Google Pay- wygodne płatności zbliżeniowe smartfonem

google pay

Zastanawiasz się, jaka jest najwygodniejsza metoda płatności? Być może nie jest to płatność gotówką, czy wykorzystanie karty płatniczej, a płatność mobilna. Wykonasz ją z wykorzystaniem swojego smartfona, a nawet zegarka z funkcją łączności zbliżeniowej. Jest kilka sposobów zbliżeniowych płatności mobilnych, a jedną z nich jest Google Pay. Dzięki tej  usłudze możesz bezpieczne płacić w sklepach stacjonarnych oraz w Internecie. Wystarczy podpiąć swoją kartę płatniczą do Portfela Google i posiadać urządzenie z modułem NFC do łączności zbliżeniowej. Co jeszcze musisz wiedzieć o Google Pay i jakie są największe zalety tej metody płatności? zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Google Pay i Portfel Google – jak to działa?

Google Pay jest jednym z największych systemów płatności mobilnych na świecie. Jego dostawcą i operatorem jest oczywiście korporacja Google. Dużym plusem jest pełna integracja z urządzeniami pracującymi pod kontrolą systemu operacyjnego Android OS (smartfony, tablety) oraz Wear OS (smartwatche, opaski sportowe). Google Pay działa jednak także na innych urządzeniach wyposażonych w moduł NFC, o czym nieco później.

W połowie 2022 roku funkcja znana dotąd jako GPay została zmieniona w Portfel Google. Amerykański dostawca oprogramowania nieco namieszał w nazewnictwie – teraz płatności metodą Google Pay realizujemy korzystając z Portfela Google. Nazwa nie ma jednak większego znaczenia, gdyż usługa ta zapewnia bogatą funkcjonalność, wysoki poziom bezpieczeństwa i możliwość sprawnego i szybkiego płacenia w sklepach stacjonarnych i online.

Google Pay jest częścią aplikacji Portfel Google. Aby wybrać tę metodę płatności, z dostępnych opcji wybieramy po prostu “Google Pay” (czasem oznaczone jako GPay).

Co jest potrzebne do płatności GPay?

Ta metoda płatności mobilnych wykorzystuje technologię HCE. Podobnie, jak w przypadku nowoczesnych kart płatniczych, Google Pay pozwala na płatności zbliżeniowe w tradycyjnych sklepach. HCE oznacza możliwość skopiowania danych karty płatniczej do swojego rachunku bankowego. Dzięki temu płacąc metodą GPay środki są pobierane z Twojej karty, jak gdyby to ona była użyta do płatności. Podczas konfiguracji Google Pay w Portfelu Google wystarczy dodać kartę płatniczą. Dane są świetnie zabezpieczone, między innymi dzięki biometrii (odcisk palca, Face ID) i indywidualnemu kodowi PIN. Aby wykonać płatność smartfon musi być odblokowany (aktywny ekran), a przy każdej płatności Google Pay otrzymujemy powiadomienie z podsumowaniem transakcji. 

Płatność smartfonem z Google Pay jest możliwa w miejscach oznaczonych możliwością płatności zbliżeniowych. Samo urządzenie wykorzystywane do płacenia też musi posiadać taką opcję. Mowa o module łączności zbliżeniowej NFC (Near Field Communication – komunikacja z bliska). Jeżeli interesują Cię płatności zbliżeniowe smartfonem, zadbaj o to, by Twój telefon miał taką opcję. Można też płacić zegarkami z modułem NFC po odpowiedniej konfiguracji w aplikacji – także wtedy skorzystamy z Google Pay.

Portfel Google a Google Pay

Czy Portfel Google to to samo, co Google Pay? I tak, i nie. W przeszłości funkcja nazywa się właśnie Google Pay, dziś jest to Portfel Google. W ramach Portfela mamy dostęp do płatności mobilnych z wykorzystaniem metody Google Pay. Usługi są więc ze sobą powiązane, choć Portfel Google daje dziś znacznie więcej możliwości. Należą do nich między innymi organizacja i możliwość zakupu biletów na wydarzenia sportowe i kulturalne, karty pokładowe do samolotu, bilety na przejazd komunikacją miejską i międzymiastową, dostęp do posiadanych kuponów zniżkowych, a nawet cyfrowych kluczyków do samochodu (dziś taką funkcję mają m.in. niektóre modele BMW). Dodatkowo Portfel Google synchronizuje się z kalendarzem w smartfonie, czy skrzynkę e-mailową, co po chwili przyzwyczajenia jest bardzo wygodne.

Do Portfela Google możemy podpiąć kilka kart płatniczych. Wtedy podczas płatności Google Pay (w Internecie i sklepach) zostaniemy zapytani o to, z której mają zostać pobrane środki.

Jak zapłacić metodą GPay?

Miejsca, w których możemy zapłacić metodą Google Pay są oznaczone stosownym znakiem. Zrobimy to także wszędzie tam, gdzie jest dostęp do płatności zbliżeniowych. GPay jest dostępne na smartfonach z systemem operacyjnym Android 5.0 i nowszym, które mają funkcję łączności zbliżeniowej NFC. Obecnie większość telefonów oferuje tę opcję. Osoby posiadające telefon Apple iPhone mogą natomiast zapłacić telefonem używając opcji Apple Pay (usługa konkurencyjna dla Google Pay). Aby dodać kartę płatniczą do konta Google Pay bank musi dawać taką opcję. Na szczęście dziś jest to możliwe w niemal każdym banku w naszym kraju.

Do korzystania z Google Pay musimy oczywiście posiadać Konto Google. Jest to zresztą niezbędne także do użytkowania smartfona z Androidem. Konto Google to po prostu nasz adres e-mail w domenie @gmail.com lub @googlemail.com. Google zbiera tam dane użytkownika, co jest bardzo bezpieczne. W przypadku zgubienia lub zniszczenia Twojego smartfona masz możliwość odtworzyć dane na innym urządzeniu po zalogowaniu do swojego Konta Google. Jak płacić telefonem metodą Google Pay?  Do włączenia Google Pay musisz także ustawić tę opcję jako domyślną metodą płatności zbliżeniowych. Alternatywnie może być to płatność Twoją kartą płatniczą, czy na przykład używając aplikacji Revolut.

Dodanie karty płatniczej do Google Pay

Jak dodać kartę płatniczą do płatności Google Pay? W menu Portfel Google wybieramy opcję”Dodaj do Portfela” i zaznaczamy opcję “Karta płatnicza” (w tym miejscu mamy też opcję dodania biletów na komunikację, kuponów, cyz kart podarunkowych). To proste, wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie naszego smartfona. Podajemy dane karty, czyli jej numer, datę ważności i kody CVC/CVV.  Jeśli mamy dodanych kilka kart – ustawimy domyślną, używaną do płatności w pierwszej kolejności.

Bank wyśle nam SMS z kodem weryfikacyjnym – wpisujemy go w Portfelu Google i gotowe. Nasz smartfon z Google Pay stał się w pewnym znaczeniu kopią naszej karty płatniczej.

Niektóre banki pozwalają na płatności metodą GPay nawet bez zakładania tam konta.  Przykładami są Alior Bank, Getin Bank i mBank, gdzie aplikacja bankowa na smartfon jest zintegrowana z Portfelem Google i GPay.

Jak zapłacić GPay w tradycyjnym sklepie?

Płatność metodą Google Pay w sklepie odbywa się poprzez zbliżenie smartfona (lub zegarka smart) do terminala z czytnikiem NFC. To naprawdę proste, wystarczy tylko pamiętać o tym, by włączyć łączność zbliżeniową w swoim urządzeniu. Możesz mieć tę funkcję włączoną stałe, choć ze względów bezpieczeństwa warto uruchomić ją tylko na czas wykonywania płatności. Możesz ustawić odpowiedni skrót w górnym menu (tam, gdzie można szybko włączyć latarkę, Bluetooth lub Wi-Fi). Płatności zbliżeniowe GPay do 100 złotych wymagają odblokowania ekranu telefonu. Od razu po wykonanej płatności dostaniesz powiadomienie z podsumowaniem transakcji i szczegółami płatności. Cała historia płatności Google Pay jest też dostępna w Portfelu Google.

Jak zapłacić Google Pay w Internecie, aplikacji mobilnej lub w grze?

Płatność Google doskonale sprawdza się podczas płatności online. Niezależnie od tego, czy finalizuje zakup w sklepie internetowym, kupujesz jakiś produkt lub usługę w sieci, czy w aplikacji mobilnej – w większości tych miejsc Google Pay okazuje się jedną z najlepszych metod płatności. Działa szybko i wymaga tylko kilku kliknięć, przy tym nie trzeba wpisywać żadnych danych do formularza (numeru karty, czy kodu BLIK). Płatności Google Pay są również bardzo bezpieczne, między innymi dzięki temu, że tylko właściciel smartfona może z nich skorzystać. Warto przy tym pamiętać, aby mieć ustawiony kod PIN do odblokowania smartfona lub użyć wtedy skanera odcisku palca.

W Internecie płatności Google Pay są dostępne między innymi w aplikacjach Pyszne.pl, Uber, Google Pay, Allegro i wielu innych. Po prostu przy wyborze metody płatności zaznacz Płatności Google i zatwierdzamy płatność. Nie musisz logować się do banku, jest to więc jedna z najszybszych metod płatności w sieci.

Jak zapłacić zegarkiem z Google Pay?

Płatności zegarkiem GPay odbywają się właściwie tak samo, jak przy użyciu smartfona. Możliwe jest jednak tylko płacenie zegarkiem w sklepach stacjonarnych. Nic dziwnego – nie możemy przecież uruchomić Allegro na ekranie smartwatcha, czy odwiedzić z tego poziomu sklepu internetowego. Wystarczy włączyć w zegarku funkcję GPay i przyłożyć go do terminala.

Aby płatność zegarkiem była możliwa, urządzenie musi zostać powiązane z kartą płatniczą. Karta nie może być jednocześnie przypisana do zegarka i smartfona w Google Pay. Pamiętaj też, że trzeba mieć odpowiedni zegarek z łącznością NFC. Należą do nich między innymi niektóre zegarki Fossil, Samsung Galaxy Watch, czy Google Pixel Watch.

Jakie banki pozwalają na płatności Google Pay?

Aby móc używać płatności GPay, trzeba powiązać z tą funkcją swoją kartę płatniczą. Większość banków daje taką możliwość, choć czasami są pewne ograniczenia.

W Citi Handlowy i Plus Banku płatności Google Pay są dostępne tylko dla kart Mastercard. W ING Banku Śląskim jest to natomiast możliwe tylko dla posiadaczy karty VISA. Podpięcie karty do płatności zbliżeniowych GPay jest możliwe w Aion Bank, Alior Banku, Banku Pekao S.A., Banku Pocztowym, Banku Spółdzielczym, BNP Paribas, BOŚ Bank, Credit Agricole, Getin Bank, Grupie BPS i Grupie SGB (banki spółdzielcze), Krakowskim Banku Spółdzielczym, Nest Banku, mBanku, PKO BP, Santanderze i Toyota Bank.

Konto GPay daje też możliwość podpięcia karty Revolut, Twisto, czy Curve.Te usługi mogą sprawdzić się szczególnie podczas podróży zagranicznych i płatności w obcych walutach.

Jak zadbać o bezpieczeństwo przy korzystaniu z Google Pay?

Jeśli wykonamy kilka podstawowych czynności, płatności Google Pay będą bardzo bezpieczne. Przede wszystkim warto ustawić w swoim smartfonie blokadę ekranu z odciskiem palca lub trudnym do odgadnięcia kodem PIN. Płacenie z wykorzystaniem tej metody jest naszym zdaniem bardziej bezpieczne, niż każdorazowe podawanie danych karty płatniczej – choćby przy płatnościach w Internecie. Zawsze istnieje bowiem ryzyko, że wejdziemy na sklep nieuczciwego sprzedawcy, który zechce przejąć dane naszej karty. Płatność GPay wymaga każdorazowej akceptacji na ekranie smartfona, a użytkownik widzi szczegóły transakcji jeszcze przed jej zatwierdzeniem.

Jeżeli zgubimy naszą kartę płatniczą, możliwe będzie wykonanie nią kilku płatności zbliżeniowych. Jeśli to samo stanie się natomiast z naszym smartfonem z GPay, a posiada on blokadę (np. na odcisk palca), nikt nie użyje naszych pieniędzy do płatności. Dodatkowo każda płatność wiąże się z automatycznym wyświetlaniem powiadomienia – podsumowania wszystkich kosztów.

Proste, szybkie i bezpieczne płatności metodą GPay

Podsumowując, płatności GPay są jednym z najszybszych, najwygodniejszych i najbardziej bezpiecznych sposobów finalizacji transakcji. Warto dobrze zabezpieczyć swój telefon, wtedy bezpieczeństwo płatności Google stoi na najwyższym poziomie. Usługa bez trudu integruje się z większością kart płatniczych polskich banków, a konfiguracja jest bardzo prosta. Także same płatności są intuicyjne i każdy, nawet mało zaznajomiony z technologiami, użytkownik smartfona z pewnością da radę używać tego sposobu.

Portfel Google pozwala na podpięcie kilku kart płatniczych, także kart walutowych, czy różnych voucherów upominkowych. Całością zarządzamy w prosty sposób, co jest bardzo wygodne. Nic więc dziwnego, że w Internecie krążą praktycznie same pozytywne opinie o Google Pay. Ta metoda płatności jest coraz popularniejsza, co nie jest dla nas żadnym zaskoczeniem. Dużą zaletą jest możliwość użycia tej formy płatności zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w Internecie. Bardzo wygodne jest także płacenie zegarkiem z wykorzystaniem GPay. Niestety, nie mamy wtedy możliwości podpięcia jednej karty zarówno do smartwatcha, jak i smartfona. Jest to jedną z niewielu wad tego rozwiązania.

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły