BLIK to niezwykle popularna propozycja, dzięki której standardowe i internetowe transakcje są jeszcze prostsze. Mobilne płatności z użyciem tej metody są implementowane przez kolejne banki, co sprawia że opcja ta powoli staje się standardową funkcjonalnością. Jest to polskie rozwiązanie, którego próżno szukać w zagranicznych bankach. Czy więc można skorzystać z BLIK za granicą, korzystając z konta założonego w polskiej instytucji bankowej? Postanowiliśmy przyjrzeć się tej kwestii.
Jak działa BLIK za granicą i jakie funkcje są dostępne?
Chcesz skorzystać z BLIK w aplikacji mobilnej swojego banku poza granicami Polski? Okazuje się, że istnieje taka możliwość, jednak zainteresowani muszą liczyć się z tym, że większość opcji będzie niedostępna. Jakie funkcje BLIK zostają do dyspozycji użytkowników za granicą? Są to przede wszystkim płatności zbliżeniowe w stacjonarnych sklepach, które korzystają z terminala płatniczego opatrzonego logiem Mastercard. W celu skorzystania z tego rozwiązania należy posiadać smartfon z modułem NFC.
Z jakich funkcji BLIK nie można skorzystać za granicą?
Niemożliwe będzie dokonanie wypłaty z bankomatu przy użyciu BLIK za granicą, płatności kodem BLIK w stacjonarnych sklepach, czy też zbliżeniowej wypłaty środków. Powodem takiego stanu rzeczy jest to, że zagraniczne urządzenia dostosowane są do lokalnych rozwiązań, do których BLIK się nie zalicza. Przebywając za granicą, nie będzie możliwe także skorzystanie z tej opcji podczas dokonywania zakupów w sklepach internetowych. Najbardziej odczuwalną niedogodnością będzie fakt, iż za granicą nie można przesłać pieniędzy BLIKiem na numer telefonu innej osoby.
Płatności BLIK za granicą – krok po kroku
Użycie zbliżeniowych płatności BLIK za granicą jest niezwykle proste. Wystarczy odpowiedni telefon ze skonfigurowanym modułem NFC i aplikacja banku, który obsługuje taką możliwość. Należy pamiętać o tym, że taki rodzaj transakcji będzie możliwy jedynie w tych sklepach, które korzystają z terminala Mastercard.
Jak skorzystać z BLIK w zagranicznym sklepie?
- Upewnij się, że Twój smartfon posiada moduł NFC pozwalający na korzystanie z płatności zbliżeniowych. W ustawieniach telefonu możesz sprawdzić, czy opcja ta jest aktywna.
- Podczas dokonywania zakupów, poinformuj sprzedawcę o tym, że chcesz zapłacić zbliżeniowo. Pracownik uruchomi terminal, a Ty będziesz mógł dokonać transakcji w ten sposób.
- Odblokuj telefon i zaloguj się do aplikacji mobilnej swojego banku. Następnie wybierz opcję “BLIK” i przyłóż smartfona do terminala. W przypadku problemów z wykryciem telefonu, skieruj go modułem NFC w kierunku urządzenia.
- Potwierdź transakcję w aplikacji mobilnej banku. Po potwierdzeniu decyzji, rozpocznie się proces przetwarzania i finalizowania płatności.
Czy BLIK za granicą kosztuje?
BLIK to polskie rozwiązanie, które domyślnie obsługuje walutę PLN. Oznacza to, że korzystając z tej opcji w zagranicznym sklepie, cała transakcja ulegnie przewalutowaniu. Jest to jedyna opłata, z jaką wiążą się płatności mobilne BLIK za granicą. Poza tym, propozycja ta nie generuje żadnych dodatkowych kosztów, co może okazać się wartą rozważenia alternatywą dla innej karty płatniczej.
Jak uniknąć dodatkowych opłat za przewalutowanie? Rozsądnym wyjściem będzie założenie konta wielowalutowego z powiązaną z nim kartą płatniczą. W ten sposób można sporo zaoszczędzić na prowizjach i innych opłatach, a przy tym nadal wygodnie płacić w zagranicznych sklepach.
Jedną z popularniejszych kart wielowalutowych jest obecnie Revolut. Więcej informacji o tym rozwiązaniu znajdziecie w naszym wpisie na ten temat: Revolut – karta wielowalutowa, która podbija rynek. Opis, recenzja i opinie.
Czy BLIK za granicą jest bezpieczny?
Być może zastanawiasz się, czy BLIK za granicą jest bezpiecznym i godnym zaufania rozwiązaniem. Okazuje się, że tak, ponieważ cała transakcja przeprowadzona jest przy zachowaniu wysokich standardów poufności i odpowiednich zabezpieczeniach. Aby doszło do sfinalizowania płatności, klient musi ją potwierdzić w swojej aplikacji mobilnej. Znacząco zmniejsza to ryzyko wyłudzeń lub pomyłek.
Przed potwierdzeniem transakcji, klient zostaje poinformowany o tym, jaka będzie wysokość przewalutowania. Całkowita, przewalutowana suma pokaże się na terminalu płatniczym sprzedawcy lub podczas potwierdzania płatności w mobilnej aplikacji. Dzięki temu całość jest przejrzysta i nie naraża użytkownika na niechciane wydatki. Jeżeli kurs walutowy okaże się dla Ciebie wyjątkowo niekorzystny, to możesz zrezygnować z zakupu i nie potwierdzać płatności.
Czy warto skorzystać z BLIK za granicą?
W obecnych czasach niemal każdy z nas nosi przy sobie telefon w kieszeni, co otwiera liczne możliwości. Jeżeli jest to smartfon wyposażony w odpowiedni moduł, to możemy płacić nim zbliżeniowo. Dotyczy to nie tylko polskich sklepów stacjonarnych, lecz także zagranicznych sklepów wyposażonych w terminal Mastercard. Jeżeli zdarzy się, że zostawimy kartę płatniczą lub gotówkę w innym miejscu, to takie rozwiązanie może okazać się wręcz niezastąpione.
BLIK za granicą wiąże się z koniecznością przewalutowania kwoty transakcji, ale podobnie jest w przypadku wielu zwykłych, polskich kart płatniczych. Z tego powodu może okazać się, że skorzystanie z płatności mobilnych w innym kraju nie będzie oznaczało większych kosztów, niż podczas korzystania ze standardowych instrumentów płatniczych. Jeżeli nie chcesz nosić przy sobie karty (np. ze względu na obawy o kradzież), to BLIK będzie rozsądną alternatywą.
Nie tylko BLIK. Jak rozsądnie płacić za granicą?
Mimo iż BLIK za granicą jest niesamowicie wygodny i przystępny, to nie jest on jedyną wartą uwagi opcją. Decydując się na zagraniczne zakupy, należy rozważyć także inne rozwiązania. Sprawdźmy, jak można płacić w innym kraju, aby nie obciążać swojego budżetu.
Jak korzystnie robić zakupy za granicą?
- gotówka – wiele kantorów i banków pozwala na korzystne przewalutowanie środków w postaci fizycznego pieniądza. Taka opcja to spora potencjalna oszczędność, szczególnie przy zakupach na większą skalę.
- portfel internetowy – poszczególne internetowe serwisy pozwalają przechowywać i zarządzać swoim pieniądzem w wielu walutach. Dzięki temu, zainteresowani mają dostęp do swoich środków w dowolnym miejscu! Przykładami usług działających w ten sposób są Skrill i PayPal.
- karta wielowalutowa – zakładając konto wielowalutowe, klienci otrzymują dostęp do powiązanej z nim karty płatniczej. Jest to propozycja dedykowana osobom, które często dokonują zagranicznych rozliczeń.