Płatność polską kartą za granicą pozwala na wygodne dysponowanie swoimi pieniędzmi. Może się jednak wiązać z pewnymi kosztami. Na szczęście, są pewne sposoby na ich uniknięcie.
Płatność polską kartą za granicą
Z roku na rok coraz więcej osób wyjeżdża za granicę. Cel podróży może być różny – wyjazd turystyczny, delegacja z pracy, czy chęć odwiedzenia rodziny. Niezależnie od tego warto pomyśleć o tym, jak uniknąć niepotrzebnych kosztów. Podczas wyjazdu i tak zwykle jest ich w końcu sporo – związanych z transportem, zakwaterowaniem, czy wydatkami na miejscu.
Jeśli natomiast chodzi o dokonywanie zapłaty, najczęściej mamy kilka opcji. Możemy odpowiednio wcześniej wymienić gotówkę w kantorze. Nie jest to najwygodniejszy sposób – dziś jesteśmy w końcu przyzwyczajeni do płatności bezgotówkowych. Płatności BLIK nie działają za granicą. To typowo polski system płatności. Pozostaje nam więc płatność kartą, czy mniej popularne sposoby, jak przelew PayPal.
Co to jest PayPal i jak działa?
Podczas płatności polską kartą za granicą może nas spotkać przykra niespodzianka. Mowa oczywiście o kosztach, prowizji, czy opłat za przewalutowanie. Przebywając w innym kraju długo warto rozważyć założenie konta za granicą. To najczęściej darmowe, choć tylko przy podstawowym zakresie usług. Zwykle założymy takie konto przez Internet. Nawet bez tego możemy jednak sprawić, aby płacenie polską kartą za granicą nie generowało dodatkowych kosztów.
Jaką kartą można zapłacić za granicą?
Najpierw odpowiedzmy na pytanie, czy płatność polską kartą za granicą jest możliwa dla każdego banku i każdej karty. Obecnie zdecydowana większość kart oferuje taką możliwość. Polskiej karty za granicą możemy używać tak, jak w kraju:
- do płatności bezgotówkowych – w terminalu
- korzystając z płatności zbliżeniowych, także telefonem lub smartwatchem
- do wypłaty z bankomatów
- płacąc kartą w Internecie
Google Pay - wygodne płątności zbliżeniowe smartfonem
To, że da się zapłacić kartą za granicą nie oznacza jednak, że będzie to zawsze opłacalne. Zanim podpowiemy, jak uniknąć dodatkowych kosztów, sprawdźmy, na co powinniśmy się nastawić.
Koszty przy płaceniu polską kartą za granicą
Opłaty i prowizje w największej mierze zależą od tego, jaką ofertę banku wybraliśmy. Niekiedy nawet w ramach jednej instytucji dostępne są też różne karty płatnicze do konta. Wybierając kartę i dodatkowe usługi warto więc sprawdzić, jakie koszty wiążą się z płatnościami w walutach obcych. Osoby często przebywające za granicą powinny wręcz pod tym kątem wybierać bank.
Najczęstszymi opłatami związanymi z płatnością polską kartą za granicą są prowizje banku i opłata za przewalutowanie.
Z prowizjami często mamy do czynienia przy wypłacaniu pieniędzy. Nawet w Polsce często musimy liczyć się z kosztem wypłaty z bankomatu obcego banku. Za granicą również często spotkamy taką opłatę. Może być jednorazowa (np. 5 złotych za jedną wypłatę) lub naliczana procentowo w zależności od wysokości wypłacanej sumy. Często bank żąda i jednej, i drugiej opłaty. Co gorsza, czasem prowizję nalicza i nasz (polski) bank i operator bankomatu.
Kolejna kwestia to koszt przewalutowania. Niestety, nie odbywa się to po średnich kursach NBP, czy kursach, które znajdziemy aktualnie w kantorach internetowych. Banki mają bowiem swoje tabele kursów, niekiedy te są wyjątkowo niekorzystne dla klienta. Największe koszty płatności polską kartą za granicą pojawiają się, gdy waluta transakcji (np. EUR) jest inna, niż waluta, w której działa nasze konto (np. PLN).
Jak uniknąć kosztów i prowizji płacąc polską kartą za granicą?
Jak już wspomnieliśmy, koszt przewalutowania i prowizje mogą się pojawić, gdy płacimy w walucie obcej. Co zrobić, aby tak nie było? Rozwiązaniem będzie założenie dodatkowego rachunku – subkonta walutowego. Naszą kartą powinniśmy natomiast “zamienić” w kartę wielowalutową. Wiele polskich banków daje taką możliwość, co jest całkiem wygodnym sposobem na oszczędności podczas pobytu za granicą. Plusem jest to, że nie potrzebujemy dodatkowej, kolejnej karty płatniczej. Wystarczy jedynie zadbać o to, aby na koncie walutowym znajdowała się wystarczająca ilość środków.
W wielu polskich bankach subkonto walutowe założymy bez konieczności wizyty w banku – na przykład przez aplikację mobilną lub w serwisie transakcyjnym online.
Mając w banku konta w różnych walutach możemy swobodnie przelewać między nimi środki. Proces jest niemal błyskawiczny. Banki oferują zwykle najpopularniejsze waluty, w których możemy prowadzić dodatkowe rachunki: euro, dolar amerykański, funt brytyjski, frank szwajcarski, waluty krajów Skandynawii, korony czeskie i inne. Jeśli interesują Cię bardziej egzotyczne waluty, sprawdź oferty banków, być może jeden z nich ma je w swoim portfolio.
Gdy chcesz zasilić konto walutowe, możesz zrobić to w ramach swojego banku. Każdy ma usługę e-kantoru, gdzie od razu zobaczysz aktualny kurs. Warto porównać go z kursem NBP (średni kurs wymiany walut), co jest możliwe choćby w wyszukiwarce Google. Osoby często wymieniające waluty powinny też zainteresować się ofertą kantorów internetowych. Najpopularniejszy obecnie jest cinkciarz.pl, choć są także inne kantory z dobrymi kursami.
Uważaj na koszt przewalutowania
Podczas płatności polską kartą za granicą największym kosztem może być przewalutowanie. Największe koszty i prowizje spotkają nas, gdy korzystamy z karty poza krajami Unii Europejskiej i tzw. krajami objętymi płatnościami SEPA. Poza państwami członkowskimi UE są to państwa zrzeszone w Europejskim Porozumieniu o Wolnym Handlu, m.in. Serbia, Gruzja i Czarnogóra. Poza Europą koszt przewalutowania może być wysoki także ze względu na tzw. podwójne przewalutowanie. Wtedy nasza płatność jest przewalutowana najpierw na jedną walutę (np. euro lub dolara), a dopiero później na docelową walutę. Oznacza to podwójny koszt.
Karty wielowalutowe
Poza otworzeniem konta walutowego w swoim banku, mamy też inną opcję. Jest nią wyrobienie dodatkowej karty wielowalutowej. Na rynku jest obecnie kilku operatorów, którzy mają zarówno karty darmowe, jak i opłacane w ramach miesięcznej subskrypcji. Najczęściej plan darmowy oznacza, że mamy nieco gorsze warunki korzystania z karty, np. związane z prowizjami. Im droższy plan wybieramy, tym więcej dostajemy profitów – nie tylko w postaci lepszych kursów wymiany walut, ale również m.in. zniżek do sklepów, czy dodatkowego ubezpieczenia zakupów.
Korzystanie z karty wielowalutowej jest proste:
- otwieramy nowe konto i aplikujemy o kartę
- pobieramy aplikację mobilną służącą do zarządzania kartą i kontami w różnych walutach
- zasilamy nasz rachunek, na przykład przelewem na konto, czy z PayPal
- korzystamy z karty wielowalutowej, ciesząc się korzystnymi kursami wymiany walut i dodatkowymi benefitami
Revolut – najpopularniejsza karta wielowalutowa
W Revolut możemy cieszyć się z płatności w naprawdę wielu walutach obcych. Revolut ma kilka planów, w tym plany płatne, a nawet platynową kartę Revolut Ultra. Droższe warianty pakietu są korzystne dla osób dużo podróżujących, zapewniają m.in. ubezpieczenie podróżne, ubezpieczenie zakupów kartą Revolut, czy możliwość z korzystania oferty kredytowej i inwestycyjnej.
Karta wielowalutowa Revolut - recenzja
Wise
Obecnie karat Wise to najpopularniejsza alternatywa dla Revoluta. Chcąc płacić w wielu walutach obcych możemy przechowywać tu środki i wygodnie nimi dysponować. W Wise jest ponad 50 walut, a opłaty za przewalutowanie są minimalne.
Opinie i recenzja o karcie Wise.
Twisto
Karta wielowalutowa Twisto działa na zasadzie płatności odroczonych. Poza możliwością korzystnej pod względem kosztów płatności w obcej walucie, nie musimy też więc od razu pokrywać całego wydatku. Karta pozwoli też na wygodne płatności w Polsce.
Karta wielowalutowa Twisto - jak działa?
Podsumowanie artykułu
Wyjazdy za granicę są dla wielu z nas codziennością. Na szczęście, nie musimy martwić się o wysokie opłaty podczas korzystania z karty płatniczej. Wystarczy odpowiednio wcześniej utworzyć dodatkowe subkonto walutowe i sprawić, by nasza karta stała się wielowalutowa. Wtedy unikniemy kosztownego przewalutowania, czy różnych prowizji. Kurs wymiany walut w banku również może być całkiem korzystny, warto jednak sprawdzić też ofertę e-kantorów. Alternatywą dla powyższego rozwiązania mogą być karty wielowalutowe pozabankowe. Najpopularniejszą z nich jest Revolut, choć na rynku bez trudu znajdziesz też inne podobne rozwiązania.
Najczęściej zadawane pytania
Najlepiej korzystać w tym celu z karty wielowalutowej. Pozwoli na uniknięcie zbędnych kosztów podczas płacenia polską kartą za granicą.
Tak, najczęściej jest to możliwe. Płatności z przewalutowaniem z PLN na obcą walutę mogą być jednak kosztowne ze względu na prowizje i konieczność przewalutowania. Warto więc aktywować w swoim banku usługi walutowe.
Źródło:
- https://www.bankier.pl/smart/jaka-karta-placic-za-granica-wyjasniamy-jak-dzialaja-karty-walutowe
- https://rankomat.pl/turystyka/jak-placic-za-granica-aby-uniknac-dodatkowych-oplat-analiza
- https://www.mbank.pl/indywidualny/momenty/podrozuje/3-wskazowki-jak-placic-za-granica/