Czym jest autospłata kredytu i czy warto z niej skorzystać?

Czym jest autospłata kredytu i czy warto z niej skorzystać?

Obsługa kredytu gotówkowego nie jest skomplikowana, ani przesadnie czasochłonna. Musimy po prostu pamiętać o tym, aby co miesiąc zapłacić kolejną ratę kredytu, aż do całkowitej spłaty. Część banków posiada natomiast narzędzie, jakim jest automatyczna spłata kredytu. Jak działa autospłąta kredytu i czy warto skorzystać z tej opcji? Sprawdzamy dziś, na czym polega automatyczna spłata zobowiązania. Podpowiemy też co zrobić, jeśli mimo ustawionej autospłaty pojawił się jakiś błąd i pieniądze nie zostały przekazane na spłatę zobowiązania.

Na czym polega autospłata kredytu?

Automatyczna spłata kredytu działa w dokładnie taki sposób, jak wskazuje na to nazwa. Narzędzie zostało wprowadzone przez niektóre banki. Ma na celu ułatwienie życia klientom – kredytobiorcom. Środki są pobierane z konta bankowego przez system bankowy, a następnie służą do pokrycia raty kredytowej. Dzięki takiej opcji nie musimy pamiętać o tym, aby danego dnia przelać środki na odpowiednie konto – subkonto kredytobiorcy. W terminie spłaty bank automatycznie ściąga środki z konta i dokonuje spłaty. Nie musimy się przy tym nigdzie logować, czy pamiętać o “puszczeniu przelewu”. Autospłata kredytu dostępna jest dla różnych rodzajów kredytu:

Podobny mechanizm może służyć również do spłaty pożyczki gotówkowej, a nawet spłaty karty kredytowej. W każdej sytuacji autospłata jest po prostu udogodnieniem – nie musimy ręcznie wykonywać spłaty zobowiązania. Unikniemy też przegapienia terminu, czy związanych z tym potencjalnych kar.

Karta kredytowa, czy kredyt? Co lepsze?

Jak działa automatyczna spłata kredytu?

Zwykle autospłata kredytu możliwa jest do włączenia w rachunku utworzonym przez bank do spłaty konta (specjalne, dodatkowe konto powiązane z kredytem). Możliwe jest też uruchomienie automatycznej spłaty na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym, czyli po prostu zwykłym koncie osobistym.

Gdy nadejdzie termin spłaty kredytu, czy karty kredytowej, bank po prostu przekaże środki z konta na spłatę kredytu. Terminy auto spłaty kredytu pokrywają się oczywiście z harmonogramem udostępnionym przez bank. Nie musimy więc zaprzątać sobie głowy pamiętaniem o tym. Konkretna kwota posłuży do spłaty kredytu we właściwym terminie. My, jako kredytobiorca, musimy jedynie uruchomić tę funkcję.

Automatyczna spłata kredytu – kiedy jest możliwa?

W czasie spłaty kredytu, niezależnie od jego rodzaju, musimy po prostu postępować zgodnie z zapisami umowy kredytowej. Tam zwykle znajduje się informacja o wymaganym sposobie spłaty. Niekiedy może być to również autospłąta kredytu. Nie wszystkie banki udostępniają jednak swoim klientom taką opcję. Niekiedy nie mamy możliwości uruchomienia automatycznej spłaty kredytu. W takiej sytuacji musimy po prostu pamiętać o ręcznej spłacie w każdym miesiącu.

Autospłata kredytu w praktyce

Wiele banków oferuje swoim klientom udogodnienie, jakim jest autospłata kredytu. Co więcej, często mamy też możliwość dnia, w którym środki zostaną pobrane z konta na spłatę kredytu. Często to o tyle wygodne, że możemy dopasować datę nie tylko do harmonogramu spłaty. Oczywiście, powinniśmy ustalić autospłatę na dzień przed terminem płatności raty kredytu. Możemy jednak dopasować ten dzień do dnia, w którym otrzymujemy wynagrodzenie.

Czasami możliwość uruchomienia autospłaty wymaga natomiast posiadania w danym banku konta osobistego. To z niego będziemy przelewać środki na spłatę kredytu – stanie się to automatycznie w ustalonym dniu. 

Automatyczna spłata kredytu w różnych bankach

Sporo banków pozwala dziś klientom na uruchomienie tej wygodnej opcji. Sprawdźmy więc, jak wygląda to w kilku najpopularniejszych instytucjach. Warto wiedzieć, że jeżeli moment spłaty raty kredytu przypada na dzień wolny od pracy, powinniśmy we własnym zakresie wykonać przelew odpowiednio wcześniej. Ustawienie autospłaty kredytu rozwiązuje ten problem. Mechanizm sam uwzględni dni, w których przelewy mogą nie dochodzić w szybkim czasie do odbiorcy – w tym przypadku do spłaty kredytu.

Jak uruchomić automatyczną spłatę kredytu w banku?

Jak ustawić autospłatę kredytu w PKO BP?

Bank PKO BP to obecnie najpopularniejszy bank w Polsce. Wielu klientów posiada tam konto bankowe, a także korzysta z bogatej oferty różnych kredytów. Uruchomienie automatycznej spłaty kredytu w PKO BP możliwe jest dla wszystkich klientów posiadających tam konto i kredyt. Włączymy tę opcję zarówno przez serwis transakcyjny online, jak i w aplikacji mobilnej. Oczywiście, o opcję tę możemy też wnioskować w trakcie osobistej wizyty w placówce banku. Warto o niej pomyśleć już podczas uruchomienia kredytu.

Aplikacja mobilna PKO BP i Inteligo

Bank Millenium – automatyczna spłata kredytów

Również Bank Millenium ma dla swoich klientów taką opcję. Bank automatycznie pobierze środki z konta, chyba, że na rachunku nie będzie wystarczająco dużo środków. Wtedy zaległość będzie stanowiła wyłącznie różnica.

Aplikacja mobilna Banku Millenium - poznaj program do obsługi produktów banku.

Autospłata kredytu w Alior Banku

Klienci Alior Bank mogą uruchomić automatyczną spłatę raty kredytu w aplikacji mobilnej i w serwisie transakcyjnym. Zrobimy to też podczas osobistej wizyty i rozmowy z doradcą banku. Robiąc to samodzielnie wystarczy otworzyć szczegóły naszego kredytu.

Automatyczna spłata zobowiązania – ING Bank Śląski

Podobnie, jak w innych wspomnianych już bankach, również w ING Banku Śląskim możliwe jest ustawienie automatycznej spłaty kredytu. W tym celu najprościej będzie skorzystać z aplikacji mobilnej Moje ING mobile. Zrobimy to też przez e-bankowość na stronie internetowej, a nawet przez infolinię.

Aplikacja na smartfony Moje ING mobile

Automatyczna spłata karty kredytowej

W przypadku autospłaty “kredytówki” procedura działa tak samo, jak dla rat kredytu w banku. Największą różnicę stanowi oczywiście kwota spłaty wykonywanej w automatyczny sposób. Nie wynika z harmonogramu spłaty otrzymanego od banku. Wynika natomiast po prostu z tego, jak korzystamy z karty kredytowej i jakie jest jej saldo w danym momencie – na koniec okresu rozliczeniowego.

Użytkownik karty kredytowej powinien spłacić zadłużenie w trakcie tzw. okresu bezodsetkowego. Pozwoli to uniknąć zbędnych kosztów, które pojawią się po przekroczeniu tego okresu. Automatyczna spłata karty kredytowej będzie dotyczyła części limitu, co pozwoli dalej korzystać z karty bez odsetek.

Autospłata kredytu – czy warto?

Jakie są plusy i minusy automatycznej spłaty kredytu gotówkowego lub innego zobowiązania w banku? Przede wszystkim rozwiązanie to jest naprawdę wygodne. Unikniemy także sytuacji, kiedy przegapimy spłatę, przez co bank może naliczyć karne odsetki. Nie spotka nas też przykra niespodzianka w postaci dnia wolnego (kiedy przelewy nie wychodzą w standardowy sposób) – przez to moglibyśmy przegapić dzień spłaty kredytu. Automatyczna spłata trwa też aż do zamknięcia zobowiązania – spłaty całego kredytu. Rozwiązanie polecane jest w szczególności dla kredytów długoterminowych, na przykład kredytu hipotecznego.

Największe zalety automatycznej spłaty kredytów:

  • jest to komfortowe rozwiązanie
  • nie przegapisz dnia zapłaty raty
  • spłata powtarza się aż do spłacenia całego kredytu
  • mamy kilka sposobów na uruchomienie tej opcji
  • narzędzie do automatycznej spłaty raty jest darmowe
  • oszczędność czasu – nie musisz co miesiąc zlecać przelewu

W porównaniu z szeregiem zalet tego rozwiązania, wady autospłaty kredytu nie są zbyt istotne. Do minusów możemy zaliczyć nieco mniejszą kontrolę nad naszymi stałymi wydatkami. Czasami pojawi się również konieczność założenia dodatkowego subkonta do spłat. Z konta technicznego służącego do spłaty kredytu nie możemy też wypłacić pieniędzy.

Najwygodniejszą opcją jest więc autospłata kredytu z konta osobistego, na które wpływa Twoje wynagrodzenie. Nie zawsze taka opcja jest jednak dostępna.

Brak środków na koncie a autospłata kredytu

Oczywiście, automatyczna spłata kredytu lub karty kredytowej wymaga posiadania odpowiednich środków na koncie. Jeśli mamy tam za mało pieniędzy, bank nie wykona autospłaty. W tej sytuacji próbuje pobrać środki z odpowiedniego konta dzień później. Prawdopodobnie otrzymasz też wtedy powiadomienie (np. mailowe, SMS-owe lub na smartfon, jeśli masz tam aplikację mobilną). Warto szybko uzupełnić środki, aby kolejnego dnia autospłata zakończyła się sukcesem. Bank może wykonać kilka prób automatycznej spłaty w kolejnych dniach. Informację o tym powinniśmy znaleźć w umowie kredytowej. Taką informację dostaniesz też od konsultanta banku.

Błąd podczas autospłaty kredytu – co wtedy?

Co się stanie, jeśli masz pieniądze na koncie, a nie dojdzie do uruchomionej automatycznej spłaty? Taka sytuacja oczywiście może się zdarzyć, zwykle to po prostu problem techniczny. Warto od razu skontaktować się z konsultantem banku, jeśli dowiesz się o takiej sytuacji. Możliwe jest też błędne uruchomienie automatycznej spłaty, o czym jednak powinniśmy się przekonać już przy pierwszej tak realizowanej płatności. Kontaktując się z bankiem w sprawie wyjaśnienia tej sytuacji dowiedz się też, czy bank automatycznie pobierze środki po naprawieniu błędu. Być może konieczne będzie ręczne wykonanie spłaty raty kredytu. Oczywiście, możliwy jest też brak automatycznej spłaty wynikający z braku odpowiedniej liczby środków. Nie jest to jednak błąd techniczny po stronie banku.

Podsumowanie artykułu

Podsumowując, automatyczna spłata kredytu to ciekawa opcja. W przypadku większości kredytobiorców oznacza po prostu możliwość wygodnej spłaty bez konieczności ręcznego wykonywania przelewów. Właściwie ciężko wskazać większe minusy tego rozwiązania. Chcąc mieć pełną kontrolę nad swoimi finansami możemy w końcu po prostu sprawdzać historię konta i stan spłaty zadłużenia. Automatyczna spłata kredytu pozwoli uniknąć przegapienia terminu płatności raty. Taką opcję daje wiele polskich banków. Zwykle możemy uruchomić ją w aplikacji mobilnej, serwisie transakcyjnym na stronie www, a także w oddziale banku.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest autospłata kredytu?

Automatyczna spłata kredytu polega na pobieraniu przez bank pieniędzy z konta osobistego lub subkonta technicznego. Środki służą do spłaty kredytu, nie trzeba więc wykonywać przelewów ręcznie.

Czy automatyczna spłata kredytu się opłaca?

Tak, rozwiązanie jest bezpłatne i bardzo wygodne.

Jakie banki oferują automatyczną spłatę kredytu?

Autospłąta różnego rodzaju kredytów możliwa jest w wielu bankach, m.in. PKO BP, Credit Agricole, ING Banku Śląskim, Millenium, czy Alior Banku.

Jak uruchomić autospłatę kredytu w PKO?

W PKO Banku Polskim możemy ustawić automatyczną spłatę w aplikacji mobilnej IKO, w e-bankowości (iPKO) lub w oddziale banku.

Jak włączyć automatyczną spłatę kredytu?

Jeśli bank oferuje autospłątę kredytu, prawdopodobnie samodzielnie ustawisz tę opcję w aplikacji mobilnej lub w serwisie transakcyjnym.

Źródło:

  1. https://www.credit-agricole.pl/pytania-i-odpowiedzi/kredyty/co-to-jest-autosplata-czy-jest-wlaczona
  2. https://direct.money.pl/artykuly/porady/automatyczna-splata-kredytu
  3. https://www.totalmoney.pl/artykuly/automatyczna-splata-kredytu-czym-jest-autosplata-kredytu-i-czy-warto-z-niej-skorzystac
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły