Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Na rynku jest wiele możliwości pozwalających na skorzystanie z dodatkowych środków. Mamy pożyczki i kredyty gotówkowe, które są najpopularniejsze. Poza tym banki często proponują swoim klientom limit odnawialny w rachunku lub kartę kredytową. Zaletą tej ostatniej jest możliwość nie płacenia zupełnie nic za korzystanie z dostępnych na karcie środków. Pozwala na to tak zwany okres bezodsetkowy. Co to jest i dlaczego jest tak ważny dla posiadaczy kart kredytowych? W dzisiejszym poradniku postaramy się przedstawić bliżej ten parametr.
- Okres bezodsetkowy na karcie kredytowej
- Jak działa karta kredytowa?
- Co to jest okres bezodsetkowy?
- Jak długi jest okres bezodsetkowy?
- Jak okres bezodsetkowy wpływa na koszty korzystania z karty kredytowej?
- Czy można mieć kartę kredytową i nie korzystać z przyznanego limitu?
- Jak uniknąć zbędnych kosztów podczas korzystania z karty kredytowej?
- Alternatywy dla karty kredytowej
- Podsumowanie artykułu
- Najczęściej zadawane pytania
Okres bezodsetkowy na karcie kredytowej
Jednym z najważniejszych parametrów produktu, jakim jest karta kredytowa (także m.in. pozabankowa karta kredytowa) jest tak zwany okres bezodsetkowy. Przez ten czas, co wynika z nazwy, nie musimy płacić do banku kosztów – odsetek za korzystanie z przyznanego limitu. Wprost wynika więc z tego, że im dłuższy okres bezodsetkowy, tym lepiej.
Dzięki długiemu okresowi bezodsetkowemu korzystanie z karty jest tańsze i wygodniejsze. Sprawdźmy więc nieco dokładniej, co oznacza ten parametr.
Jak działa karta kredytowa?
Aby lepiej zrozumieć, co to jest okres bezodsetkowy, spójrzmy na zagadnienie nieco szerzej. Warto dobrze poznać zasady działania karty kredytowej. To przydatne szczególnie, jeśli wybieramy między kredytem gotówkowym a kartą kredytową. W przypadku kredytu po wypłacie środków od razu korzystamy z całości przyznanej sumy, co miesiąc spłacając wymaganą przez bank ratę. Karta kredytowa wydaje się być więc o wiele bardziej elastycznym rozwiązaniem.
Gdy składamy wniosek o założenie karty kredytowej, podajemy tam konkretną kwotę. Często maksymalny limit dostępnych środków określa bank. Bierze pod uwagę naszą zdolność kredytową, historię dotychczasowych spłat, czy wysokość zarobków. Ważne jest jednak to, że płacimy odsetki jedynie za część przyznanego limitu, z którą skorzystamy. To największa zaleta w stosunku do kredytów i pożyczek. Co więcej, bank naliczy odsetki dopiero po upływie pewnego okresu. Nazywamy go właśnie okresem bezodsetkowym. Im dłuższy, tym dłużej możemy bez zbędnych opłat korzystać z dostępnego limitu. Jeśli zdążymy więc spłacić wykorzystaną sumę, w ogóle nie zapłacimy odsetek do banku.
Co zrobić, aby otrzymać kartę kredytową?
Jak już wspomnieliśmy, każdy może wnioskować o kartę kredytową. Bank zapewne sprawdzi wtedy każdego klienta, badając jego zdolności do spłaty zadłużenia. Możemy wnioskować o kartę kredytową w swoim banku (tam, gdzie mamy konto osobiste i inne produkty) lub w dowolnym innym. Zwykle posiadanie karty kredytowej w swoim banku jest najwygodniejsze (prosta spłata, np. z poziomu aplikacji mobilnej). Jeśli natomiast inny bank proponuje lepsze warunki – dłuższy okres bezodsetkowy, niższe oprocentowanie, wyższy limit – być może to taką opcję warto wybrać.
Podobnie, jak w przypadku innych kredytów, musimy wykazać się niezłą historią kredytową i posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Dla osób z nieco gorszą historią przeznaczone są natomiast oferty kart kredytowych dla zadłużonych bez BIK. Takiej karty nie dostaniemy jednak w banku, a w innych instytucjach finansowych.
Oczywiście, należy też spełnić formalne warunki. Zwykle trzeba po prostu wypełnić odpowiedni wniosek. W niektórych instytucjach i bankach dostępny jest w Internecie. Najprostszą ścieżkę mają oczywiście dotychczasowi klienci danego banku.
Co to jest okres bezodsetkowy?
Definicja okresu bezodsetkowego jest dość prosta i łatwa do zrozumienia. To czas, przez który możemy bez dodatkowych opłat korzystać z pieniędzy banku. Możliwe jest to oczywiście do osiągnięcia kwoty limitu na karcie kredytowej. Jeżeli więc wydamy 1.000 złotych i chcemy dokonać spłaty, w ciągu trwania okresu bezodsetkowego zapłacimy tylko 1.000 złotych. Bank nalicza odsetki zgodnie z oprocentowaniem karty kredytowej dopiero po przekroczeniu tego okresu.
Okres bezodsetkowy jest więc istotny dla poznania finalnych kosztów korzystania z karty kredytowej. Jeżeli zawsze spłacisz wykorzystaną sumę w trakcie trwania okresu bezodsetkowego, nie poniesiesz dodatkowych opłat związanych z oprocentowaniem karty. Jedyną opłatą może być wtedy miesięczny koszt prowadzenia karty, jeśli bank nalicza taką opłatę. Zwykle jednak całkowita spłata wykorzystanych środków z karty w tym terminie oznacza, że ta forma kredytu jest dla nas zupełnie bezpłatna.
Co się stanie po przekroczeniu okresu bezodsetkowego?
Jeśli wykorzystasz część limitu na karcie kredytowej i nie oddasz pieniędzy w trakcie trwania okresu bezodsetkowego, bank naliczy odsetki. Odbywa się to zgodnie z warunkami umowy na kartę kredytową. Pod uwagę brane są wtedy zarówno oprocentowanie, liczba dni od wykorzystania środków, jak i cykl rozliczeniowy. W interesie użytkownika karty kredytowej jest więc spłata zadłużenia w okresie bezodsetkowym. Wtedy unikniemy zbędnych kosztów.
Miesięczny okres rozliczeniowy karty kredytowej zaczyna się w pierwszym dniu miesiąca. Kończy się na koniec miesiąca (zwykle 30 lub 31 dnia danego miesiąca). Pierwszego dnia kolejnego miesiąca zaczyna się nasz okres na spłatę zadłużenia. Moment, do którego możemy oddać środki bez dodatkowych kosztów zależy od długości okresu bezodsetkowego. Jeśli bank ustalił go na 24 dni, okres bezodsetkowy trwa do 24 dnia miesiąca następującego po tym, w którym skorzystasz ze środków.
Jak długi jest okres bezodsetkowy?
Ile trwa okres bezodsetkowy? Dziś propozycje banków są bardzo atrakcyjne. W standardowej ofercie banków najczęściej długość to od 50 do nawet 60 dni. Jest to jednak kwestią indywidualną, która zależy od podpisanej z bankiem umowy. W niektórych przypadkach możliwe jest więc umówienie się na jeszcze dłuższy okres bezodsetkowy.
Okres bezodsetkowy wiąże się z tym, że bank podaje nam datę spłaty zadłużenia bez dodatkowych kosztów.
Warto też wiedzieć, kiedy rozpoczyna się bieg okresu bezodsetkowego. To dzień, w którym wykonamy pierwszą operację w danym miesiącu. Jeżeli więc skorzystamy z pieniędzy na karcie kredytowej na początku miesiąca, spłata nastąpi za około dwa miesiące (bez odsetek). Gdy zdecydujemy się natomiast na wykorzystanie części limitu w ostatnich dniach miesiąca, bez dodatkowych opłat zwrócimy środki tylko przez około 3 tygodnie.
Jak okres bezodsetkowy wpływa na koszty korzystania z karty kredytowej?
Całość rozliczeń z bankiem otrzymujemy od niego co miesiąc. Bank uwzględnia liczbę wykorzystanych środków dla poszczególnych miesięcy. Najczęściej po prostu dostajemy (w formie listu lub w wersji cyfrowej) wykaz wszystkich transakcji wykonanych kartą, wraz z jej spłatami (jeśli takie miały miejsce). Zadłużenie możesz spłacić do końca okresu bezodsetkowego, wtedy unikniesz dodatkowych kosztów. Możemy jednak zrobić to później, jeśli mamy taką potrzebę. Wtedy po prostu zapłacimy odsetki, zgodnie z oprocentowaniem i opłatami w naszej karcie kredytowej.
Najczęściej wspomniane opłaty są jednak dość wysokie. Zwykle o wiele lepsze warunki ma spłata zwykłego kredytu gotówkowego lub pożyczki przez Internet, niż karty kredytowej po przekroczeniu okresu bezodsetkowego. Nic dziwnego – na tym właśnie polega ten produkt. Jeżeli “pilnujemy się” i spłacimy dług w terminie – korzystamy na tym. Gdy przekroczymy wskazany termin, bank zarobi na naszej nieuwadze lub gorszej sytuacji finansowej.
Warto też wiedzieć, że po przekroczeniu okresu bezodsetkowego nie musimy spłacić całej kwoty zadłużenia. Wymagane jest jednak zwykle zapłacenie pewnej jego części. Najczęściej to kilka procent wykorzystanej kwoty limitu karty kredytowej. Jeżeli nie wykonamy takiej spłaty, bank obciąży nas dodatkowymi kosztami. Po pewnym czasie może też wymagać spłaty całości zadłużenia, a nawet rozwiązać z nami umowę o prowadzenie karty kredytowej.
Czy można mieć kartę kredytową i nie korzystać z przyznanego limitu?
Nie płacimy dodatkowych opłat za korzystanie z limitu na karcie, jeśli spłacimy ją w okresie bezodsetkowym. Czy dobrym wyjściem jest więc posiadanie takiej karty i nie korzystanie ze środków? Wydawałoby się, że to świetny sposób, aby mieć pewną pulę “awaryjnych” pieniędzy do wykorzystania w razie potrzeby. W takiej sytuacji możemy jednak zostać obciążeni dodatkową opłatą miesięczną. Najczęściej bank wymaga kilku płatności w miesiącu (lub przekroczenia określonej sumy), aby nie płacić dodatkowych opłat.
Jak uniknąć zbędnych kosztów podczas korzystania z karty kredytowej?
Korzystanie z karty kredytowej, czy wirtualnej karty kredytowej to dziś możliwość dostępna dla wielu osób. Warto jednak dokładnie zapoznać się z wszelkimi warunkami związanymi z płatnością i spłatą karty. Istotny powinien być dla nas w szczególności okres bezodsetkowy i opłaty, jakie już po jego zakończeniu pobierze bank. Warto starać się spłacić kartę jeszcze zanim bank naliczy nam oprocentowanie. Pamiętajmy przy tym, aby wykonać odpowiednią liczbę operacji w każdym miesiącu. Pozwoli to na spełnienie warunków niezbędnych do zniesienia wszelkich opłat. Rozsądne korzystanie z karty może być nawet zupełnie darmowe!
Alternatywy dla karty kredytowej
Czasem zastanawiamy się, co wybrać – kredyt gotówkowy czy karta kredytowa? Każde rozwiązanie ma swoje zalety. Na rynku finansowym mamy natomiast także inne opcje. Ciekawym połączeniem sposobu działania karty kredytowej ze zwykłym kontem jest limit odnawialny w rachunku. Możemy korzystać swobodnie ze swoich pieniędzy na koncie. Gdy się skończą, mamy dostępny pewien limit. Także tu możemy liczyć na okres bezodsetkowy, kiedy nie płacimy nic za skorzystanie z dodatkowych środków.
Jeśli potrzebujesz zastrzyku gotówki i chcesz uniknąć opłat, dobrym wyjściem może być darmowa chwilówka. Oferta skierowana jest do nowych klientów, możemy liczyć na pożyczkę w wysokości do kilku tysięcy złotych. Otrzymanie takiej chwilówki online jest znacznie prostsze, niż ubieganie się o kartę kredytową.
Podsumowanie artykułu
Okres bezodsetkowy to, obok dostępnego limitu i oprocentowania, jeden z najważniejszych parametrów karty kredytowej. Jeśli uda nam się spłacić pożyczone z karty pieniądze w odpowiednim czasie, nie płacimy żadnych odsetek. Rozsądne korzystanie z karty kredytowej i terminowa spłata oznaczają więc, że używamy jej właściwie za darmo. To bardzo dobra oferta na rynku, która pomoże przygotować się na nieplanowane wydatki. Na rynku są też pewne alternatywy dla karty kredytowej, które również warto poznać.
Najczęściej zadawane pytania
Okres bezodsetkowy to czas, przez który możemy spłacić zadłużenie (wykorzystany limit karty lub jego część) bez naliczania odsetek przez bank.
Zwykle okres bezodsetkowy wynosi zwykle między 20 a 30 dni. Liczymy go jednak dopiero od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, kiedy zapłacimy kartą kredytową. Łącznie daje to nawet niemal dwa miesiące na zwrot środków do banku (jeśli dokonamy transakcji na początku miesiąca).
Na okres bezodsetkowy składają się dwa etapy. Pierwszym jest miesięczny okres rozliczeniowy. Następnie mamy czas okres spłaty (zwykle od 20 do 30 dni). Łącznie może nam to dać od 3 tygodni do niemal dwóch miesięcy na spłatę karty bez dodatkowych odsetek.
Źródło
- https://direct.money.pl/artykuly/porady/co-to-jest-okres-bezodsetkowy-na-karcie-kredytowej-jak-dziala
- https://www.credit-agricole.pl/pytania-i-odpowiedzi/karty-kredytowe/co-to-jest-okres-bezodsetkowy
- https://www.velobank.pl/przewodnik-finansowy/produktowe-abc/jak-dziala-karta-kredytowa-i-czym-jest-okres-bezodsetkowy.html