IKO. Aplikacja PKO BP i Inteligo

aplikacja PKO

Zastanawiasz się, dlaczego aplikacja mobilna tak często pojawia się w reklamach banków? Przy wyborze najlepszego konta bankowego bardzo istotne jest zapewnienie wygody korzystania z niego oraz szybki dostęp do wielu funkcji. To wszystko zapewnia przyjazna i funkcjonalna aplikacja bankowa na smartfony i tablety. W dzisiejszym artykule przyglądamy się aplikacji IKO. W Internecie znajdujemy wiele pozytywnych opinii na temat: aplikacja PKO BP, dlatego bez zbędnej zwłoki przechodzimy do recenzji IKO.

Aplikacja PKO BP i Inteligo – IKO

Naszą recenzję IKO rozpoczęliśmy od słów pochwały i przyszedł czas na kolejne potwierdzenie tego. W 2019 roku aplikacja mobilna pKO BP została wyróżniona w rankingu Retail International Banker. TAm otrzymała tytuł najlepszej aplikacji tego typu na świecie. To spore wyróżnienie dla produktu pochodzącego z Polski, czyli jednak dość małego rynku w świecie finansów. Także opinie o IKO w polskim Internecie są potwierdzeniem, że to produkt godny uwagi i najwyższego uznania.

Patrząc na informacje zawarte w serwisach z aplikacjami (Sklep Google Play i App Store) widzimy, że aplikacja IKO została pobrana ponad 5 milionów razy. Mając tak wielu odbiorców, najwyraźniej PKO BP przyłożyła się do stworzenia świetnej aplikacji na smartfony.

IKO – logowanie i funkcje przed zalogowaniem

Podobnie, jak w innych aplikacjach bankowych na smartfony, aplikacja PKO BP pozwala na logowanie przy pomocy kilku metod. Są naprawdę bezpieczne, szczególnie logowanie z wykorzystaniem danych biometrycznych. Mamy więc logowanie odciskiem palca lub przez Face ID (iPhone). Dla osób wolących bardziej tradycyjne rozwiązania, lub posiadaczy nieco starszych urządzeń (bez skanera linii papilarnych) pozostaje trzecia metoda – wpisanie kodu PIN. Zanim się zalogujemy, mamy podgląd swojego stanu konta, co jest dość wygodnym rozwiązaniem.

Jeszcze przed uwierzytelnieniem dostępu do aplikacji IKO, mamy dostępne skróty do kilku przydatnych funkcji. Przede wszystkim już tu możemy wywołać kod BLIK, na przykład do płatności w sklepie lub Internecie. Oczywiście finalnie i tak musimy potwierdzić transakcję BLIK kodem. Bardzo wygodny jest dostęp do zakupu biletów na przejazd komunikacją miejską oraz płatności za parking. Także te opcje mamy widoczne w menu bez konieczności logowania. Oprócz nich zobaczymy tam również powiadomienia z banku PKO BP oraz skrót do kontaktu telefonicznego.

Sekcję aplikacji IKO widoczną przed zalogowaniem do swojego konta oceniamy więc bardzo wysoko. Dostęp do aplikacji jest dobrze zabezpieczony, z wykorzystaniem najnowszej technologii i możliwości dawanych przez dzisiejsze smartfony. Kilka przydatnych funkcji dotyczących niewielkich opłat jest dostępnych bez logowania – to też spory plus aplikacji PKO BP.

Płatności wykonywane z aplikacji IKO

Aplikacja IKO daje nam możliwość wykonania wielu typów przelewów. Mamy więc wybór przelewów zwykłych i natychmiastowych. Możemy także zaplanować przelewy cykliczne, na przykład płatności za rachunki, subskrypcje, czy jakiś abonament. Poza tym aplikacja PKO BP daje możliwość wykonania przelewu zagranicznego SWIFT. Znajdziemy tam też opcję wykonania przelewu do Urzędu Skarbowego. Bardzo wygodną opcją jest też przelew walutowy. Oczywiście, jak przystało na 2022 rok, w aplikacji IKO mamy też dostęp do płatności BLIk, w tym przelewów BLIK na telefon. W przypadku płatności zlecanych z poziomu aplikacji PKO BP mamy oczywiście mobilną autoryzację. To gwarancja wygody i bezpieczeństwa transakcji.

To nie koniec możliwości, jakie daje aplikacja IKO w kwestii płatności. Możemy płacić telefonem zbliżeniowo (BLIK zbliżeniowy). Musimy jednak pamiętać, że potrzebne będzie do tego urządzenie wyposażone w NFC (moduł łączności zbliżeniowej, ma go większość nowoczesnych smartfonów i  tabletów). Kody BLIK możemy łatwo kopiować do schowka, na przykład w celu łatwego wklejenia ich podczas wykonywania płatności online – nie trzeba go przepisywać. Do innego użytkownika aplikacji IKO możemy także wysłać prośbę o przelew. Aplikacja mobilna PKO BP pozwala na wygodne opłacania rachunków, tworzenie zleceń stałych i ich edycję.

Dostęp do ustawień konta osobistego i kart płatniczych w aplikacji IKO

Bezpośrednio w aplikacji PKO BP mamy możliwość zmiany wielu ustawień konta i karty. Możemy ustawiać limity płatności kartą, zarówno dla jednej transakcji, jak i dzienne. W razie potrzeby możemy też ustawić nowy kod PIN karty płatniczej. Jeśli ją zgubimy lub zostanie skradziona, aplikacja IKO pozwala szybko zastrzec kartę. Unikalną cechą, której nie znajdziemy w standardowych aplikacjach mobilnych banków, jest możliwość czasowego zablokowania karty płatniczej. Przydaje się, jeśli nie jesteś pewien, czy karta została zgubiona, czy jest opcja jej odnalezienia, na przykład została w domu lub samochodzie. Aplikacja ma też funkcję zastrzeżenia dowodu osobistego i innych dokumentów.

Jeśli posiadasz konto i kartę walutową możesz bez trudu wymieniać waluty wewnątrz aplikacji. Korzystając z aplikacji mobilnej można dostosować ją nieco do swoich preferencji. W IKO jest możliwość ustawienia, czy powiadomienia PUSH mają się pojawiać na ekranie naszego urządzenia, czy nie. Możemy też włączyć tryb ciemny.

Dodatkowe produkty bankowe – wnioskuj o nie z poziomu IKO

Ważną opcją aplikacji mobilnej IKO jest możliwość wnioskowania o nowe produkty w PKO BP. Możemy więc złożyć wniosek o kredyt gotówkowy lub przeznaczyć część swoich środków na lokatę. Wcześniej zachęcamy jednak do sprawdzenia naszego rankingu najlepszych lokat., gdzie znajdziesz aktualne oferty różnych banków.

W zależności od wybranego produktu, niektóre można po prostu uruchomić z poziomu aplikacji, a czasem potrzebne są dodatkowe działania, na przykład podpisanie dokumentów lub umowy. Tak, czy inaczej – wiele codziennych spraw możesz załatwić bezpośrednio w aplikacji mobilnej PKO BP.

Aplikacja IKO pozwoli na utworzenie nowego konta bez wychodzenia z domu. Potwierdzenie tożsamości odbywa się metodą na selfie.

Operacje w innych bankach – zrobisz to z IKO

Z aplikacją PKO BP możesz podejrzeć stan konta nie tylko w PKO BP, ale też w innych bankach. Możemy też zlecić przelew z innego banku. Jeśli wymieniasz waluty w aplikacji IKO (wirtualny kantor) możesz przelać środki w tej walucie na konto w innym banku.

Co jeszcze oferuje aplikacja PKO BP?

Aplikacja na smartfon PKO BP posiada wszystkie przydatne funkcje, jak przelewy, ustawienia karty, czy szybkie płatności BLIK. Znajdziemy w niej jednak znacznie więcej opcji, które dla wielu osób mogą być wyjątkowo przydatne. Przykładem może być opcja zapłacenia za autostradę (A1 i A4) ze swojego IKO. W aplikacji można też kupić bilety komunikacji miejskiej i pokryć opłaty parkingowe. IKO ma też funkcję doładowania konta telefonu, czy zakupu karty podarunkowej. Lista dostępnych kart jest dość długa – są na niej usługi dla graczy (Steam, XBox Pass, itp.), serwisy z muzyką (Spotify, Tidal), czy platformy VOD (Netflix, HBO MAx, itp.).

Dziś sporą popularnością cieszą się konta bankowe dla Ukraińców. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, aplikacja PKO BP posiada także ukraińską wersję językową. To duże ułatwienie dla osób posługujących się tym językiem, które mogą dzięki temu z łatwością wykonywać wszystkie operacje na koncie.

Aplikacja PKO BP pokazuje także alerty BIK, a przedsiębiorcy posiadający konto firmowe w PKO BP lub Inteligo mogą w ramach jednej aplikacji przełączyć się między rachunkiem firmowym a osobistym. Dla inwestorów przeznaczono natomiast cały moduł “Inwestomat” z licznymi opcjami zakupu akcji, papierów wartościowych i funduszy inwestycyjnych.

Czy korzystanie z aplikacji PKO BP IKO jest wygodne?

Liczne funkcje w aplikacji mobilnej czasami idą w parze ze sporym skomplikowaniem jej obsługi. Na szczęście twórcy aplikacji mobilnej PKO BP zdołali pogodzić bogatą funkcjonalność z wygodną i intuicyjną obsługą. Poszczególne funkcje i opcje aplikacji są rozmieszczone w taki sposób, że po kilku chwilach bez trudu i zastanowienia wykonujemy tam wszystkie czynności.

Nie zabrakło przydatnych udogodnień, jak możliwość kopiowania numerów kont lub kodów BLIK do schowka. Numer swojego konta i pozostałe dane do przelewu możemy też wygodnie wysłać SMS-em lub e-mailem. Jest też automatyczne wylogowanie po wyjściu z aplikacji, co poprawia bezpieczeństwo aplikacji.  Wszystko to sprawia, że aplikacja IKO jest jedną z najlepszych na rynku. Bez dwóch zdań jest mocną stroną oferty PKO BP.

Aplikacja PKO BP – największe plusy i minusy IKO

Po przyjrzeniu się funkcjonalności IKo łatwo znajdujemy mocne strony aplikacji PKO BP. Nasze zdanie jest zresztą dość zbliżone do opinii użytkowników IKO, a w Internecie są ich tysiące, w większości jak najbardziej pochlebne. Właściwie jedynym minusem w stosunku do aplikacji mobilnych innych banków jest brak czatu online z konsultantem. To bardzo wygodna i szybka forma kontaktu z przedstawicielem banku. W aplikacji PKO BP pozostaje nam jedynie kontakt telefoniczny lub wizyta w oddziale. Nie jest to oczywiście duża wada, która dyskwalifikuje aplikację – to raczej drobny błąd, który być może zostanie poprawiony w jednej z przyszłych aktualizacji.

Przechodząc jednak do zalet, aplikacja PKO BP ma ich naprawdę wiele. Jak przystało na produkt największego polskiego banku, IKO jest funkcjonalne i proste w obsłudze. Użytkownik aplikacji mobilnej może bez trudu wykonywać przelewy i płatności na wiele innych sposobów (BLIK, telefonem, płatności rachunków, przelewy stałe, itp.). Mamy też szybki dostęp do wielu innych opcji i produktów PKO BP – lokat oszczędnościowych, kredytów,czy ustawień konta i karty. Bezpośrednio z aplikacji PKO BP możemy zalogować się do e-administracji i składać wnioski urzędowe (np. o zasiłki i świadczenia socjalne). Jeśli zastanawiasz się, jak otrzymać 500+, możesz zrobić to z poziomu IKO. Mamy też opcje wykonywania przelewów na cele charytatywne, czy zbierania pieniędzy w formie wirtualnej skarbonki. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób chętnie korzysta z IKO – z tą aplikacją załatwić większość spraw związanych ze swoim kontem i finansami!

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły