojazd do pracy własnym samochodem
Koszt dojazdu do pracy niekiedy bywa sporym wydatkiem, który ponosimy co miesiąc. Płacimy w końcu nie tylko za paliwo. Trzeba uwzględnić również koszty eksploatacji pojazdu – naprawy, wymagane wymiany, koszt ubezpieczenia OC, a nawet opłatę za parking. Jazda do pracy samochodem jest wygodna i zwykle całkiem szybka, czy można jednak odzyskać część poniesionych nakładów? Wykorzystujemy w końcu prywatny pojazd do celów służbowych.
Okazuje się, że w tej kwestii wszystko zależy od Twojego pracodawcy. Firma nie ma obowiązku wypłacania rekompensaty za dojazd do pracy swoim autem, czy innym prywatnym środkiem transportu. Polskie przepisy nie nakazują pracodawcy zwracania pieniędzy za dojazd do pracy, ale jest taka możliwość (rozwiązanie opcjonalne).
Jaka jest podstawa do otrzymania rekompensaty za dojazd do pracy prywatnym autem?
W polskich przepisach, na przykład Kodeksie Pracy, nie znajdziemy informacji na temat rekompensaty za dojazdy do pracy własnym samochodem. Odpowiednie zapisy mogą natomiast znaleźć się w wewnętrznych przepisach w danej firmie.
Pokrywanie przez pracodawcę kosztów dojazdu do pracy może też wynikać z posiadanej przez pracownika umowy o pracę. Może się tam znaleźć odniesienie do regulaminu zakładu pracy lub innego dokumentu wewnętrznego.
Nowe regulacje dotyczące pracy zdalnej.
Zwrot kosztów za używanie prywatnego samochodu w celach służbowych
Ta sytuacja jest natomiast nieco inna. Pracodawca nie musi zwracać pieniędzy w związku z dojazdami do pracy. Ma natomiast taki obowiązek, jeśli wykorzystujesz swój prywatny pojazd w celach służbowych.
W tym przypadku zastosowanie mają i wewnętrzne rozporządzenia firmowe, i przepisy polskiego prawa. Odpowiednie regulacje znajdziesz w rozporządzeniu dotyczącym podróży służbowych.
Najczęściej na wysokość zwrotu, jaki uzyskamy, wpływ ma kilka czynników:
- przejechany dystans
- rodzaj pojazdu
- pojemność silnika
Co ciekawe, wysokość “kilometrówki”, czyli stawki za kilometr przejechany własnym środkiem transportu w celu służbowym, przez pewien czas była bardzo atrakcyjna. Ta sama stawka utrzymywała się jednak od 2007 roku aż do stycznia 2023 roku. Rozliczenie podróży służbowej w oparciu o kilometrówkę ma zastosowanie jedynie w przypadku pracowników danej firmy i podróży służbowej związanej z tą firmą.
Stawki kilometrówki w 2024 roku
Obecnie jest kilka stawek tzw. “kilometrówki”:
- 0,89 złotych za kilometr – samochód osobowy o pojemności silnika do 900 ccm (lub równej 900 ccm)
- 1,15 złotych za kilometr – samochód osobowy o pojemności silnika ponad 901 ccm
- 0,42 złotych za kilometr – przejazd z wykorzystaniem motoroweru
- 0,69 złotych za kilometr – jazda w celu służbowym z wykorzystaniem motocykla
Warto podkreślić, że powyższe stawki “kilometrówki” dotyczą nie tylko kosztu paliwa. To rekompensata za wykorzystanie swojego auta w celu służbowym, która pokrywa wszelkie koszty. Jeśli w trakcie podróży służbowej własnym autem “coś się przydarzy” (np. auto ulegnie awarii lub będziesz mieć stłuczkę), nie dostaniesz dodatkowych środków.
Jak uzyskać zwrot pieniędzy za dojazdy do pracy?
Przede wszystkim upewnij się, czy u Twojego pracodawcy w ogóle jest taka możliwość. Jeśli tak, dowiedz się więcej u pracownika działu kadr i płac, w dziale HR lub u swojego przełożonego. Jeśli świadczenie – rekompensata za dojazd do pracy własnym samochodem – jest przewidziane, powinno mieć regulamin. Znajdziesz w nim informacje o formalnościach, które trzeba wypełnić. Tam także dowiesz się, jaka jest wysokość zwrotu kosztów. Może zależeć od odległości, jaką masz do przejechania, aby dotrzeć do miejsca pracy.
Jak można obniżyć koszt dojazdu do pracy?
Dziś niewiele firm proponuje swoim pracownikom opcję uzyskania zwrotu kosztów dojazdu. Niezależnie od tego, czy jest szansa na taki zwrot, możesz na inne sposoby zaoszczędzić sporo pieniędzy w każdym miesiącu.
Wspólna jazda do pracy z innymi osobami
Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie dobrze, jeśli masz daleko do pracy. Poszukaj innych osób, które pracują w tych samych godzinach i mieszkają w pobliżu. Nierzadko pracownicy niemal w całości zapełniają samochód i dzielą się wszelkimi kosztami. Każdy na tym zyskuje.
Możliwe jest także podzielenie się w inny sposób. W jednym tygodniu Ty zabierzesz kogoś do pracy, innym razem jedziecie samochodem tej osoby.
Ekonomiczny samochód to podstawa
Wiele zależy od tego, jak daleki dystans masz do przejechania każdego dnia. W przypadku dłuższych odległości, np. jazdy “na drugi koniec miasta” lub do innej miejscowości, koszt paliwa może być naprawdę duży. Warto pomyśleć wtedy o kupnie naprawdę oszczędnego samochodu. Być może jazda będzie nieco mniej komfortowa, jednak niższe spalanie i mniejsze koszty potencjalnych napraw mogą przynieść realne oszczędności w wysokości nawet kilkuset złotych miesięcznie. Niektórzy w celu zaoszczędzenia decydują się na zakup drugiego samochodu. Duże, szybkie i wygodne auto wykorzystują w weekendy i na rodzinne wyjazdy, na co dzień oszczędzają jeżdżąc tanim pojazdem z małym silnikiem.
Ranking kredytów na samochód
Nie bez znaczenia jest także rodzaj paliwa. Na najniższe koszty mogą liczyć osoby jeżdżące do pracy samochodem na gaz (LPG). Spalanie jest niewiele wyższe, czynności serwisowe są proste i dość niedrogie, a koszt gazy okazuje się nawet o 40-50% niższy w stosunku do benzyny. Jeśli dużo jeździsz, możliwe jest przerobienie samochodu na gaz. Przy dłuższych dojazdach do pracy koszt zwróci się nawet już po roku. Dobrym wyborem, szczególnie na dłuższych dystansach, może być też auto z silnikiem diesla. Niezbyt dobrze sprawdza się jednak na krótkich odcinkach, a dość skomplikowany silnik może generować spore koszty podczas napraw.
W 2024 roku coraz więcej osób decyduje się też na zakup samochodu elektrycznego. Jego koszt jest oczywiście obecnie dość wysoki. Korzystając z taniej energii elektrycznej (np. z paneli fotowoltaicznych na dachu swojego domu) możemy natomiast sporo zaoszczędzić.
Dobre przygotowanie pojazdu i ekonomiczna jazda
Wiele osób dziwi się, jak wiele można zaoszczędzić, odpowiednio przygotowując samochód do jazdy. Pozbądź się zbędnego “balastu” z samochodu, a zmniejszysz jego wagę. Ważne jest też odpowiednie ciśnienie w oponach. Często zachowanie pojazdu w nienagannym stanie technicznym również jest sposobem na zauważalne zmniejszenie zużycia paliwa. Dzięki takim zabiegom nierzadko zużycie spadnie nawet o ponad litr na każde 100 kilometrów.
Niektórzy kierowcy lubią wcisnąć gaz nieco mocniej. Pamiętaj jednak, że szybka i agresywna jazda wpływa na zwiększenie zużycia paliwa. Ekonomiczna jazda pozwoli natomiast na spore oszczędności. Warto trzymać się prędkości, na którą pozwalają nam w danym miejscu przepisy. Jeśli widzisz przed sobą przeszkodę, inny pojazd lub skrzyżowanie, odpowiednio wcześniej zdejmij nogę z gazu. Technika hamowania silnikiem również może przynieść pewne oszczędności, szczególnie w bardziej górzystym terenie. Wtedy wydłużysz też żywotność elementów układu hamulcowego.
Na ekonomię dojazdów do pracy wpływ ma też wybór trasy. Nie zawsze ta najszybsza lub najkrótsza okazuje się też najtańsza w ostatecznym rozrachunku. Zobaczysz to zresztą choćby w nawigacji – Mapach Google. Tam najbardziej ekonomiczne trasy są oznaczone zielonym listkiem. Na nieco dłuższej trasie może być mniejszy ruch lub mniej miejsc, w których należy się zatrzymać.
Podsumowanie artykułu
Rekompensata za dojazd do pracy własnym pojazdem jest możliwa. Jest to jednak dobra wola pracodawcy. Przepisy nie narzucają takiego obowiązku. O tę opcję spytaj więc swojego pracodawcy, na przykład w dziale kadr. Na zwrot kosztów korzystania z własnego pojazdu możesz natomiast liczyć ,jeśli użyjesz go w celach służbowych (np. podróż służbowa). To tak zwana “kilometrówka”.
Najczęściej zadawane pytania
Nie ma prawnego obowiązku zwracania pracownikom kosztów dojazdu. Jest to wyłącznie dobra wola pracodawcy.
Najlepszym rozwiązaniem będzie wspólna jazda z innymi pracownikami, którzy mieszkają w Twojej okolicy. Możesz też pomyśleć o bardziej ekonomicznym samochodzie, dbaniu o jego dobry stan i ekonomicznej jeździe.
Tak, w przypadku wykorzystania swojego samochodu prywatnego do celów służbowych otrzymasz rekompensatę – to tak zwana “kilometrówka”.
Źródło:
- https://www.prawo-pracy.pl/kilometrowka-jak-prawidlowo-ja-wyliczyc-co-wplywa-na-jej-wysokosc-p-2345.html
- https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-zwrot-za-dojazdy-do-pracy-regulacje-prawne
- https://www.money.pl/firma/wiadomosci/kilometrowka-co-to-jest-i-jak-ja-rozliczyc-6334179921614465a.html