Leasing to coraz popularniejsza forma nabywania towarów i nieruchomości, ze specyficznymi regułami działania tej procedury. Obecnie leasingi obok pożyczek i chwilówek są jednymi z najpopularniejszych produktów finansowych oferowanych przez podmioty pozabankowe. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, czym jest leasing, jak dokładnie działa i co przyczyniło się do stale rosnącej popularności tego rozwiązania.
Czym konkretnie jest leasing?
Poprzez pojęcie leasingu rozumie się określony sposób na nabycie towaru bądź nieruchomości. Całość przypomina zakup produktu na raty, ale nim nie jest. Dany obiekt zostaje od razu przekazany klientowi, który na mocy zawartej umowy dokonuje ratalnej spłaty. Przedmiot cały czas pozostaje własnością podmiotu udzielającego leasingu, i jest do dyspozycji klienta tak długo, dopóki dokonuje on regularnych opłat. Popularnym obiektem leasingowym są samochody i mieszkania.
Umowa leasingu zawiera konkretne informacje na temat całej procedury, przez co wszystko jest przejrzyste i odpowiednio udokumentowane. W dokumencie tym znajdziemy informacje o wartości towaru, kwocie rat i czasie na ich spłatę. Ponadto, umowa leasingowa informuje o wszystkich szczegółach ubezpieczenia i możliwości wykupienia towaru, oraz o potencjalnych karach pieniężnych za złamanie jej warunków.
Jakie wyróżniamy rodzaje leasingu?
Leasing można skategoryzować na pośredni i bezpośredni, biorąc pod uwagę fakt, czy między stronami transakcji występuje dodatkowy podmiot. Trzecią stroną w leasingach pośrednich są specjalne przedsiębiorstwa leasingowe, których zadaniem jest organizacja prawnej strony całego procesu.
Typy leasingu można także określić patrząc przez pryzmat tego, jak wygląda i działa cała procedura. Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje:
- leasing operacyjny – polega on na przekazaniu danego towaru do leasingobiorcy, który zgodził się na opłacanie regularnych rat. Opłaty te nie mają na celu pokrycie kosztów poniesionych przez podmiotu udzielającego leasingu, lecz są zapłatą za krótkie wypożyczenie danego przedmiotu. W niektórych przypadkach zakończenie okresu umowy umożliwia zakup danego towaru na własność.
- leasing finansowy – ta forma leasingu pozwala klientowi uzyskać dany przedmiot na czas określony w umowie. Koszty leasingu składają się na pokrycie amortyzacji, czyli kosztów zużycia danego obiektu. W przypadku leasingów finansowych również jest możliwa opcja wykupienia towaru na własność po wygaśnięciu umowy, co upodabnia całość do pożyczki bez BIK.
- leasing zwrotny – w przypadku takiej formy leasingu w dzierżawę nie zostają oddane towary ani nieruchomości, lecz środki finansowe. W zamian za to firma leasingowa otrzymuje od leasingobiorcy część majątku w innej formie. Jest to dobry sposób na szybkie wsparcie finansowe, kosztem utraty dostępu do pewnych składników majątku.
- leasing konsumencki – inaczej leasing prywatny; pozwala leasingobiorcy na sfinansowanie ruchomości i mieszkań. Metoda ta jest niezwykle prosta, dlatego wiele osób decyduje się np. na leasing na samochód, aby uniknąć formalności. Wiele osób woli skorzystać z takiej formy wsparcia finansowego, ponieważ nie wymaga ona dużej zdolności kredytowej.
Jak wnioskować o leasing?
W celu złożenia wniosku o leasing niezbędne będą dokumenty potwierdzające tożsamość, takie jak dowód osobisty. Często wymagane jest także zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach, aby móc ustalić potencjalną zdolność kredytową klienta. Od osób prowadzących działalność gospodarczą wymaga się także wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, umowy danej spółki, a czasem także zaświadczenia o numerze NIP i REGON. W zależności od podmiotu, wniosek można złożyć zarówno stacjonarnie, jak i przez internet.
Co można wziąć w leasingu?
Leasing pozwolił już tysiącom klientów na drogie samochody, sprzęt i mieszkania. Rozwiązanie to jest bardzo wszechstronne, przez co w leasingu można wziąć:
- samochody, motocykle i inne pojazdy
- smartfony, laptopy, wszelkiej maści urządzenia
- maszyny przemysłowe i środki transportu ciężkiego
Najpopularniejszy jest leasing samochodów, który stanowi niemal połowę świadczonych usług. Pokazuje to, że pozabankowy sektor finansowy ma się dobrze, a produkty takie jak pożyczki online nadal będą popularne. Szybki dostęp do pieniędzy, towarów i nieruchomości jest korzyścią dla każdej ze stron, które podpisały umowę.
Jakie wymagania należy spełnić, aby skorzystać z leasingu?
Leasing, podobnie jak pożyczki prywatne, stanowi dobrą alternatywę dla kredytu bankowego. Pozwala on na łatwe i bezpieczne uzyskanie dostępu do towarów, na które klientowi brakuje środków. I podobnie jak w przypadku pożyczek, nie jest wymagana idealna zdolność kredytowa ani wysokie dochody. To czyni leasing idealnym rozwiązaniem dla osób prywatnych.
Drugą największą grupą docelową leasingu są przedsiębiorcy. Maszyny przemysłowe, środki transportu i pomieszczenia nie są tanie, przez co wiele osób może być zainteresowanych uzyskaniem leasingu, aby móc z nich korzystać. Dla wielu przedsiębiorców jest to nie tylko najłatwiejsza i najbardziej wygodna opcja, lecz także najbardziej opłacalna.
Alternatywy dla leasingu
Dobrym substytutem leasingu są kredyty gotówkowe, udzielane przez banki i uprawnione instytucje. Klient musi się jednak liczyć z faktem, że jego zdolność kredytowa i sytuacja finansowa będzie poddana dokładnej analizie. Osoby, których nazwisko figuruje w bazach dłużników takich jak BIG i BIK nie otrzymają kredytu. Podobnie jest z osobami, których dochody są za niskie bądź nie są uznawane przez bank, co może się zdarzyć w przypadku niewłaściwego typu umowy. Kredyty gotówkowe górują nad pożyczkami i chwilówkami ze względu na kwotę, jaką można uzyskać. Wsparcie finansowe od banku może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych.
Równie bezpiecznym sposobem na szybki zastrzyk pieniędzy są wszelakie pożyczki bez bik, które można znaleźć w rankingu na naszej stronie. Zestawienia najlepszych pożyczek układane są przez specjalistów, a dowodem na bezpieczeństwo i rzetelność przedstawionych usług są liczne opinie zadowolonych klientów. Nie polecamy natomiast szukania pożyczek poza rankingami, ponieważ wiąże się to z ryzykiem. W obecnych czasach nie brak jest oszustów, którzy celem wyłudzenia danych i pieniędzy podszywają się pod znane firmy pożyczkowe. Gwarancją bezpieczeństwa będzie w tym przypadku ranking pożyczek online.