Jak płacić telefonem lub zegarkiem przez NFC? Płatności zbliżeniowe

nfc

Nowoczesne technologie obfitują w rozwiązania, dzięki którym nasze życie może być o wiele łatwiejsze i wygodniejsze. Jedną z takich nowinek jest możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych poprzez smartfon lub zegarek. Jest to coraz popularniejsza metoda dokonywania zakupów, dlatego postanowiliśmy rozwiać wątpliwości naszych czytelników i wyjaśnić, jak płacić telefonem lub zegarkiem przez NFC.

NFC – co to takiego?

Na początku warto przyjrzeć się tej tajemniczej nazwie, aby zrozumieć na czym polega całość. NFC to skrót od near-field communication, co oznacza komunikację bliskiego zasięgu. Taki standard komunikacji obsługiwany jest przez szeroką gamę nowoczesnych urządzeń i pozwala na przesył danych w odległości do 20 centymetrów, dzięki czemu możliwe są płatności zbliżeniowe.

Jest to całkowicie odrębna technologia od znanej już metodzie przesyłu Bluetooth. Przede wszystkim, NFC działa na krótszym zasięgu, ale za to konfiguruje się znacznie szybciej. Uzyskanie połączenia między dwoma urządzeniami w tej technologii może zająć nawet mniej, niż 1 sekundę! Ponadto, krótki zasięg połączenia NFC pozwala na bezpieczne stosowanie tej technologii w płatnościach zbliżeniowych, minimalizując ryzyko przechwycenia informacji przez niepowołane osoby trzecie.

Jakie urządzenia obsługują NFC?

Aby dowiedzieć się, jakie urządzenia obsługują technologię NFC, warto sklasyfikować płatności zbliżeniowe na dwie kategorie:

  • Za pomocą karty SIM – całość polega na zarejestrowaniu i skonfigurowaniu specjalnej karty, wyposażonej w moduł NFC. Takie karty dostępne są u operatora danej sieci komórkowej. Dużą zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności posiadania najnowszego smartfona, aby dokonywać wygodnych płatności zbliżeniowych.
  • Bez pomocy karty SIM – aby dokonać płatności zbliżeniowej bez specjalnej karty SIM, wymagany będzie smartfon wyposażony w technologię NFC. Obecnie implementacja takiego modułu jest standardem, więc większość flagowych smartfonów nie będzie miała z tym problemu. W przypadku starszych modeli urządzeń nie jest to natomiast pewnikiem, i należy sprawdzić specyfikację telefonu, aby upewnić się że technologia NFC jest obsługiwana.

Obecnie popularnym rozwiązaniem są także płatności za pomocą zwykłej karty SIM. Technologię tą określa się jako HCE (z ang. Host Card Emulation), i nie wymagają one specjalnej karty z modułem NFC. Jedyne co będzie potrzebne klientowi, to smartfon wyposażony w tą technologię. Takie rozwiązanie możliwe jest poprzez zastosowanie połączenia z chmurą, czyli specjalnym serwerem przechowującym dane transakcji i połączenia.

Ile kosztują płatności przez NFC?

Sporą zaletą płatności zbliżeniowych przez NFC jest to, że są one całkowicie darmowe. Nie zostaniemy obarczeni żadną dodatkową kwotą za wygodne płatności zbliżeniowe, ale mimo tego należy zachować ostrożność. W przypadku płatności przez NFC wymagających dostępu do internetu, mogą nam zostać naliczone dodatkowe opłaty za włączenie transmisji danych.

Płatności telefonem lub zegarkiem przez NFC pozwalają na zakupy do kwoty 100 złotych bez podawania kodu PIN. W przypadku większych kwot niezbędne będzie potwierdzenie transakcji kodem. Takie działanie ma na celu zapobieganie nadużyciom i kradzieżom. Często możliwe jest jednak skonfigurowanie NFC tak, aby płatności powyżej 100 złotych także odbywały się bez potwierdzenia. Nie jest to opcja domyślnie włączona, i klient postępuje w ten sposób na swoją odpowiedzialność.

Czego potrzebuję, aby płacić telefonem?

Wielu użytkowników obawia się, że nie spełniają oni wymagań aby móc aktywować płatności zbliżeniowe w swoim urządzeniu. Z tego powodu warto przyjrzeć się liście kryteriów, jakie należy spełnić aby móc dokonywać wygodnych płatności przez NFC.

Do płatności NFC niezbędne będą:

  • odpowiedni smartfon – większość flagowych modeli marek takich jak Samsung, Apple i Xiaomi posiada wszystko, co niezbędne jest aby płacić zbliżeniowo. Mowa o właściwościach takich jak nowoczesny system operacyjny (Android lub iOS), obsługa aplikacji mobilnej danego banku, a czasem także moduł NFC wbudowany w sam telefon.
  • aplikacja mobilna banku – idąc z duchem czasu, banki oferują swoim klientom wygodne aplikacje mobilne. Z ich pomocą możliwe jest m.in. sprawdzenie stanu swojego konta, wgląd w historię transakcji, a także wygodne płatności zbliżeniowe. Aby móc skorzystać z takiej aplikacji, należy być klientem danego banku i posiadać w nim konto.
  • moduł NFC – do płatności zbliżeniowych niezbędny będzie moduł NFC, czy to w samym smartfonie, czy też w karcie SIM. Coraz częściej pomija się jednak udział karty SIM w całym procesie, ze względu na rosnącą popularność smartfonów natywnie wyposażonych w technologię NFC.

Kto może płacić zbliżeniowo przez NFC?

Płatności zbliżeniowe dostępne są dla klientów banków, które obsługują taką opcję. Obecnie jest to popularne rozwiązanie, toteż spora część popularnych banków i instytucji pozwala na skonfigurowanie płatności przez NFC.

Jakie popularne banki pozwalają płacić zbliżeniowo?

  • mBank
  • PKO Bank Polski
  • Pekao S.A
  • Millennium Bank
  • ING Bank Śląski
  • Santander Bank Polska
  • BNP Paribas
  • Getin Bank
  • Alior Bank
  • T-mobile usługi bankowe
  • Plus Bank

Płatności telefonem przez NFC – popularne aplikacje

Płatności przez telefon lub zegarek możliwe są nie tylko z pomocą aplikacji bankowych, lecz także z pomocą pozabankowych aplikacji od firm trzecich. Dzięki temu klienci mają spory wybór, i mogą podpiąć kartę do wybranego przez siebie interfejsu. Niezależnie od aplikacji, metoda działania modułu NFC pozostaje taka sama.

Najpopularniejsze aplikacje płatnicze obsługujące NFC:

  • BLIK
  • Google Pay
  • Apple Pay
  • Samsung Pay
  • Garmin Pay
  • FitBit Pay
  • PeoPay
  • Masterpass

Czy można płacić telefonem bez NFC?

Dla pewnej części osób płatności przez NFC mogą być niedostępne. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne, i często nie są winą samego użytkownika. Nie każdy jest rozeznany w technologii, i wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, że ich smartfon nie jest wyposażony w odpowiedni moduł.

W takich przypadkach nie ma co jednak spieszyć się z wymianą urządzenia, ponieważ nadal można dokonywać płatności telefonem. Nie będą to jednak płatności zbliżeniowe, a raczej płatności z wykorzystaniem poszczególnych usług i serwisów. Przykładem płatności telefonem bez NFC są przelewy na telefon, przelewy BLIK, a także transakcje dokonywane za pomocą serwisu Przelewy24.

Płatność zegarkiem – czy to możliwe?

Technologia NFC umożliwia płacenie nie tylko za pomocą smartfona, ale też zegarka. Mowa o nowoczesnych zegarkach typu smartwatch, które wyposażone są w odpowiedni moduł. Najpopularniejszymi gadżetami w tej kategorii są Apple Watch i Samsung Galaxy Watch. Wybór smart-zegarków jest naprawdę spory, ale nie każde urządzenie wyposażone jest w moduł NFC. Warto przeczytać specyfikację gadżetu przed jego zakupem, aby uniknąć rozczarowania brakiem oczekiwanych funkcji.

Wybór urządzeń z technologią NFC nie kończy się na smartfonach i zegarkach. Obecnie dużą popularnością cieszą się tzw. smartbandy, czyli silikonowe opaski, przypominające w założeniach smartwatche. Takie gadżety są o wiele lżejsze i wygodniejsze, a spora część obecnych na rynku modeli pozwala na płatności zbliżeniowe. Jest to korzystne przede wszystkim dla tych, którzy jeszcze bardziej chcą uprościć swoje życie i pozbyć się konieczności wyciągania telefonu z kieszeni przy każdej transakcji zbliżeniowej.

Jak skonfigurować płatności zbliżeniowe? Krok po kroku

Jeżeli spełniliśmy wszystkie wymagania do aktywacji płatności przez NFC w naszym smartfonie, to należy przystąpić do procesu konfiguracji. Całość nie trwa długo i nie powinna sprawiać problemu nawet osobom nieobeznanym w technologii. Ci, którzy mają wątpliwości i obawy, mogą posłużyć się naszym krótkim poradnikiem.

  1. Włącz funkcję NFC – chociaż wydaje się to oczywiste, to wiele osób zapomina o tym ważnym kroku. W wielu urządzeniach funkcja ta nie jest domyślnie włączona, co sprawia że aby ją aktywować, należy przejść do panelu ustawień i znaleźć stosowną opcję.
  2. Aktywuj płatności zbliżeniowe w aplikacji banku – aby tego dokonać, należy pobrać aplikację mobilną banku, w którym posiadamy konto. Znalezienie tej opcji nie powinno sprawiać problemu, ale cała procedura może nieznacznie się różnić w zależności od wybranego banku.
  3. Podepnij kartę – jednym z ostatnich kroków konfiguracji NFC na smartfonie jest wybranie odpowiedniej karty, którą zamierzamy podpiąć. Nawet klienci, którzy posiadają wiele kart nie będą mieli z tym problemu, ponieważ całość polega na wyborze danej karty i potwierdzenie decyzji numerem PIN.

Po wykonaniu tych kroków, płatności zbliżeniowe przez NFC będą dla nas dostępne. Aby dokonać płatności zbliżeniowej tą metodą, wystarczy przyłożenie odblokowanego smartfona do terminala. W niektórych przypadkach może być wymagany dostęp do internetu, np. poprzez transmisję danych lub Wi-Fi.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły