Wirtualna karta płatnicza – jak działa? Czy cyfrowa karta kredytowa się opłaca?

Wirtualna karta płatnicza

Dziś coraz więcej osób zamiast klasycznych kart płatniczych i kredytowych wybiera karty wirtualne. Takie rozwiązanie jest niemal równie praktyczne, jak tradycyjna, fizyczna karta. Ma też kilka zalet w stosunku do zwykłych kart, jak choćby wygoda i bardzo wysoki poziom zabezpieczenia naszych danych i pieniędzy. Jak działają takie karty? Czy rzeczywiście są alternatywą dla “plastiku”? Postaramy się w dzisiejszym poradniku opowiedzieć nieco dokładniej, czym są wirtualne karty.

Karty wirtualne – co to jest?

Na wstępie warto odpowiedzieć na pytanie, czym są wirtualne karty. Można powiedzieć, że są zwykłymi kartami płatniczymi, które nie posiadają jednak swojej fizycznej wersji. Kartę mamy zapisaną w aplikacji banku i na komputerze. Możemy używać jej do niemal każdego rodzaju płatności gotówkowych. Bez trudu zapłacimy nią w Internecie. Wszystko to sprawia, że dla wielu osób są po prostu wygodniejsze od tradycyjnych kart płatniczych.

Aby korzystać z wirtualnej karty, możemy podpiąć ją do płatności zbliżeniowych telefonem lub zegarkiem. Płacąc w sieci wystarczy po prostu przepisać jej dane – są takie same, jak w przypadku tradycyjnych kart. Wirtualna karta posiada swój numer, datę ważności i numery CVV i CVC. Do zapłacenia w Internecie wystarczy po prostu przepisać te dane  w odpowiednich polach. Tak samo musielibyśmy zrobić w przypadku tradycyjnej, plastikowej karty.

Popularność kart wirtualnych rośnie

Jeśli zastanawiasz się, ile jest w Polsce kart, to zdaniem NBP liczba ta przekracza liczbę mieszkańców naszego kraju. Spośród ponad 40 milionów kart zdecydowana większość to tradycyjne, plastikowe karty. Popularność wirtualnych kart rośnie jednak w sporym tempie, wkrótce prawdopodobnie wiele osób będzie z nich korzystało.

Polacy uwielbiają wygodne rozwiązania. Z pewnością możemy do takich zaliczyć właśnie korzystanie z kart w nowoczesnej, cyfrowej wersji. Taka karta działa nie tylko online, ale również offline. Aby skorzystać z płatności w tradycyjnym terminalu lub wypłacić środki z bankomatu, możemy po prostu użyć swojego telefonu. Płatności zbliżeniowe smartfonem lub zegarkiem pozwalają zapomnieć o konieczności noszenia portfela. Korzyścią może być również kwestia kosztów. Najczęściej nic nie zapłacimy za wydanie karty wirtualnej, a tradycyjne karty czasami wymagają opłaty (choć zwykle nie jest wysoka).

Jak korzystać z kart w wirtualnym wydaniu?

Przedstawmy pokrótce, jak wygląda korzystanie z wirtualnej karty w codziennym życiu. Dla uproszczenia, możemy podzielić to na dwie kategorie – płacenie kartą w sieci oraz korzystanie z tradycyjnych terminali, czy bankomatów.

Jak płacić w Internecie?

Korzystanie z cyfrowych kart płatniczych w Internecie jest bardzo proste. Niemal nie różni się od używania w tym celu normalnych kart z plastikowym wydaniem. Wystarczy po prostu w odpowiednim miejscu wprowadzić dane karty. Finalizując transakcję wpisujemy zwykle numer karty, jej datę ważności oraz kod CVC/CVV. Budowa karty płatniczej jest taka sama, niezależnie od tego czy to wersja cyfrowa, czy bardziej klasyczna. Czasem potrzebne będzie też autoryzowanie płatności w smartfonie, to zwiększa poziom bezpieczeństwa.

Aby natomiast płacić wirtualną kartą także poza Internetem, musimy użyć urządzenia z NFC. Wystarczy wtedy zbliżyć smartfon lub inteligentny zegarek do terminala. Taka możliwość coraz częściej pojawia się również w bankomatach. Jak się więc okazuje, bardzo często do w pełni komfortowego korzystania ze swoich środków nie potrzebujemy nawet typowej karty.

Wirtualne karty kredytowe – jakie są największe plusy?

Karty wirtualne mają sporo zalet. Jak już opisaliśmy, wirtualna karta kredytowa (lub debetowa) działa niemal identycznie do fizycznego “plastiku”. Jeśli chcesz posiadać taką kartę, najpierw musisz wybrać jedną z ofert. Karty kredytowe w wersji cyfrowej proponują zarówno banki, jak i instytucje pozabankowe. Składamy wniosek, a instytucja finansowa sprawdzi naszą zdolność kredytową. Jeśli spełnimy wszystkie wymogi, otrzymamy wirtualną kartę kredytową. Zwykle możemy z niej od razu korzystać. Nawet jeśli zamówiliśmy też kartę fizyczną, z karty wirtualnej możemy skorzystać jeszcze zanim dotrze do nas “plastik”.

Dzięki temu, że karta wirtualna jest cyfrowa, często nie płacimy nic za jej wydanie. Największą zaletą tego rozwiązania jest jednak niespotykany gdzie indziej poziom bezpieczeństwa. Nie da się zgubić cyfrowej karty. Trudno też skorzystać z niej osobie trzeciej. Cyfrowa karta kredytowa jest chroniona biometrycznymi zabezpieczeniami, jak czytnik odcisków palca, czy FaceID w IPhone. 

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać cyfrową kartę kredytową?

Do otrzymania wirtualnej karty kredytowej musimy spełnić podobne warunki, co w przypadku tradycyjnej “kredytówki”. Na liście wymagań banków zwykle są:

 • ukończone 18 lat
 • stałe źródło dochodów
 • dobra historia kredytowa
 • wystarczająca zdolność kredytowa
 • polskie obywatelstwo, zamieszkiwanie w Polsce

Do potwierdzenia przychodów najczęściej musimy okazać zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach. Wymagania w parabankach i innych instytucjach finansowych najczęściej są nieco niższe. Całość formalności zajmuje tam również mniej czasu.

Karty prepaid, karty debetowe w wersji cyfrowej

Właściwie każdy rodzaj karty płatniczej może mieć swoje wirtualne wydanie. Najbardziej popularne są zwykłe karty debetowe w wersji cyfrowej. Taka karta może być podpięta do naszego rachunku. Często mamy możliwość jednoczesnego uruchomienia wielu kart wirtualnych.

Coraz częściej Polacy decydują się też na cyfrowe karty przedpłacone. Karta prepaid może zostać wydana przez właściwie każdą osobę, nawet osoby niepełnoletnie, czy bez zdolności kredytowej. Na początku saldo na karcie wynosi zero złotych. Musimy zasilić ją, aby móc później skorzystać z karty. To jednocześnie bardzo wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Następnie korzystamy z pieniędzy aż do wyczerpania ich p[uli. Wtedy wiemy, że znów musimy doładować konto.

Cyfrową kartę możesz otrzymać od swojego banku

Coraz częściej karty wirtualne znajdują się w ofertach polskich banków. Warto przedstawić niektóre z nich:

 • K@rta wirtualna ING Visa – ING Bank Śląski ma dla swoich klientów ciekawą propozycję. Wymagane jest jedynie posiadanie konta w tym banku, aby zamówić do niego kartę prepaid w cyfrowej wersji.
 • eKarta wirtualna w mBank – mBank od zawsze kojarzony jest z nowoczesnymi usługami świadczonymi także przez Internet. Nic więc dziwnego, że w ofercie banku znalazła się karta cyfrowa. Skorzystasz z niej do płatności różnego typu. Możliwe jest doładowanie karty nawet równowartością 20.000 złotych. mBank pozwala też na prowadzenie wielowalutowej karty wirtualnej. O wydanie karty cyfrowej mBank możemy wnioskować także w aplikacji mobilnej.
 • Alior Bank Mastercard Commercial – to kolejna karta prepaid, tym razem dla klientów Alior Banku. Cyfrowe karty to zarówno karty debetowe, jak i kredytowe. Obsługuje różne waluty.
 • Santander Mobilna Karta Debetowa – ciekawą propozycją jest też cyfrowa karta debetowa z banku Santander. Możemy płacić przy pomocy aplikacji mobilnej banku lub zbliżeniowo – telefonem lub zegarkiem.

Większość pozostałych banków z Polski również oferuje swoim klientom wydanie karty wirtualnej. Zwykle możemy ubiegać się o ten produkt z poziomu aplikacji mobilnej banku lub przez serwis transakcyjny.

Ogromnym plusem kart cyfrowych wydawanych przez polskie banki jest ich koszt. Zwykle korzystanie z karty cyfrowej jest bowiem po prostu bezpłatne.

Karty cyfrowe pozabankowe

Aby wejść w posiadanie karty cyfrowej nie musisz być klientem polskiego banku. Wiele pozabankowych instytucji również ma ten produkt w swojej ofercie. Przykładem może być dobrze znana wszystkim karta wielowalutowa Revolut. Choć możemy wyrobić tam fizyczną wersję karty, podstawowym produktem jest karta cyfrowa. Pozwala na płatności w niezliczonej liczbie walut, w sieci i w sklepach stacjonarnych.

Największy konkurent Revoluta, czyli karta Curve, także ma swoją cyfrową wersję. Korzystanie z wirtualnej karty Curve jest bardzo podobne do używania tradycyjnej, plastikowej karty. Alternatywą dla Revoluta i Curve może też być karta Twisto lub jedna z propozycji innych firm.

Największe zalety i wady kart wirtualnych

Jakie plusy oraz minusy ma taka karta? Nie bez przyczyny ten produkt coraz częściej wybierają klienci nie tylko instytucji finansowych, ale też banków. Karty wirtualne cechują się bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa. Nasze pieniądze są zabezpieczone tak dobrze, jak pozwalają na to nowoczesne smartfony. Zwykle oznacza to o wiele wyższe bezpieczeństwo, niż w przypadku fizycznych kart. Nie musimy też pamiętać, aby zabrać ze sobą “plastik” – cyfrowa karta zawsze jest w naszym telefonie. To urządzenie (lub smartfon, opaska z NFC) pozwoli na płacenie kartą nie tylko w sieci, ale takżę w tradycyjnych sklepach. Płacenie w ten sposób jest bardzo wygodne, szybkie, a wydanie karty jest najczęściej bezpłatne.

Czy wirtualne karty mają jakiekolwiek minusy? Właściwie, jedynym może być zapłacenie kartą w niektórych terminalach. Nie mamy bowiem możliwości umieszczenia fizycznej karty w czytniku. Najczęściej jednak stacjonarni sprzedawcy, przynajmniej w Polsce, odbierają płatności zbliżeniowe i płatności BLIK. W zdecydowanej większości przypadków wirtualne karty po prostu nie mają wad. Problem z płaceniem przy pomocy karty wirtualnej możemy mieć natomiast w niektórych krajach poza Polską. Czasem system bankowy w danym kraju nie jest zbyt dobrze rozwinięte. Jeśli bankomaty nie posiadają czytników zbliżeniowych, a takie płatności nie są też dostępne w sklepach – wymagane jest posiadanie “zwyczajnej” karty fizycznej.

Cyfrowe karty płatnicze – czy warto? Podsumowanie poradnika

Nasz poradnik zakończmy odpowiedzią na pytanie: czy warto mieć wirtualną kartę płatniczą? Naszym zdaniem tak. Może być świetnym uzupełnieniem naszego portfela. Jeżeli posiadasz kilka kart płatniczych, nie wszystkie muszą mieć fizyczną postać. Karty cyfrowe pozwalają na płatności online i w świecie rzeczywistym. Mają sporo zalet i praktycznie żadnych wad. Co więcej, niemal każdy rodzaj karty płatniczej możesz mieć w wirtualnej wersji – karty przedpłacone, bankowe i pozabankowe karty kredytowe, czy karty debetowe. Karta cyfrowa może być świetnym wyborem jako karta dla dziecka, czy dla jednego z pracowników. Do najpopularniejszych kart płatniczych, które mają swoje wirtualne odpowiedniki, należą Revolut i Curve. Korzystanie z obu z nich jest bardzo wygodne także w cyfrowej wersji.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest wirtualna karta?

Taka karta to cyfrowy odpowiednik tradycyjnej karty płatniczej. Możemy wyświetlić kartę w smartfonie lub na komputerze. Bez trudu połączymy kartę z Google Pay, Apple Pay, czy użyjemy jej do płatności zbliżeniowych.

Czy warto mieć wirtualną kartę?

Cyfrowe karty mają sporo zalet. Są bardzo bezpieczne, proste w użyciu, świetne do płatności w Internecie, a często także darmowe. Zdecydowanie warto mieć taką kartę.

Które banki mają cyfrowe karty?

Dziś wiele banków proponuje cyfrowe karty. Znajdziemy je między innymi w Alior Bank, mBank, czy Santander Banku.

Czy można wypłacić z bankomatu wirtualną kartą?

Karty wirtualne pozwalają także na wypłaty z bankomatów. W tym celu używamy czytnika NFC w maszynie, do którego przykładamy smartfon lub zegarek.

Czy karty wirtualne są bezpieczne?

Tak, cyfrowe karty płatnicze (debetowe, kredytowe, prepaid) są w pełni bezpieczne. Zabezpieczenia takich kart są o wiele bardziej skuteczne, niż w przypadku plastikowej karty.

Jak założyć cyfrową kartę?

W celu założenia wirtualnej karty najczęściej po prostu korzystamy z aplikacji banku. O cyfrową kartę kredytową wnioskujemy natomiast w podobny sposób, jak o tradycyjną “kredytówkę” Niezbędne jest potwierdzenie swojej tożsamości, jak i odpowiednia zdolność i historia kredytowa.

Źródło:

 1. https://mubi.pl/poradniki/wirtualna-karta-platnicza/
 2. https://www.mbank.pl/indywidualny/karty/karty-debetowe/ekarta
 3. https://www.revolut.com/pl-PL/cards/
 4. https://direct.money.pl/artykuly/porady/wirtualna-karta-czym-sie-rozni-od-plastikowej
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły