Ile kosztują płatności kartą za granicą? Od czego zależy koszt?

płatności kartą

Pobyt za granicą kojarzy się z płatnościami w obcej walucie, niezależnie od tego czy jest zachcianką, czy też może obowiązkiem służbowym. Poszczególne koszty mogą okazać się przykrym rozczarowaniem, szczególnie jeżeli dana osoba nie wie z czego wynikają. Z tego powodu częstym pytaniem jest: ile kosztują płatności kartą za granicą? Odpowiedź na tą, a także wiele innych kwestii, znajdziecie w dalszej części tekstu.

Płatność kartą, czy gotówką?

Osoby decydujące się na pobyt za granicami Polski coraz częściej rezygnują z gotówkowych rozwiązań. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nie tylko wygoda, jaką gwarantują płatności kartą, lecz także koszty. Konieczność wymiany waluty w kantorach nie zawsze jest możliwa, a przy tym nie zawsze jest korzystna. Płatności kartą za granicą są lepszym sposobem na zmniejszenie kosztów, oraz eliminują potrzebę posiadania fizycznej gotówki w kilku walutach.

Dlaczego płatności kartą są lepszym rozwiązaniem?

  • mniejsze ryzyko kradzieży lub zgubienia pieniędzy
  • mniejsze koszty przewalutowania niż w poszczególnych kantorach
  • brak konieczności noszenia ze sobą kilku walut
  • nie każde miejsce akceptuje płatności gotówką, szczególnie biorąc pod uwagę obecną sytuację pandemiczną

Warto w tym miejscu wspomnieć także o dodatkowych opłatach, jakie mogą obowiązywać za korzystanie z zagranicznych automatów. Jeżeli dana osoba zdecyduje się na wypłatę gotówki za granicą, to musi liczyć się z ewentualnymi kosztami przewalutowania i wykonania usługi. Zazwyczaj im więcej pośredników bierze udział w transakcji, tym większe są jej koszty, i tak jest też w tym przypadku.

Płatności kartą za granicą – Visa, czy MasterCard?

Visa i MasterCard to dwaj najwięksi operatorzy kart płatniczych na świecie. Jeżeli klient posiada kartę płatniczą, to niemal zawsze jest ona sygnowana logiem jednego z tych dwóch podmiotów. Jaka karta pozwala na płatności za granicą przy mniejszych kosztach? Warto się temu przyjrzeć, ponieważ odpowiedź na to pytanie nie jest prosta.

W teorii, płatność kartą Visa powinna być korzystniejsza dla klienta. Jest tak, ponieważ karty płatnicze od tego operatora pozwalają uniknąć wielokrotnego przewalutowania. W praktyce jednak może okazać się, że dany bank doliczy do takiej transakcji prowizję. Z tego powodu warto wcześniej dokładnie przeczytać wszelkie umowy, regulaminy i warunki użytkowania usługi, aby uniknąć przykrych niespodzianek i niechcianych kosztów.

Od czego zależy koszt płatności kartą za granicą?

Trudno stwierdzić, czy w danym momencie płatności kartą za granicą będą opłacalne. Wiele zależy od czynników, na które ani użytkownik, ani wydawca karty nie mają wpływu. Zobaczmy więc, jakie czynniki składają się na koszt płatności kartą.

Od czego zależy koszt płatności kartą?

  • wartość waluty – jest ona zmienna i wpływa na nią wiele czynników ekonomicznych.
  • przewalutowanie – koszt zamiany waluty może być obarczony wysoką marżą, a także dodatkową prowizją za wykonanie takiego działania
  • kurs kupna i sprzedaży walut – ustalany indywidualnie przez obracający nimi podmiot.
  • waluta karty płatniczej – jeżeli karta klienta działa w innej walucie, niż ta obowiązująca w obecnym regionie, to może dojść nawet do kilkukrotnego przewalutowania, co znacznie zwiększy koszty.

vJak zminimalizować koszt płatności kartą za granicą?

Chęć minimalizacji kosztów to normalna i rozsądna postawa. Z tego powodu postanowiliśmy przedstawić naszym czytelnikom kilka prostych metod, dzięki którym płatności kartą za granicą będą stosunkowo tanie i nie obciążą budżetu.

  • używaj karty wielowalutowej – zarówno banki, jak i firmy prywatne, oferują możliwość wyrobienia sobie karty obsługującej wiele walut. Takie rozwiązanie pomaga ograniczyć koszty przewalutowania, a czasami eliminuje je całkowicie. Wybrane karty wielowalutowe pozwalają na wypłatę z zagranicznych automatów bez dodatkowych kosztów.
  • załóż konto walutowe – konto walutowe oferowane jest przez wiele banków. Główną zaletą takiej opcji jest możliwość połączenia konta walutowego z kartą płatniczą. Dzięki temu koszty płatności za granicą są wyjątkowo niskie, a przy tym wygodne. Z pomocą konta walutowego można płacić kartą zbliżeniowo, przez internet, a także telefonem komórkowym.
  • obserwuj kursy walut – może okazać się, że za kilkanaście dni dana waluta będzie mniej warta, przez co jej kupno będzie o wiele tańsze. Obecnie wiele aplikacji bankowych pozwala na bieżąco śledzić i wymieniać poszczególne waluty z poziomu telefonu.
  • korzystaj z karty Visa – w przeciwieństwie do kart płatniczych spod szyldu MasterCard, karty od Visa pozwalają uniknąć podwójnego przewalutowania. Może okazać się to szczególnie istotne w przypadku drobnych, często dokonywanych zakupów.

Revolut – tanie zagraniczne płatności kartą

Pisząc o płatnościach kartą w walucie innej niż PLN, nie sposób wspomnieć o usłudze Revolut. Jest to jeden z liderów w kwestii płatności kartą za granicą, co jest fenomenem wśród pozabankowych rozwiązań. Opisywana wcześniej na łamach naszego portalu karta Revolut obsługuje ponad 150 walut, a wszystko to przy korzystnych kursach i niskim spreadzie walutowym.

Jedną z większych zalet wyżej wspomnianej karty jest to, że jej założenie i prowadzenie jest darmowe. W obrębie standardowej, bezpłatnej karty możliwe są wypłaty z bankomatów bez dodatkowych kosztów (do kwoty 800 zł na miesiąc lub do 5 wypłat w miesiącu). Istnieją również płatne plany, które znacznie poszerzają możliwości użytkowników i mogą być dobrą opcją dla wszystkich zainteresowanych, którzy zamierzają dłużej korzystać z tego rozwiązania.

Pozabankowe rozwiązania – czy warto?

Wielu klientów podchodzi do pozabankowych rozwiązań z dużą dozą niepewności. Warto jednak nadmienić, że są to obawy przesadzone, a popularne serwisy walutowe takie jak Walutomat są legalnie działającymi stronami, którym zaufały już setki użytkowników. Co więcej, często to właśnie dzięki pozabankowym rozwiązaniom możliwe jest oszczędzanie na płatnościach zagranicznych, ponieważ na rynku działa wiele takich podmiotów. Poszczególne serwisy walutowe muszą ze sobą konkurować niskimi opłatami, aby utrzymać klientów.

Zaletą serwisów walutowych jest także ich dostępność. Bankowe serwisy, takie jak kantor walutowy Alior Banku, dostępne są jedynie dla klientów. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku pozabankowych serwisów takich jak Curve, dzięki którym każdy może oszczędzać podczas płatności kartą za granicą. Brak tego typu ograniczeń jest użytkownikom na rękę, ponieważ nie muszą oni otwierać nowego konta bankowego, a całość wymaga jedynie dostępu do internetu i chwili wolnego czasu.

Płatności kartą za granicą – o czym warto pamiętać?

Dokonywanie zakupów często odbywa się pod wpływem impulsu, co może prowadzić do ponoszenia niepotrzebnych kosztów. Aby tego uniknąć, lepiej uprzednio upewnić się co do opłat i prowizji, jakie obowiązują w przypadku danych banków i pozabankowych serwisów. Może okazać się, że rozsądniej będzie założyć nowe konto walutowe lub wymienić pieniądze w kantorze na terenie kraju.

Przed podróżą warto odpowiednio się przygotować. Co rozumiemy przez takie określenie? Pobranie niezbędnych aplikacji (np. aplikacja mobilna banku, aplikacja Curve, itp.), zabranie gotówki w zarówno polskiej, jak i obcej walucie, a także przygotowanie niezbędnych dokumentów. Dzięki temu będziemy gotowi na każdą ewentualność, i żadne dodatkowe koszty nas nie rozczarują.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły