Inwestowanie w złoto – gdzie je kupić?

inwestowanie w złoto

Zastanawiasz się, jak inwestować w złoto i czy warto je kupić? Kupno złota to jeden ze sposobów inwestowania swoich pieniędzy. Zainteresowanie złotem wzrasta w szczególności, kiedy ludzie czują się niepewnie. Przykładami mogą być okresy pandemii COVID-19, czy toczącej się za naszą wschodnią granicą wojny. Nic dziwnego – zdaniem wielu osób inwestowanie złoto to jedna z najbezpieczniejszych lokat swojego kapitału. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się nieco temu zagadnieniu. Sprawdzimy też, gdzie kupić złoto.

Jak inwestować w złoto?

Jest naprawdę wiele sposobów na inwestowanie w złoto. Najłatwiej zrozumieć kupno złota fizycznego – w postaci sztabek lub monet. Także zakup złotej biżuterii lub ozdób możemy z pewnością potraktować jako inwestycję – wtedy ma jednak również funkcję użytkową. Kolejną możliwością jest  zakup akcji spółek zajmujących się wydobyciem tego kruszcu. Ostatnią z najpopularniejszych możliwości jest kupno udziałów w funduszu ETF.

Kiedy warto kupić złoto fizyczne? Złote monety i sztabki

Przez setki lat historii ludzi inwestowanie w fizyczne złoto cieszyło się sporą popularnością. Ma to dziś pewne zalety. Największą wadą jest natomiast konieczność zabezpieczenia złota podczas przechowywania go. Jak kupić fizyczne złoto? To proste – robimy to w sklepie, który się tym zajmuje. Niczym dziwnym jest też handel fizycznymi kruszcami przez Internet.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nieco wyższe ceny sztabek i monet napotkamy u rzetelnych dystrybutorów z dużą renomą. Tam zakup jest w pełni bezpieczne. Na rynku można spotkać też pewne “okazje”. Tańsze sztabki lub monety mogą jednak pochodzić z niepewnego źródła. W skrajnych sytuacjach możemy również trafić na “podróbki”. Cenionymi sprzedawcami sztabek złota są między innymi C-Hafner, Unicore, Rand Refinery lub Valcambi. Najczęściej sprzedawcami złota fizycznego są mennice. W przypadku monet uznane marki to The Royal Mint, Royal Canadian, US Mint, Perth Mint lube Rand Refinery.

Sztabki złota mają sporo większą wartość od monet. Mogą być nieco jednak trudniejsze w przypadku chęci sprzedaży. Warto również przemyśleć kwestię przechowywania każdego z tych jakże cennych przedmiotów. Możemy powierzyć to zadanie skarbcowi. Przechowując złoto w domu warto natomiast wyposażyć się w sejf lub skrytkę.

Czym monety bulionowe różnią się od numizmatycznych?

Złote monety możemy podzielić na dwie grupy: monety inwestycyjne i numizmatyki. Ta pierwsza kategoria zawiera po prostu złote wyroby o ustalonej wadze. Ich wartość jest równa wartości kruszcu danej próby. Monety numizmatyczne, czyli kolekcjonerskie, mają inaczej określaną wycenę. Zwykle wartość kolekcjonerska jest sporo wyższa, niż wartość kruszcu znajdującego się w stopie.

Jaka jest wielkość sztabki lub złotej monety?

Oferowane w mennicach sztabki złota mają różną wielkość. Najczęściej złote sztaby mają wagę od 0,001 do 1 kilograma. Koszt jednostkowy jednego grama złota maleje wraz ze wzrostem wielkości sztaby. Sztabki ważące zaledwie 1 gram mogą być więc w przeliczeniu o kilkanaście procent droższe od kilogramowych.

Wielkość monet bulionowych, czyli inaczej mówiąc – inwestycyjnych – liczy się natomiast w uncjach. Często spotykane wielkości monet to 1 uncja, 1/10 uncji, a nawet 1/25 uncji. Na rynku nie ma właściwie monet ze szczerego złota..Jest to spowodowane dość niską trwałością tego kruszcu. Monety byłyby zbyt podatne m.in. na ścieranie. Z tego względu złote monety zawsze mają jakieś domieszki, podobnie zresztą do złotych wyrobów jubilerskich. Poza wagą tego cennego materiału musimy więc uwzględnić również jego próbę. Monety z najwyższą próbą (999,9) to krugerandy. W wadze równej 1 uncji (czyli około 31,1 grama) znajdziemy 2,83 gram miedzi.

Co warto wiedzieć o kupnie złotej biżuterii?

W przypadku sztabek lub monet stawka jest sporo niższa, ale kupno złotej biżuterii obarczone jest podatkiem VAT w wysokości 23%. Również samo wykonanie biżuterii i wyrobów jubilerskich może być dość drogie. Sama wartość kruszcu stanowi więc tylko część ceny, jaką musimy zapłacić. O ile sztabki lub monety możemy odsprzedać w miejscu zakupu, na biżuterię musimy znaleźć też chętnego kupca. Może być więc problem z odsprzedaniem złotej biżuterii po interesującej nas cenie.

Jeśli jednak spojrzymy na ceny biżuterii bardziej długoterminowo, i tak powinniśmy na niej “wyjść na swoje”. Dodatkowo taki wyrób ma też swoją funkcję, czego nie można powiedzieć o monetach lub sztabach.

Czy warto zdecydować się na kupno papierowego złota?

Papierowe złoto – tak nazywamy możliwość kupna złota bez fizycznego wchodzenia w jego własność. Ten instrument finansowy jest jednak dość skomplikowany. Przede wszystkim musimy bowiem zarejestrować się w jednej z instytucji, która handluje papierowym złotem Przykładem może być zakup akcji firm wydobywających złoto.

Jeżeli zarobisz na obracaniu takimi akcjami lub funduszami ETF, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami. To 19-procentowy podatek od zysków kapitałowych, wprowadzony przez Marka Belkę. Tak zwany “podatek Belki” znacząco zmniejsza więc zarobek na inwestycji w papierowe złoto. Dodatkowo, inwestowanie w instrumenty finansowe związane ze złotem jest nieco skomplikowane. Ten sposób jest więc raczej polecany doświadczonym inwestorom.

Sposoby inwestowania w złoto papierowe

Na nowojorskiej giełdzie towarowej sporą popularnością cieszy się obrót kontraktami terminowymi na złoto. Jeden kontrakt opiewa na 100 uncji złota. Celem kontraktu jest pewnego rodzaju zakład z innym uczestnikiem giełdy. Ujmując to w mocnym skrócie – chodzi o ocenienie, czy cena kruszcu pójdzie w górę, czy spadnie. Możliwe jest więc również zarabianie na spadku ceny złota. Całe zagadnienie jest jednak znacznie bardziej złożone. Największą zaletą kontraktów na złoto jest dużo niższy spread, niż w przypadku handlu fizycznym złotem. 

Notowane na giełdzie fundusze ETF polegają natomiast na zakupie jednostek odzwierciedlających realną i aktualną cenę złota. Często fundusze ETF posiadają realne złoto, ale osoby kupujące ETF-y nie nabywają go w fizycznej formie, a jako “papierowy” zapis.

Kontrakty CFD działają nieco podobnie do kontraktów terminowych. Kupując CFD nie zakładasz się jednak o wzrost lub spadek ceny złota z innym uczestnikiem giełdy, a z samym brokerem. Gracze giełdowi cenią sobie kontrakty CFD ze względu na możliwość “gry na spadki” lub “gry na wzrosty”. Możliwa jest tu także dźwignia finansowa.

Czy inwestowanie w złoto to dziś dobry pomysł?

Inwestorzy z całego świata kupują złoto, kiedy sytuacja na rynkach finansowych jest niepewna. Złoto od wielu lat uchodzi bowiem za bardzo bezpieczną lokatę kapitału. Nawet w sytuacji, gdy inne instrumenty znacznie tracą na wartości, a inflacja dotyka wartości pieniądza, złoto wciąż pozostaje w cenie. Spora w tym zasługa tego, że złoto jest kruszcem namacalnym i fizycznym. Na świecie jest jego ograniczona ilość. To samo możemy zresztą powiedzieć o inwestycji w srebro i inne metale szlachetne.

Od lat sprawdza się też teoria, że cena złota nie spadnie poniżej kosztu jego wydobycia. Reguluje to sam rynek. Gdyby koszt złota mocno spadł, spółki przestałyby je wydobywać. W takiej sytuacji koszt kruszcu znów by wzrósł. Złoto jest bowiem potrzebne nie tylko do tworzenia wyrobów jubilerskich, ale także w przemyśle technologicznym.

Który sposób inwestycji w złoto jest lepszy?

Złoto fizyczne sprawdza się doskonale jako długoterminowa i bezpieczna lokata kapitału. Papierowe złoto (np. kontrakty terminowe) sprawdza się natomiast w krótkim terminie. Jest obarczone większym ryzykiem, jednak daje nadzieję na szybki zysk. W razie inflacji, a nawet konfliktów zbrojnych złoto fizyczne sprawdza się doskonale jako środek płatniczy. Zachowuje też dużą wartość. Samo kupno i sprzedaż złota papierowego jest natomiast znacznie łatwiejsze i tańsze. Różnica między kupnem i sprzedażą złota fizycznego to nawet 10 % i więcej (spread).

Korzystając z instrumentów finansowych związanych ze złotem nie mamy też problemu z przechowywaniem go. Wtedy też możemy skorzystać z dźwigni finansowej, czy zarabiać na spadkach wartości złota. Fizyczne sztabki i monety nie obciążą natomiast inwestora podatkiem Belki. Ostatecznie, kupno kruszcu w fizycznej postaci jest zwykle o wiele prostsze, tak samo późniejsza handel. Gra na giełdzie wymaga natomiast sporo wiedzy.

Dlaczego zakup złota to dobry pomysł?

W przeciwieństwie do innych metod inwestowania, złoto przechowuje swoją wartość w długim okresie czasu. Szczególnie zakup złotych sztabek i monet wydaje się dobrym pomysłem, jeśli planujesz przechowywać tak swój kapitał przez wiele lat. Przewagę złota zobaczymy w szczególności, gdy porównamy je do tzw. walut fiducjarnych. To dziś niemal wszystkie waluty stosowane na świecie – nie mają fizycznego pokrycia. Światowe rządy mogą więc swoimi działaniami doprowadzić do spadku wartości walut. W ten sposób Twoje oszczędności również mogą stracić na wartości. To samo moglibyśmy również powiedzieć o akcjach różnych spółek giełdowych. Ich zakup zawsze obarczony jest ponadto jakimś ryzykiem.

Ciężko wskazać na to, czy lepszy są tu natomiast instrumenty finansowe, czy fizyczny kruszec. Oba rozwiązania mają swoje spore zalety, ale też pewne wady. Każdy powinien więc samodzielnie ocenić, która propozycja jest dla niego lepsza.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje gram złota?

Cena złota zależy od kilku czynników. Kupując sztabkę złota ważącą 1 gram musimy liczyć się z wydatkiem nawet ponad 350 złotych. Sztabka ważąca 100 gram może kosztować nawet 27.000 złotych (dla próby 999,9). Złoto będzie tańsze, gdy ma więcej domieszek (np. jako biżuteria).

Ile waży jedna uncja złota?

Jedna uncja to 31,1 gram.

Jak dużo złota mogę kupić?

W Polsce nie ma ograniczeń co do ilości kupowanego lub posiadanego złota.

Kiedy zakup złota fizycznego się opłaca?

Fizyczne złoto sprawdza się jako długoterminowa lokata kapitału. Może przynieść około 10% zysku rocznie. Powinno zachować swoją wysoką wartość nawet w kryzysowych sytuacjach, np. w czasie hiperinflacji.

Gdzie kupić złoto inwestycyjne?

Kupując fizyczne złoto nie warto oszczędzać i decydować się na niepewne źródła. Korzystajmy raczej z uznanych dystrybutorów, którymi często są mennice. Złoto, czy kamienie szlachetne z certyfikatami to najlepszy, bezpieczny wybór.

Gdzie przechowywać złoto?

Sztabki lub monety można przechowywać w bankowej skrytce, w skarbcu lub w domu. Można też zlecić przechowywanie go w mennicy, w której je kupujesz.

Źródło:

  1. https://goldenmark.com/pl/1-g-sztabka-zlota-certipack/?gclid=CjwKCAjwuqiiBhBtEiwATgvixFZxJEtc9qDV01NEeY_OtdWJbNuWXEC3mvM_e-377WYMbTEQWqSeahoCMfUQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds
  2. https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/pcc/5583015,zloto-inwestycyjne-podatki.html
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły