Jak wypłacać pieniądze BLIKiem z bankomatu?

wypłacać pieniądze BLIKiem

Blik to wygodne rozwiązanie, które przyjmuje coraz więcej instytucji bankowych. Poszczególni klienci traktują je wręcz jako standard, ponieważ szybkie i proste płatności z użyciem tej metody znacznie ułatwiają życie. Poza możliwością przesyłania pieniędzy między użytkownikami, a także wykonywania internetowych transakcji, opcja ta pozwala również na wypłatę gotówki w fizycznej formie. Aby rozwiać wątpliwości naszych czytelników, postanowiliśmy sprawdzić i opisać, jak wypłacać pieniądze BLIKiem z bankomatu. 

Czym jest BLIK? Sprawdź, czy masz dostęp do takiej opcji!

Jeżeli chcesz wypłacać pieniądze BLIKiem, to warto upewnić się, że instytucja bankowa, z której usług korzystasz, obsługuje takie rozwiązanie. W większości przypadków taka opcja będzie dostępna, ponieważ największe i najpopularniejsze banki już dawno zaadaptowały taką metodę wykonywania transakcji. 

Jakie popularne banki obsługują BLIK?

 • Alior Bank
 • ING Bank Śląski
 • Bank Millennium 
 • Bank Pekao S.A.
 • PKO Bank Polski
 • Santander Bank Polska
 • BNP Paribas
 • Getin Bank

Czym jest sam BLIK? Jest to nowoczesna metoda płatności, opierająca się na internetowych transakcjach z użyciem smartfona. Taka funkcja istnieje już od 2015 roku, i od tego czasu zdążyła zyskać sporą popularność, o czym świadczy jej dostępność w większości popularnych instytucji bankowych. 

Z pomocą tej opcji można płacić w internetowych sklepach, przesyłać sobie wzajemnie pieniądze, czy też wypłacać pieniądze BLIKiem z bankomatu. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o funkcjonalności BLIKa, to zapraszamy do lektury naszego tekstu na ten temat: Płatności BLIK. Jak z nich korzystać i dlaczego to się opłaca?

Wypłata gotówki poprzez BLIK – jak to zrobić?

Jeżeli upewniłeś się, że bank z którego korzystasz obsługuje BLIK, to kolejnym krokiem będzie wypłata środków z bankomatu. Dla wielu zainteresowanych taka opcja jest czymś relatywnie nowym, toteż mogą pojawić się wątpliwości. Okazuje się jednak, że całość jest niezwykle prosta i intuicyjna, a my postanowiliśmy opisać procedurę w poszczególnych krokach. 

Jak wypłacać pieniądze BLIKiem – krok po kroku:

 1. Korzystając z bankomatu, wybierz opcję “Wypłata BLIK”. Na ekranie pojawi się monit proszący o podanie odpowiedniego kodu. 
 2. Otwórz aplikację swojego banku, i wybierz zakładkę BLIK. Twoim oczom ukaże się wygenerowany kod.
 3. Przepisz otrzymany numer do bankomatu, a następnie wybierz kwotę wypłaty.
 4. W celach uwierzytelniania, będziesz musiał potwierdzić decyzję w aplikacji mobilnej. Wymagane będzie podanie kodu PIN. 
 5. Po podaniu swojego PINu w aplikacji mobilnej, nastąpi wypłata gotówki. 

W jakich bankomatach można dokonać wypłaty BLIK?

Na początku warto zaznaczyć, iż nie ma czegoś takiego jak “bankomat BLIK”, ponieważ BLIK jest jedynie rozwiązaniem, z którego korzystają poszczególne banki. Zamiast poszukiwania takich maszyn, należy znaleźć bankomat należący do danej instytucji. Bankomaty sieci ogólnokrajowych również będą mogły posłużyć w tym celu. 

Wypłaty BLIK – do jakiej wysokości?

Zastanawiasz się, do jakiej kwoty będziesz mógł wypłacać pieniądze BLIKiem? Okazuje się, że limit zależny jest od samej instytucji bankowej, która go ustala. Zazwyczaj domyślne kwoty mieszczą się w zakresie kilku tysięcy złotych. Jeżeli jednak taka suma jest za niska, to klienci mogą ją zwiększyć. Nawet w takim przypadku obowiązują jednak ograniczenia. 

Ile wynosi limit dzienny wypłat BLIK w poszczególnych bankach?

 • Alior Bank – maksymalnie 5 000 złotych 
 • ING Bank Śląski – 10 000 złotych maksymalnie (domyślnie 2 000 złotych)
 • Bank Millennium – 10 000 złotych maksymalnie (domyślnie 1 000 złotych na 20 transakcji)
 • Bank Pekao S.A. – maksymalnie 3 000 złotych (1 000 złotych domyślnie)
 • PKO Bank Polski – 20 000 złotych maksymalnie (domyślnie 3 000 złotych na 20 wypłat)
 • Santander Bank Polska – maksymalnie 10 000 złotych (1 000 złotych domyślnie)
 • BNP Paribas – maksymalnie 2 000 złotych
 • Getin Bank – 2 500 złotych maksymalnie na 20 transakcji (domyślnie 500 złotych na 5 transakcji) 

Jak widać, kwota wypłat nie jest szczególnie wysoka, ale nie jest też rażąco niska. Dostęp do wypłat gotówki z pomocą aplikacji mobilnej będzie szczególnie przydatny w przypadku nagłych, nieprzewidzianych wydatków. 

Czy można wypłacać pieniądze BLIKiem za darmo?

Korzystając z rozmaitych funkcji kont bankowych, nie chcemy ponosić dużych kosztów. Podobnie jest w przypadku wypłat gotówki z bankomatów. Czy można wypłacać pieniądze BLIKiem z bankomatu, bez ponoszenia dodatkowych opłat? Okazuje się, że tak, ale dotyczy to tylko poszczególnych instytucji bankowych. Aby oszczędzić czas naszym czytelnikom, postanowiliśmy sprawdzić, w jakich bankach wypłata jest darmowa. 

Gdzie wypłacę środki BLIKiem za 0 złotych?

 • Alior Bank 
 • Bank Millennium
 • Bank Pocztowy
 • Credit Agricole
 • mBank
 • PKO Bank Polski
 • Santander Bank 

Gdzie zapłacę za wypłatę środków?

 • BNP Paribas – 5 złotych prowizji za wypłatę z obcych bankomatów (0 złotych za wypłatę z bankomatów przy placówkach)
 • Bank Pekao – 2,3% i min. 5 złotych prowizji za wypłatę z bankomatów obcych (pierwsze dwie takie wypłaty są za darmo, a osoby do 26. roku życia mogą liczyć na nielimitowane darmowe wypłaty) 
 • Getin Bank – 3,5% i min. 5 złotych prowizji za wypłatę z obcych bankomatów (darmowe wypłaty z bankomatów własnych i bankomatów sieci Planet Cash)
 • Citi Handlowy – 8 złotych za każdą wypłatę z bankomatu (pierwsze 4 wypłaty w miesiącu nie są obciążone prowizją)

Jak widać, większość instytucji bankowych pozwala na darmową wypłatę gotówki, jeżeli mówimy o bankomatach własnych, najczęściej znajdujących się w pobliżu placówek. Zastanawia was, jak sytuacja wygląda w przypadku zwykłych wypłat, bez użycia BLIK? W takim przypadku zachęcamy do przeczytania naszego wpisu: Wypłata pieniędzy z obcego bankomatu – jakich kosztów się spodziewać?

Co warto wiedzieć przed wypłatą gotówki z BLIK?

Z racji tego, że dla sporej części osób korzystanie z wypłat BLIK to nowość, zainteresowani mają sporo pytań. Aby cała procedura była jasna i przejrzysta, postanowiliśmy przyjrzeć się istotnym aspektom, o których zdecydowanie warto wiedzieć.

Czy trzeba posiadać kartę płatniczą?

Na szczęście dla użytkowników, nie ma wymogu posiadania karty płatniczej. W celu dokonania wypłaty środków z pomocą tej opcji, wystarczy jedynie smartfon z dostępem do internetu i zainstalowaną aplikacją mobilną danego banku.

Czy można skorzystać z wypłat BLIK za granicą?

Niestety, na chwilę obecną nie jest możliwa wypłata środków poprzez BLIK za granicami Polski. Nic jednak nie wyklucza tego, że w przyszłości może pojawić się taka opcja, toteż warto śledzić aktualności związane z tą kwestią. 

Czy możliwe są wpłaty gotówki BLIK?

Za pomocą wygodnych płatności mobilnych można nie tylko wypłacać pieniądze BLIKiem, ale również je wpłacać. Obecnie z takiego rozwiązania pozwalają skorzystać niektóre najpopularniejsze banki, m.in. Bank Pekao, Bank Millennium, BNP Paribas, Getin Bank, ING Bank Śląski i PKO Bank Polski.

Jak wpłacić pieniądze do bankomatu poprzez BLIK? Cała procedura jest równie prosta, co wypłata gotówki. Wystarczy w odpowiednim bankomacie wybrać opcję “Wpłata BLIK”, aby następnie wygenerować kod z aplikacji i wpisać w odpowiednie pole. Następnie można wpłacić określoną kwotę środków, która zostanie przekazana na powiązany rachunek płatniczy.

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły