Termomodernizacja, wymiany pieców, przejście na odnawialne źródła energii. W ostatnich miesiącach słyszymy coraz więcej mniej lub bardziej rzetelnych informacji związanych z tymi tematami. Często mają swoje podstawy w planach Unii Europejskiej, zakładających ograniczenie emisji szkodliwych substancji i korzystanie z bardziej ekologicznej energii. Ma to spory wydźwięk polityczny, jednak konsekwencje dla polskich rodzin mogą być znaczące. Jeszcze niedawno mogliśmy w końcu skorzystać z rządowego programu dopłat do wymiany pieców, dziś grozi nam likwidacja pieców gazowych. Czy to prawda? Kiedy zaplanowano koniec ogrzewania gazem? Postaramy się dziś zebrać dostępne informacje na temat temat i odpowiedzieć na powyższe pytania.
- Unia Europejska zmienia swoje zdanie na temat ogrzewania gazowego
- Kiedy likwidacja pieców gazowych?
- Piece gazowe są w Polsce bardzo popularne
- Czy Unia Europejska chce likwidacji pieców gazowych?
- Kiedy koniec ogrzewania gazem w Unii Europejskiej i Polsce? Terminy
- Czy w 2024 roku opłaca się zamontować piec gazowy?
- Podsumowanie artykułu – czy grozi nam likwidacja pieców gazowych?
- Najczęściej zadawane pytania
Unia Europejska zmienia swoje zdanie na temat ogrzewania gazowego
Jeszcze 2-3 lata temu nie brakowało głosów ekologów świadczących o tym, że ogrzewanie gazowe jest niezwykle ekologiczne. Miało być bardzo korzystną, a wręcz zalecaną alternatywą dla korzystania z pieców węglowych, czy kominków opalanych drewnem. Sam gaz miał swoje główne źródło w Rosji, przesyłającej go do Europy m.in. gazociągiem Nord Stream. W momencie wybuchu wojny na Ukrainie wiele się jednak zmieniło. Zamiast jednak po prostu zmienić dostawcę gazu, unijni urzędnicy postawili na dalej idące rozwiązanie.
Można powiedzieć, że doszło do zmiany zdania na temat ogrzewania tym paliwem. W związku z tym możliwa jest likwidacja pieców gazowych. Możemy być jednak spokojni – nie stanie się to z dnia na dzień. Już dziś znamy natomiast wstępny harmonogram “wygaszania” gazu, zapisany w dyrektywie EPBD.
Kiedy likwidacja pieców gazowych?
Unijna dyrektywa EPBD dotyczy energetycznej charakterystyki nieruchomości. Zakłada, że do 20230 roku w nowych budynkach można stosować ogrzewanie piecami gazowymi. Dotyczy to budynków mieszkalnych na terenie Unii Europejskiej. Dziesięć lat później, czyli w 2024 roku, ma natomiast dojść do zupełnego odejścia od gazu, a także pozostałych paliw kopalnych.
Znamy więc wstępny harmonogram odejścia od zasilania gazem w celach grzewczych. Czy ostatecznie plan zostanie jednak zrealizowany? Dziś ciężko to stwierdzić. Jeszcze do niedawna Unia Europejska promowała wymianę pieców na gazowe, zachęcając mieszkańców wspólnoty do wymiany do ogrzewania domów i mieszkań przy użyciu gazu. Wygląda więc na to, że na początku 2024 roku jesteśmy jednocześnie wciąż zachęcani do wymiany pieca na gazowy i straszeni likwidacją pieców gazowych.
Kredyt na wymianę pieca - ranking
Piece gazowe są w Polsce bardzo popularne
Jeśli wierzyć zapewnieniom unijnych urzędników zapisanym w dyrektywie EPBD, za kilkanaście lat dojdzie do likwidacji pieców gazowych. Mówiąc jaśniej: pieców nikt nam nie zabierze ze, jednak mogą się pojawić trudności z zakupem paliw kopalnych, w tym gazu. Okazuje się jednak, że w Polsce bardzo wiele osób postawiło na piece gazowe. Nierzadko powodem były… zachęty ze strony Unii Europejskiej. Polacy chętnie korzystali z programów dotacji. Wystarczy wspomnieć o trwającym programie Czyste Powietrze . Wymieniając piec na gazowy możemy liczyć na spore dotacje pochodzące z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
A jaki sposób ogrzewania domów będzie dopuszczalny po 2030 i 2040 roku? Piece węglowe i “kopciuchy” już dawno zostały uznane za nieekologiczne, teraz grozi nam likwidacja pieców gazowych. Najnowszy plan unijnych urzędników zakłada, abyśmy zmienili sposób ogrzewania nieruchomości na pompę ciepła
Kredyt na pompę ciepła - lista ofert.
Polska Izba Gospodarcza Sprzedawców Węgla twierdzi jednak, że popularność pomp ciepła w ostatnich latach spadła. Szczyt sprzedaży przypada na rok 2022 roku, dziś pomimo możliwej likwidacji pieców gazowych, pompy ciepła nie są już tak popularne. Powód może być jednak dość prosty – to dość drogi sposób ogrzewania, wymagający sporych nakładów przy montażu. Pompa ciepłą była reklamowana jako wyjątkowo ekologiczny i nowoczesny sposób ogrzewania domu lub mieszkania. Jeszcze do niedawna korzystanie z niej w sezonie grzewczym nie kosztowało wiele. Dziś – niestety- ceny energii elektrycznej mocno się zmieniły, na niekorzyść. Wystarczy sprawdzić, ile kosztuje kWh prądu, by z większą przychylnością spojrzeć na piec gazowy.
Dlaczego pompy ciepła nie cieszą się dziś dużą popularnością?
Jest kilka powodów, dlaczego Polacy niezbyt chętnie decydują się dziś na wybór pompy ciepła jako głównego źródła zasilania. Przede wszystkim problemem zawsze był wysoki koszt instalacji takiego rodzaju ogrzewania. Do niedawna mogliśmy próbować rekompensować go niższymi rachunkami już podczas trwania sezonu grzewczego. Obecnie jednak ceny prądu poszybowały do niespotykanych dotąd poziomów. Jednocześnie ceny gazu nie zmieniły się lub nawet spadły, przez co piec gazowy okazuje się po prostu tańszym sposobem ogrzewania. W przeszłości sporo osób zdecydowało się również na niezbyt rwałe pompy ciepłą pochodzące od chińskich producentów. Dziś nierzadko przysparzają problemów, a cały system ogrzewania tego typu ma słaby PR.
Polski rząd próbował poprawić sytuację Polaków, zamrażając ceny prądu na poziomie cen z zeszłego roku. Niestety, dotyczy to jednak tylko zakupu energii elektrycznej do pewnego limitu – 1350 kWh. Okazuje się natomiast, że sama pompa ciepła może zużyć nawet 10.000 kWh. Wybór pieca gazowego był też naturalny ze względu na liczne programy wsparcia i dotacje, a nawet sam marketing w mediach. W przypadku pompy ciepła skończyło się jednak na zachętach słownych – zabrakło natomiast wsparcia finansowego.
Czy zmieszczę się w limicie zużycia energii elektrycznej?
Czy Unia Europejska chce likwidacji pieców gazowych?
Dziś możliwości wykorzystywania konkretnych rodzajów ogrzewania w duże mierze zależą od regulacji na poziomie Unii Europejskiej. To, że Unia Europejska chce zakończyć wykorzystywanie paliw kopalnych, jest już pewne. Regulacje mające to na celu w Polsce często poznajemy pod zbiorczą nazwą “Zielony Ład”. Dotyczy to również rezygnacji z wykorzystywania gazu – likwidacji pieców gazowych do 2040 roku.
Początku myśli unijnych posłów o rezygnacji z wykorzystywania gazu należy szukać w 2022 roku. Do czasu rosyjskiej napaści na Ukrainę mówiło się o odejściu od węgla, czy zastąpienia aut spalinowych elektrycznymi. Od 2022 roku regulacje objęły jednak również wykorzystywanie gazu do ogrzewania. Nie chodzi natomiast jedynie o dostępność paliwa kopalnego, jakim jest gaz. Po rezygnacji z dostaw rosyjskiego gazu, również na skutek uszkodzenia gazociągu Nord Stream 1, gaz wciąż płynął do Unii Europejskiej m.in. z Kataru, Norwegii i Stanów Zjednoczonych.
Znaczne ograniczenie dostaw gazu ziemnego z Rosji
Co ciekawe, gaz wciąż płynie też do Europy przez Ukrainę – i to w ilości 12 mld metrów sześciennych rocznie. Przed rozpoczęciem wojny wartość ta wynosiła jednak ponad 150 miliardów, także ponad 13-krotnie więcej.
Przed 2022 rokiem rosyjski gaz stanowił około ⅓ importu na teren Unii Europejskiej. Dziś jest to nieco ponad 10% całości.
Dofinansowanie do budowy domu w 2024 roku
Kiedy koniec ogrzewania gazem w Unii Europejskiej i Polsce? Terminy
Znamy już właściwie cały harmonogram – plan odejścia od gazu w Polsce i całej Unii Europejskiej. Już w przyszłym roku (2025) zakończy się możliwość korzystania z dotacji na piec gazowy. Wyjątek stanowią nieruchomości, w których nie ma możliwości instalacji innego źródła ogrzewania, niż gaz ziemny. Zrealizowane zostaną również programy dotacji i dofinansowania na piec gazowy, jeśli wnioski zostały złożone odpowiednio wcześniej. To kolejny wyjątek pozwalający myśleć o instalacji pieca gazowego po 2025 roku.
W nowych budynkach prywatnych nie zamontujemy ogrzewania gazowego już od 2030 roku. W przypadku budynków samorządowych i państwowych (np. szkoły, urzędy, placówki służby zdrowia, itp.) stanie się to o dwa alta wcześniej – do 2028 roku.
Całkowita likwidacja pieców gazowych i pozostałych kotłów spalających paliwa kopalne ostatecznie rozpocznie się 2040 roku. Czy do tego momentu coś się w unijnej polityce zmieni? Ciężko powiedzieć. Unia planuje natomiast w 100% pozbyć się paliw kopalnych do 2050 roku.
Czy w 2024 roku opłaca się zamontować piec gazowy?
Skoro w 2040 roku Unia Europejska planuje likwidować piece gazowe, czy dziś opłaca się jeszcze stawiać na to źródło ogrzewania? Piece gazowe cieszyły się w Polsce sporym uznaniem i zainteresowaniem klientów. Pozwalały na dość tanie ogrzewanie nieruchomości, a ich montaż i zakup urządzenia było współfinansowane z dotacji. Tylko w ostatnich kilku latach Polacy kupili prawie ćwierć miliona kotłów gazowych z dofinansowaniem z programu “Czyste Powietrze”. To najlepiej obrazuje skalę zainteresowania. Przy kosztach około 10.000 złotych możliwe było uzyskanie dotacji nawet w wysokości 70%.
Dziś, nawet bez dodatkowego wsparcia finansowego, instalacja pieca gazowego wciąż się opłaca. Montaż kotła i tak jest ponad dwukrotnie tańszy, niż wyposażenie domu w pompę ciepła. Koszty eksploatacji również dziś powinny być tańsze, głównie ze względu na wysokie ceny prądu. Piec gazowy okazuje się też znacznie bardziej ekonomiczny od ogrzewania pelletem. Nawet pomimo zmiany unijnej polityki, w kontekście najbliższych kilku lat decyzja o ogrzewaniu gazowym może więc okazać się jak najbardziej opłacalna.
Co przemawia przeciwko wybraniu pieca gazowego?
Trzeba jednak wiedzieć, że ceny prądu mogą się zmienić. Pewne jest też, że w przyszłości zapłacimy za gaz więcej. Już w 2027 roku pojawi się nowy podatek związany z emisją CO2. Od 2032 roku opłaty za emisję (tzw. ETS 2) będą co roku rosły, co zapewne spowoduje wzrost wysokości rachunków co rok o kilkaset złotych.
Skuteczne sposoby na oszczędzanie prądu
Czy do tego czasu kupno pieca gazowego się amortyzuje? Ciężko powiedzieć. Wiele zależy zarówno od bieżących potrzeb konkretnego gospodarstwa domowego (ilości potrzebnej energii cieplnej), jak i od przyszłych zmian w unijnych regulacjach.
Pamiętajmy też, że wysokie ceny energii elektrycznej możemy sobie w pewien sposób zrekompensować. Mowa oczywiście o wyposażeniu domu w fotowoltaikę, co pozwoli znacznie obniżyć wysokość rachunków.
Ile prądu zużywają sprzęty domowe?
Podsumowanie artykułu – czy grozi nam likwidacja pieców gazowych?
Likwidacja pieców gazowych jest już właściwie faktem. Znamy harmonogram odejścia od paliw kopalnych, do których w 2022 roku unijni urzędnicy zaliczyli również gaz ziemny. Po części jest to związane z konfliktem zbrojnym na terenie Ukrainy. Po napaści na naszego sąsiada, Rosja przestała eksportować takie ilości gazu, jak wcześniej. Obecnie, choć jeszcze tylko przez krótki czas, wciąż można natomiast skorzystać z… dotacji na montaż pieca gazowego. W 2028 roku piece gazowe przestaną być jednak montowane w budynkach publicznych i samorządowych, a od 2030 roku – także w nieruchomościach prywatnych. Wciąż możliwe będzie jednak korzystanie z już posiadanych pieców. Pewne jest jednak, że zakup gazu będzie obciążony coraz większymi opłatami i kosztami. Od roku 2040 gaz zacznie całkiem znikać z europejskiego rynku, a proces ten zakończy się do 2050 roku. Warto więc zastanowić się, czy dziś wciąż warto stawiać na piec gazowy jako źródło ogrzewania domu.
Najczęściej zadawane pytania
Tak, europejskie przepisy zakładają odejście zarówno od pieców gazowych, gazu ziemnego, jak i pozostałych paliw kopalnych.
Dyrektywa EPBD ustala harmonogram odejścia od ogrzewania przy pomocy gazu ziemnego. Do 2030 roku możemy jeszcze montować piece gazowe w prywatnych nieruchomościach. Sprzedaż gazu ma się natomiast kończyć od 2040 roku, a w 2050 roku Unia Europejska ma być w 100% wolna od paliw kopalnych.
Obecnie wciąż spotkamy jeszcze dotacje na zakup pieca gazowego i montaż go. Dziś korzystanie z pieca jest bardziej opłacalne, niż w przypadku np. pompy ciepłą lub ogrzewania pelletem. Wiemy jednak, że już za kilka lat pojawią się dodatkowe opłaty związane z emisją CO2. Czy wtedy korzystanie z pieca gazowego wciąż będzie korzystne? Trudno powiedzieć, nie znamy też w końcu cen prądu w przyszłości.
Źródło:
- https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/wymiana-pieca-gazowego-kiedy-nastapi-likwidacja-kotlow-gazowych/4jr7clf
- https://www.money.pl/gospodarka/najpierw-dodatkowe-oplaty-a-potem-likwidacja-kotlow-gazowych-jest-decyzja-6997635952421792a.html
- https://www.money.pl/gospodarka/koniec-piecow-na-gaz-bedzie-bolalo-ue-wskazala-alternatywe-7005489862695712a.html
Już sobie wyobrażam pompy ciepła w kamienicach lub blokach mieszkalnych z ogrzewaniem tzw. etażowym. Zastąpienie kotłów gazowych pompami ciepła jest możliwe w budynkach jednorodzinnych, ale nie w budownictwie wielorodzinnym.