Płatności BLIK. Jak z nich korzystać i dlaczego to się opłaca?

blik

Każdemu czasem zdarza się wyjść z domu bez portfela, a co za tym idzie nie możemy zrobić zakupów, bo nie mamy jak za nie zapłacić. Wtedy właśnie przydałaby się alternatywa płatności, np. przy użyciu telefonu komórkowego. Po to właśnie powstał BLIK. To idealne rozwiązanie dla zapominalskich, czy tych którzy nie zawsze chcą nosić przy sobie karty płatnicze. 

Co to jest BLIK?

BLIK to nic innego jak metoda płatności przy wykorzystaniu telefonu komórkowego. Nie chodzi tu jednak o jego zbliżenie do terminala, a jedynie o wpisanie 6-cyfrowego kodu i potwierdzenie dokonania płatności na swoim urządzeniu mobilnym. Wystarczy do tego tylko i wyłącznie aplikacja banku, w którym posiadamy konto. W ten sposób zapłacimy nie tylko za tradycyjne zakupy, ale również te internetowe. Dodatkowo przy użyciu BLIK-a można wypłacać pieniądze z bankomatów, a w niektórych przypadkach przelewać również pieniądze na numer telefonu (np. mBank). 

Czy w Twoim banku możliwa jest płatność BLIK-iem? 

Płatności BLIK pojawiły się w Polsce w 2015 roku, kiedy to sześć banków postanowiło połączyć siły i stworzyć prostą możliwość płatności mobilnych dla swoich klientów. Wraz z upływem czasu, do założycielskiej “szóstki” przyłączyły się inne banki, jednak wciąż nie jest to oferta dla każdego posiadacza konta bankowego. Na ten moment z tego rozwiązania mogą skorzystać konsumenci jedenastu banków (pierwszych sześć, to banki założycielskie) oraz klienci Orange Finanse i T-Mobile Usługi Bankowe. 

Lista banków w których dostępne są płatności BLIK

lista banków z BLIK

Nie widzisz swojego banku na powyższej liście? Nie ma się czym martwić, ponieważ lista banków cały czas się powiększa. 

Krok po kroku. Jak zapłacić BLIK-iem w sklepie stacjonarnym? 

  1. Jeżeli posiadasz już aplikację swojego banku i wiesz, że udostępnia on możliwość płatności BLIK-iem, zorientuj się, czy w danym sklepie można zapłacić w ten sposób. Najczęściej powinna znajdować się tam nalepka informująca o takiej możliwości płatności, jeśli jej nie widzisz, warto zapytać obsługi, ponieważ nie wszystkie sklepy udostępniają klientom takie rozwiązanie. Następnie wystarczy poinformować sprzedawcę o chęci zapłaty BLIK-iem.

2. Wygeneruj 6-cyfrowy kod w aplikacji mobilnej i przepisz go na stronie płatności w sklepie internetowym.

3. Później trzeba już tylko zatwierdzić płatność na swoim smartfonie poprzez podanie kodu PIN bądź hasła do aplikacji i gotowe. Pamiętaj, na potwierdzenie płatności masz tylko 20 sekund. 

Zakupy przez internet?

Chociaż zakupy stacjonarne przy wykorzystaniu BLIK-a, nie wydają się łatwiejsze ani szybsze niż przy płatności kartą, to w przypadku zakupów internetowych jesteśmy w stanie zaoszczędzić na czasie. To dlatego, że nie jest wymagane logowanie do systemu transakcyjnego. Finalizując zakupy, wybieramy płatność BLIK, a następnie tak jak w przypadku płatności stacjonarnych, musimy wygenerować 6-cyfrowy kod i potwierdzić zakup w aplikacji. 

Brak karty płatniczej w portfelu, a potrzebujesz gotówki na już? 

Sklep stacjonarny, w którym chcesz zrobić zakupy nie posiada możliwości zapłaty BLIK-iem? Żaden problem. Znajdź najbliższy bankomat i wybierz opcję “wypłata bez karty” lub “wypłata BLIK-iem”. Następnie wybierz kwotę, jaką potrzebujesz i wpisz 6-cyfrowy kod BLIK z aplikacji mobilnej. Po potwierdzeniu transakcji na swoim telefonie, zabierz gotówkę i ciesz się zakupami. Warto korzystać z tego rozwiązania głównie dlatego, że przy wypłacie mniejszych kwot nie jest pobierana prowizja. Wygląda na to, że płatności BLIK to sama przyjemność. Jedyne czego do nich potrzebujesz to aplikacja mobilna banku i dostęp do internetu. Jeżeli obawiasz się, że ktoś podejrzy twój 6-cyfrowy kod BLIK, nie ma się czym martwić. Po upływie 2 minut przestaje być on aktywny i niepowołana osoba nie jest w stanie w żaden sposób go wykorzystać. Dużą zaletą takiej płatności jest także brak zagrożenia zeskanowania paska magnetycznego karty przez potencjalnych złodziei. Niestety z tego rozwiązania korzystać możemy póki co tylko w Polsce, dlatego przed zagranicznymi podróżami warto upewnić się, że w portfelu mamy kartę płatniczą, czy kredytową.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

1 komentarz

Kinga

prośba o pozyczke na leczenie

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły