Co to jest KSeF? Krajowy System e-Faktur

Krajowy System e-Faktur

Krajowy System e-Faktur jest rozwiązaniem zaproponowanym przez Ministerstwo Finansów. System informatyczny ma obowiązywać w całej Polsce. Umożliwia wystawianie i odbieranie faktur w formie elektronicznej. Dziś przedsiębiorcy mogą z niego korzystać, a w przyszłości stanie się to dla nich obligatoryjne. Inną możliwością jest dodatkowy benefit dla przedsiębiorców, którzy wybiorą korzystanie z systemu. Mowa o uldze podatkowej dla osób, które używają KSeF.

KSeF – od kiedy funkcjonuje system?

Krajowy System e-Faktur pojawił się w styczniu 2022 roku. Od tego czasu do czerwca 2024 roku korzystanie z KSeF zależy tylko od decyzji przedsiębiorcy. Później korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur będzie koniecznością, początkowo dla firm płacących podatek VAT. Pozostali przedsiębiorcy dołączą do KSeF pół roku później. Harmonogram wygląda więc następująco:

 • od 1 stycznia 2022 roku – KSeF jest dostępny dla przedsiębiorców, lecz nie obowiązkowy
 • od 1 lipca 2024 roku – KSeF jest obowiązkowy dla podatników VAT
 • od 1 stycznia 2025 roku – KSeF jest obowiązkowy także dla nievatowców

Od 2023 roku Krajowy System e-Faktur stanie się więc obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców i firm w Polsce.

Czy korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur jest obowiązkowe? Dziś jest to rozwiązanie opcjonalne. Z czasem przedsiębiorcy (najpierw płatnicy VAT, później pozostali) będą musieli skorzystać z KSeF. Już teraz warto to rozważyć ze względu na pewne korzyści.

Czym jest KSeF?

Można powiedzieć, że Krajowy System e-Faktur jest następcą dla platformy elektronicznego fakturowania. Ogólnopolska platforma działa online i jest przeznaczona do wysyłania, przechowywania i odbierania faktur ustrukturyzowanych. Oznacza to faktury, które mają ujednolicony wygląd i układ poszczególnych danych. Na takiej fakturze muszą znajdować się informacje o sprzedawcy i kupującym, opis towaru, cena, czy wysokość podatku.

Funkcjonująca jeszcze przed KSeF platforma elektronicznego fakturowania jest dziś obowiązkowa przy obrocie towarami i usługami, gdzie drugą stroną jest instytucja budżetowa. PEF i KSeF są jednak odrębnymi systemami teleinformatycznymi.

Krajowy System e-Faktur pozwala na wysyłanie i odbieranie faktur między przedsiębiorcami. Sporą zaletą jest możliwość przechowywania tam faktur, a także odpowiedniego oznaczenia ich, czy numerowania. Każda faktura jest również porównywalna ze wzorem faktury ustrukturyzowanej. Poza korzyściami dla przedsiębiorcy, KSeF przyda się też organom państwowym, w tym administracji skarbowej. System posłuży do wysyłania firmom powiadomień, np. na temat odrzucenia faktury ze względu na złą strukturę.

Do czego służy Krajowy System e-Faktur?

KSeF jest centralnym systemem teleinformatycznym wprowadzonym przez Ministerstwo Finansów. Służy do wymiany informacji pomiędzy przedsiębiorcami (B2B). Poza odbieraniem i wysyłaniem faktur ustrukturyzowanych (o jednolitym wyglądzie i z tym samym zakresem danych), KSeF przechowuje je przez 10 lat.

Jakie plusy ma Krajowy System e-Faktur?

Jakie są korzyści z wykorzystania KSeF w swojej działalności? Dziś przedsiębiorcy mogą zdecydować, czy chcą skorzystać z Krajowego Systemu e-Faktur. Warto to rozważyć, możemy bowiem liczyć na pewne korzyści, jak:

 • zwolnienie z obowiązku wysyłania pliku JPK_FA (gdy zażąda tego urząd)
 • zwolnienie z konieczności archiwizacji faktur – tę rolę przejmie właśnie KSeF
 • na zwrot podatku czekamy 40 dni (w innym wypadku: 60 dni)
 • potwierdzenie przekazania kontrahentowi faktury
 • przekazywanie faktur w czasie rzeczywistym
 • jednolity wygląd faktur ustrukturyzowanych
 • możliwość automatyzacji procesów księgowych i związanych z fakturowaniem, dzięki jednolitemu wyglądowi faktur
 • można pobrać fakturę z systemu w elektronicznej formie lub wydrukować ją
 • prostsze kontrole urzędu skarbowego
Krajowy System e-Faktur korzyści

Poza oczywistymi korzyściami dla przedsiębiorców, wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur jest również dobrym rozwiązaniem dla administracji skarbowej. Dzięki przechowywaniu wszystkich faktur w jednym, centralnym systemie teleinformatycznym, kontrole skarbowe będą znacznie prostsze (np. w zakresie podatku VAT). Pojawi się również możliwość automatyzacji ich, bez konieczności odwiedzania przedsiębiorcy i przeglądania jego dokumentacji.

Faktury papierowe nie znikną z obrotu

Cyfryzacja, w tym także wprowadzenie KSeF, nie oznaczają, że papierowe faktury przestaną być używane. Ministerstwo Finansów zapowiada dziś, że faktury ustrukturyzowane są jedynie jedną z form faktury. Zapewne wprowadzenie centralnego systemu i objęcie nim od 2025 roku wszystkich przedsiębiorców oznacza znaczne zmniejszenie liczby papierowych faktur.

KSeF zastąpi systemy księgowe?

Dziś wielu księgowych, a także właścicieli firm korzysta z OCR. Systemy do odczytywania danych z faktury (jej skanu) przyspieszają ich pracę w znacznym stopniu. Ze względu na zróżnicowany wygląd faktur, korzystanie z OCR może nieść ryzyko błędnego odczytu niektórych danych. W przypadku KSeF będzie to zminimalizowane. Dzięki ustrukturyzowaniu faktur, dane zebrane w systemie będą wiarygodne.

Źródło:

 1. https://www.gov.pl/web/kas/krajowy-system-e-faktur
 2. https://www.podatki.gov.pl/ksef/
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły