Nie tylko osoby pełnoletnie mają swoje wydatki. Nawet dzieci i nastolatkowie mają pewne cele finansowe, do których chcą dążyć. Z tego powodu dobrym pomysłem może być karta płatnicza dla dziecka, dzięki której pociecha będzie mogła sama decydować o swoich środkach. Jest to dobra lekcja odpowiedzialności finansowej i nauka zarządzania pieniądzem, dlatego sprawdźmy, jak taką kartę założyć.
Czy założenie karty płatniczej dla dziecka jest możliwe?
Wbrew pozorom, okazuje się że nawet niepełnoletni mogą korzystać z karty płatniczej. Nie jest to jednak wtedy standardowa karta, a specjalny produkt finansowy, przygotowany z myślą o młodych odbiorcach. Karta płatnicza dla dziecka oferowana jest przez kilka podmiotów, i z reguły jest to produkt niszowy. Nie znajdziemy na rynku rozbudowanej oferty takich instrumentów płatniczych, ale obecnie dostępne rozwiązania powinny zadowolić tych, którzy chcą nauczyć swojego dziecka zarządzania pieniądzem. Założenie karty płatniczej dla dziecka jest możliwe, a w dalszej części tekstu pokażemy wam, w jaki sposób to zrobić i gdzie szukać.
Konto osobiste plus karta płatnicza dla dziecka
Karta płatnicza dla dziecka często jest podstawowym elementem konta osobistego dla młodych osób. Z tego powodu, warto rozejrzeć się za bankami, które oferują klientom założenie takiego rachunku.
Jakie popularne banki dają możliwość założenia konta dla dziecka?
- mBank – Konto dla dziecka w mBanku umożliwia prowadzenie bezpłatnego rachunku, do którego dołączona jest karta płatnicza dla dziecka. Otrzymana karta nie stanowi dodatkowych kosztów, a ponadto można dobrać do niej dowolny graficzny wzór. Rejestracja nie wymaga dowodu osobistego, a do złożenia wniosku wystarczy jedynie legitymacja szkolna lub paszport.
- ING – Konto Mobi dla dziecka w ING również wiąże się z brakiem dodatkowych kosztów. Zarówno prowadzenie konta, wyrobienie karty płatniczej, a także wypłaty BLIKiem z wszystkich automatów w Polsce są bezpłatne. Taki produkt finansowy przeznaczony jest dla osób w wieku od 13 do 17 lat.
- BNP Paribas – Konto dla dziecka przeznaczone jest dla osób do 18. roku życia. Podobnie jak powyższe rozwiązania, ten rodzaj konta również nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ciekawym udogodnieniem jest możliwość założenia lokaty dla dziecka z oprocentowaniem na poziomie 0,3% w skali roku.
Karta przedpłacona dla dziecka
Karta płatnicza dla dziecka nie musi wiązać się z koniecznością zakładania konta bankowego. Obecnie popularne są tzw. karty prepaid, czyli przedpłacone instrumenty płatnicze, które pozwalają na doładowanie ich określoną kwotą. Jest to rozwiązanie sprawdzone i bezpieczne, ponieważ mamy pewność, że dziecko ma do dyspozycji jedynie taką kwotę, na jaką zasilimy jego kartę. Takie rozwiązanie oferowane jest nie tylko przez banki. Karty prepaid oferuje wiele firm, np. Revolut, ZEN i Curve.
Więcej o wielowalutowej usłudze Revolut znajdziesz tutaj: Revolut – karta wielowalutowa, która podbija rynek. Opis, recenzja i opinie.
W przypadku zgubienia takiej karty przez dziecko, nie należy panikować. Obecnie możliwe jest zastrzeżenie karty z poziomu aplikacji mobilnej. Istnieje także opcja wymogu podawania numeru PIN nawet przy najdrobniejszych zakupach. Dzięki takim środkom zapobiegawczym będziemy pewni, że pieniądze naszego dziecka są bezpieczne, i może ono bez problemu dysponować otrzymanymi środkami.
Debetowa karta płatnicza dla dziecka
Zakupy w formie debetu są popularne wśród osób, które kierują się impulsem. Dzieci szczególnie często należą do tej grupy, dlatego też możliwe jest założenie dziecku karty debetowej. Limit na takiej karcie ustala sam dorosły, przez co jest to rozwiązanie zbliżone do karty przedpłaconej. Debetowa karta płatnicza dla dziecka poniżej 13. roku życia wydawana jest jedynie pociechom, których opiekun ma konto osobiste w danym banku. Podobne ograniczenie nie obowiązuje w przypadku dzieci w wieku 13 – 17 lat, ponieważ takie osoby mogą założyć konto osobiste z gotową kartą.
Czy karta debetowa jest dobrym pomysłem? Patrząc na to z perspektywy rodzica, można dojść do wniosku, że tak. Takie narzędzie pozwala na określenie miesięcznych środków swojego dziecka, wgląd w historię transakcji, zastrzeżenie karty i wiele innych funkcji. Wszystko to dostępne jest z poziomu smartfona lub przeglądarkowej wersji serwisu.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się dokładniej, czym jest debet na koncie, i jakie są jego zalety, to zapraszamy do naszej innej publikacji: Debet na koncie – czym jest i czy warto posiadać linię debetową?.
Wnioskowanie o kartę płatniczą dla dziecka
Wielu rodziców przed założeniem karty płatniczej swojemu dziecku, zastanawia się, jakie dokumenty powinni uprzednio przygotować. Okazuje się, że karta płatnicza dla dziecka nie wymaga przechodzenia przez wiele procedur i formalności. Wystarczy dokument potwierdzający tożsamość pociechy, taki jak paszport, legitymacja szkolna, lub dowód osobisty. W niektórych przypadkach wymagana będzie także weryfikacja, np. poprzez wysłanie skanu aktu urodzenia dziecka.
Całość nie zajmuje przesadnie dużo czasu, i możliwe jest otrzymanie pozytywnej decyzji odnośnie karty dla dziecka jeszcze w tym samym dniu, w którym się wnioskowało. Obecnie możliwe jest złożenie wniosku bez wychodzenia z domu, co znacznie przyspiesza cały proces. Wówczas procedura odbywa się poprzez aplikację mobilną lub internetowy serwis.
Od ilu lat jest dostępna karta płatnicza dla dzieci?
Dzieci do 13. roku życia nie mogą posiadać karty płatniczej, i jedyną alternatywą pozostaje karta przedpłacona (prepaid) założona na dane rodzica. Inaczej jest w przypadku starszych dzieci. Niepełnoletni powyżej 13. roku życia mogą założyć własne konto, do którego najczęściej dołączana jest karta płatnicza dla dzieci. Aby jednak takie działanie miało miejsce, wymagana jest zgoda opiekuna prawnego. W większości przypadków to właśnie rodzic wypełnia wszelkie niezbędne formularze, a także pilnuje wszelkich procedur. Mimo początkowych zawiłości, karta płatnicza dla dziecka jest dobrym pomysłem. Narzędzia płatnicze używane za młodu pozwolą w przyszłości rozsądniej obchodzić się z pieniądzem i korzystać z zaawansowanych rozwiązań bez zbędnych podejrzeń.
Alternatywy karty płatniczej dla dzieci
Karta przedpłacona i gotówka nie są jedynymi alternatywami dla karty płatniczej. Istnieją inne sposoby na to, aby niepełnoletni cieszyli się dostępem do środków finansowych. Przykładowo, jeżeli nasza pociecha wydaje swoje oszczędności na gry, możemy sprawić mu kartę przedpłaconą zasilającą konto na ulubionej konsoli. Jeżeli nasze dziecko przeznacza pieniądze głównie na zabawki, możemy sprawić mu kartę podarunkową np. do sklepów sieci Smyk. Nie są to uniwersalne rozwiązania, i często ograniczają użycie środków do jednego podmiotu, ale pozwalają ograniczyć użycie gotówki.
Bardziej uniwersalnym rozwiązaniem, które jest alternatywą dla karty płatniczej, jest konto oszczędnościowe. O ile karta płatnicza dla dzieci jest przeznaczona dla tych, którzy regularnie wydają swoje pieniądze, tak konto oszczędnościowe to długodystansowy sposób na gromadzenie środków. Z tego powodu wypłaty mogą być objęte prowizjami, ale nie jest to regułą. Taką usługę można porównać do lokaty, która również pozwala na oszczędzanie pieniędzy.
Interesuje cię założenie lokaty dla Ciebie lub swojej pociechy? Zajrzyj w nasz ranking lokat 2022, dzięki któremu znajdziesz najlepsze, najbardziej opłacalne rozwiązania.