Jak zrobić przelew zagraniczny SEPA i SWIFT?

swift sepa

Świat stale się dla nas zmniejsza. O ile jeszcze 20-30 lat temu wyjazd gdziekolwiek za granicę był dla większości Polaków nie lada wydarzeniem, dziś to niemal codzienność. To samo dotyczy transakcji międzynarodowych i wykonywania przelewów zagranicznych. Zakupy w zagranicznych sklepach internetowych, współpraca z firmami z zagranicy, czy zwykłe wakacyjne wyjazdy. Wszystkie te sytuacje sprawiają, że musimy wykonać przelew pieniędzy do innego kraju. Niestety, często wiąże się to ze sporymi kosztami – przelewy zagraniczne są drogie. W dzisiejszym tekście postaramy się podpowiedzieć, jak szybko, sprawnie i przede wszystkim tanio wykonywać przelewy zagraniczne takie jak SWIFT czy SEPA.

Przelewy zagraniczne

Teoretycznie przelew na konto zagraniczne nie powinien różnić się od zwykłych przelewów krajowych. W praktyce jednak są to dwie zupełnie inne funkcjonalności w ramach Twojego rachunku bankowego. Na szczęście wraz z liczną migracją zarobkową wielu osób, na rynku pojawiło się sporo usług pozwalających na tanie przelewy zagraniczne. Dla osób sporadycznie wykonujących przelewy za granicę Polski wciąż to zagadnienie jawi się jako zło konieczne.

Jak wykonać przelew za granicę?

Większość klientów posiadających konta w polskich bankach może dziś łatwo wykonać przelew zagraniczny, a nawet przelew w obcej walucie. W tym celu wykorzystywany jest międzynarodowy system transakcji między bankami – SWIFT. Jest zoptymalizowany w celu szybkiego wykonywania przelewów w Unii Europejskiej, jednak pozwala też na wysyłanie pieniędzy do innych krajów.

Cyfrowa bankowość i działające przez Internet serwisy transakcyjne znacznie ułatwiły i przyspieszyły zagraniczne przelewy. Gdyby ich nie było, przelewy zagraniczne wymagałyby osobistej wizyty w oddziale banku. Dziś możesz je wykonać z poziomu internetowego konta bankowego, a nawet przez aplikację mobilną. W przypadku przelewów zagranicznych należy po prostu wybrać opcję przelewu SWIFT.

Koszt przelewu zagranicznego, koszt przelewu SWIFT

Korzystanie z przelewów zagranicznych w systemie SWIFT może wiązać się z naliczeniem dodatkowych opłat. Wszystko zależy od tego, jakie masz konto bankowe i związane z nim opłaty. Usługa przelewu zagranicznego SWIFT często wymaga wniesienia jednorazowej, opłaty. Niestety, większość banków ma też opłatę minimalną za przelew za granicę. Zwykle wynosi od 10 do 20 złotych za jeden przelew zagraniczny, niezależnie od kwoty. Co oznacza to w praktyce? Jeśli przesyłasz dużą kwotę, opłata za przelew za granicę będzie znikomą częścią. Zdecydowanie gorzej, gdy przelewasz niewielką sumę pieniędzy…

Jeśli koszt przelewu za granicę wynosi 20 złotych, a Ty przelewasz 100 złotych, opłata za tę usługę to aż 20%! Osoby wykonujące przelewy zagraniczne na mniejsze kwoty powinny więc zachować szczególną ostrożność lub poszukać tańszej alternatywy dla przelewów zagranicznych.

Ile wynosi opłata za przelew zagraniczny?

Koszt przelewu zagranicznego to zazwyczaj 0,2-0,25% sumy przelewu. Przy kwocie minimalnej za przelewy zagraniczne wynoszącej 20 złotych oznacza to, że więcej zapłacimy dopiero przy przekroczeniu 10.000 złotych. Ciężko powiedzieć więc, czy koszt przelewów SWIFT jest wysoki. Z pewnością tak jest dla mniejszych sum.

Warto jednak wiedzieć, że powyższe opłaty (0,2-0,25%, minimalnie 10-20 złotych za przelew zagraniczny) to tylko jedna z części kosztów, które musisz ponieść. Podane opłaty zostaną pobrane przez Twój (polski) bank. Swoją działkę zapewne będzie chciał mieć także zagraniczny bank, będący odbiorcą pieniędzy. W transakcji uczestniczy więc nadawca (osoba wykonująca przelew zagraniczny), odbiorca przelewu, a pomiędzy nimi są dwa banki. Zagraniczny bank po prostu potrąci swój procent z sumy przelewu.

Jeśli wysyłasz pieniądze poza Unię Europejską, przelew zagraniczny może być jeszcze bardziej kosztowny. Wtedy bowiem kolejny (trzeci) bank będzie dodatkowym pośrednikiem takiej transakcji.

Jakie koszty wiążą się z przelewem SWIFT?

Podsumujmy więc, jakie koszty możesz ponieść przy przelewie zagranicznym:

  • prowizja Twojego banku (zwykle 0,2-0,25%, minimalnie 10-20 złotych)
  • opłata pobierana przez bank odbiorcy
  • opłata dla banku-pośrednika przy przelewach poza Unię Europejską
  • koszt przewalutowania (spread)

Jak długo trwa przelew zagraniczny?

Poza zwiększonym kosztem przelewu zagranicznego także czas trwania przelewu różni go od przelewów krajowych. W ramach Unii Europejskiej przelew powinien co prawda dotrzeć do odbiorcy następnego dnia roboczego, ale tylko jeśli wykonasz go także w dniu roboczym. Poza Unią Europejską lub krajami zrzeszonymi w ramach wspólnoty gospodarczej, przelewy zagraniczne mogą trwać nieco dłużej – do kilku dni. Zwykłe przelewy zagraniczne trwają do 2-3 dni roboczych.

Wiele może zależeć od sesji ELIXIR Twojego banku. Poszczególne bani księgują bowiem transakcje w różnych godzinach. Sprawdź kiedy dojdzie przelew ELIXIR z Twojego banku.

Rodzaje przelewów zagranicznych

Istnieje kilka rodzajów przelewów zagranicznych, z których możesz skorzystać. Różnica polega na tym, kto ponosi koszty i opłatę związaną z całym przelewem.

  • Przelew zagraniczny – nadawca pokrywa koszty. W tym przypadku opłaty za przelew ponosi osoba, która go zleca. Inaczej nazywamy taki przelew “OUR”. Pozwoli to na przekazanie odbiorcy przelewu dokładnie takiej kwoty, jaką chcemy – nic nie zostanie już z niej potrącone. Opcja ta przydaje się szczególnie podczas międzynarodowych transakcji handlowych, gdy do odbiorcy musi trafić ustalona suma.
  • Przelew zagraniczny – odbiorca pokrywa koszty. Przeciwna sytuacja ma miejsce w przypadku przelewu BHA to odbiorca pokrywa koszt przelewu. Zostaną potrącone z sumy, czyli na konto odbiorcy trafi po prostu mniejsza suma.
  • Przelew zagraniczny – podział opłat pół na pół. To kompromisowe rozwiązanie. W bankowości międzynarodowej ma skrót SHA. W tej sytuacji nadawca przelewu ponosi opłaty nałożone przez jego bank. Odbiorca natomiast rozlicza się ze swoim (zagranicznym z punktu widzenia nadawcy) bankiem.

Kwestię rodzaju przelewu zagranicznego warto uzgodnić oczywiście z odbiorcą przelewu. Trzeba też dodać, że niezależnie od dokonanego wyboru, suma kosztów będzie taka sama.

Jak przesłać pieniądze za granicę bez transakcji SWIFT?

Przelewy zagraniczne SWIFT wiążą się z koniecznością poniesienia pewnych, czasem sporych opłat. Jak nie przelewy SWIFT, to co? Czy są jakieś alternatywne rozwiązania? Oczywiście, że tak! Dla osób wykonujących przelewy w obrębie Unii Europejskiej, ale też Norwegii i Islandii, dedykowana jest opcja przelewu SEPA. Ma to zapewnić jak najniższe koszty operacji zagranicznych.

Przelewy SEPA są dostępne w każdym uznanym banku w Polsce. Koszt przelewu zagranicznego SEPA jest uwzględniony w tabeli opłat adekwatnej dla każdego banku.

Ile kosztuje przelew SEPA?

O ile opłata za przelew zagraniczny SWIFT to zwykle kwota minimalna lub pewien procent przelewanej sumy, w przypadku przelewów SEPA sprawa jest łatwiejsza. Koszt przelewu SEPA to po prostu 5 złotych za jeden przelew. Kota ta może się jednak nieco różnić w zależności od wybranego banku.

Przelew zagraniczny a kurs wymiany

Nie da się ukryć, że w przypadku przelewów zagranicznych istotną rolę musi odgrywać kurs wymiany walut. Podobnie jest zresztą w przypadku wypłaty Euro z bankomatu i podczas płatności kartą za granicą. Waluty zostaną przeliczone po aktualnym kursie wymiany walut. Poza tym bank może doliczyć opłatę za dokonanie przewalutowania, tzw. spread.

Większy problem pojawia się, gdy planujesz zrobić przelew do takich krajów jak Szwecja, Węgry lub Chorwacja. Banki nie robią bowiem przewalutowania ze złotówek na ich walutę. Najpierw kwota Twojego przelewu zostanie więc przewalutowanie na Euro, następnie dopiero na docelową walutę. W tym wypadku mówimy więc o podwójnym przewalutowaniu, co oczywiście generuje większe opłaty.

Jak oszczędzać na przelewach zagranicznych?

Możliwość dość szybkiego i sprawnego wykonania przelewu zagranicznego jest bardzo korzystna dla klientów. Pojawiające się przy tym opłaty i dodatkowe koszty sprawiają jednak, że na rynku pojawiło się sporo alternatyw dla bankowych przelewów zagranicznych. Niektóre firmy dość kreatywnie podchodzą do kwestii międzynarodowych i pozwalają uniknąć wielu kosztów.

Pierwsza możliwość oszczędności na przelewach zagranicznych jest jednak dość prosta. Wystarczy w swoim banku założyć konto walutowe. Często pozwoli to na wygodne i szybkie płatności i przelewy w danej walucie (np. przelewy w Euro), co nie będzie generowało dodatkowych kosztów przewalutowania.

Jeśli szukasz jednak jeszcze większych oszczędności, ciekawą opcją może być Revolut. To wielowalutowa karta, która podbija rynek w wielu krajach. Zobacz jak działa Revolut i przekonaj się ile możesz zyskać podczas częstych płatności za granicą i przelewów. Najtańsze są tu transakcje pomiędzy użytkownikami Revoluta. Jeśli więc często wysyłasz pieniądze do rodziny za granicą (lub z zagranicy do Polski), sprawdźcie tę opcję. Revolut to przykład, który jest dość rozpoznawalny. Na rynku są też inne podobne aplikacje pozwalające oszczędzić na transakcjach międzynarodowych.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły