Bunq – opinie i recenzja

bunq

Zastanawia Cię, dlaczego dość nietypowe produkty z branży finansowej stają się ostatnio tak popularne? Dlaczego w miejsce typowych kart płatniczych tyle osób wybiera kartę Revolut, a zamiast konta w znanym banku stawiają na internetowe banki? Jest wiele powodów. My dziś natomiast sprawdzimy, czy karta i konto Bunq również mają potencjał, by stać się bardzo popularnymi. Jak działa ta usługa? Ile kosztuje korzystanie z Bunq i jakie są opinie klientów karty? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w dzisiejszej recenzji.

Co to jest Bunq?

Bunq to nowoczesny bank internetowy. Założona w Holandii instytucja działa online, co jej zdaniem pozwala ograniczyć negatywny wpływ na środowisko. Firma funkcjonuje z powodzeniem od 2015 roku. Choć staż na rynku nie jest duży, trzeba przyznać, że to bezpieczne miejsce do przechowywania swoich pieniędzy. Już od początku korzystania z konta w Bunq dostrzeżesz wysoką jakość tego produktu. Aplikacja mobilna wygląda bardzo nowocześnie i jest intuicyjna w obsłudze. Ten internetowy bank ma też wszystkie niezbędne usługi. Można więc powiedzieć, żę korzysstanie z jego usług jest dość komfortowe.i każdy sobie z nim poradzi. Oprócz dość popularnych funkcji, Bunq oferuje swoim klientów także bardziej nietypowe funkcjonalności.

Honelderski bank internetowy Bunq posiada pełną licencję bankową. W związku z tym przechowywane tam środki są w pełni chronione do sumy 100.000 euro (lub równowartości w innych walutach). Tak zwane gwarancje bankowe to podstawowa kwestia, na którą powinniśmy zwracać uwagę myśląc o bezpieczeństwie pieniędzy na koncie. Choć bank istnieje dopiero kilka lat, w razie bankructwa lub upadłości odzyskamy swoje środki.

Jak działa Bunq?

Rejestrujemy się w Bunq i otrzymujemy dostęp do rachunku bankowego. Numer konta posiada holenderski numer IBAN. Może to być przydatne przy transakcjach. Do konta otrzymamy kartę płatniczą, choć wymaga to opłaty niecałych 10 euro. W zależności od wybranego (i opłaconego, ponieważ trzy z czterech są płatne) planu taryfowego mamy określoną funkcjonalność. Klienci mogą wypłacać pieniądze z bankomatów, płacić kartą i w Internecie, a także wykonywać przelewy zagraniczne w obcych walutach. Do obsługi konta najlepiej jest użyć wygodnej aplikacji mobilnej. Pobierzemy ją na popularne platformy:

W sklepie Apple ocena aplikacji to 4,5/5. Druga opcja została oceniona nieco niżej – na 4/5.

Doładowanie konta w Bunq

Korzystając z konta bankowego musimy co jakiś czas zasilić je nowymi środkami. To możliwe na dwa sposoby – przelewem lub kartą debetowej/kredytowej. Doładowania przelewem są darmowe i nie obarczone żadną prowizją. Nie ma jednak tej opcji w darmowym planie taryfowym. Przelanie środków z innej karty jest darmowe do 500 euro miesięcznie. Następnie zapłacimy 0,5% wartości doładowania.

Aplikacja mobilna bunq

Aby zostać klientem Bunq musimy pobrać aplikację i zarejestrować się tam. Za darmo założymy konto bankowe. W aplikacji mamy dostęp do wszelkich niezbędnych opcji – zarządzania finansami, dostępu do historii wydatków, czy dodatkowych ustawień konta i karty. Możemy podpiąć kartę do Apple Pay i Google Pay, czy do płatności zbliżeniowych smartfonem. Ciekawe wydają się opcje społecznościowe w aplikacji Bunq. Wraz ze znajomymi możemy utworzyć grupę i nawzajem się rozliczać, na przykład ze wspólnych wydatków.

Jaki jest koszt prowadzenia konta?

Konto w tym internetowym banku możemy założyć za darmo. Jest jednak wtedy niemalże bezużyteczne. Ciężko wtedy nawet przetestować możliwości, jakie daje serwis. Trzeba więc wybrać płatną taryfę, za co najmniej 2,99 euro na miesiąc. Wtedy klient dostaje funkcjonalność konta bankowego wraz z niezbędnymi opcjami, jak karta płatnicza i przelewy środków. Najtańszy plan taryfowy to Easy Bank. Niestety, jest dość ograniczony pod względem dostępności do wielu walut.

Choć koszty korzystania z Bunq nie zawsze są niskie, klienci nie mogą narzekać na ich przejrzystość. Wszelkie opłaty są wyraźnie opisane i mamy do nich dostęp w każdej chwili.

Koszt przelewów zagranicznych

Holenderski bank internetowy współpracuje z Wise (dawniej: TransferWise). Ta platforma do transferów zagranicznych pozwala na bardzo korzystne przewalutowanie. Cennik przelewów zagranicznych jest zgodny z Wise. Przelewy przychodzące SWIFT mogą natomiast kosztować od 5 do 25 euro, w zależności od kwoty przelewu. Przelewy przychodzące SEPA kosztują znacznie mniej – 0,1 euro.

Jaki jest kurs wymiany walut?

Kurs wymiany walut w Bunq to kurs organizacji  płatniczej Mastercard + 2%. 0,5% stanowi opłata sieciowa, natomiast pozostałe 1,5% stanowi opłatę dla banku. 

Cztery taryfy cenowe w Bunq

Bank oferuje możliwość wyboru jednej z czterech opcji:

EasySaving – jest darmowe.

Nie jest to zbyt funkcjonalna opcja. Darmowe konto można uznać za rachunek oszczędnościowy, jednak oprocentowanie to tylko 0.09%. Dopiero po wpłaceniu 10.000 euro na rachunek, otrzymasz kartę płatniczą. Nie da się nią jednak wypłacić pieniędzy w bankomacie. Konto pozwala na zaledwie 3 przelewy miesięcznie (także przychodzące!). Nie da rady wykonywać i odbierać przelewów SWIFT/SEPA.

EasyBunk – 2,99 euro miesięcznie.

Szukając funkcjonalnego konta bankowego, musimy postawić na płatne opcje. Za niecałe trzy euro miesięcznie otrzymujemy dostęp do standardowych usług. Płatności kartą są darmowe i nieograniczone, choć musimy zapłacić 9,99 euro za jej wydanie. Korzystne są tu płatności w walucie obcej – przeliczane są po kursie wymiany MasterCard. Zwykle to lepsza opcja od korzystania z “polskiej” karty standardowego banku. Mamy pięć wypłat z bankomatów w cenie 0.99 euro, następne kosztują niecałe 3 euro. W celu doładowania stanu konta, używamy przelewu SEPA albo innej karty. Do 500 euro miesięcznie jest to zwolnione z opłat. Później płacimy równowartość 0,5% sumy zasilenia. Transakcje w walucie innej, niż euro obarczone są dodatkową prowizją w wysokości 1,5%.

EasyMoney – 8,99 euro/miesięcznie

Możemy sprawdzić, jak działa taryfa EasyMoney – pierwszy miesiąc jest za darmo. Dodatkowo płatna opcja pozwala na otworzenie nawet 25 kont bankowych. Liczba subkont jest nieograniczona, a wszystko będzie podpięte do “macierzystego” rachunku klienta. Poza dostępem do trzech kart płatniczych (Mastercard Debit, Maestro, bunq Travel Card) mamy też aż 5 kart wirtualnych. Przydadzą się do płatności w sieci. Droższy plan premium pozwala na cztery (zamiast 3) wypłaty z bankomatu za 0.99 euro, odsetki podniesione do 0,27%, a przelewy zagraniczne w prawie 40 walutach realizowane są przez system Wise.

EasyGreen – 17,99 euro/miesięcznie.

Kto powinien pomyśleć nad najdroższym plantem premium w Bunq? EasyGreen nie ma żadnych dodatkowych funkcji. W ramach tego planu holenderski bank posadzi natomiast jedno drzewo w zamian za każde wydane 100 euro w miesiącu. Można więc powiedzieć, że to bardzo ciekawa opcja dla osób chcących zadbać o środowisko. W imieniu holenderskiego banku drzewa sadzi fundacja Eden Project. Warto jednak dodać, że koszt posadzenia jednego drzewa wynosi (dane z organizacji Eden Project) niecałe 0,20 euro. Być może lepszym wyborem byłoby samodzielne finansowanie takiej działalności?

Czy konto jest bezpieczne?

Honelderski bank internetowy działa na terenie Unii Europejskiej ako bank. Jest licencjonowany przez Holenderski Bank Narodowy, przez co możemy liczyć na gwarancje bankowe (do 100.000 euro). Bank zapewnia również bezpieczeństwo połączenia internetowego. Strona www posiada szyfrowanie HTTPS. Bank wspiera także funkcję 3D Secure. Z usług tego banku korzystają już ponad dwa miliony klientów. Bunq notuje ponad 19 milionów $ przychodu miesięcznie.

W jakich krajach działa Bunq?

Na liście krajów, gdzie skorzystamy z usług tego banku internetowego, jest sporo państw. To w dużej mierze kraje należące do Unii Europejskiej (choć nie wszystkie) oraz Wielka Brytania. Jeśli zależy Ci więc na korzystaniu z pełni możliwości internetowego konta w bardziej nietypowych krajach,wybierz inny bank internetowy. Niektóre w nich działają w kilkudziesięciu krajach całego świata.

Jak skontaktować się z tym bankiem?

Na stronie www znajdziemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (FAQ). Nie ma tu możliwości kontaktu telefonicznego, możemy jednak skontaktować się drogą elektroniczną. Konsultanci nie są jednak dostępni 24/7, co w przypadku banku jest sporą niedogodnością. Oczywiście, większość operacji, jak blokada i zastrzeżenie karty i tak możemy wykonać w aplikacji mobilnej.

Największe zalety Bunq

Do zalet z pewnością należy zaliczyć fakt, że ten internetowy bank z Holandii jest niezwykle nowoczesny. Innowacyjne funkcji i ciekawe usługi to wyróżnik na tle konkurencji. Nie sposób też nie wspomnieć o przelewach zagranicznych. Przelewy realizuje Wise, a ta platforma ma naprawdę niezłe kursy walut i niskie prowizje. Jest też gwarantem bezpieczeństwa.  Osoby chcące oszczędzać, znajdą w Bunq możliwości zarobienia na odsetkach, które nie są jednak bardzo atrakcyjne. Sposobem na oszczędzanie okaże się natomiast intuicyjny system zarządzania swoimi wydatkami. Możemy je na bieżąco kontrolować, czy otrzymywać niezbędne powiadomienia.

Jakie minusy ma Bunq?

Każda recenzja składa się zarówno z podsumowania zalet, jak i wad danego produktu. Nie inaczej jest w przypadku konta z kartą Bunq. Honelderski bank internetowy nie daje możliwóści skorzystania z darmowego planu taryfowego. Najbardziej opłacalne i funkcjonalne plany premium są dość drogie, a tańsza opcja nie jest zbyt ciekawa – ma sporo ograniczeń. Nie w każdym kraju możemy liczyć na skorzystanie z Bunq. Konkurencja jest zwykle bardziej elastyczna pod tym względem. Zwolennicy jak najniższych kosztów i prowizji również będą zawiedzeni – to nie jest najtańszy cyfrowy bank, w jakim możemy trzymać swoje środki.

Opinie o Bunq

Sprawdziliśmy też opinie o Bunq. Są dość podzielone. Część użytkowników jest wręcz zachwycona z funkcjonalności, jakie daje konto z kartą płatniczą. Wskazują na wygodę korzystania, a także niższe opłaty, niż u konkurencji. Negatywne komentarze wskazują m.in. na beznadziejne konto darmowe. Rzeczywiście  – ciężko uznać je za funkcjonalne. Część krytycznych głosów wspomina też o zamrożeniu środków w związku z procedurą KYC. Nie jest to jednak działanie unikalne tylko dla tego banku, a “odgórny” sposób walki z przestępczością. Wśród ewidentnych zalet Bunq wymieniane są natomiast niskie koszty transakcji zagranicznych – nic dziwnego, skoro realizuje je Wise.

Część klientów Bunq narzeka na funkcjonalności przypominające nieco portal społecznościowy. Z drugiej strony – dla niektórych może się to okazać ciekawą zaletą, której nie spotkamy w innych bankach internetowych. 

Podsumowanie artykułu

Zestawienie plusów i minusów Bunq znajdziesz powyżej. Nie mamy tu możliwości wybrania ograniczonego, ale darmowego planu taryfowego (jak np. w Revolut). Nie ma więc opcji na sporadyczne i opłacalne korzystanie z Bunq. Produkt jest natomiast idealnie skrojony na miarę potrzeb osób, które naprawdę dużo podróżują. Jeśli sporo bywasz za granicą, Bunq Cię nie zawiedzie. Wtedy, choć nie za niską cenę, dostaniesz sporo korzystnych rozwiązań i innowacyjnych funkcjonalności.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest Bunq?

Bunq  to holenderski bank internetowy, jego historia sięga 2015 roku. Proponuje konta bankowe i karty płatnicze klientom indywidualnym oraz firmom.

Ile kosztuje Bunq?

Bank ma darmowy plan taryfowy, choć jest on bardzo ograniczony pod względem funkcjonalności. Płatne plany kosztują 2,99, 8,99 lub 17.99 EUR miesięcznie. Każdy kolejny daje użytkownikowi coś więcej.

Jaki numer IBAN ma konto w Bunq?

Większość użytkowników konta dostanie holenderski numer IBAN. Wyjątek stanowią klienci z Niemiec, Hiszpanii i Francji – mogą liczyć na lokalny numer IBAN rachunku bankowego.

Czy Bunq jest bezpieczny?

Bunq działa na licencji Holenderskiego Banku Narodowego. Środki na rachunku są zabezpieczone do równowartości 100.000 euro. Instytucja zapewnia też wszelkie nowoczesne zabezpieczenia cyfrowe (np. szyfrowanie HTTPS strony www, czy 3D Secure w kartach płatniczych).

Czy działa w Polsce?

Tak, ten holenderski bank internetowy działa również w Polsce. Klienci z naszego kraju dostaną jednak rachunek z holenderskim numerem IBAN (zaczyna się od NL).

Jak założyć konto w Bunq?

Rachunek w tym banku założymy przez aplikację mobilną. Logujemy się, podajemy swoje dane i postępujemy zgodnie ze wskazówkami.

Czy komornik zajmie konto w Bunq?

Komornik z Polski nie ma takiej możliwości. Może to jednak zrobić komornik zza granicy.

Czy Bunq ma płatności telefonem?

Tak, możemy ustawić płatności przez NFC lub podpiąć kartę do Google Pay.

Jakie karty ma Bunq?

Klienci Bunq mogą mieć kartę Maestro, Mastercard Debit lub kartę własną Bunq. W planie za 8,99 euro miesięcznie można też założyć do pięciu kart wirtualnych.

Czy Bunq jest lepszy od Revoluta?

Holenderski bank i Revolut działają na zbliżonych zasadach. Warto dokładnie zastanowić się nad tym, jakich usług potrzebujesz i wybrać tańszą opcję.

Źródło.

  1. https://www.bunq.com/
  2. https://www.bunq.com/faq/how-long-does-it-take-to-withdraw-my-funds
  3. https://www.gov.pl/web/finanse/ochrona-deponentow-rynek-finansowy
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły