Co to jest wspólne konto? Dla banku jest to normalny rachunek, który po prostu ma dwóch właścicieli. Dla nich z kolei często jest to bardzo wygodna forma sprawowania kontroli nad domowymi wydatkami. Najczęściej wspólne konta są zakładane przez pary lub małżeństwa, choć nie jest to regułą. W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić, z czym wiąże się prowadzenie wspólnego konta. Kiedy warto zdecydować się na konto bankowe dla dwojga? W jakim banku są najlepsze wspólne konta i jakie wspólne konto jest najbardziej polecane? Zapraszamy do zapoznania się z naszym rankingiem kont dla dwojga 2022.
Wspólne konta bankowe – konta dla dwojga – ranking wrzesień 2024
Co to jest wspólne konto? Jak działa?
Na wstępie warto zastanowić się, jak działa wspólne konto. Jest to po prostu konto bankowe, które posiada dwóch współwłaściciele. Obie osoby mają więc dostęp do środków zgromadzonych na rachunku. Wspólny dostęp do bankowości elektronicznej oznacza możliwość pełnego dysponowania własnymi pieniędzmi. Można też wyrobić dwie karty do takiego konta.
Funkcjonalności działają bardzo podobnie, jak w przypadku zwykłego konta osobistego. Czasem otworzenie wspólnego konta może się jednak wiązać z koniecznością poniesienia dodatkowych wydatków. Mogą dotyczyć samego założenia konta dla pary lub wydania dodatkowej karty płatniczej. Także uruchomienie płatności zbliżeniowych telefonem dla osu właścicieli konta może wiązać się z jakimś kosztem.
Kiedy warto zdecydować się na wspólne konto bankowe?
Czy warto założyć wspólne konto? Wszystko zależy od tego, jak planujemy użyć konta dla dwojga. Dla wielu osób może być to sposobem na wspólne kontrolowanie wydatków, na przykład w przypadku współlokatorów lub mieszkającej razem pary. Wystarczy, że obie osoby – właściciele wspólnego konta – przeleją każdego miesiąca równą sumę pieniędzy, a wspólne wydatki opłacają z konta, które razem prowadzą. Pozwoli to znacznie usprawnić liczenie pieniędzy, sprawdzanie na co zostały wydane, czy rozliczanie się za wspólne wydatki.
Wiele zależy jednak od tego, kto w jaki sposób podchodzi do kwestii finansów i ogólnie do pieniędzy. Niektórzy są zdania, że wspólne konto jest pierwszym krokiem do utraty finansowej wolności i nie chcą liczyć każdej wydanej złotówki w ten sposób. W takiej sytuacji można oczywiście prowadzić dwa osobne konta osobiste.
W niektórych sytuacjach właścicielami wspólnego konta mogą być rodzic i dziecko. Takie konto może być dobrą alternatywą dla karty płatniczej dla dziecka.
Założenie konta dla dwojga – na co uważać?
Jeśli podjęliście decyzję o założeniu wspólnego konta, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Uwzględniliśmy je w naszym rankingu wspólnych kont, aby jeszcze lepiej wyróżnić najkorzystniejsze oferty kont dla par. Warto więc zwrócić uwagę na:
- Opłaty związane z utworzeniem i prowadzeniem wspólnego konta: takie informację znajdziesz w tabeli opłat i prowizji. Stąd dowiemy się, ile kosztuje wykonanie przelewu, czy wyrobienie i korzystanie z dwóch kart płatniczych. Najlepiej szukać darmowych kont dla pary – w nich te opłaty wynoszą 0 zł, choć czasem trzeba spełnić dodatkowe warunki
- Jak założyć konto i kto może założyć wspólne konto: czy konieczna jest wizyta w banku, jakie są potrzebne dokumenty, czy trzeba mieć już konta osobiste w danym banku?
- Dostęp do wspólnego rachunku i korzystanie z niego na co dzień: czy obie osoby otrzymają karty płatnicze, bezpłatny dostęp do bankowości mobilnej i które usługi załatwi jedna z osób prowadzących osób, a które wymagają wizyty w banku obu z nich.
Dla kogo przeznaczone jest wspólne konto w banku?
Warunki założenia wspólnego konta bankowego mogą się różnić w zależności od wybranego banku. Choć pierwszą myślą zwykle jest łączenie wspólnego konta z kontem dla pary, w praktyce konto takie mogą założyć niemal dowolne dorosłe osoby.
W przypadku konta dla dwojga ważne jest, aby oboje właścicieli mieli ten sam status dewizowy. Ich rezydencja podatkowa musi być w tym samym kraju.
Wspólne konto mogą założyć członkowie rodziny, małżonkowie, rodzic z dzieckiem, czy osoby pozostające w jednym gospodarstwie domowym – prowadzące je wspólnie. Taka możliwość jest też dla osób, które nie są ze sobą związane. Podstawowym warunkiem zwykle jest pełnoletniość obu właścicieli konta i ich pełna zdolność do czynności prawnych. Nie możemy więc dzielić wspólnego konta ze swoim dzieckiem, jeśli jest ono niepełnoletnie. Można to na przykład zrobić w przypadku pełnoletnich dzieci – na przykład tworząc na takim wspólnym koncie budżet dla osoby studiującej. To dobre rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą mieć kontrolę nad wydatkami swojego dziecka, choć nie każdy student byłby zadowolony z takiego rozwiązania.
Wspólne konto, czy konto dla dziecka?
Konto dla dwojga, czyli wspólne konto dwóch współwłaścicieli nie jest przeznaczone dla rodzica i niepełnoletniego dziecka. Dla dziecka są natomiast stworzone inne rodzaje kont bankowych. Przykładem może być konto dla dziecka, konto dla młodych, czy konto junior. Zwykle w takich przypadkach to rodzic zakłada konto i ma nad nim kontrolę oraz dostęp do konta niepełnoletniego dziecka.
Konto dla dziecka może być przekazane dziecku po ukończeniu 13 roku życia. Jest dobrym sposobem na naukę zarządzania finansami (w tym przypadku często kieszonkowym), czy pierwsze próby oszczędzania.
Jak działa wspólne konto bez ślubu?
Na założenie wspólnego konta najczęściej decydują się osoby pozostające w związku i prowadzące wspólne gospodarstwo domowe. Wspólne konto bez ślubu może być wstępem do pełnej wspólnoty majątkowej, która może nastąpić po ślubie. Większość banków nie widzi przeciwwskazań w tym, aby założyć konto dla pary bez ślubu.
Kto jest właścicielem konta dla pary?
Jedną z najważniejszych cech konta dla pary jest wspólne sprawowanie nad nim władzy przez dwie osoby. Współwłaściciele konta mają w jego przypadku takie same prawa i obowiązki. Część operacji może być wykonywanych przez jedną osobę, lecz do niektórych działań niezbędna jest zgoda obu osób. Przykładem takiej operacji może być zaciągnięcie kredytu ze wspólnego konta lub limit odnawialny na rachunku dla pary.
We wspólnym koncie środki nie są dzielone po równo, a każda z osób może dysponować całością środków – na przykład wypłacić je.
Wspólne konto, a śmierć jednego z właścicieli
Co się dzieje ze środkami zgromadzonymi na rachunku w przypadku śmierci współwłaściciela? W Prawie bankowym znajdziemy zapis o tym, że oboje współwłaściciele konta mają możliwość dysponowania środkami. Oznacza to w teorii, że po śmierci jednego z właścicieli wspólnego konta, drugi może podjąć wspólnie zgromadzone na rachunku pieniądze.
W praktyce wiele jednak zależy od ustaleń z bankiem i stosowanych przez bank procedur. Bank może między innymi zablokować dostęp do części środków na wspólnym rachunku, gdy dowie się o śmierci jednego z właścicieli. Środki te zostaną przekazane spadkobiercom po otrzymaniu przez bank stosownego wyroku sądu w sprawie spadkowej.
W razie śmierci jednego z właścicieli wspólnego konta to jego małżonek (jeśli nie był drugim właścicielem) może mieć prawo dysponowania środkami. Zobacz też nasz artykuł, w którym wyjaśniamy czy małżonek odpowiada za długi po śmierci współmałżonka. Czasem bank po prostu dzieli zgromadzone na wspólnym rachunku środki na pół. Żyjący właściciel wspólnego konta może w pełni operować “swoją” częścią, co do drugiej należy poczekać na decyzję sądu.
Jeśli mowa o zagadnieniu “konto dla dwojga a śmierć” bank może też po prostu rozwiązać umowę o prowadzenie takiego konta. Wtedy część środków trafia do żyjącego właściciela, pozostałe środki trafiają do masy spadkowej nieżyjącej osoby.
W jakim banku są konta dla dwojga?
Gdzie są dostępne wspólne konta? Niemal każdy z dużych banków ma je w swojej ofercie:
- PKO BP
- Pekao S.A.
- Alior Bank
- Citi Handlowy
- Santander Consumer
- BNP Paribas
- Santander Bank Polska
- i inne
Konto bankowe dla dwojga – jak założyć?
Proces wnioskowania o utworzenie konta bankowego dla dwóch właścicieli jest prosty. Wygląda niemal identycznie, jak w przypadku zwykłego rachunku osobistego. Różnicą jest koniecznością wypełnienia dokumentów i podpisania ich przez obu przyszłych właścicieli wspólnego konta. Można zrobić to w siedzibie banku – oddziale stacjonarnym. Wiele instytucji bankowych pozwala też na wygodne założenie wspólnego konta przez Internet. To tam wypełniamy formularz – wniosek online. Następnie trzeba udać się jednorazowo do banku (obie osoby) do banku, by potwierdzić swoje dane i dopełnić formalności. Można też wybrać inną opcję – podpisanie umowy w obecności kuriera, który ją dostarczył.
Dobrą opcją jest też założenie standardowego konta bankowego (konto indywidualne), a następnie szybkie przekształcenie go w konto dla pary. Taka procedura może być szybsza, niż pierwsza opcja. Opcję taką proponuje między innymi mBank.
Czy można podzielić wspólne konto na dwa rachunki osobiste?
W przypadku rozstania współwłaścicieli wspólnego konta często pojawia się pytanie – czy można podzielić konto i prowadzić dwa osobne? Zwykle nie ma takiej możliwości, a rozwiązaniem jest wtedy likwidacja wspólnego konta. W tym celu oboje właścicieli musi złożyć swój podpis na odpowiednim wniosku, na przykład w siedzibie banku lub online. Po zamknięciu konta dla dwojga środki zostaną wypłacone, a byli właściciele mogą się nimi podzielić po równo lub inaczej w razie takich ustaleń.
Podobna procedura często jest najprostsza w momencie śmierci jednego z właścicieli konta. Bank zamyka rachunek, część środków (najczęściej połowa) trafia do żyjącego właściciela, a pozostałe środki trafiają do spadkobierców.
Wspólne konto – podsumowanie
Nasz ranking wspólnych kont zawiera oferty banków skierowane dla osób pragnących założyć konto dla pary. Ta opcja jest doskonałą formą wspólnego sprawowania kontroli nad domowym budżetem. W wielu przypadkach decydują się na nią pary, chociaż bank dopuszcza prowadzenie konta dla dwojga także dla innych osób, niebędących w związku. Jako wspólne konto przed ślubem sprawdzi się do poznania, czym jest wspólnota majątkowa. Niemal wszystkie banki posiadają w swojej ofercie konta dla dwojga. Przy wyborze najlepszego wspólnego konta zwracajmy uwagę na te same zasady, co przy koncie osobistym.