Rok 2022 boleśnie pokazał nam, jak zmiany na rynku gospodarczym i ekonomicznym mogą wpłynąć na nasze codzienne życie. Zaczęło się od pandemii, następnie wzrostem oprocentowania kredytów, kolejno wojną a z inflacją mierzymy się dotąd. Ci, którzy nie byli przygotowani na zmiany, boleśnie odczuli to w domowych budżetach. Czy rok 2024 przyniesie równie wiele zawirowań? A może są sposoby, aby w bieżącym roku udało się zaoszczędzić trochę pieniędzy? Skuteczne oszczędzanie powinno wiązać się ze stworzeniem dobrego planu. Zaczynając od tego etapu, przekonamy się, że odkładanie pieniędzy nie musi wiązać się z rezygnacją ze wszystkich przyjemności i wiecznymi wyrzeczeniami. W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie: jak oszczędzić pieniądze w 2024 roku? Zapraszamy do lektury i rozpoczęcia oszczędzania.
- Jak oszczędzić pieniądze?
- Naprawa budżetu domowego
- Spłata zobowiązań i początek oszczędzania
- Małe zarobki a oszczędzanie
- Jak oszczędzić dzięki promocjom?
- Oszczędzanie na jedzeniu – jak oszczędzić przygotowując domowe posiłki?
- Nie wiesz jak oszczędzić? Znajdź dodatkowe źródło dochodu!
- Nie oszczędzaj na zdrowiu – dbaj o siebie
- “Tryb oszczędzania” to nowy styl życia
Jak oszczędzić pieniądze?
Metod i propozycji przedstawionych przez profesjonalistów zajmujących się tematyką oszczędzania jest bardzo wiele. Jak oszczędzić pieniądze w tym roku? Który sposób wybrać? Bez względu na to, którą z nich wybierzemy warto mieć na uwadze drogę, którą musimy pokonać, a nie tylko cel. Zapisz na kartce cel lub kwotę, którą chcesz oszczędzić. Jeśli zawiesisz ją w widocznym miejscu, kierunek, w którym podążasz nie będzie znikał ci z oczu. Pomimo że na pierwszy rzut oka może wydawać się to dziwne, zapisanie celu finansowego i stałe spoglądanie na niego pomoże ci utrzymać konsekwencje w realizacji.
Naprawa budżetu domowego
Rzadko posiadamy umiejętność precyzyjnego zarządzania budżetem domowym. Łatwo ulegamy pokusom i chętnie podejmujemy szybkie decyzje zakupowe. Jeśli jednak zaczniemy systematycznie planować listę wydatków, może okazać się, że potrafimy zaoszczędzić całkiem spore sumy. Na początek zacznijmy od przyjrzenia się budżetowi i historii zakupów z ostatniego okresu. Zobaczmy, na co wydajemy najwięcej i jaka jest suma naszych stałych rachunków. Na początek wystarczy kartka i ołówek. Możemy też skorzystać z różnego rodzaju aplikacji lub arkuszy kalkulacyjnych.
Co powinno znaleźć się w naszym zapisie domowego budżetu:
- zakładka dotycząca zarobków – wpisujemy tu wszystkie dochody osiągane w naszym gospodarstwie domowym, przez wszystkie osoby. Nie zawsze jest to tylko wynagrodzenie. Warto również uwzględnić dodatkowe świadczenia jak zasiłek 500+ w przypadku dzieci lub środki wpływające z dodatkowych źródeł.
- część dotycząca wydatków – musimy tutaj w pierwszej kolejności wpisać wszystkie potrzeby, które musimy co miesiąc zaspokajać. Mamy na myśli tutaj głównie: kredyty, rachunki, opłaty za przedszkole lub szkołę oraz zakup żywności. To, co pozostanie podzielmy na kwotę, którą chcemy przeznaczyć na budowę poduszki finansowej. Jeżeli powyżej tej kwoty zostaną nam jakieś środki, wówczas możemy przeznaczyć je na przyjemności.
- podsumowanie budżetu – w tej zakładce możemy porównać koszt naszych przychodów i wydatków. Wtedy realnie jesteśmy w stanie ocenić jakie oszczędności są w naszym zasięgu.
Dlaczego warto usystematyzować swoje dochody i miesięczne koszty? Często dopiero zapisując te informacje uświadamiamy sobie, że rodzinny budżet potrzebuje naprawy. Jak oszczędzić pieniądze, gdy wydatki przekraczają dochody? To niemożliwe, ale nie wszystko stracone.
Spłata zobowiązań i początek oszczędzania
Na pierwszy rzut oka może wydawać się to bardzo trudne. Jak oszczędzić pieniądze w 2024 roku, kiedy w pierwszej chwili ktoś wymaga od nas zapłaty. Jednak przeliczenie kosztów kredytów i zobowiązań, które posiadamy może okazać się zdecydowanie bardziej korzystne. Jeżeli posiadasz zobowiązania udzielane przez instytucje pozabankowe, zainteresuj się w pierwszej kolejności ich spłatą. Koszty utrzymania takiej pożyczki są nieporównywalnie większe niż w tradycyjnym banku. W kolejnym kroku zastosuj spłatę od najmniejszej do największej. Może się okazać, że dzięki prawidłowo przeliczonemu budżetowi uda ci się zaoszczędzić jakąś kwotę. Możesz ją przeznaczyć na uregulowanie drobnych zobowiązań, które nie będą już obciążały cię w sposób regularny.
Zlikwiduj wszystkie drobne regularne opłaty np. raty kredytów za telewizor lub pralkę. Pozostaną ci do spłaty tylko większe, konkretne zobowiązania. Karty kredytowe spłacaj w kwocie minimalnej. Posiadając limit w koncie, możesz spłacać jedynie same odsetki. Być może będzie to wymagało kilku miesięcy “zaciskania pasa”. Spłata niedużych rat pozwoli jednak zacząć oszczędzać. Jeśli dotychczas raty i podobne zobowiązania pochłaniały pewną kwotę, a spłacisz dług – przeznacz tę kwotę na oszczędności. Można je przekazywać na konto oszczędnościowe lub tworzyć lokaty. Niewielkie oszczędności sumują się do całkiem sporych kwot!
Małe zarobki a oszczędzanie
Wiele osób chcących rozpocząć oszczędzanie, powstrzymuje przed działaniem argument o bardzo niskich dochodach. Oczywiście zdajemy sobie z tego sprawę, że nie uda się rozciągnąć naszego wynagrodzenia. Jednak jeżeli czasami otrzymujesz dodatkowe środki w postaci premii, warto przeznaczyć je na wzmocnienie domowego budżetu. Są to pieniądze nadprogramowe, standardowo nie liczysz ich do comiesięcznych wydatków. A będąc przy wydatkach, warto przyjrzeć się bardzo dokładnie jakie realne koszty ponosisz co miesiąc. Czy jesteś abonentem usług telekomunikacyjnych, platform VOD, dodatkowych subskrypcji?
Na pozór małe kwoty, w ogólnym zestawieniu mogą okazać się dużym obciążeniem dla budżetu. Może się okazać, że płacąc kilkanaście złotych miesięcznie za różne platformy streamingowe, ponosisz koszt niewspółmierny do tego, jak z nich korzystasz. Czy pamiętasz o wszystkich swoich nawet najdrobniejszych zobowiązaniach? Jeśli nie, z pomocą przyjdzie ci historia twojego konta bankowego. Ustaw filtr wydatków i sprawdź, jakie kwoty regularnie są ściągane z twojego rachunku. Zadaj sobie pytanie, czy wszystkie te usługi są ci faktycznie potrzebne i zrezygnuj z tych, które używasz najrzadziej. Zawsze możesz wrócić do danej oferty. Dobrym sposobem na to jak oszczędzić jest wpłacanie nawet niewielkich oszczędności na konto oszczędnościowe lub lokatę.
Jak oszczędzić dzięki promocjom?
Jeśli jesteś pewien, że wszystkie nadprogramowe wydatki zostały już przez ciebie wyeliminowane, czas przejść do etapu oszczędnych zakupów. Zanim skusisz się na zakup produktu warto sprawdzić, jak jego cena kształtuje się konkurencji. Realizując zakupy internetowe z pomocą przyjdą ci wszelkiego rodzaju porównywarki, pokazujące zestawienie najkorzystniejszych ofert. Dobrym rozwiązaniem są również gazetki promocyjne oraz oferty specjalne związane z danym okresem roku np. noworoczne wyprzedaże. Wiele sklepów oferuje również kody rabatowe, które pozwalają realnie obniżyć wysokość zakupu towaru.
Wiele sklepów ma ofertę rat 0%. Z pozoru wydaje się to bardzo dobra opcja. Często jednak decydujemy się przez nią na znacznie większe wydatki, niż wskazuje rozsądek. Choć rzeczywiście raty 0% są bardzo dobrą ofertą (szczególnie biorąc pod uwagę inflację!), to kupowanie zbyt drogich produktów – niekoniecznie.
Oszczędzanie na jedzeniu – jak oszczędzić przygotowując domowe posiłki?
Towary pierwszej potrzeby tak naprawdę zajmują ogromną część naszych wydatków. Ceny artykułów i jedzenia związane z galopującą inflacją bardzo wzrosły. Nie tylko same produkty do przygotowywania posiłków, ale również gotowe dania stały się bardzo drogie. W 2022 roku ogromną popularnością zaczęły cieszyć się aplikacje, które wspierają lokalne biznesy oraz klientów, pozwalając na ratowanie żywności przed zmarnowaniem. Jak działa taka aplikacja? To bardzo proste- umożliwia ona zakup produktów lub gotowych posiłków, którym kończy się termin przydatności, za część wartości ceny wyjściowej. W praktyce wygląda to tak, że restauracja, której nie sprzedały się wyroby z danego dnia np. piekarnia, garmażerka, zamiast wyrzucić te produkty, wystawia je do sprzedaży.
Aplikacje pomagające zaoszczędzić na jedzeniu poza domem
Najczęściej wybieraną aplikacją była To good to go, która pozwala na znalezienie lokalu w najbliższym sąsiedztwie i zamówienie zestawu. Nigdy tak do końca nie jesteśmy pewni co zaoferuje nam dana restauracja, ponieważ nie wybieramy konkretnych dań, tylko decydujemy się na tak zwaną „paczkę niespodziankę” z oferty. Posiłek wystarczy odebrać ustalonej godzinie. Coraz lepiej radzi sobie również aplikacja Foodsi, która opiera się o podobny mechanizm działania.
Finebite to natomiast aplikacja, która pozwala restauracjom zdobyć nowych klientów a tym natomiast oszczędzać realnie pieniądze. Rezerwując stolik przez aplikację, uzyskujemy aż 50% rabatu na wszystkie dania z menu. Czy to wszystko? Niezupełnie, na koniec wizyty zostaniecie poproszeni o wypełnienie ankiety. Nie jest to zbyt wygórowany koszt za możliwość korzystania z jedzenia na mieście.
Przepisy na dania jednogarnkowe
Przygotowanie posiłków w domu często bywa kosztowne, także ze względu na rosnące ceny gazu lub prądu. Aby nieco zaoszczędzić na gotowaniu, warto sprawdzić przepisy na dania jednogarnkowe. To potrawy, które przyrządzamy w jednym naczyniu, więc używamy tylko jednego palnika. Bez trudu znajdziesz takie przepisy w Internecie.
Pamiętajmy też o kilku prostych sposobach na oszczędzanie na gotowaniu:
- nie otwieraj drzwiczek piekarnika bez potrzeby
- nakryj naczynie przykrywką, wtedy można gotować używając mniej energii
- używaj trybu “ECO” w zmywarce
Nie wiesz jak oszczędzić? Znajdź dodatkowe źródło dochodu!
Inwestowanie w siebie zawsze będzie przynosiło efekty. Jeżeli nie od razu to w pewnej perspektywie. Ciężko na początku oszacować jak szybko będziemy mogli cieszyć się zyskiem z nabytych umiejętności, ale poszerzanie kompetencji zawsze może przełożyć się na awans lub zmianę pracy na lepiej płatną. Warto poszukać również możliwości wykonywania pracy dodatkowej, realizowanej zdalnie. Wiele firm chętnie płaci za wypełnianie ankiet bądź wystawianie opinii za produkty, z których i tak na co dzień korzystasz.
Ciężko znaleźć sposób na to jak oszczędzić pieniądze, gdy masz niskie przychody. Być może porada, aby podnieść swoje zarobki, jest dość oczywista – warto jednak przemyśleć taką możliwość. Jeśli podwyżka w pracy, zmiana stanowiska lub pracodawcy nie wchodzą w grę, być może dodatkowe zajęcie (np. na weekend lub po godzinach pracy) będzie dobrą opcją.
Nie oszczędzaj na zdrowiu – dbaj o siebie
W tym przypadku trudno mówić o oszczędzaniu kosztem zdrowia. Można jednak odwrócić to podejście i tak jak inwestujemy w siebie pod względem kompetencji, tak dbajmy o swoje zdrowie i kondycję fizyczną. Tam, gdzie jest to możliwe korzystajmy z roweru lub poruszajmy się na własnych nogach. Oprócz realnych oszczędności na paliwie, które musielibyśmy wlać do naszego samochodu, poprawimy kondycję i ogólne zdrowie.
“Tryb oszczędzania” to nowy styl życia
Rozpoczynając przygodę z oszczędzaniem, należy do tego tematu podejść kreatywnie. Po tym, jak uda nam się wdrożyć wszystkie działania związane z planowaniem budżetu, listą zakupów i niwelowaniem niepotrzebnych wydatków, warto zmienić też swój sposób myślenia. Przestawmy się na poszukiwanie okazji.
- jeżeli prowadzisz bujne życie towarzyskie, nie rezygnuj z niego, a wprowadź pewne zmiany. Nie zawsze, żeby spędzić miło czas ze znajomymi, trzeba wybrać się do klubu. Do łask wracają starodawne domówki. A tu już bardzo łatwo o oszczędności. Każdy z gości przynosi alkoholi i przekąski we własnym zakresie, więc impreza składkowa nie obciąża organizatora.
- przyjrzyj się urządzeniom w swoim domu. Być może masz podłączone na stałe do prądu urządzenia, które tego nie wymagają bądź korzystasz z nich bardzo rzadko. Sprawdź jakie żarówki masz w swoich lampach. Czy wszędzie są energooszczędne? Jeśli nie, wymień je koniecznie. Zobaczysz jak szybko odczujesz różnicę w wysokości rachunku.
- zainteresuj się możliwością sprzedaży nie używanych przez ciebie artykułów. Może wietrzenie szafy na wiosnę z niepotrzebnych ubrań lub wyprzedaż garażowa po gruntownym sprzątaniu, pozwoli zasilić domowy budżet drobną kwotą. W imię popularnej zasady zero waste warto nadać niektórym rzeczom drugie życie i sprzedać je. Stąd też ogromna popularność takich serwisów jak Vinted. Zarobione pieniądze z powodzeniem odłożysz na poduszkę finansową.
- zastanów się, w jaki sposób możesz usprawnić podróżowanie. Jeżeli poruszasz się dużo komunikacją miejską, zainwestuj w kartę zamiast pojedyncze bilety. Gdy mieszkasz pod miastem, często na lokalnych grupach można znaleźć ogłoszenie od osób, które chętnie podzielą się miejscem w samochodzie w zamian za udział w zapłacie za paliwo. Jest to zysk dla obu stron, kierowca płaci mniej na stacji benzynowej, a ty nie musisz używać swojego pojazdu.
Jak widać, z tych pomysłów na oszczędzanie jest całkiem sporo. Warto podejść do nich z otwartą głową i kreatywnie. Nawet małe kwoty pozytywnie wpłyną nie tylko na kwestie finansowe, ale również na twoją motywację i podejście do życia.
Jak oszczędzić w 2024 roku? Podsumowanie
Jest wiele metod oszczędzania. Większość z nas bez trudu wskaże dobre sposoby na ulokowanie comiesięcznej nadwyżki pieniędzy. Problem często leży jednak w tym, że każdego miesiąca żyjemy “od pierwszego do pierwszego”. Zdecydowanie warto zastanowić się więc nad domowym budżetem i stałymi wydatkami. Czy na pewno wszystkie są konieczne? Znalezienie dodatkowych pieniędzy jest najlepszą odpowiedzią na pytanie jak oszczędzić pieniądze w tym roku.