Aplikacja mobilna SGB Bank

sgb mobile

W 2023 roku ciężko wyobrazić sobie konieczność każdorazowej wizyty w stacjonarnym oddziale banku w celu załatwienia różnych spraw. Dziś większość kwestii związanych z bankowością i finansami załatwimy online. Pomocne okazują się serwisy transakcyjne na stronach internetowych. Aby jeszcze bardziej podnieść poziom wygody obsługi produktów i usług bankowych, instytucje te dają swoim klientom aplikacje mobilne. Przykładem jest aplikacja mobilna SGB Bank: SGB Mobile. W dzisiejszej recenzji przekonamy się, jak działa ten program. Czy aplikacja SGB jest prosta w obsłudze? Do jakich funkcji mamy dzięki niej dostęp? Skąd ją wziąć i ile kosztuje korzystanie z aplikacji? Zapraszamy do lektury

SGB Mobile

Spółdzielcza Grupa Bankowa prawdopodobnie nie jest tak rozpoznawalną instytucją, jak największe polskie banki. Jest to jednak zrzeszenie wielu banków spółdzielczych. Pod jednym szyldem mamy więc setki instytucji rozsianych po całej Polsce. Grupa ma swoją siedzibę w Poznaniu i początkowo świadczyłą usługi bankowe na terenie ZAchodniej Polski. Dziś znajdziemy placówki SGB w całym kraju. Uczestnictwo w SGB daje niewielkim bankom o zasięgu lokalnym sporo dodatkowych możliwości. Jedną z nich jest możliwość udostępnienia klientowi aplikacji SGB Mobile.

Co prawda nie znajdziemy w nie tylu funkcjonalności, co w najlepszych aplikacjach polskich banków (np. mBanku lub PeoPay). Korzystanie z SGB Mobile jest jednak całkiem wygodne. Sama aplikacja jest natomiast naszpikowana funkcjonalnościami.

Skąd pobrać aplikację banku SGB?

Aplikacja SGB Mobile przeznaczona jest dla urządzeń mobilnych – smartfonów i tabletów. Można ją pobrać za darmo. W zależności od posiadanego urządzenia i zainstalowanego  tam systemu operacyjnego należy wybrać jedną z dwóch wersji:

Aktywacja aplikacji SGB Mobile

Po pobraniu i instalacji aplikacji na swoim urządzeniu mobilnym, przechodzimy do jej aktywacji. Mamy dwie możliwości, w zależności od posiadanego rodzaju bankowości w SGB. Klienci z bankowością internetową mogą przeprowadzić aktywację samodzielnie. W pierwszym kroku należy wybrać swój bank spółdzielczy z widocznej na ekranie listy. Do zalogowania do aplikacji używamy tego samego loginu i identycznego hasła, co w bankowości elektronicznej. W tym momencie SGB Bank wyśle do Ciebie SMS-a z jednorazowym kodem. Przepisujemy go w aplikacji i klikamy “Zaloguj”. Wystarczy zaakceptować wymagane zgody i regulamin. Alternatywnie (zamiast wysyłania SMS) można też użyć potwierdzenia tożsamości tokenem SGB. Aplikacja jest już gotowa, a Ty możesz zacząć z niej korzystać.

Klienci bez bankowości internetowej muszą aktywować aplikację SGB Mobile z pomocą konsultanta. W formularzu widocznym w oknie aplikacji należy podać swój numer PESEL i nazwisko panieńskie matki. Wtedy wystarczy połączyć się z call center i zweryfikować podane w aplikacji dane. Gdy proces zakończy się powodzeniem, pozostaje nam zaakceptowanie wymaganych zgód i regulaminu. Należy powiązać swoje urządzenie z bankowością mobilną SGB Bank. Użytkownik aplikacji poświadcza też, że jest jedyną osobą korzystającą z niej.

Logowanie do aplikacji mobilnej banku

Kiedy pobierzemy aplikację na swoje urządzenie i aktywujemy aplikację,  możemy z niej korzystać. Otwierając program trafiamy wtedy do okna logowania. Przejście do aplikacji wymagana wpisania kodu PIN. Warto jednak zmienić sposób logowania na biometrię. Korzystając ze skanera odcisków palca lub FaceID (w iPhone) masz pewność, że Twoja aplikacja bankowa jest dobrze zabezpieczona. Już na ekranie logowania mamy natomiast dostęp do przydatnych skrótów. Jednym z nich jest kontakt z SGB Bank. Kolejny z charakterystyczną ikoną prowadzi do płatności BLIK. Możemy wywołać kod BLIK do płatności lub wypłaty BLIK z bankomatu.

Strona główna aplikacji SGB

Podobnie do innych opisywanych przez nas aplikacji mobilnych banków, SGB Mobile posiada szereg przydatnych funkcji. Skróty do nich znajdziemy już na ekranie startowym. Możemy szybko sprawdzić stan swojego konta, przejść do zakładki związanej z kartami płatniczymi i do historii rachunku. Dodatkowe produkty i usługi znajdziemy w pasku menu na dole ekranu. Tam też jest skrót do ustawień profilu użytkownika i opcje BLIK.

Jeśli posiadasz kilka rachunków w SGB Banku, będą one oznaczone różnymi kolorami. Dzięki temu trudno pomylić się przy odczytywaniu danych lub wykonywaniu operacji. Nowi klienci banku mogą zobaczyć informację “Brak operacji do wyświetlenia”. Wraz z korzystaniem z konta i karty, informacje o transakcjach i saldzie zaczną się pojawiać w aplikacji.

Płatności w aplikacji

Aplikacja mobilna SGB Bank pozwala oczywiście na przeprowadzenie różnych płatności. Możemy wybrać rachunek, z którego wykonamy płatność. Gdy dane przelewu zostaną uzupełnione, potwierdzamy transakcję kodem PIN. Także płatności BLIK potwierdzamy kodem, chyba że mają wartość poniżej 50 złotych. Wcześniej musimy jednak aktywować usługę BLIK w SGB Mobile. Z opinii użytkowników wynika, że czasem jest to nieco skomplikowane i czasochłonne. Wtedy warto zdać się na pomoc call center.

Dużym ułatwieniem dla kierowców może być też opcja płatności za autostrady z poziomu aplikacji. Ponadto aktywni użytkownicy aplikacji mogą brać udział w konkursach z nagrodami. Ciekawa jest między innymi promocja dla aktywnych. Jeżeli w danym miesiącu przejdziesz co najmniej 100.000 kroków i wykonasz minimum 5 transakcji, weźmiesz udział w losowaniu. Do wygrania są vouchery o wartości 50 złotych.

Zakładka “Produkty”

W menu “Produkty” znajdziemy informacje o posiadanych produktach SGB Banku. Znajdziemy tam swoje rachunki, kredyty i karty. W przypadku kart płatniczych aplikacja mobilna daje możliwość zmiany limitów. W razie zgubienia lub kradzieży możesz też szybko zablokować kartę.

Co ciekawe, aplikacja SGB Mobile daje możliwość wygodnego opłacania subskrypcji różnych usług. Możemy do swojej karty podpiąć między innymi takie usługi, jak HBO Max, Netflix i podobne. W aplikacji możesz błyskawicznie zablokować płatności w związku z daną subskrybuj ją, co jest bardzo wygodne.

Ile kosztuje korzystanie z aplikacji SGB Mobile?

Pobranie i instalacja aplikacji SGB są darmowe. Bez dodatkowych opłat możemy też wykonywać wypłaty BLIK w bankomatach, przelewy na telefon BLIK  i płatności BLIK.  Bezpłatne są także standardowe przelewy krajowe wykonywane z poziomu aplikacji. Zdecydowanie możemy więc pochwalić ten program pod tym względem

Opinie o aplikacji SGB Mobile

Aplikacja SGB Mobile zbiera sporo pozytywnych opinii. Przede wszystkim łączy intuicyjną obsługę z dostępem do najbardziej przydatnych funkcjonalności. Wpisując w wyszukiwarce “SGB Mobile opinie” trafimy na sporo komentarzy świadczących o płynnej i szybkiej pracy programu. Wygląda na to, że aplikacja jest doskonałym uzupełnieniem oferty SGB Banku, która jest kierowana nie tylko do osób prywatnych i firm, ale też przedsiębiorstw rolno-spożywczych oraz rolników.

Jedyne minusy, które znajdujemy w opiniach o aplikacji SGB, dotyczą sporadycznie pojawiających się problemów technicznych. Niektórzy użytkownicy skarżą się na problemy podczas aktywacji aplikacji lub pierwszego włączenia opcji BLIK.

SGB Mobile – podsumowanie recenzji

Podsumowując, wysoko oceniamy aplikację SGB Banku. Jest intuicyjna w obsłudze i ma wszystkie niezbędne opcje. Brak “wodotrysków” i zaawansowanych ustawień z pewnością działa na plus w przypadku aplikacji banku spółdzielczego. Wady aplikacji nie są znaczące i przykrywa je spora liczba zalet.

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły