Czy można płacić kartą w kantorze?

Czy można płacić kartą w kantorze?

Kantory kojarzą się z miejscami, w których używa się wyłącznie gotówki. O ile można zapłacić kartą w internetowych kantorach, tak problem może pojawić się przy stacjonarnych placówkach, które nie zawsze udostępniają klientom terminal. Na przestrzeni lat sytuacja zaczyna się powoli zmieniać, a coraz częściej akceptowane są również inne formy płatności. Czy można płacić kartą w kantorze i czy wiąże się to z dodatkowymi opłatami? Przyjrzyjmy się tej kwestii. 

Płatność kartą w stacjonarnym kantorze – czy to możliwe?

W większości przypadków stacjonarne kantory będą preferowały transakcje gotówkowe. Trudno się temu dziwić, ponieważ to dzięki gotówce kantory mogą skupować i wymieniać waluty obce od klientów. Nie oznacza to natomiast, że w każdym przypadku fizyczny pieniądz będzie jedynym sposobem na to, aby skorzystać z usług stacjonarnego kantoru.

Nie ma przepisów, które zobowiązują kantory do udostępnienia terminala klientom. Część placówek decyduje się jednak na taki krok, aby z ich usług mogła korzystać większa ilość osób. Wszystko sprowadza się do tego, jaką decyzję podejmie właściciel kantoru, więc nie należy traktować płatności kartą jako pewnik i warto mieć przy sobie gotówkę. 

Płatność kartą w internetowych kantorach

Jeżeli komuś zależy na tym, aby płacić kartą w kantorze, to powinien skierować swoją uwagę na internetowe rozwiązania. Poza kartami płatniczymi, kantory online obsługują również bramki płatnicze, płatności mobilne (np. Google Pay i Apple Pay), a nawet płatności BLIK. W zależności od wybranej metody, wysokość pobieranej prowizji może się różnić. 

Jak działa wymiana waluty w kantorze online z pomocą karty płatniczej? Jest to wyjątkowo proste i nie odbiega zbytnio od zwykłych zakupów w sklepach internetowych. Klient rejestruje się na stronie, wybiera metodę płatności, a następnie zasila utworzone konto wybraną przez siebie kwotą. Dodane w ten sposób środki może wymienić na walutę obcą. 

Najpopularniejsze internetowe kantory w Polsce to m.in:

  • cinkciarz.pl
  • internetowykantor.pl
  • walutomat.pl

Ile kosztuje płacenie kartą w kantorze?

Chcąc płacić kartą w kantorze, należy liczyć się z tym, że może za to zostać pobrana dodatkowa prowizja, której wysokość ustalana jest indywidualnie przez kantor. W większości przypadków opłata wynosi od 0,5% do 1% wartości transakcji. Wyższe koszty mogą obowiązywać, gdy klient chce zapłacić kartą wydaną poza Europejskim Obszarem Gospodarczym – wówczas prowizja może wynosić nawet 3%. 

Warto pamiętać o tym, że w obecnych czasach do dyspozycji mamy nie tylko kantory. Dobrym rozwiązaniem może okazać się karta wielowalutowa, taka jak ta od Revolut. Dzięki takiej karcie można tanio dokonywać transakcji w obcych walutach bez ponoszenia prowizji za każdorazowe przewalutowanie. 

Chcecie dowiedzieć się więcej o tym, jak działa karta wielowalutowa Revolut? Sprawdźcie nasz osobny wpis:

Revolut – karta wielowalutowa, która podbija rynek. Opis, recenzja i opinie

Czy warto płacić kartą w kantorze? Główne zalety

Mimo iż efekt końcowy jest identyczny, a jest nim uzyskanie obcej waluty, to płacenie kartą w kantorze może okazać się o wiele lepszym wyjściem niż użycie gotówki. 

Decydując się na to, by płacić kartą w kantorze stacjonarnym, zapewniamy sobie większe bezpieczeństwo. Jest to istotne szczególnie wtedy, gdy transakcja dotyczy wysokiej kwoty, której transport w gotówce byłby niewygodny, a czasem nawet i niebezpieczny. O ile skradzioną gotówkę trudno odzyskać, tak przy utracie karty możemy w każdej chwili ją zastrzec.

Inną istotną zaletą jest wygoda, jaka wiąże się z użyciem karty płatniczej. Dla wielu osób wyciąganie portfela i dokładne wyliczanie gotówki do przewalutowania to już przeszłość. O wiele prościej jest przyłożyć kartę do terminala lub zapłacić nią w sieci i natychmiast wykonać transakcję. 

Jakie wady ma płacenie kartą w kantorze?

Ciężko doszukiwać się większych wad w płaceniu kartą w kantorze, ponieważ jest to po prostu inny sposób na wykonanie tej samej transakcji. Zniechęcić mogą natomiast naliczane prowizje, jak i również to, że nie każdy stacjonarny kantor obsługuje płacenie kartą. Aby dowiedzieć się, czy dane miejsce przewiduje płatności bezgotówkowe, warto przed udaniem się do kantoru zadzwonić lub zerknąć na stronę internetową.

Jakie są alternatywy dla zwykłych kantorów?

  • kantory online – internetowe kantory są chętnie wybieraną alternatywą, co absolutnie nie dziwi. Dzięki nim można wymienić walutę bez wychodzenia z domu, za pomocą zaledwie paru kliknięć. 
  • karty wielowalutowe – wspomniane wcześniej karty wielowalutowe to nie tylko karty fizyczne. Podobną funkcję pełni wiele internetowych kart płatniczych, co oznacza że zainteresowani mogą dokonywać tanich transakcji w obcej walucie mając przy sobie jedynie smartfona. 
  • kantory oferowane przez banki – coraz więcej banków w ramach swojej bankowości elektronicznej i mobilnej oferuje swoim klientom kantory internetowe, zintegrowane z innymi usługami. Dobrym przykładem jest kantor walutowy Alior Bank
  • zagraniczne konto bankowe – największe możliwości daje konto w lokalnym banku, a zgodnie z unijnym prawem, obywatele UE mogą prowadzić podstawowy rachunek bankowy w każdym kraju Unii. To z kolei zapewnia dobre warunki przewalutowania, wraz z dodatkowymi funkcjami konta osobistego. 
Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły